Kamera CMOS QHY163M

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postmebelek | 26 Gru 2016, 11:58

Od kilku dni jestem w posiadaniu testowego egzemplarza kamery do astrofotografii QHY163M. Dosłownie w ostatniej chwili udało mi się załapać na jedną z ostatnich sztuk przeznaczonych na beta testy.
Kamerka dotarła w solidnym pudełku .
Wewnątrz kamerka , niezbędne kabelki , tulejka M42/2cale(redukcja) , metalowa tubka na desiscant.
Kamera CMOS QHY163M: DSC_0097_2047.JPG


Początki użytkowania nie nastręczają trudności.
Ze strony producenta można pobrać instrukcję , potrzebne sterowniki i oprogramowanie.
Po zainstalowaniu mój stary laptop z Win7 i portami USB2 nie miał problemów z wykryciem sprzętu i rozpoczęciem pracy.
Do fotografowania wystarcza zasilanie z portu USB , jednak chłodzenie potrzebuje już odrębnego zasilania 12V.
Zasilacza nie ma w zestawie. W instrukcji pisze jedynie o 12 V.
Udało mi się jednak uzyskać informację od producenta ,że zaleca się zastosowanie zasilacza impulsowego 12V 4A. Ja kupiłem taki 5A za niecałe 60 zł.
Wentylator pracuje cicho , a chłodzenie przebiega bardzo szybko. Mamy pełna kontrolę nad temperaturą i możemy obniżyć temperaturę o 40 stopni poniżej temperatury otoczenia.
Do obsługi kamerki producent zaleca oprogramowanie SharpCap,
Instrukcja opisuje też używanie ASCOM platform,FireCapture i EZCAP_QT.

Godne uwagi jest , że matryca umieszczona jest w szczelnej komorze , której nie potrzeba rozkręcać w celu wymiany desiscanta. Wsypuje się go w postaci silikonowych kuleczek do metalowej tubki przykręcanej na zewnątrz obudowy. To są prawdopodobnie te same kuleczki , które znajdziemy w każdej nowej parze butów !
Dodatkowo szybka przed matrycą jest podgrzewana celu uniknięcia parowania.


Pogoda w dalszym ciągu nie rozpieszcza. W ostatnich dniach udało mi się zrobić jedynie kilkanaście próbnych klatek M45.Chyba nie najlepszym pomysłem w przypadku tego obiektu było użycie filtra UHC-s
Ustawienia ; temp. -10 , czas 120-300 s , gain 5 , offset 35 , achromatem SW 80/400. Zestackowałem w DSS i obrobiłem w Fitswork 15 light i 10 dark,
Kamera CMOS QHY163M: Plejady QHY163_A.jpg


Podstawowe dane ze specyfikacji kamerki
Kamera CMOS QHY163M: Bez tytułu.jpg
Kolimuję i kolimuję , a przez chmury wciąż nie widać gwiazd.
GSO 203/800, SW Evostar 72 ED, EQ-5, Hyperion 5,8,17,21, Nikon D40, D5200, kamerka QHY163M
astronotatnik.blog.pl
 
Posty: 121
Rejestracja: 16 Cze 2013, 08:49
Miejscowość: Zabrze

 

PostMarek_N | 26 Gru 2016, 22:48

Odważne zestawienie dość drogiej kamerki ze stosunkowo dużą matrycą wraz z achromatem 80/400 :). I wyszło to zaskakująco dobrze - masz oryginalny fokuser?

Rzeczywiście przydałby się lepszy filtr niż UHC-S. Z dwóch powodów:
1. to filtr wizualny więc ma słabe warstwy antyrefleksyjne
2. przepuszcza dwa dość odległe od siebie pasma - okolice 500 nm i 650 nm - efekt taki, że nie da się wyostrzyć monochromatycznego obrazu bo są dwa ogniska.

Spróbuj założyć filtr liniowy - H-alfa bądź OIII najlepiej w wersji CCD. Te wizualne mogą przepuszczać światło w częstotliwościach harmonicznych.

PS. Na Astrobin widziałem zdjęcie z SW 120/600 z ASI1600 (ta sama matryca) i filtrem H-alfa 35nm - wyszło to naprawdę bardzo fajnie.
Taurus 270 + platforma | SW 80/400 2" + AZ4 | 20T5 | 13T6 | 8E | ES 4.7 | UHC, OIII 2" | AstroTrac TT320X-AG
Awatar użytkownika
 
Posty: 298
Rejestracja: 06 Sie 2005, 15:50
Miejscowość: Kraków

Postmebelek | 27 Gru 2016, 14:44

To nie odwaga tylko desperacja raczej :lol: . W tej chwili nie mam innego sprzętu do dyspozycji.
Zresztą nawet mnie bawi wyciąganie z tej rurki więcej niż by się kto spodziewał.
Tak , mam zmieniony wyciąg na Crayforda z mikro.
Co do tego UHC-s masz pewnie rację . Obraz jaki daje przy nim maska Bahtinowa , wydaje mi się być mniej wyraźny niz z innymi filtrami. Niestety tylko ten i neodymium mam w rozmiarze 2 cale. Pozostałe mam 1,25. Czekają na pogodę i sprawdzenie pod kątem winiety. Szczerze mówiąc nie uśmiecha mi się wymiana całej filtrowni .

Fotka z wczorajszego godzinnego okienka pogodowego. Ten sam zestaw.
Udało mi się zebrać 6 x 300s.
Temp. -20 , gain 10 , offset 80 , bez klatek kalibracyjnych
Kamera CMOS QHY163M: M42 QHY.jpg
Kolimuję i kolimuję , a przez chmury wciąż nie widać gwiazd.
GSO 203/800, SW Evostar 72 ED, EQ-5, Hyperion 5,8,17,21, Nikon D40, D5200, kamerka QHY163M
astronotatnik.blog.pl
 
Posty: 121
Rejestracja: 16 Cze 2013, 08:49
Miejscowość: Zabrze

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat