Bezprzewodowa komunikacja urządzeń rejestrujących z laptopem

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postchavez1976 | 29 Paź 2016, 16:02

Witam,

Do focenia i sterowania lustrzanką wykorzystuję obecnie qDSLRDashboard. Przede wszystkim ze względu na możliwość bezprzewodowej komunikacji poprzez Wifi.
APT chyba nie ma obsługi własnego, czy zewnętrznego serwera komunikacji Wifi, jedynie zostaje obsługa po kablu, tak?
Nie znam innej apki oprócz qDSLRDashboard z możliwością focenia przez Wifi.
Do końca nie załatwia to sprawy ponieważ AstroTortilli muszę wskazywać ręcznie plik ze zdjęciem.

Męczę się też teraz z przesłaniem bezprzewodowo obrazu z guidera, tj. z kamerki ASI120. To jedyny kabel, który mi jeszcze pozostał w setupie nierozwiązany :evil:
Sygnały do sterowania montem heq5 i pulseguding korzystają z bluetootha w laptopie i połączonej z montem pastylki EQDIR-BT, lustrzanka jak wyżej pisałem przez Wifi.

Udało mi się dzisiaj puścić przez Wifi komunikację z webcama poprzez dwa urządzenia na Windows (tablet + laptop) a także przez Galaxy S5 (Android) do Windowsa za pośrednictwem apki "USB Network Gate". W przypadku smartfona i ASI120 zabrakło zasilania choć oba urządzenia ją widzą i na zdalnym urządzeniu wywala przez to sterownik ASI (tam też kamera jest widoczna) ale webcam śmiga bez problemu. Ten problem jest do ogarnięcia z aktywnym hubem USB.

W przypadku dwóch Windowsów udało się poprawnie odpalić sterownik ASI120 na zdalnym urządzeniu. Niestety programy do avikowania nie pokazują obrazu z kamery (ciemno). Jednak w przypadku webcama nie ma z tym problemu i streaming leci poprzez Wifi, choć z pewnym lagiem.

Może ktoś z Kolegów ma pomysł, jak inaczej bezprzewodowo puścić obraz z kamerki guidera, ew. co jest przyczyną problemu z ASI120 skoro webcam śmiga?
Może jest inna lepsza apka-serwer USB-Wifi albo trzeba jeszcze zrobić jakiś myk z tą "USB Network Gate"?

Proszę mnie nie namawiać na powrót do pełnej kabelkologii bo nie w tym celu zakładam ten wątek.
Dążę do okablowania setupu z zasilaniem w taki sposób aby laptop był wolny od jakichkolwiek kabli.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postkk | 29 Paź 2016, 18:17

Raspberry Pi 2 (lub inny komputer) do którego podłączasz urządzenia + www.virtualhere.com (jest wersja darmowa ograniczona). Korzystam z takiego rozwiązania sporadycznie i nie narzekam póki co aczkolwiek słyszałem że co niektórzy narzekają na stabilność. Opóźnienia są ale przy dłuższych klatkach nie mają znaczenia. Do nagrywania avi coś takiego się nie nadaje no chyba że na naprawdę małej rozdzielczości :). Czy guiding da radę tego nie powiem bo nie działałem w ten sposób ale myślę że opóźnienia mogą być nie bez znaczenia.
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postchavez1976 | 29 Paź 2016, 18:36

Dzięki !! Czy to chodzi tylko przez Internet, czy jest jakaś wersja po samym LANie też?
Tego się właśnie obawiam jeśli chodzi o guiding, że nie będzie się wyrabiać ale Raspberry Pi używają też przez Wifi z Androidem po drugiej stronie i apką do guidingu "StarsPi".
Ponadto webcam przez "USB Network Gate" idzie więc przy niskiej rozdzielczości powinno dać radę. Szkoda, że ASI mi w ten sposób nie działa (mimo, że tak samo jak webcam jest po obu stronach widoczna). Może jakoś to rozkminię ;)
Po przykrych przygodach z autonomicznymi autoguiderami, nie chciałbym jednak zamienić PHD2 na smartfona, itp.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postkk | 31 Paź 2016, 03:02

To chodzi po prostu po sieci, czy lokalna czy globalna to już twój wybór :)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postriklaunim | 31 Paź 2016, 03:15

Możesz użyć nettop lub odpowiedni tablet x86 z Windowsem i zachować aplikacje. Wtedy po prostu zdalny pulpit i gotowe.
* Zestawp: RedCat 51, DK14, Omegon veTEC 432 M, QHY 174MM
* rkblog.dev (EN)
Awatar użytkownika
 
Posty: 3676
Rejestracja: 28 Paź 2009, 20:10
Miejscowość: Warszawa

PostMateuszW | 31 Paź 2016, 15:52

chavez1976 napisał(a):W przypadku dwóch Windowsów udało się poprawnie odpalić sterownik ASI120 na zdalnym urządzeniu. Niestety programy do avikowania nie pokazują obrazu z kamery (ciemno). Jednak w przypadku webcama nie ma z tym problemu i streaming leci poprzez Wifi, choć z pewnym lagiem.

Może ktoś z Kolegów ma pomysł, jak inaczej bezprzewodowo puścić obraz z kamerki guidera, ew. co jest przyczyną problemu z ASI120 skoro webcam śmiga?
Może jest inna lepsza apka-serwer USB-Wifi albo trzeba jeszcze zrobić jakiś myk z tą "USB Network Gate"?

Przepustowość! ASI120 potrzebuje ok 300 Mb na sekundę, natomiast WiFi N osiąga max 150 Mb. I to jeszcze zakładając sytuację idealną, brak zakłóceń itp. Nawet jeśli odpaliłbyś tą kamerkę, to obawiam się, że byłby spory procent gubionych klatek - WiFi jest mało stabilne i często pojawiają się błędne pakiety. Także do awikowania moim zdaniem bez sensu. Do guidingu być może dałoby się odpalić, bo tutaj jest jedna klatka na kilka sekund, czyli danych mało. Ale czy kamerka umie pracować na wolnym paśmie, to już nie wiem.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postchavez1976 | 31 Paź 2016, 17:04

Dziękuję wszystkim Kolegom za wypowiedzi.
Avikowanie oczywiście byłoby bez sensu.
Mi chodzi tylko o dane guidera. Zakładając, że do guidowania używam 640x480 a nie pełną rozdzielczość ASI120 i najczęściej 1kl/s, powinno się to udać.
Jak zostanie w setupie jeden kabel do laptopa, to też mi się nic nie stanie :wink:
W terenie chyba wolę ten jeden kabel niż zdalne wchodzenie z drugiego laptopa.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat