OAG - na dobre i na złe czasy

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

Postmxer | 12 Lut 2017, 00:28

No więc tak, na jakiego OAG się zdecydować. Rozpiętość jest dość duża.

Teraz, dziś... mam newtona i czekającą w szufladzie ASI120MC. I tu dedykowany do korektora komy jest OAG Baadera.
https://deltaoptical.pl/off-axis-guider ... d1685.html

Tyson wskazał:
https://deltaoptical.pl/celestron-off-a ... d3938.html jako sztywny, duży i porządny. Z tym że on ma Edka.

Wiecie co, chciał bym już jakiś taki docelowy kupić, czy to do newtona czy refraktorka bo pewnie kiedyś będzie. Cena właściwie nie gra roli, bo czy 500zł czy 2000zł jak docelowy raz a dobrze, to taki jaki będzie dobrze służył.
Bike, true way of life
-= rwm.org.pl =-
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 10 Lut 2016, 10:40
Miejscowość: 3miasto

 

PostJanusz_P. | 12 Lut 2017, 10:51

Aby zdecydować o of Axis Guiderze najpierw się zdecyduj na format kadru APS-C, Ful Frame czy jeszcze wiekszy pod kamerę CCD oraz na rodzaj teleskopu i korektora bo do teleskopu dobiera się korektor i Of fAxis a nie odwrotnie :arrow: :roll: :?:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmxer | 12 Lut 2017, 11:40

Janusz_P. napisał(a):Aby zdecydować o of Axis Guiderze najpierw się zdecyduj na format kadru APS-C, Ful Frame czy jeszcze wiekszy pod kamerę CCD oraz na rodzaj teleskopu i korektora bo do teleskopu dobiera się korektor i Of fAxis a nie odwrotnie :arrow: :roll: :?:


A nie ma takiego uniwersalnego ? Do tańca i do różańca. Jakaś tulejkę dodać, jakąś odjąć.

Wiedziałem że to nie takie proste.

Jak wspomniałem na ta chwile jest newton i aps-s. Asi120mc do czarnej roboty. Trzeba brać pod uwagę korektor komy.

Ale znając mnie, to pewnie na jakimś EDku sie skończy i będą kiedyś dwa, a może i więcej wynalazków. I do każdego osobny set-up ? I weź to teraz przekaż człowieku żonie... prosisz się o śmierć.

No to w co celować na teraz. Newton f5/f4. Aps-c Canona. Mala asi. ? To może nie docelowy na całe życie ale taki żeby zaraz nie szukać kolejnego. Czyli conajmniej przyzwoity. Korektor Baadera Mark III.

http://astrokrak.pl/off-axis-guidery/14 ... n-eos.html

To zdaje się dedykowany OAG ?

Panie Januszu, co czynić:-)
Bike, true way of life
-= rwm.org.pl =-
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 10 Lut 2016, 10:40
Miejscowość: 3miasto

 

PostJanusz_P. | 12 Lut 2017, 13:07

Korektor MPCC ma odległość bazową 55 mm, lustrzanka Canon ma bazę 44 mm czyli zostaje ci 11 mm na Off axis i złączkę cienką EOS czyli sam OAG nie może być grubszy niż 9mm :arrow: :roll:
Wtedy obsłuży zarówno Canona jak i z odpowiednim adapterem T2/T2 kamerę ASI :arrow: :idea:
Czyli potrzebujesz na teraz tego produktu:
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... -9-mm.html
Cienkie złączki na EOS polskiego wyrobu czyli pasowne już do nich zamówiłem, będą za kilka dni gotowe do sprzedaży po 49 zł...
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmxer | 12 Lut 2017, 13:25

Dziękuję za pomoc.
Bike, true way of life
-= rwm.org.pl =-
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 10 Lut 2016, 10:40
Miejscowość: 3miasto

 

PostMateuszW | 12 Lut 2017, 23:33

Janusz_P. napisał(a):Korektor MPCC ma odległość bazową 55 mm, lustrzanka Canon ma bazę 44 mm czyli zostaje ci 11 mm na Off axis i złączkę cienką EOS czyli sam OAG nie może być grubszy niż 9mm :arrow: :roll:
Wtedy obsłuży zarówno Canona jak i z odpowiednim adapterem T2/T2 kamerę ASI :arrow: :idea:
Czyli potrzebujesz na teraz tego produktu:
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... -9-mm.html
Cienkie złączki na EOS polskiego wyrobu czyli pasowne już do nich zamówiłem, będą za kilka dni gotowe do sprzedaży po 49 zł...

Nie nie nie. To NIE jest docelowy OAG. I nie ma on 9 mm, jak twierdzi (oszukuje) producent, tylko 11,2. Dlatego też, aby założyć go do Canona, trzeba kupić wersję z dedykowaną złączką do Canona, bo nawet najcieńszy możliwy T-Ring będzie za gruby. Pod aparat i pod f/5 - ok, nada się. Ale pod większa światłosiłę, cięższą kamerę, czy cokolwiek innego - nie idź tą drogą! Będzie się giął, będzie rozwalał kolimację, a Ty będziesz się męczył. To NIE jest sprzęt docelowy, co najwyżej rozwiązanie pod mało wymagające i lekkie zestawy.
No i nie wiem w końcu, jaki masz korektor. Bo zacząłeś rozważania od OAGa dedykowanego do RCC, a teraz jest mowa o MPCC. Jeśli do RCC, nawet nie masz sobie co głowy zawracać tym OAGiem - kup coś grubszego, porządnego. Ten TS będzie się giął, że hej. Jak masz MPCC i lustrzankę - musisz wybrać TS 9 mm, bo nie ma innego wyjścia - ale to nie jest rozwiązanie docelowe, uniwersalne, tylko pod ten jeden, konkretny zestaw: MPCC + Canon. W każdym innym zestawie szukaj innego rozwiązania.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostJanusz_P. | 13 Lut 2017, 09:49

Mateuszu, do lekkiego Canona lub kamerki ASI koledze tylko ten OAG spasuje bo inne są za grube, nie jest on idealny a cienkie złączki do EOS od dawna robimy tak że Kolega dostanie zestaw z odpowiednią odległością bazową :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMateuszW | 13 Lut 2017, 22:32

Co do spasowania, wszystko zależy od korektora, którego jak się dowiedziałem, kolega jeszcze nie ma. Pod MPCC i Canona, owszem, to jedyne wyjście. Ale w większości innych konfiguracji dałoby się zastosować coś lepszego.
Co do złączki, ja mam na myśli taką dedykowaną: http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... OAG16.html. Tą złączkę wsadzimy zamiast domyślnej z gwintem T2. Bo jeśli by nakręcić na złączkę z gwintem T2 taki standardowy, cienki T-Ring, o grubości 1-2 mm, to o te 1-2 mm przekroczymy dostępny backfocus. A przecież T-Ring musi mieć jakąś niezerową długość.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postmxer | 14 Lut 2017, 00:05

Jako że to zestaw wciąż wysoce do nauki, to rozwiązanie Janusza wydaje się na tyle kożystne, że nie ma co na tym etapie kombinować. TS9 + MPCC.

Będzie inny sprzęt, będziemy się wtedy martwić bo temat jest wysoce indywidualistycznym podejściem pod potrzeby chwili i sprzętu jakim się dysponuje.
Teraz pozostaje pozamawiać zabawki. Jak coś z tego wyjdzie to będę się chwalił :)

Michał
Bike, true way of life
-= rwm.org.pl =-
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 10 Lut 2016, 10:40
Miejscowość: 3miasto

 

PostJanusz_P. | 14 Lut 2017, 09:17

Faktycznie, tą złączkę do OAG z TS
http://www.teleskop-express.de/shop/pro ... OAG16.html
trzeb nabyć razem z OAG bo jej wykonanie jednostkowe dorówna jej niemieckiej cenie z powodu pracochłonnego wypiłowywania segmentów jej jaskółczego ogona :arrow: :roll: :|
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posttayson.82 | 17 Lut 2017, 18:17

Ja finalnie kupiłem oag atik. Zrezygnowałem z możliwości regulacji kadru, na plus sztywności.
Złączki przed i za oagiem dorobiłem w AK wg własnego uznania.
Ten niby 9mm nie spełni twoich oczekiwan.
Zacznij na początek guidowac na barana, a jak ci się nie spodoba to skoczysz i kupisz ccd+oag.

Tak szczerze mówiąc to źle czynisz że się najpierw zbroisz, a nie wykonujesz zdjęć.
Zestaw trzeba poznać, a nie jedynie wymyślać i rozważać co by tu kupić.
Może tak opaskowanie i regulacja montażu zamiast Oaga?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postmxer | 18 Lut 2017, 00:41

tayson.82 napisał(a):Może tak opaskowanie i regulacja montażu zamiast Oaga?



http://www.rowanastronomy.com/productsa ... eq6beltkit

to masz na myśli ?
Bike, true way of life
-= rwm.org.pl =-
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 10 Lut 2016, 10:40
Miejscowość: 3miasto

 

Posttayson.82 | 18 Lut 2017, 16:31

Tak
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postmxer | 18 Lut 2017, 16:37

Montaż jeszcze przez ponad rok jest na gwarancji :/ do tej pory nie będę w nim grzebał.

Żeby użyć innego OAG musiał bym zmienić wyciąg na krótszy, dobrze rozumuje ?
Bike, true way of life
-= rwm.org.pl =-
Awatar użytkownika
 
Posty: 169
Rejestracja: 10 Lut 2016, 10:40
Miejscowość: 3miasto

 

PostJanusz_P. | 18 Lut 2017, 19:47

Nie, musiałbyś zmienić korektor na taki z bazą dłuższą od 55 mm czyli na przykład RCC Baadera ale jego baza jest tak długa ze generuje problemy z uginaniem się wyciągu i ostrzeniem teleskopu :arrow: :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posttayson.82 | 23 Lut 2017, 23:47

mxer napisał(a):Montaż jeszcze przez ponad rok jest na gwarancji :/ do tej pory nie będę w nim grzebał.

Żeby użyć innego OAG musiał bym zmienić wyciąg na krótszy, dobrze rozumuje ?

Ja swój opaskowalem 4mc po zakupie bez tego nie szło robić zdjęć.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat