Zestaw do szerokich kadrów

PostMateuszW | 24 Gru 2016, 01:34

Hej

Chciałem pokazać wam owoc mojej pracy w ostatnim czasie - zestaw do szerokich kadrów. Nie zawsze mi się chce targać newtona i rozkładać go pół nocy, a czasem też chciałbym zrobić coś szerszego - stąd pomysł. Łatwiej będzie toto zabrać też gdzieś w podróż (planuję na 3 nocki w Bieszczady niedługo).

Zestaw składa się z:
-Nikon D80 / D7100 (jak kolega pożyczy, albo jak kupię :) )
-Nikkor 180 mm AI-S
-Szukaczoguider GSO 8x50
-ASI174MM
-DreamFocuser
-głowica Manfrotto MHXPRO-3W
-zmodyfikowany laser (zasilanie sieciowe + grzałka)
-grzałki na szukacz i obiektyw
-kilka innych kabli, jak zasilacz do lustrzanki itp

Puki co całość wisi na NEQ6, co mocno ogranicza mobilność :) Zastanawiam się nad jakimś małym montażem pod to. Głównie podoba mi się SW Adventurer, ale czy da radę? Problem w tym, że ten zestaw waży aż 4 kg.

Szukaczoguider jest zamocowany w stopce, którą przykręciłem do blachy DreamFocusera (początkowo miał tam siedzieć lekki laser). Niestety, blaszka 2 mm nie zapewnia wystarczającej sztywności dla szukaczoguidera, który waży z kamerką 0,6 kg. Ale uznałem, że dla ogniskowej 180 mm obiektywu, czyli nawet podobnej do szukacza nie warto się tym przejmować - prowadzenie może być bądź jakie (w rozsądnych granicach).

Laser zamocowałem na gorącej stopce aparatu. Kupiłem zgrabny adapter z gorącej stopki na śrubę 1/4" i nakręciłem tam stopkę szukaczową z wywierconym takim otworem. Proste, zgrabne i porządne.

Wczoraj sprzęt przeszedł chrzest bojowy. Czas rozkładania i odpalenia sesji równy 2h, biorąc pod uwagę fakt, że to nowy setup, nie nie chyba złym wynikiem :) Mam nadzieję, że kolejnym razem będzie to bardziej 30 min. Było kilka problemów, ale udało się poradzić. Niebawem pojawi się zdjęcie z tej sesji - fragment Oriona, właśnie się obrabia.

Małą sztywność guidera było widać w postaci klasycznego dryfu kadru wraz z kolejnymi klatkami. Jednak na ekspozycjach 300s nie miało to znaczenia. Generalnie szukaczoguider prowadził tak 40-50% gorzej, niż OAG, którego normalnie używam (o ile dobrze wyskalowałem wykres). Może to kwestia krótkiej ogniskowej, a może brak dopieszczenia ustawień? W sumie mało mnie to interesuje, bo dla potrzeb tego zestawu jakość prowadzenia jest aż za dobra :) A w ogóle, to miałem wrażenie, że ASI z szukaczem dawała lepszy obraz, niż Nikon z obiektywem :) Ilość gwiazd do wyboru była zatrważająca.

Ostrość ustawiałem ręcznie z DreamFocusera + maska Bahtionva bez podpinania do PC. Nie chciałem tracić czasu na konfigurację FocusMaxa. Udało się wyostrzyć bardzo zgrabnie. Zdjęcia z aparatu leciały na podgląd w Maximie.

Po wschodzie Księżyca postanowiłem przerwać zdjęcia, bo byłyby już istotnie gorsze. Zmieniłem więc setup na newtona i sprawdziłem nowa złączkę :) Pierwszy raz zmieniałem konfigurację w trakcie nocy.

Poniżej kilka zdjęć zestawu:
Zestaw do szerokich kadrów: DSCN5436s.jpg

Zestaw do szerokich kadrów: DSCN5437s.jpg

Zestaw do szerokich kadrów: DSCN5438s.jpg

Zestaw do szerokich kadrów: DSCN5439s.jpg

Zestaw do szerokich kadrów: DSCN5440s.jpg

Zestaw do szerokich kadrów: DSCN5441s.jpg

Zestaw do szerokich kadrów: DSCN5442s.jpg
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Post_RobMarK_ | 24 Gru 2016, 13:21

MateuszW napisał(a):Zastanawiam się nad jakimś małym montażem pod to. Głównie podoba mi się SW Adventurer, ale czy da radę? Problem w tym, że ten zestaw waży aż 4 kg.

Mateusz, przy 180mm i 4 kg na Star Adventurer będą kłopoty. Ponadto jak zsumujesz wszystko to się okaże, że statyw foto nawet solidny będzie za słaby i trzeba od montażu paralaktycznego a to już zaburza pojęcie zestawu mobilnego.
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1456
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

Postmxer | 25 Gru 2016, 20:25

Ja dla ogniskowej 200mm bez problemu wyciagnolem z neq6 12min ekspozycje.

A co do Bieszczad, Tarnawa Nizna ? Kiedy, gdzie ? Pisz :)
Bike, true way of life
-= rwm.org.pl =-
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 10 Lut 2016, 10:40
Miejscowość: 3miasto

 

PostMateuszW | 28 Gru 2016, 20:28

_RobMarK_ napisał(a):
MateuszW napisał(a):Zastanawiam się nad jakimś małym montażem pod to. Głównie podoba mi się SW Adventurer, ale czy da radę? Problem w tym, że ten zestaw waży aż 4 kg.

Mateusz, przy 180mm i 4 kg na Star Adventurer będą kłopoty. Ponadto jak zsumujesz wszystko to się okaże, że statyw foto nawet solidny będzie za słaby i trzeba od montażu paralaktycznego a to już zaburza pojęcie zestawu mobilnego.

Poczekamy zobaczymy, pierwsze testy może jutro... Trudno będzie zejść z wagi tego zestawu, no może 0,5 kg się jakoś uciuła, ale ciężko.
mxer napisał(a):Ja dla ogniskowej 200mm bez problemu wyciagnolem z neq6 12min ekspozycje.

A co do Bieszczad, Tarnawa Nizna ? Kiedy, gdzie ? Pisz :)

Piszesz o exp bez guidingu? W moim wypadku nie było sensu dłużej z uwagi na LP, ale z guidingiem pewnie bez problemu o wiele dłużej pójdzie. Widać, że ta skala to dla niego spłatka.

Niestety nie, jadę z kolegami do Jabłonek - to jeszcze nie są te "głębokie" Bieszczady. Trochę żałuję miejsca, ale gdzie indziej albo nie było miejsca, albo drogo (dla kolegów :) ). Generalnie będziemy świętować sylwestra i focić przy okazji :). Przyjazd 30 wieczorem, wyjazd 2 rano. Jakbyś przejeżdżał akurat, to zapraszam na jakieś spotkanko :)
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postmxer | 29 Gru 2016, 02:44

MateuszW napisał(a):Niestety nie, jadę z kolegami do Jabłonek - to jeszcze nie są te "głębokie" Bieszczady. Trochę żałuję miejsca, ale gdzie indziej albo nie było miejsca, albo drogo (dla kolegów :) ). Generalnie będziemy świętować sylwestra i focić przy okazji :). Przyjazd 30 wieczorem, wyjazd 2 rano. Jakbyś przejeżdżał akurat, to zapraszam na jakieś spotkanko :)



Ja między 14 - 30 stycznia chciał bym jakoś zawitać. W Tarnawie nocleg jest w schronisku więc po taniości. Byłem tam kilka razy, światło o 22 wyłączają i jest ciemno jak... no wiesz gdzie. Tarnawa jest otoczona BPN to i nie ma skąd zaśmiecać światłem nieba. Gorąco plecam miejścówkę.
Bike, true way of life
-= rwm.org.pl =-
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 10 Lut 2016, 10:40
Miejscowość: 3miasto

 

PostMateuszW | 29 Gru 2016, 15:08

mxer napisał(a):Ja między 14 - 30 stycznia chciał bym jakoś zawitać. W Tarnawie nocleg jest w schronisku więc po taniości. Byłem tam kilka razy, światło o 22 wyłączają i jest ciemno jak... no wiesz gdzie. Tarnawa jest otoczona BPN to i nie ma skąd zaśmiecać światłem nieba. Gorąco plecam miejścówkę.

Dzięki! Następnym razem pewnie skorzystam, wygląda nieźle. Nie ma tam problemu z dociągnięciem prądu na miejscówkę?
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Post_RobMarK_ | 02 Sty 2017, 01:04

MateuszW napisał(a):
_RobMarK_ napisał(a):
MateuszW napisał(a):Zastanawiam się nad jakimś małym montażem pod to. Głównie podoba mi się SW Adventurer, ale czy da radę? Problem w tym, że ten zestaw waży aż 4 kg.

Mateusz, przy 180mm i 4 kg na Star Adventurer będą kłopoty. Ponadto jak zsumujesz wszystko to się okaże, że statyw foto nawet solidny będzie za słaby i trzeba od montażu paralaktycznego a to już zaburza pojęcie zestawu mobilnego.

Poczekamy zobaczymy, pierwsze testy może jutro... Trudno będzie zejść z wagi tego zestawu, no może 0,5 kg się jakoś uciuła, ale ciężko.

Jakieś wieści ?
Lorneta / APO do DS / SCT do US ...
Awatar użytkownika
 
Posty: 1456
Rejestracja: 16 Sty 2008, 00:09

PostMateuszW | 02 Sty 2017, 22:39

_RobMarK_ napisał(a):Jakieś wieści ?

Dwie nocki obserwacyjne za mną na pożyczonym Adventurerze :) Opiszę szerzej, jak znajdę chwilę...
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Użytkownicy przeglądający to forum: FilipVuko oraz 146 gości

AstroChat

Wejdź na chat