Proszę o radę

PostMarcinPol | 16 Gru 2016, 00:42

Przede wszystkim witam wszystkich :)

Po wielu przeglądaniach nie jednego forum nadal mam mętlik więc postanowiłem tu założyć nowy temat.
Wiem że niejedno krotnie był poruszany ale są jednak paru letnie informacje więc mam nadzieje że dostanę tu
aktualne i praktycznie sprawdzone odpowiedzi :P

Więc po kolei :
1 - czym różni się http://www.astrokrak.pl/okulary-sky-wat ... mm-66.html
od http://www.astrokrak.pl/okulary-sky-wat ... -6-mm.html
poza tym że mają inny opis oraz cenę ?

2 - Czy któryś z wyżej wymienionych jest porównywalny lub lepszy od http://deltaoptical.pl/blizej_nieba/oku ... d1203.html

Wiem ze ten swa plossl ma mniejsze pole,jest cięższy i droższy ale poza tym czy jest jakaś zauważalna równica ?

3 - Który z wyżej wymienionych będzie lepiej się spisywać w obserwacjach planetarnych do refraktora f10 a który
[jeśli jest równica] do obserwacji wizualnych w dzień ?

Od razu zaznaczam że ortho nie chcę bo potrzebuję komfortu plus ostrości ale nie drogo bo nie ma sensu pakować grubych milionów
za okular do taniego refraktora :)
 
Posty: 16
Rejestracja: 16 Gru 2016, 00:24

 

PostJanusz_P. | 16 Gru 2016, 20:53

Ten zdublowany już usunąłem z oferty, dzięki za wyłapanie błędu :arrow: :idea:
Najlepsza optykę i najlepsze warstwy MC a co za tym idzie kontrast obrazu mają okulary z serii HR Planetary II:
http://astrokrak.pl/162-okulary-ts
markowane TS bo to towar robiony na wymagający, niemiecki rynek :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMarcinPol | 17 Gru 2016, 01:22

Hmm a do tego teleskopu wartko zamiast kitowej 10mm kupic lepszy 9mm jeśli tak to jaki w sensownym przedziale cenowym ?
 
Posty: 16
Rejestracja: 16 Gru 2016, 00:24

 

PostAurora | 17 Gru 2016, 15:15

Cześć Kolego

Uwierz mi, że do każdego teleskopu warto kupić okular lepszy niż kitowy.
Kitowce to takie okulary, których czasami używam w szukaczach. Zwykle nawet do szukacza używam lepszych okularów.
Producenci dają je tak na początek, jednak ich wykonanie i jakość uzyskiwanych obrazów pozostawia wiele do życzenia.
Te okulary polecane przez Janusza są niezłe, a różnicę zobaczysz od razu.
Tak to już jest w świecie astro, że sam teleskop to połowa sukcesu, a druga połowa to dobry okular, zwykle im droższy, tym lepszy. Przechodziłem ten etap, jak większość.
Z dobrym okularem sprawa wygląda jeszcze tak, że przy zmianie teleskopu na inny, okular sobie zostawiasz i dalej cieszysz się jego atutami w nowym telepie. Zwykle się tak robi, chyba że dojdziesz do etapu gdzie do każdego teleskopu koneserzy polecają konkretny okular, ale to pewnie za kilka lat :)
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostMarcinPol | 17 Gru 2016, 15:25

Tak ale przecież nie kupię obu 6mm i 9mm bo to juz za drogo dla mnie :)
Jesli kupię ts hr 6mm to potrzebuję do 200zł jakiś miły 9mm.
Na razie jestem na etapie oglądania słońca,księżyca a z braku pogody czekam na łapanie planet chodź teraz i tak wiele nie zobaczę.
Na pewno będę musiał w dalekiej przyszłości o długoogniskowy ale na razie skupię się na tych 2ch 6 i 9

Swoją drogą w astrokraku jest jak w delta że od pewnej kwoty juz kurier gratis ? :P
 
