Odkręcona muszla oczna, kolimacja lornety, proszę o pomoc!

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostAlexAndra | 24 Wrz 2016, 13:27

Witajcie!

Mam pytanie do osób, które mają jakieś pojęcie o kolimacji lornetki. Czy ktoś mógłby mi pomóc? Kolimacja to jeden problem.. a drugi jest taki, że muszla oczna odkręca się od okularu :/ miejsca, w które przykręcone były śrubki są dosyć wyrobione i niestety całość nie trzyma się :(
Lornetka była wystawiona na sprzedaż ale przez te usterki została u mnie. Czy na forum znajdzie się ktoś kto mógłby mi to naprawić? Proszę tylko o poważne odpowiedzi :)
Załączam jedno zdjęcie, bo niestety nie mogę zrobić więcej (coś mnie pech prześladuje i zepsuł mi się aparat i dwa telefony... :) ).

pozdrawiam,
Ola

Lornetka 34x100 - przerobiona z 25x100 Celestron

Odkręcona muszla oczna, kolimacja lornety, proszę o pomoc!: DSC_0311.JPG
Awatar użytkownika
 
Posty: 7
Rejestracja: 14 Wrz 2016, 17:46
Miejscowość: Opole

 

PostJanusz_P. | 24 Wrz 2016, 14:53

Tak poważnie to najlepiej niech to naprawi ten kto to przerabiał i spartolił i niech to bedzie dobra nauczka dla miłośników domorosłych przeróbek.
Sugeruję przywrócenie oryginalnego setupu i powiększenia bo tylko wtedy zacznie to sensownie działać i nic się nie bedzie rozlatywać w palcach :arrow: :roll:
Jeśli masz oryginale części w komplecie to mogę pomóc i poskładać wszystko i skolimować jak należy :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAlexAndra | 24 Wrz 2016, 15:10

Janusz_P. napisał(a):Tak poważnie to najlepiej niech to naprawi ten kto to przerabiał i spartolił i niech to bedzie dobra nauczka dla miłośników domorosłych przeróbek.
Sugeruję przywrócenie oryginalnego setupu i powiększenia bo tylko wtedy zacznie to sensownie działać i nic się nie bedzie rozlatywać w palcach :arrow: :roll:
Jeśli masz oryginale części w komplecie to mogę pomóc i poskładać wszystko i skolimować jak należy :arrow: :idea:


Niestety nie posiadam do niej żadnych części.. Kupiłam ją przerobioną. Była już u poprzedniego właściciela ale nic nie pomogło. Dalej rozkolimowana, co gorsza muszla zostaje w ręce... Miejsca gdzie były śrubki przykręcone są wyrobione, w sumie to dookoła są ślady kręcenia. Ja sama jej nigdy nie rozkręcałam. Używałam jej 2 miesiące, było ok, aż zaczęło się pierniczyć z kolimacją
Awatar użytkownika
 
Posty: 7
Rejestracja: 14 Wrz 2016, 17:46
Miejscowość: Opole

 

PostJanusz_P. | 24 Wrz 2016, 15:12

To najlepiej oddaj ją poprzedniemu właścicielowi nich sie z nią męczy i dalej przerabia bo Ty nie będziesz miała z niej żadnego pożytku a już na pewno nie przyjemność z obserwacji :arrow: :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postendriu624 | 27 Wrz 2016, 20:36

Ta lornetka nie nadaje się do przeróbki pod inne okulary , o krótszej ogniskowej ,dające wtedy większe powiększenie, bo wtedy okular będzie się wkręcał głębiej i braknie tu zapasu do ustawiania ostrości na nieskończoność. Po fotkach widzę że okulary głęboko są wkręcone i oryginalne muszle oczne nie będą pasować , po prostu wkręty kontrujące będą poza okularem.
Mam takowe muszle ze śrubkami kontrującymi ,jest tam dokładnie śrubka M 2 czyli 3 wkręty w muszli ocznej. Jest to pozostałość po ATM mojej lornetki. Problem w tym że już nie da się ich zamontować w tej lornetce.

Jedyny ratunek tej lornetki ,to ponowne wykonanie nowych gwintów M 2 odpowiednio niżej ,żeby dało się za kontrować na okularze ,bo na fotce widać że kontrowanie wypada na krańcu okularu. Śrubka M2 jest zakończona tu na ostro .
Jeszcze jest jedna możliwość ,ze śrubki się poluzowały w okularze , trzeba je może tylko dokręcić. śrubokrętem jubilerskim z boku muszli ocznej.

link do ATM

viewtopic.php?f=5&t=40230

Fotki oryginalnej muszli ocznej z ulokowanymi wkrętami kontrującymi ,są one w rowku gdzie zakładana jest gumka.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postzbyszek | 27 Wrz 2016, 21:15

Jakby faktycznie gwinty były wyrobione, to można w innym miejscu je zrobić i muszle założyć.
Większy problem z kolimacją, może okulary nie są prawidłowo wkręcone? Jeden po skosie? Przeróbka na większe powiększenie , jak nie potrzeba obiektywów przybliżać aż tak nie szkodzi. Przy obiektywach 100 mm średnicy i światłosile ok 4, ogniskowa tych obiektywów to 400 mm . Przy powiększeniu 25x to ogniskowa okularów jest ok. 16 mm , przy powiększeniu co teraz 34 x ogniskowa okularów ma ok. 12 mm . Do nocnych obserwacji 25x było lepszym wyborem, ale do dziennych to powiększenie 34 . Pooglądać trzeba z zewnątrz czy coś nie jest luźne. Może tuby obiektywów można z lekka zbliżać do siebie, odsuwać ? Rożne dziwadła bywa są robione, spotkałem się, że otwory w mostku łączącym obiektywy rozpiłowano i zależnie jak się lornetką ruszyło to różnie rozkolimowana.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postendriu624 | 27 Wrz 2016, 21:22

Żeby skolimować tą lornetkę trzeba ściągnąć te białe pokrywki ,wtedy jest dostęp do pryzmatów i śrub kolimacyjnych ,lecz najpierw trzeba odwinąć tą taśmę nawiniętą na okularze ( nie wiem po co ją tam dał poprzedni właściciel :shock: ). Pokrywka wtedy przejdzie przez okular lecz , bez założonej muszli.

Znalazłem link do rozbebeszonej lornetki od strony pryzmatów (może to coś pomoże ), kolimacja w tej lornetce jest niemal banalna.

https://www.flickr.com/photos/tazz_2004 ... /comments/
Ostatnio edytowany przez endriu624, 27 Wrz 2016, 21:34, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postzbyszek | 27 Wrz 2016, 21:30

Tam pewnie ktoś przybliżył okulary do pryzmatów by lornetka ostrzyła . Bardziej stawiam na okular co jakoś głębiej włożyć musiano. Najlepiej unikać kupna lornetki jak ktoś w niej cokolwiek przerabiał. Mam lornetkę 60 mm co ktoś kolimował otwór w mostku powiększając, rożnie może być, trzeba sprawdzić czy mechanicznie jest oryginał .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostAndrzej.Ch63 | 27 Wrz 2016, 22:07

Janusz_P. napisał(a):Tak poważnie to najlepiej niech to naprawi ten kto to przerabiał i spartolił i niech to bedzie dobra nauczka dla miłośników domorosłych przeróbek.
Sugeruję przywrócenie oryginalnego setupu i powiększenia bo tylko wtedy zacznie to sensownie działać i nic się nie bedzie rozlatywać w palcach :arrow: :roll:
Jeśli masz oryginale części w komplecie to mogę pomóc i poskładać wszystko i skolimować jak należy :arrow: :idea:


AlexsAndro , Janusz ma w pełni rację .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 797
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

PostAlexAndra | 30 Wrz 2016, 14:27

dziękuję za odpowiedzi.

Lornety niestety nie udało mi się zwrócić do poprzedniego właściciela.
Dziękuję Zbyszek za oferowaną pomoc, będziemy próbować coś z nią zdziałać. Może do drobiazg.

pozdrawiam,
Ola
Awatar użytkownika
 
Posty: 7
Rejestracja: 14 Wrz 2016, 17:46
Miejscowość: Opole

 

Postzbyszek | 07 Paź 2016, 07:36

Ma ktoś może zdjęcie od strony pryzmatów tej lornety ? Tak aby było widać mocowanie pryzmatów, śrubki kolimacyjne . Kto to "przerabiał" ? Może na pw to ostatnie ?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postendriu624 | 07 Paź 2016, 09:34

zbyszek napisał(a):Ma ktoś może zdjęcie od strony pryzmatów tej lornety ? Tak aby było widać mocowanie pryzmatów, śrubki kolimacyjne . Kto to "przerabiał" ? Może na pw to ostatnie ?

Zbyszku kliknij na link potem na fotkę w tym linku ,jest tam kilka fotek tej lornetki.
Link jest w moim poście 5 oczek wyżej.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postzbyszek | 07 Paź 2016, 10:13

Dziękuję :)
Nie ma taśmy co ten widoczny duży pryzmat mocuje, czy zabezpiecza przed odklejeniem, widać tylko gwintowane otwory po śrubkach, jedna z śrubek kolimacyjnych ma zerwany gwint w otworze co jest wkręcana, śrubki co kontrują ustawienie kolimacji są po skosie, czyli też otwory w co są wkręcane rozkalibrowane. Nie wykręcałem ich, więc nie wiem jakie są, jedna z 3 śrubek mocująca białą pokrywę korpusu jest dorabiana, czy przerabiana. Obcięto ją jakimiś szczypcami i z góry w części oszlifowano, ale nadal ma gwint zgnieciony i końcówka nie jest okrągła, jajowata, szersza niż dalsza część tej śruby. Do aluminiowego korpusu wkręcono ją , weszła , ale co z gwintem w nim ?
Tak wyglądać powinna :
Image
zdjęcie z linku wyżej
https://www.flickr.com/photos/tazz_2004 ... /comments/
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postendriu624 | 07 Paź 2016, 12:18

A w opisie sprzedawcy było napisane, jak cudownie została zmodyfikowana ta lornetka , oraz że śrubki kolimacyjne zostały wymienione na lepsze (inox), niż te orginalne.
Lornetka została sprzedana jako pełnowartościowy sprzęt bez ukrytych wad.

Link do tej lornetki.

http://astropolis.pl/topic/54046-lornet ... getnewpost
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postzbyszek | 07 Paź 2016, 18:17

Mógłbym poprosić osobę co to modernizowała o części co pozostały, do tego o okulary oryginalne, by powrócić do fabrycznego stanu. AC w/g mnie znaczna jest. Gwarantuję anonimowość .
Śrubki kolimacyjne są takie jak na zdjęciu, nie z nierdzewki .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postendriu624 | 08 Paź 2016, 23:47

zbyszek napisał(a):Mógłbym poprosić osobę co to modernizowała o części co pozostały, do tego o okulary oryginalne, by powrócić do fabrycznego stanu. AC w/g mnie znaczna jest. Gwarantuję anonimowość .
Śrubki kolimacyjne są takie jak na zdjęciu, nie z nierdzewki .

Nie ma bata aby powrócić tu do orginału , orginalne soczewki z okularu zostały zastąpione nowymi, gdyby nawet pojawiły się te orginalne ,to i tak nie będą pasować w te przerobione oprawy okularowe ,tym bardziej niewiadomo jak zestawić te orginalne soczewki w okularze ( odległości miedzy soczewkami).
Żeby doprowadzić tą lornetkę do stanu pierwotnego potrzebna by była taka sama lornetka jako dawca części.

Pozostało apelować do sprzedawcy tej lornetki z sąsiedniego forum ,aby zwrócił kasę za tą lornetkę , a lornetkę wsadził sobie w d...pę.

http://astropolis.pl/topic/54046-lornet ... getnewpost

Lysy , bez obrazy ,sprzedałeś komuś złom, a teraz brak odzewu.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postzbyszek | 09 Paź 2016, 00:05

Kupiłem na olx 12x40 tento , sprawdzę jak będzie z jej okularami . To nie takie proste do obiektywu ok F4 założyć okulary i aby obraz choć w połowie pola widzenia ostry był . Jest max z 1/4 , w lewym z połowę . Moze w prawym okularze jedna z soczewek odwrotnie ? Nic nie ruszam, czekam , może samo się rozwiąże
W/g mnie zamiast takiej lornety lepiej 127/700 z bino , waga podobna
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postendriu624 | 09 Paź 2016, 00:09

zbyszek napisał(a):Kupiłem na olx 12x40 tento , sprawdzę jak będzie z jej okularami . To nie takie proste do obiektywu ok F4 założyć okulary i aby obraz choć w połowie pola widzenia ostry był . Jest max z 1/4 , w lewym z połowę . Moze w prawym okularze jedna z soczewek odwrotnie ? Nic nie ruszam, czekam , może samo się rozwiąże
W/g mnie zamiast takiej lornety lepiej 127/700 z bino , waga podobna

Temat założony na sąsiednim forum, zobaczymy co ma do powiedzenia sprzedawca tego złomu.

http://astropolis.pl/topic/55486-odkrec ... getnewpost

link do sprzedaży tej lornetki.

http://astropolis.pl/topic/54046-lornet ... getnewpost
Ostatnio edytowany przez endriu624 09 Paź 2016, 00:28, edytowano w sumie 3 razy
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postzbyszek | 09 Paź 2016, 00:15

Też pewnie nie wiedział co w środku. Z zewnątrz ok . Sam montaż ma swoją wartość , tylko do lornety bez pionowo umiejscowionych okularów za bardzo nie pasuje.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postendriu624 | 09 Paź 2016, 00:19

zbyszek napisał(a):Też pewnie nie wiedział co w środku. Z zewnątrz ok . Sam montaż ma swoją wartość , tylko do lornety bez pionowo umiejscowionych okularów za bardzo nie pasuje.

Chyba wiedział co sprzedaje. Lecz nie przypuszczał że ktoś ją zweryfikuje, ponownie rozbierając ją do koimacji.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postchavez1976 | 09 Paź 2016, 09:49

endriu624 napisał(a):
zbyszek napisał(a):Też pewnie nie wiedział co w środku. Z zewnątrz ok . Sam montaż ma swoją wartość , tylko do lornety bez pionowo umiejscowionych okularów za bardzo nie pasuje.

Chyba wiedział co sprzedaje. Lecz nie przypuszczał że ktoś ją zweryfikuje, ponownie rozbierając ją do koimacji.

Łatwo nabrać się na piękne, rozbudzające wyobraźnię opisy w wątku zakupowym kiedy marzy Ci się taki sprzęt. Człowiek wyskakuje z ostatniej kasy.
Faktycznie, ten co ma honor nie będzie się zastanawiał tylko odda szybko zapłatę za nieudany ATM i po sprawie.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostAlexAndra | 09 Paź 2016, 22:52

Po przeczytaniu jestem bardzo ale to bardzo w szoku.. jestem zła! Kilka dni temu poprosiłam poprzedniego właściciela o oddanie mi części pieniędzy za ten ATM. Nie zgodził się twierdząc ze sprzedał mi sprawna świetna lornetkę a to złe użytkowanie ją doprowadziło do tego stanu. Bzdura bo dbałam o nią. Nigdy nie upadła. Oddałam ją do naprawy do pana Zbyszka i widzę ze dobrze zrobiłam bo wyszło co w niej było..
dziękuje
I czekam na odzew ze strony poprzedniego właściciela.
Awatar użytkownika
 
Posty: 7
Rejestracja: 14 Wrz 2016, 17:46
Miejscowość: Opole

 

Postchondryt | 09 Paź 2016, 23:25

Witam.
Przykra sprawa, tym bardziej że sprzedający to już stary user i dziwie się jego postawą.
Niestety takie przypadki są coraz częstsze i to jest bardzo niepokojące.

Pozdro...
AZ-ATM ; AR-Svbony 90/500 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1290
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Postendriu624 | 10 Paź 2016, 15:39

AlexAndra napisał(a):Po przeczytaniu jestem bardzo ale to bardzo w szoku.. jestem zła! Kilka dni temu poprosiłam poprzedniego właściciela o oddanie mi części pieniędzy za ten ATM. Nie zgodził się twierdząc ze sprzedał mi sprawna świetna lornetkę a to złe użytkowanie ją doprowadziło do tego stanu. Bzdura bo dbałam o nią. Nigdy nie upadła. Oddałam ją do naprawy do pana Zbyszka i widzę ze dobrze zrobiłam bo wyszło co w niej było..
dziękuje
I czekam na odzew ze strony poprzedniego właściciela.

Raczej liczył bym tu na Kolegę Zbyszka, że doprowadzi tą lornetkę do stanu używania ,niż na odzew poprzedniego właściciela który dokonał tego ATM.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostAlexAndra | 10 Paź 2016, 20:00

endriu624 napisał(a):
AlexAndra napisał(a):Po przeczytaniu jestem bardzo ale to bardzo w szoku.. jestem zła! Kilka dni temu poprosiłam poprzedniego właściciela o oddanie mi części pieniędzy za ten ATM. Nie zgodził się twierdząc ze sprzedał mi sprawna świetna lornetkę a to złe użytkowanie ją doprowadziło do tego stanu. Bzdura bo dbałam o nią. Nigdy nie upadła. Oddałam ją do naprawy do pana Zbyszka i widzę ze dobrze zrobiłam bo wyszło co w niej było..
dziękuje
I czekam na odzew ze strony poprzedniego właściciela.

Raczej liczył bym tu na Kolegę Zbyszka, że doprowadzi tą lornetkę do stanu używania ,niż na odzew poprzedniego właściciela który dokonał tego ATM.


Na to wychodzi bo odzewu brak...
Awatar użytkownika
 
Posty: 7
Rejestracja: 14 Wrz 2016, 17:46
Miejscowość: Opole

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat