Lornetka dachowa Vixen 8x56 / 10x56

PostMaxx | 24 Wrz 2016, 17:24

Witam :)

Bardzo rzadko zadaje pytanie sprzętowe, ale może ktoś ma praktyczne doświadczenia
związane z obecnymi lornetkami o konstrukcji dachowej o podanych parametrach.
Wiem że ogólna opinia jest taka że są gorsze optycznie od lornetek porro w danym przedziale cenowym.
Wiem też że krąży powszechna opinia - "do astro dachówki się nie nadają"
Nie chce powielać dyskusji na te tematy - chodzi mi tylko o opinie tych którzy mają , testowali skrupulatnie tego typu lornetki.

1. Jak wygląda sprawa jakości obrazu w porównaniu do ( powiedzmy Nikona EX 10x50 )
2. Jak z komfortem obserwacji - pole widzenia , ER , stopień aberracji chromatycznej , koma , dystorsja.
3. Jakość wykonania, Ostrość, kontrast , odblaski ...

Żeby uściślić temat podaje konkretny model - Vixen ATREK 8x56 PhC.
https://www.astrozakupy.pl/lornetka-vixen-atrek-8x56-phc/789/
Czy ktoś miał styczność z tym modelem , lub innym zbliżonym ?

Dość pozytywne opinie też spotkałem na temat marki Vortex ( solidne wykonanie , dożywotnia gwarancja )

Czekam na opinie użytkowników tego typu lornetek i ich praktyczne spostrzeżenia.

Pozdrawiam / Maxx :wink:
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostJanusz_P. | 25 Wrz 2016, 12:17

Dożywotnia gwarancja :?: a czy wiesz na czym to polega :wink: bo ja już wiem 8)
Byłem kiedyś w sklepie Jedności Łowieckiej i gość przyniósł 2 letnią lornetkę Steiner Senator 15x80 z papierami zakupu z połamanym plastikowym korpusem po upadku z dachu auta w garażu, położył przed sprzedawcą i przypomniał o dożywotniej gwarancji po czym sprzedawca podrapał się po głowie i oświadczył że zgodnie z warunkami gwarancyjnymi lornetka właśnie dokonała żywota :arrow: :wink: :lol:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMaxx | 25 Wrz 2016, 12:44

Raczej osobiście nie miałbym tupetu by żądać wymiany lornetki po takim zdarzeniu.
Miałem tu raczej na myśli jakieś sprawy wynikające z wad, które na przestrzeni lat mogą się ujawnić.

Interesuje mnie jednak czy ktoś ma tą lub podobną lornetkę i jakie są jego wrażenia z użytkowania...
Coś mi mówi że finalnie trzeba się będzie samemu przekonać " z czym się to je " :mrgreen:
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postbolid25 | 25 Wrz 2016, 12:49

ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostMaxx | 25 Wrz 2016, 13:00

Dzięki "bolid25" , ale ten opis czytałem - nie trudno w Google odszukać takie rzeczy. :wink:

Chodzi mi raczej o opinię kogoś z forum na temat dachowej lornetki o tych parametrach.
Nie koniecznie musi być to ten Vixen , jest pare modeli Vortex i np. Delta Optical Titanium 10x50 ROH.
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postbolid25 | 25 Wrz 2016, 13:30

Niestety dachówki nigdy mnie nie kręciły,wole porropryzmatyczne lornetki,na pewno znajdzie się ktoś kto posiada podobny sprzęt i pomoże.
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

Posttowerfox | 25 Wrz 2016, 13:34

Maxx pogadaj z Janko na FA. Ma on chyba w swoim arsenale jakieś dachówki, więc będziesz miał opinię kogoś kto używa :wink:
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

PostMaxx | 25 Wrz 2016, 14:17

towerfox napisał(a):Maxx pogadaj z Janko na FA. Ma on chyba w swoim arsenale jakieś dachówki, więc będziesz miał opinię kogoś kto używa :wink:


Bardzo dziękuje za namiar :)
Pozdrawiam.
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postsimon_141 | 08 Paź 2016, 10:31

Od trzech lat mam lornetkę Vortex Diamondback tyle że 8x42. Jeździ że mną dosłownie wszędzie, prawie na stałe w schowku w aucie, dzieki czemu zalicza wszystkie wycieczki, spacery po lasach, plażach, górach. Do ogólnego przeglądu super, transmisja(jak na tą półkę cenową) ogólna czystość obrazu, pole widzenia dla mnie rewelacja, nie porównywałem bezpośrednio z Nikonem EX, ale porównywałem pobieżnie z Orionem Resoluxem 10x50 z serii BA8 i oczywiście ustępuje mu, choć trudno porównywać dwa instrumenty o różnych konstrukcjach, powiększeniach, co prawda przy tych samych źrenicach wyjściowych. Z tych rzeczy, ktore widać od razu to przedewszystkim rozdzielczość i zasięg. Na AC mam uczulenie i mi w niej nie przeszkadza, co oznacza, że nie ma jej za wiele, troszkę więcej niż w Orionie. Mechanicznie też nie mam zastrzeżeń. Do tej pory (po przebyciu wielu tysięcy kilometrów) odkleiła się lewa muszla oczna, która po prostu się obraca na tulei mechanizmu, ktory oddala bądź przybliża oko do okularu, oczywiście spasowanie to trzyma sie na tyle dobrze, że nie musiałem tego podklejać.
Podsumowując jestem mega zadowolony.
mak127, ed80
eq 3-2, Giro Mini
bino SW
LVW 22, 13, 8
Vortex 8x42, Orion Resolux 10x50

Nie lubię pół środków dlatego w 99% obserwuję kompletem oczu.
 
Posty: 222
Rejestracja: 21 Sie 2012, 12:54
Miejscowość: Zgierz

 

PostMaxx | 08 Paź 2016, 15:26

Miałem parę dni temu okazje popatrzeć w nowy , lornetkowy nabytek mojego kolegi.
Zakupił sobie Lornetkę Vortex Viper HD 10x42.
Cena: 2300zł.

Powiem tak:
Jakość obrazu , wykonanie samej lornetki nie adekwatne do ceny.
Sprawdza się tutaj to co wcześniej czytałem że lornetki dachowe 2x droższe
dają zbliżony obraz do lornetek porro - ale słowo "zbliżony" jest tu kluczowe.

Atutem dachówki są gabaryty i w zasadzie na tym atuty się kończą.
Przy kwocie 2300zł możemy już z powodzeniem wejść w posiadanie Fujinona 10x50.

Dobrze że mój kolega zakupił dachóweczkę za większą kasę - dzięki temu
ja po spojrzeniu w nią - skutecznie się uleczyłem z jej zakupu.

Dziękuje wszystkim, którzy udzielili się w tym wątku.
Pozdrawiam / Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postbolid25 | 08 Paź 2016, 15:50

Poszukaj dobrej lornetki porro pryzmatycznej,na dachówki nie warto zwracać uwagi,teraz taka moda na nie...
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostMaxx | 08 Paź 2016, 16:11

bolid25 napisał(a):Poszukaj dobrej lornetki porro pryzmatycznej,na dachówki nie warto zwracać uwagi,teraz taka moda na nie...


Zainteresowanie dachówką było z czystej ciekawości i chęci ustalenia faktów na temat tych konstrukcji.
Posiadam obecnie lornetkę Vixen Foresta 7x50 i dachówka kolegi za 2300zł wypadła gorzej i to znacznie!
Jakość obrazu , oraz wykonanie zdecydowanie po stronie Vixena.
Dlatego napisałem że jedyny słuszny zakup w cenie 2300zł to używany Fujinon 10x50.

Jeśli mam odnieść jakość obrazu z testowanego przeze mnie Vortexa Viper
to jest ok 10% lepiej w porównaniu do lornetki Nikon EX.

Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postsimon_141 | 08 Paź 2016, 19:39

Maxx, co masz na myśli, że Vixen wypadł znacznie gorzej?
Poza tym porównywanie lornetek, w której jedna ma źrenice wyjściową 4,2 z drugą lornetką ze źrenicą ponad 7 mm i na dodatek z większą średnicą obiektywu za czym bezdyskusyjnie idzie ogromna roznica w jasność obrazu, wynik nigdy nie będzie miarodajny.
mak127, ed80
eq 3-2, Giro Mini
bino SW
LVW 22, 13, 8
Vortex 8x42, Orion Resolux 10x50

Nie lubię pół środków dlatego w 99% obserwuję kompletem oczu.
 
Posty: 222
Rejestracja: 21 Sie 2012, 12:54
Miejscowość: Zgierz

 

PostLukacz | 08 Paź 2016, 20:16

Maxx napisał(a):
Jeśli mam odnieść jakość obrazu z testowanego przeze mnie Vortexa Viper
to jest ok 10% lepiej w porównaniu do lornetki Nikon EX.

Maxx


Simon to subiektywne wnioski patrzącego, nie wiadomo jaki to model EXa czy 8x40 czy 10x50 a może jeszcze jakiś inny, ani jakiego rodzaju obserwacje dają niedużą przewagę Vipera (domniemuję że astronomiczne z racji forum chociaż ta ostatnia pogoda...). Za dużo jest parametrów jak i własnych preferencji obserwacyjnych żeby takie luźne spostrzeżenia były dla wszystkich miarodajne. Jednemu zależy na polu, drugiemu na wadze a kolejnemu na punktowych gwiazdkach w całym polu widzenia. Bo trwałość jak i solidne wykonanie lubia wszyscy a to nie zawsze idzie w parze z ceną, a ostatnimi czasy chyba nawet przestaje mieć znaczenie dla producentów...
"Jeżeli mogę to chętnie pomogę"
PZO 2.5x25 LTe 2
GDR 3.6x30 Sport
Awatar użytkownika
 
Posty: 1936
Rejestracja: 27 Mar 2013, 00:28
Miejscowość: ... niedaleko Podgrodzia...