Posty: 16
Rejestracja: 16 Gru 2016, 00:24

 

PostJanusz_P. | 17 Gru 2016, 15:28

Tak, od 500 zł jest kurier gratis dla Klienta co nie zmienia faktu że ja za niego płacę :arrow: :roll: :|
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAurora | 17 Gru 2016, 15:38

W tej chwili wieczorami jest na niebie Wenus.
Nie musisz przecież od razu kupować 2 okularów na raz, jeśli to zbyt duży wydatek.
Na początek musisz wybrać, przy jakim powiększeniu chcesz obserwować planety czy Księżyc i wybrać co się do tego lepiej nada.
Wszystko jedno na jaki okular się zdecydujesz, na pewno będzie nieporównywalnie lepszy od kitowego i kitowca już więcej nie będziesz chciał znać :wink:

Napisałeś też że nie chcesz orciaka, sam mam jednego 6mm w kolekcji i powiem Ci, że wczoraj przy lukaniu na Wenus przez ED80, orciak pokazał na prawdę piękny widok. Owszem może komfort nie najlepszy, ale ostrość orciaków jest najlepsza na planetach.
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostMarcinPol | 17 Gru 2016, 16:14

Cóż ortho tańszy ale te pare mm od oka to mnie przeraza zwazywszy ze na kitowym 10mm juz mi rzęsy wadzą plus ortho ma małe pole
i księzyców juz nie złapię co moze byc denerwujące :) Jak rozumiem ortho 6mm bedzie lepsze od ts hr 6mm ?

Innymi słowy czy ktoś oba ts hr oraz ortho posiadał i może coś powiedzieć.
Albo też miał możliwość przetestować :P

Nadal jestem uparty na komfort i pole ale jeśli w tej kwocie nie ma sensownych z tymi wymaganiami
to bede musiał nauczyc się życ z ortho :)

A tak na serio racja ze moze kiedyś zmienie teleskop a okular zostanie tylko też nie chce żałować kupna

Szkoda ze ortho nie dodał 5 szkiełka i nie zrobil 58 pola :))
 
Posty: 16
Rejestracja: 16 Gru 2016, 00:24

 

PostAurora | 17 Gru 2016, 18:47

Każdy Ci powie, że ortoskopowce są do planet najlepsze.

Jeśli chodzi o porównanie to używałem np TMB planetary II 4,5mm , nie wiem czy to ta sama konstrukcja co TSy, ale wizualnie są podobne.

Ten TMB jest spoko, ale ortoskop jest dużo lepszy!

Jeśli nie chcesz orto, bo mały ER, to pomyśl o lantanach Vixena
http://www.astrokrak.pl/80-lantanowe

Wiem powiesz za drogie, ale wierz mi to jest jakość

To świetne okulary do planet, niemal tak dobre jak orto, oczywiście w orciaku jest lepiej na środku, ale trafił mi się kiedyś lantan Vixena, który dawał rewelacyjne obrazy planet. Nawet lepsze niż drogie LVW Vixena
Lantany są bardziej komfortowe od orto.
Jak zapytasz o porównanie z TS to wyjaśniam: zupełnie inna bajka!
Do refraktora to już całkiem :wink:
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostMarcinPol | 17 Gru 2016, 19:43

Ano za drogie :)

Czyli pozostaje mi myślec czy maly komfort a jakość czy duzy komfort a slaba jakość

Kiedys czytalem ze im mniej szła tym lepiej.Chodzby dla tego ze mniejsza strata swiatła
Ortho ma 4 ts ma 6
W ortho pisze że strata światła na całyk okularze to 1% ciekawe ile jest straty na ts :P

No dobra a czy ktoś miał te :

http://www.astrokrak.pl/469-okular-plos ... 10mm-.html

Ustalmy że ts hr lub ortho bedzie moim wyborem to teraz musze dorwać max 3 do porownania 8,9,10 mm zamiennego za kitowca 10 :)

