Justowanie lunetki biegunowej

Posttomek1972cn | 17 Paź 2016, 11:44

Witam.
Zakupiłem niedawno używany montaż EQ6 PRO.
Oczywiście musiałem go rozebrać by sprawdzić stan wewnętrzny montażu.
Przy okazji umyłem ślimaki, ślimacznice, nasmarowałem nowym smarem i poskładałem całość.
Konieczne było na nowo zrobić justowanie lunetki biegunowej.
Teoretyczne zasady znałem, praktycznych nie bo to mój pierwszy paralaktyk.
Wiec montaż na pole, znalazłem daleki cel (około 300-400m) i tu niespodzianka.
Starając wyostrzyć ten cel na którym miałem wzorować lunetkę okazało się ze mimo iż mapka w lunetce trzyma się stabilnie obraz w okularze "latał" . Okazało się że jest to przyczyną iż okular ma dość spore luzy na gwincie.
Justowanie w momencie straciło sens.
Ale bardzo prostym sposobem usztywniłem okular. Wystarczyło troszkę konopi (takiej co hydraulicy używają) nawinąć na gwint i już okular został "usztywniony". Mimo kręcenia okularem (ostrzenie) teraz okular chodzi równo i obraz w lunetce jest ciągle taki sam (nie zmienia położenia).
Po tym zabiegu justowanie lunetki stało się już możliwe i zdecydowanie łatwiejsze.
Może taka wskazówka przyda się innym użytkownikom zwłaszcza rozpoczynającym dopiero przygodę z astro.
Pozdrawiam.
Sky-Watcher BKP 200/1000 OTAW Dual Speed
EQ6 PRO
Korektor Komy Baadera Mark III 2"
Kolimator Laserowy Baader Mark III
Baader Scopos 30mm,TS WA 15mm, TMB PlanetaryII 6mm
Filtry: GSO ND96-0.9
Canon 600D
Awatar użytkownika
 
Posty: 43
Rejestracja: 19 Sie 2010, 19:31
Miejscowość: Cieszyn

 

PostJanusz_P. | 17 Paź 2016, 12:32

Zastanów się na spokojnie, obiektyw lunetki po wkręceniu lunetki w montaż rzuca obraz gwiazd na siatkę która jest nieruchowa w korpusie lunetki i ta siatka podlega regulacji wiec luźny okular nie miał tu żadnego wpływy poza estetycznym na kolimację lunetki biegunowej ale pomysł ciekawy i nowatorski :arrow: :idea:
Zobaczymy czy z czasem konopie nie wejdą w pole widzenia okularu :arrow: :roll: :?:
Może lepiej było użyć cienkiej taśmy teflonowej, także hydraulicznej :arrow: :?:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posttomek1972cn | 17 Paź 2016, 12:44

Panie Januszu tak właśnie myślałem, że tak powinno być jak pan pisze.
Wiem ze obraz z siatką jest nieruchomy. Trzymają go 3 śrubki które służą do ustawienia (wyśrodkowania) tego obrazu siatki.
Ale ten latający okular w gwincie robił wrażenie jakby całość łącznie z punktem orientacyjnym "latała".
Taśmy teflonowej w domu już nie miałem (też o niej myślałem), a konopi jak na razie się sprawdziła.


:-D
Sky-Watcher BKP 200/1000 OTAW Dual Speed
EQ6 PRO
Korektor Komy Baadera Mark III 2"
Kolimator Laserowy Baader Mark III
Baader Scopos 30mm,TS WA 15mm, TMB PlanetaryII 6mm
Filtry: GSO ND96-0.9
Canon 600D
Awatar użytkownika
 
Posty: 43
Rejestracja: 19 Sie 2010, 19:31
Miejscowość: Cieszyn

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 72 gości

AstroChat

Wejdź na chat