PostMaxx | 09 Paź 2016, 00:09

Porównywałem Vipera 10x42 z Nikonem EX 8x40 - więc uważam ten test za jak najbardziej miarodajny.
Teraz tylko porównajcie Panowie ceny obu lornetek bo co do obrazów z obu w zasadzie można by postawić znak równości , no może z minimalną przewagą Vipera w postaci troszkę bardziej klarownego obrazu i nic więcej.

Vixen Foresta 7x50 natomiast zamiata obie pod dywan - test dzienny, ostrość, kontrast,
głębia ostrości, obraz klarowny do tego stopnia że nie czuć w zasadzie szkła po drodze.
Niedostrzegalna aberracja chromatyczna , zerowe odblaski.
Zdecydowanie zostaje z Vixenem - dachówki odradzam.

Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostGrzesiek202 | 14 Paź 2016, 13:49

To i ja dorzucę 3 grosze do tematu, bo mam Vipera HD 10x42. Lornetkę kupiłem po długim namyśle i praktycznych porównaniach z innymi, aby w ostatecznym starciu z modelem Vanguard Endeavor II 10x42, wybrać Vipera. Oczywiście jestem świadom, że przy tym samym rozmiarze i jakości tańsza będzie konstrukcja porropryzmatyczna. Ale... trzeba zadać sobie pytanie czego oczekujemy od takiej lornetki. Ja chciałem mieć dobrą i lekką lornetkę ogólną - czyli "dzienną". Gdybym chciał obserwować nią glównie niebo, to pewnie że kupiłbym Fuji 10x50, lub też W.O. 10x50. Tylko, że pamiętałem o 2 rzeczach:
obrazach przez nie dawanych oraz ich wadze. Wiem jak to jest powiesić sobie na szyi 1,5kg sprzęt i pojść na kilka godzin do lasu, redukcja tej wagi i 50% jest naprawdę znacząca. Ponadto dłużej można obserwować bez trzęsącego się obrazu. Po drugie, jednak wyżej stawiam jakość obrazu przyrody (nie gwiazd) w lornetce Vortexa.
Pozwolę sobie również nie zgodzic się ze stwierdzeniem, że Nikon EX 8x40 dorównuje jakością obrazu Viperowi HD 10x42. Moim zdaniem, nie sposób nie zauważyć różnicy w obszarze ostrego pola. Tu różnica jest ogromna. Ponadto czystosć obrazu! Te lornetki to inna półka jakościowa.
Przez Vixena nie spoglądałem, więc nie wiem.
Podsumowując: W cenie Vipera nie znalazłem nic o wadze poniżej 1 kg z tak świetną jakością obrazu.

Pozdrawiam
Grzesiek
 
Posty: 28
Rejestracja: 27 Lut 2016, 00:18

 

PostMaxx | 14 Paź 2016, 14:30

No cóż ... jak to mówią: O gustach się nie dyskutuje.
Dla mnie cena dachówek nie adekwatna do jakości dawanych obrazów.
Wykonanie Vipera co do materiałów przy cenie 2 tyś zł też nie powala.
Jedyny atut tych lornetek to mniejsza waga i gabaryty.
Innych plusów, nie mówiąc już o przewadze nad dobrymi konstrukcjami
typu porro - nie stwierdziłem.

Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

PostGrzesiek202 | 14 Paź 2016, 15:12

Niestety, tak to już jest z tą optyką, że jej jakość rośnie nieproporcjonalnie wolniej do wzrostu ceny.Też nie mogę pojąć dlaczego zdecydowana większość lornetek ze szkłami poniżej 50mm to dachówki. Są też wyjątkowe perełki, jak np. Nikon SE 10x42 (i ogólnie seria SE), ale cena...
 
Posty: 28
Rejestracja: 27 Lut 2016, 00:18

 

PostMaxx | 14 Paź 2016, 15:54

Zasadniczo ogólnie mówiąc Vortex Viper 10x42 to fajna lornetka,
ja po prostu z uwagi na cenę pewnie zbyt wiele od niej oczekiwałem.
Ważne że koledze odpowiada i jest zadowolony.

Mnie jednak interesuje bardziej tytułowy Vixen 8x56 - dokładnie seria Atrek
https://www.astrozakupy.pl/lornetka-vixen-atrek-8x56-phc/789/
Może kiedyś będe miał okazję w nią popatrzeć - wtedy postaram się podzielić wrażeniami.

Pozdrawiam / Maxx
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] oraz 78 gości

AstroChat

Wejdź na chat