A propo wenus.Niestety u mnie jak na razie odpada jest za nisko przeszkadzają dzewa :(
 
Posty: 16
Rejestracja: 16 Gru 2016, 00:24

 

PostMarcinPol | 17 Gru 2016, 22:27

Janusz_P. napisał(a):Ten zdublowany już usunąłem z oferty, dzięki za wyłapanie błędu :arrow: :idea:
Najlepsza optykę i najlepsze warstwy MC a co za tym idzie kontrast obrazu mają okulary z serii HR Planetary II:
http://astrokrak.pl/162-okulary-ts
markowane TS bo to towar robiony na wymagający, niemiecki rynek :arrow: 8)


Kolejna sprawa :P

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... -Feld.html

http://astrokrak.pl/okulary-ts/1450-oku ... 25-60.html

w koncu ma on 58 czy 60 stopni ?

A propo gdybym chciał zamówić to ile by trzeba było czekać czy może jest na stanie?
 
Posty: 16
Rejestracja: 16 Gru 2016, 00:24

 

Postmargor55 | 18 Gru 2016, 08:08

Tu masz porownanie Ortho z TS HR Planetary :) .
viewtopic.php?f=24&t=39351
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

PostMarcinPol | 18 Gru 2016, 11:23

margor55 napisał(a):Tu masz porownanie Ortho z TS HR Planetary :) .
http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=24&t=39351


Tak tylko na jakiej klasy teleskopie jest on testowany a jaki ja mam ...

Toż to inna bajka

Co prawda jest to jakaś podpowiedź ale czy ja kupie sw swa plossl 58 czy ts hr planetary 58 to nikt mi nie da pewności
że zobaczę różnicę poza pieniądzem :P
 
Posty: 16
Rejestracja: 16 Gru 2016, 00:24

 

Postmargor55 | 18 Gru 2016, 12:24

Uzywalem przez jakis czas okularu SW SWA 58* 6mm, z refraktorem SW 90/910mm. Niestety, ale obraz nie byl dobrej jakosci, byc moze to juz zbyt duze powiekszenie do tej srednicy, ale nawet tzw. ''kieliszek'' od Skyluxa, w centrum pola, dawal ostrzejszy obraz, ale o wiele mniejszym kontrascie. Ten SW i BST ED Explorer 5mm, dawaly zbyt miekki obraz, nawet z Newtonem 150/f6. Dlatego, poczatkowo chcialem wymienic ich na TS HR 8mm, ale otrzymalem oferte z gieldy na okular Hyperion 8mm, w podobnej cenie, wiec go zakupilem. Niestety, przez ostatni miesiac od zakupu, nie bylo odpowiedniej pogody na testy, ale udalo zerknac sie na Ksiezyc /kilka razy/ i na Jowisza, i wszystko wskazuje na to, ze Hyperion bedzie troche ''ostrzejszy'' od obydwu wymienionych. Z drugiej strony, tylko cena tego Hyperiona, zadecydowala o jego zakupie, w przeciwnym wypadku bylby to HR Planetary :wink:.

ps. Obecnie panuje ''moda'' na planetarne HR, i maja dobre opinie, wiec moze kup na gieldzie. Natomiast SW SWA 58* do refraktora achromatycznego nawet f/10, nie polecam. :wink:.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

PostMarcinPol | 18 Gru 2016, 12:45

margor55 napisał(a):Uzywalem przez jakis czas okularu SW SWA 58* 6mm, z refraktorem SW 90/910mm. Niestety, ale obraz nie byl dobrej jakosci, byc moze to juz zbyt duze powiekszenie do tej srednicy, ale nawet tzw. ''kieliszek'' od Skyluxa, w centrum pola, dawal ostrzejszy obraz, ale o wiele mniejszym kontrascie. Ten SW i BST ED Explorer 5mm, dawaly zbyt miekki obraz, nawet z Newtonem 150/f6. Dlatego, poczatkowo chcialem wymienic ich na TS HR 8mm, ale otrzymalem oferte z gieldy na okular Hyperion 8mm, w podobnej cenie, wiec go zakupilem. Niestety, przez ostatni miesiac od zakupu, nie bylo odpowiedniej pogody na testy, ale udalo zerknac sie na Ksiezyc /kilka razy/ i na Jowisza, i wszystko wskazuje na to, ze Hyperion bedzie troche ''ostrzejszy'' od obydwu wymienionych. Z drugiej strony, tylko cena tego Hyperiona, zadecydowala o jego zakupie, w przeciwnym wypadku bylby to HR Planetary :wink:.

ps. Obecnie panuje ''moda'' na planetarne HR, i maja dobre opinie, wiec moze kup na gieldzie. Natomiast SW SWA 58* do refraktora achromatycznego nawet f/10, nie polecam. :wink:.


To też temat dyskusyjny czy 6mm to już za dużo czy jednak nie.Na delta niby pisza że 150x jest ok.

No to jeden odpadł z listy :)

Też mam poprawkę na to że mało kto ma ten refraktor a wiekszośc śmiga na dobsonach i będzie ciężko o testy niestety.

Miałem raczej w planach dorwać swa 58 i wrazie czego zwrocic w 14 dni ale jak piszesz że nie warto to nawet nie będę tego myka stosować :)

Giełda byłaby super tylko że jeśli to dobry okular kto go sprzeda ? :D
A nawet jeśli może to nastąpić jutro lub za rok a tymczasem piekne widoki przelatują koło nosa
 
Posty: 16
Rejestracja: 16 Gru 2016, 00:24

 

PostJanusz_P. | 18 Gru 2016, 14:23

MarcinPol napisał(a):
Janusz_P. napisał(a):Ten zdublowany już usunąłem z oferty, dzięki za wyłapanie błędu :arrow: :idea:
Najlepsza optykę i najlepsze warstwy MC a co za tym idzie kontrast obrazu mają okulary z serii HR Planetary II:
http://astrokrak.pl/162-okulary-ts
markowane TS bo to towar robiony na wymagający, niemiecki rynek :arrow: 8)


Kolejna sprawa :P

http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... -Feld.html

http://astrokrak.pl/okulary-ts/1450-oku ... 25-60.html

w koncu ma on 58 czy 60 stopni ?

A propo gdybym chciał zamówić to ile by trzeba było czekać czy może jest na stanie?


Wszystkie HR Planetary z TS mamy na stanie i jak teraz widzę na stronie TS uzgodnili ich pole na 58° i tyle też napiszę w naszej ofercie aby była zgodna z dostawcą :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMarcinPol | 18 Gru 2016, 16:16

Wygląda na to że jedynym rozsądnym wyborem jest ts hr planetary 6mm i modlenie się o dobre warunki dla niego :)

Pytanie jeszcze mam o ten okular.Znalazłem na forum pare opinii że ts hr ma małe pole ostrości czy to prawda?
To może nie jest problem chociaż jeśli ma bardzo mały to przy niedokładnym wyciągu jaki ma sw 90/900 chyba i tak nie będę miał problemu
aby wyostrzyć obraz?

Dwa - zostaje dobrac 9-8mm okular :P Jakies propozycje ? bo jak nie biore 9mm 66 stopni :lol:
 
Posty: 16
Rejestracja: 16 Gru 2016, 00:24

 

Postmkowalik | 18 Gru 2016, 16:53

Według mnie będziesz miał problem z ostrością. Powiększenie rozdzielcze dla 90mm telekospu wynosi około 40x, co oznacza, że przy powiększeniu 40x Twój teleskop wyświetla maksymalną jaką jest w stanie ilość szczegółów na tarczy planet. W powiększeniach większych od 40x ilość szczegółów widocznych na tarczach planet nie będzie rosła, a wręcz malała ze względu na ciemniejący obraz i spadający kontrast, a samo wyostrzanie obrazu jest przez to trudniejsze. Biorąc to pod uwagę powinieneś celować w okular, który da powiększenie co najwyżej dwa razy większe niż rozdzielcze tj. 80x, czyli okular o oginiskowej 11 mm. Jeśli chcesz sensownie oglądać tarcze planet w powiększeniu 150x to czeka Cię zakup 20cm teleskopu.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postmargor55 | 18 Gru 2016, 20:06

Bardzo czesto obserwuje SW 90/910mm w pow. 45x, 90x i okolo 115x. Bardzo czest mowi sie, male teleskopy sa mniej wrazliwe na seeing i to prawda, bo tu nigdy sie nie stosuje bardzo duzych powiekszen i efekt nieostrosci obrazu jest mniej zauwazalny. Ale wystarczy troche praktyki obserwacyjnej, to i tu zauwazymy, ze przy slabych warunkach atmosferycznych, takze male teleskopy pokaza gorszy obraz. Raz widzialem Saturna przez ten teleskop przy pow. 150x i obraz byl rewelacyjny. Bylo to nad ranem, seeing byl na poziomie 8-9/10. Nigdy potem mi to sie nie udalo, ale to nic dziwnego, planeta jest obecnie widoczna dosc nisko nad horyzontem i na razie lepiej nie bedzie. Jowisz jest jeszcze dosc wysoko /ale bedzie coraz gorzej/ i latwiej jest zastosowac wyzsze powiekszenie. Moge tylko powiedziec, ze dla SW 90/910mm, powiekszenie 113.5x, przy dobrej stabilnej atmosferze, da bardzo dobry ostry obraz, wiec dla tego teleskopu, bezpieczna ogniskowa okularu to 8mm.

ps. jak dokupie pierscienie do Hyperiona 8mm, to sprawdze jakiej jakosci obrazy daje przy ogniskowej 6mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

PostMarcinPol | 18 Gru 2016, 21:17

margor55 napisał(a):Bardzo czesto obserwuje SW 90/910mm w pow. 45x, 90x i okolo 115x. Bardzo czest mowi sie, male teleskopy sa mniej wrazliwe na seeing i to prawda, bo tu nigdy sie nie stosuje bardzo duzych powiekszen i efekt nieostrosci obrazu jest mniej zauwazalny. Ale wystarczy troche praktyki obserwacyjnej, to i tu zauwazymy, ze przy slabych warunkach atmosferycznych, takze male teleskopy pokaza gorszy obraz. Raz widzialem Saturna przez ten teleskop przy pow. 150x i obraz byl rewelacyjny. Bylo to nad ranem, seeing byl na poziomie 8-9/10. Nigdy potem mi to sie nie udalo, ale to nic dziwnego, planeta jest obecnie widoczna dosc nisko nad horyzontem i na razie lepiej nie bedzie. Jowisz jest jeszcze dosc wysoko /ale bedzie coraz gorzej/ i latwiej jest zastosowac wyzsze powiekszenie. Moge tylko powiedziec, ze dla SW 90/910mm, powiekszenie 113.5x, przy dobrej stabilnej atmosferze, da bardzo dobry ostry obraz, wiec dla tego teleskopu, bezpieczna ogniskowa okularu to 8mm.

ps. jak dokupie pierscienie do Hyperiona 8mm, to sprawdze jakiej jakosci obrazy daje przy ogniskowej 6mm.


Można wiedzieć jakimi okularami spoglądałeś przy 115x oraz 150x ?
 
Posty: 16
Rejestracja: 16 Gru 2016, 00:24

 

Postmargor55 | 18 Gru 2016, 22:04

115x-120x - Plossl VIXEN 10mm plus Barlow z ruskiego telekonwertera / obliczone doswiadczalnie /,
113.5 - Hyperion 8mm,
150x - SW SWA 58* 6mm.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

PostAstroAmator79 | 18 Gru 2016, 22:11

MarcinPol napisał(a):Wygląda na to że jedynym rozsądnym wyborem jest ts hr planetary 6mm i modlenie się o dobre warunki dla niego :)
MarcinPol napisał(a):Dwa - zostaje dobrac 9-8mm okular :P Jakies propozycje ? bo jak nie biore 9mm 66 stopni :lol:

Proponuję na początek poczytać wątek o źrenicy wyjściowej teleskopu viewtopic.php?f=3&t=1036
Osobiście doradzałbym zacząć od wyboru tej dłuższej ogniskowej. 8-10mm to górna granica przyzwoitości do Twojego teleskopu, ze wskazaniem na okolice 10mm. Dlaczego? Jeżeli Twoim celem jest obserwacja planet, to powinieneś celować w okular, który z Twoim teleskopem da Ci źrenicę wyjściową ok. 0,9mm - 1mm (średni, średnio dobry seeing, planety położone nisko lub na średnich wysokościach - najczęstsze warunki w Polsce). Potrzebujesz zatem okularu o ogniskowej 9mm lub 10mm. Da Ci to powiększenie odpowiednio ok. 100x lub 90x. Okular 8mm da Ci natomiast źrenicę wyjściową 0,8mm i na stosowanie takiego okularu musisz mieć warunki obserwacyjne, które w Polsce występują bardzo rzadko (bardzo dobry seeing, planety wysoko położone).
W mojej ocenie, sensownym okularem na Twoje potrzeby byłby na początek TS HR Planetary II 9mm. Ma najlepszy stosunek ceny do jakości. TMB Planetary II jest gorszym klonem tego okularu, warto dopłacić do TS HR. Ortho daje lepszą ostrość, ale gorszy komfort obserwacji i mniejsze pole.
Jeżeli chcesz komfortowo oglądać planety w powiększeniu rzędu 150x, to - jak słusznie prawi mkowalik - kup teleskop 8 cali. Praw fizyki nie oszukasz. Duże powiększenia wymagają dużych apertur.
SW150/750(EQ3-2), SW MAK 90/1250
BPC20x60, BPC8x30
Meade26/60*, ES24|20|16/68*, SW-WA20|15|9/66*, LVW13|8|5/65*, Stratus13/68*, ES11|4,7/82*, LV6/45*, TS-HR5/58*, TMB5/58*
OrionVariablePolarizer1,25", BaaderLaserColliMarkIII
Awatar użytkownika
 
Posty: 37
Rejestracja: 27 Paź 2016, 20:08

 

PostMarcinPol | 18 Gru 2016, 22:23

margor55 napisał(a):115x-120x - Plossl VIXEN 10mm plus Barlow z ruskiego telekonwertera / obliczone doswiadczalnie /,
113.5 - Hyperion 8mm,
150x - SW SWA 58* 6mm.


A ten vixen z barlowem nie mial ciemniejszego obrazu jak swa ?
Tanich zabawek nie masz :)

tez o tym vixenie myslalem jako zamiennik 10mm kitowca ale zanim sie nauczę patrzenia przez okular z małym er by go nie
wysmarować rzęsami to miną chyba wieki :) Mam kitowego plossl 12mm
za 89zł on ma 8mm odległości i znośna jakość ale er mnie wykańcza dlatego tylko na razie zadowolony jestem z kitowego 25mm
chociaż góry wolałem spoglądać przez 12mm :)
Dlatego też myślę że jednak zdecyduję się na 9mm 66 stopniowca jako zamiennika.Na pewno da lepsze obrazy od kitowca 10mm
a myślę że pole i komfort zrekompensuje mi obraz który i tak będzie lepszy od posiadanego.

Skoro masz swa 58 to jeszcze takie pytanko mam.
Prawda to że bez zadnego filtra księżyc na tyle mocno świeci przy tym powiekszeniu że długotrwale nie da się na niego spoglądać ?
Wszak to ciemny refraktor i wielu pisało że nie ma potrzeby stosowania filtra.
 
Posty: 16
Rejestracja: 16 Gru 2016, 00:24

 

PostMarcinPol | 18 Gru 2016, 22:34

AstroAmator79 napisał(a):
MarcinPol napisał(a):Wygląda na to że jedynym rozsądnym wyborem jest ts hr planetary 6mm i modlenie się o dobre warunki dla niego :)
MarcinPol napisał(a):Dwa - zostaje dobrac 9-8mm okular :P Jakies propozycje ? bo jak nie biore 9mm 66 stopni :lol:

Proponuję na początek poczytać wątek o źrenicy wyjściowej teleskopu viewtopic.php?f=3&t=1036
Osobiście doradzałbym zacząć od wyboru tej dłuższej ogniskowej. 8-10mm to górna granica przyzwoitości do Twojego teleskopu, ze wskazaniem na okolice 10mm. Dlaczego? Jeżeli Twoim celem jest obserwacja planet, to powinieneś celować w okular, który z Twoim teleskopem da Ci źrenicę wyjściową ok. 0,9mm - 1mm (średni, średnio dobry seeing, planety położone nisko lub na średnich wysokościach - najczęstsze warunki w Polsce). Potrzebujesz zatem okularu o ogniskowej 9mm lub 10mm. Da Ci to powiększenie odpowiednio ok. 100x lub 90x. Okular 8mm da Ci natomiast źrenicę wyjściową 0,8mm i na stosowanie takiego okularu musisz mieć warunki obserwacyjne, które w Polsce występują bardzo rzadko (bardzo dobry seeing, planety wysoko położone).
W mojej ocenie, sensownym okularem na Twoje potrzeby byłby na początek TS HR Planetary II 9mm. Ma najlepszy stosunek ceny do jakości. TMB Planetary II jest gorszym klonem tego okularu, warto dopłacić do TS HR. Ortho daje lepszą ostrość, ale gorszy komfort obserwacji i mniejsze pole.
Jeżeli chcesz komfortowo oglądać planety w powiększeniu rzędu 150x, to - jak słusznie prawi mkowalik - kup teleskop 8 cali. Praw fizyki nie oszukasz. Duże powiększenia wymagają dużych apertur.


Dlatego też szukam 9 jak i 6 mm i będę stosował ten który w danym czasie jest stosowny.Czytałem o źrenicach wyjściowych ale też spora
liczba osób pisała że 0.6 daje radę.Natomiast prawie każdy pisał że księżyc da się w tym refraktorze oglądać przy 150x
Wiem też że do przyrody max podobno to 70-90x.
Wiem że ten refraktor to nie potęga a budzetowy teleskop ale szukam rozwiązania wartego kupna oraz posiadania 6-7mm
w razie właśnie momentu w którym bym miał tylko 9mm i mówił sobie " cholera takie dobre warunki a ja nie mam wiekszego powera"

8 cali odpada z racji gabarytów,[dobson] jak i zastosowań czysto astro,ja potrzebuję do przyrody również.
Zaś mak [chodź by 127] z racji ceny dlatego wybrałem refraktor :)
 
Posty: 16
Rejestracja: 16 Gru 2016, 00:24

 

Postmargor55 | 18 Gru 2016, 23:05

Vixen 10mm plus Barlow daje dosc ciemny obraz, a ponadto jest zazolcony od tej ujemej soczewki, ale obraz jest ostrzejszy od tego ze SW 6mm. Stosujac ten uklad, doszedlem do wniosku, ze takie powiekszenie maksymalne, bedzie odpowiednie dla tego teleskopu. Wiec, kiedy trafila sie okazja na gieldzie, kupilem Hyperiona 8mm. Bedzie on rowniez wykorzystywany w Newtonie 150mm. Koledzy, dobrze Ci radza, kup HR Planetary, jezeli sie zastanawiasz to wez zakres 9-10mm. Vixena Ploosl 10mm, tez Ci nie polecam :wink:. No, w ostatecznosci :).
Awatar użytkownika
 
Posty: 1038
Rejestracja: 26 Sty 2011, 20:46

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] oraz 71 gości

AstroChat

Wejdź na chat