EQ3-2 i kilka problemów z astrofoto

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

Postjgoluch | 01 Lut 2017, 09:54

Cześć!

Mam kilka pytań odnośnie mojego setupu oraz prób astrofotografii.
Głównie zależy mi na Waszej ocenie zdjęć oraz wypowiedzią na temat technicznej kombinacji i "ustawienia" zestawu.

Mój sprzęt to:
- EQ3-2 z napędem w RA i lunetką biegunową
- SW N150/750 OTA
- Statyw stalowy 1.75"
- korektor komy GSO

Dodatkowo zamieszczam kilka (może nie najlepszych, ale zawsze...) zdjęć (z powyższego zestawu).

1. Ustawienie montażu na gwiazdę polarną (metoda z lunetką biegunową - kalendarzowa - z astronoce)
- widać po kolejnych zdjęciach, że kadr jest lekko przesunięty, czy to wina ustawienia montażu na GP? a może wyjustowania lornetki lub jej orientacji względem montażu?
- czy metoda dryfu byłaby tu skuteczniejsza? czy pozwoliłaby zminimalizować złe ustawienie montażu na GP?
- oczywiście same zdjęcia też są co niektóre poruszone, to wiem - złe prowadzenie, być może wiatr, skok lustra w aparacie - cokolwiek, przy 60s to normalne ryzyko chyba

2. Czasy naświetlenia
- robiłem zdjęcia 30s / 60s i zawsze jest podobnie, gwiazdki nie są punktowe, a porównując dwa zdjęcia zawsze są "przesunięte względem siebie", może tym montażem więcej nie wyciągnę (przy tej tubie)?

3. Ustawienie ostrości
- niestety nie posiadam w wyciągu focusera 1:10 ani żadnego innego motofocusera, jednak pomimo starań nie potrafię lepiej ustawić ostrości
- używając maski Bahtinova wydawało by się, że gwiazdki (spajki) są równe
- czy stackowanie w DSS zdjęć (jak widać lekko przesuniętych) może negatywnie wpłynąć na ostrość docelowego zdjęcia?

4. Korektor komy
- posiadam korektor komy GSO, gdzie dodatkowo u Pana Janusza zaopatrzyłem się w złączkę 17mm (w celu umożliwienia ostrzenia z tym korektorem i Nikonem D7000)
- obecna konfiguracja zestawu dla tych zdjęć, to (od wyciągu wyciągu): filtr UHC-S -> złączka od korektora komy (przejście na gwint filtra) -> korektor GSO -> złączka 17mm -> T2-Nikon -> d7000 body aparatu
- taka konfiguracja była wspólnie wyliczona i powinna umożliwić ostrzenie na obiekty DS w tym korektorze
- czy na podstawie samych zdjęć można stwierdzić, że taka konfiguracja jest poprawna (dobrze zmontowana, czy są widoczne jakieś np inne niż ostrość defekty)?
- zakładam ze pomimo ciężaru, wyciąg się nie ugiął

5. Kolimacja teleskopu
- najpierw wyjustowałem kolimator laserowy (z redukcją 2"->1.25" z clamping ringiem) - aby przy jego obracaniu wokół własnej osi, czerwona kropka na LG była zawsze w miejscu
- kolimacja LG i LW -> wydaje mi się, że wykonałem ją poprawnie

Ogólnie prosiłbym opinie oraz jakieś wskazówki co i jak mogę poprawić - może gdzieś problem leży w sprzęcie...
Kiedyś w przyszłości chciałbym zaopatrzyć się w lepszy montaż np HEQ5 ale póki co widać, że nie potrafię w pełni wykorzystać obecnego.

Fotki pod linkiem (są to zdjęcia bezpośrednio z aparatu):
https://1drv.ms/f/s!ArV-h8YL0O8DstACVCURycDOq4GJGw


Pozdrawiam i liczę na wsparcie,
Jacek
Awatar użytkownika
 
Posty: 174
Rejestracja: 31 Maj 2016, 12:18
Miejscowość: Warszawa

PostJanusz_P. | 01 Lut 2017, 10:08

Tan montaż z napędem pozwala zwykle na 30 s nieporuszonych ekspozycji z tubą 150/750 mm, dłuższe ekspozycje zdecydowanie wymagają guidowania.

Zdjęcia aparatem robimy zawsze z funkcją Mirror Lockup aby lusterko aparatu nie poruszyło nam zdjęć.

Ostrzenia aparatem Maską Bahtinowa to dobry i sprawdzony pomysł.

Ten korektor komy daje długi setup i wyciąg a dokładniej tuba pod wyciągiem na pewno się ugina a może temu zaradzić jej wewnętrzne wręgowanie usztywniające, robimy takie rzeczy w Astrokraku dla astro-fotografów.

Montaż H-EQ-5 najlepiej o paskowany czyli z modyfikacją zwiększającą znacznie jego kulturę pracy to najlepszy wybór pod tą tubę i zarazem rozwiązanie minimum sztywności pod taj wielkości teleskop :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMateuszW | 01 Lut 2017, 12:42

Zdjęcia są pojechane w RA, czyli to nie wina polarnej, a kiepskich przekładni montażu i napędu. Więc nic z tym nie zrobisz bez przesiadki na HEQ5. Jedyne co możesz skrócić czas, bo ma moje oko to nawet 30s jest już na granicy sensowności. No i liczyć na szczęście, bo niektóre klatki będą lepsze (jak te ostatnie całkiem ok), inne gorsze, w zależności jak się przekładnia ułoży. Również warto pamiętać, że czym większa deklinacja (bliżej polarnej), tym lepsza jakość prowadzenia. Orion jest na Dec ok 0, czyli tam wszelkie błędy są maksymalnie duże.

Odnośnie kolimacji i korektora ciężko coś ocenić z tych zdjęć, potrzeba więcej, nieporuszonych gwiazd blisko narożników. Ale raczej jest ok.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postjgoluch | 01 Lut 2017, 13:03

Dziękuję za Wasze odpowiedzi i wskazówki.
W ostatnich dniach (już po wykonaniu tych zdjęć) montaż został nieco zmodyfikowany:
- czyszczenie wszystkich elementów wewnątrz
- usunięcie starego smaru i zastąpienie go nowym (zachowujący swe właściwości w bardziej skrajnych temperaturach)
- wymiana wszystkich podkładek na teflonowe
- poprawne złożenie montażu (wyeliminowanie luzów, jednostajny opór przy obrocie w DEC i RA)
Mam nadzieję, że taki zabieg pozwoli poprawić stabilność, powtażalność oraz jakość wykonywanych na nim zdjęć.
Jak tylko trafię na pogodę, postaram się wykonać kilka klatek z różnym czasem naświetlenia i zaprezentować w tym wątku.

Jeszcze pytanie odnośnie ustawienia na GP i jego wpływu na pojechane gwiazdki w RA: gdzie mogę poczytać więcej na ten temat?

PS: Planuję jeszcze (bardzo amatorsko, sprawdzić czy w ogóle się uda) zbudować microfocuser ATM z radzieckiej przekładni planetarnej 1:36.
Muszę tylko zaadoptować ją do wyciągu - czekam na odpowiednie sprzęgło z redukcjami na ośki.
Awatar użytkownika
 
Posty: 174
Rejestracja: 31 Maj 2016, 12:18
Miejscowość: Warszawa

Postk3 | 01 Lut 2017, 13:27

Bardzo fajna metoda ustawiania montażu na polarną, filmik autorstwa Janusza Wilanda https://www.youtube.com/watch?v=kSI0BMAMMe8
 
Posty: 95
Rejestracja: 30 Sty 2013, 17:56
Miejscowość: Jasienica

 

PostMateuszW | 01 Lut 2017, 13:36

jgoluch napisał(a):Jeszcze pytanie odnośnie ustawienia na GP i jego wpływu na pojechane gwiazdki w RA: gdzie mogę poczytać więcej na ten temat?

GP nie wpływa na pojechanie w RA w żaden sposób. Ona decyduje o dryfie w Dec. W RA natomiast znaczenie ma jakość przekładni.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat