NEQ6 prowadzenie

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostPiotrSP | 18 Lut 2017, 20:17

Witam,

Mój EQ6 coś ostatnimi czasy zaczął szaleć.
Raz prowadzi niczego sobie (Foto1) a raz tak że się nie da fotografować (Foto2,3).
Montaż jest po tuningu - wymieniono łożyska i przesmarowano.
Waga setupu to jakieś 8 kg (komplet teleskopy i kamery).
Jeżeli Macie jakieś pomysły to dajcie znać.
Załączniki
NEQ6 prowadzenie: Foto3.jpg
Foto3
NEQ6 prowadzenie: Foto2.jpg
Foto2
NEQ6 prowadzenie: Foto1.jpg
Foto1
 
Posty: 44
Rejestracja: 29 Lis 2010, 11:10
Miejscowość: Ostrów Wielkopolski

 

PostJanusz_P. | 18 Lut 2017, 20:33

Najczęstszą przyczyną szaleństwa montażu w guide jest praca montażu na prawo od południka bo do południka centralnego montaż cięgnie pod górkę a jak jest nie wyważony to z górki hamuje i są takie właśnie kwiatki z logach guide :arrow: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posttayson.82 | 20 Lut 2017, 22:06

Jaki snr ma gwiazda guidujaca i jaki ma profil?
Jak dobrzy widzę czas exp guidera masz 1s, a to stanowczo za mało. Daj 3-4s.
Zmniejsz agresywnisc do ok 40%.
Sterujesz przez eqmod? Wartości RA i DEC masz na ok 0.5?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postzbyszek | 21 Lut 2017, 01:12

Łożyska w ślimakach też wymieniono ? Chińczyk otwór z jednej strony robi, przekłada i z drugiej strony, bywa bardziej nie w osi niż wahliwość łożysk co to skompensuje. Masz luzy w każdej z osi i lekko ręcznie kręcąc ślimakiem osie ra, Dec dają się kręcić w całym obrocie ? Te luzy są bardzo ważne, jak za mocno to zęby ślimacznicy, ślimaka zdeformują się . Jak tak masz to poznać po tym, że w mało luzowym ustawieniu ślimaka, mont nie równo prowadzi, bo góra zęba ślimaka ociera o ślimacznicę, tyci poluźnić to od razu luz z min 1/3 obrotu ślimaka.
W/g mnie jedna z osi w NEQ6 może mieć fabrycznie jedną oś gorszą, kiedyś czytałem o tym na forach. Zwykle to dec, ale ...
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostPiotrSP | 21 Lut 2017, 13:35

Guiduję bezpośrednio z PHD przez kamerę do montażu- nie używam Eqmoda.
Łożyska na ślimakach są powymieniane.
Luzy pokasowałem tak bardzo jak się tylko dało - jeszcze raz to sprawdzę.
Na razie chcę go jeszcze sprawdzić na 400mm ogniskowej guidera.
Wcześniej zdemontuję silniki i jeszcze raz sprawdzę luzy.

Zastanawiam się nad opaskowaniem tego montażu - ciekaw jestem ile wytrzymują takie paski (czy po 4-5 latach dalej będą działały czy trzeba je często wymieniać).
 
Posty: 44
Rejestracja: 29 Lis 2010, 11:10
Miejscowość: Ostrów Wielkopolski

 

Postzbyszek | 21 Lut 2017, 15:11

Luzy jak sprawdzam to hamulec zakręcam na danej osi i prawo lewo z lekka osią dłonią kręcę . Musi być wyczuwalny. Potem ślimakiem kręcę aby z 30 st sprawdzaną oś przekręcić i znowu luzy sprawdzam, tak kilka razy do pełnego obrotu osi . W każdym przypadku muszą być . Bywa sprawdzam znowu, ale poluźniam hamulec, przekręcam oś o 180 st , dokręcam i jak poprzednio ... Jak coś z ślimakiem i ślimacznicą to miałem stan bez luzowy, a ślimak ciężkawo kręcił, robiąc mały luz, oś ślimaka od razu z 1/3 obrotu "pusto" kręci .
Mont masz złożony i tego nie sprawdzisz- jak kręciłeś samymi ślimakami, czy równo osie ślimaków kręciły się, nie wyczuwałeś zmiany oporu kręcenia ? Jakby był to otwory w korpusie na te osie, nie są w linii i bardziej wahliwe łożyska coś poprawią . Mogą być szybkobieżne, bo są bardziej wahliwe, choć najlepiej jeszcze całą płytkę z tymi otworami wymienić, nie wpadłem na to wcześniej... szkoda... . Druga sprawa odnośnie łożysk ślimaka to muszą płynnie kręcić się. Bez żadnych choćby na pograniczu wyczuwania skoków , szarpnięć .
Paski znacznie poprawiają w astrofoto, ale jak coś nie tak z osiami, ślimakiem , ślimacznicą to tego nie poprawia,
Nie widziałem zużytych po kilku latach pasków, ale wcześniej dojdź do ładu z montażem .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostPiotrSP | 22 Lut 2017, 01:52

Montaż jest tak ustawiony, że nie ma wyczuwalnych luzów ale osiami kręci się swobodnie.
W weekend jak nie będzie pogody to go jeszcze raz spróbuje rozebrać i złożyć.
Dziękuję za pomysły.
 
Posty: 44
Rejestracja: 29 Lis 2010, 11:10
Miejscowość: Ostrów Wielkopolski

 

PostPiotrSP | 29 Mar 2017, 14:24

Posprawdzałem wszystko jeszcze raz i znalazłem ciekawą rzecz.
Po odkręceniu czarnej zatyczki na łożyskach ślimaka w osi RA okazało się że była poluzowana metalowa wkrętka blokującą łożysko. Całość lekko goniła wraz z całym ślimakiem.
Kolejnym zaskoczeniem był fakt że po drugiej stronie osi nie było już wkrętki blokującej i łożysko opiera się o czarny korek.
Czy ta metalowa blokada rzeczywiście jest zakładana tylko z jednej strony?
 
Posty: 44
Rejestracja: 29 Lis 2010, 11:10
Miejscowość: Ostrów Wielkopolski

 

Postkk | 29 Mar 2017, 14:31

Jest to rozsądne z punktu widzenia rozszerzalności aczkolwiek z drugiej strony łożysko powinno być ustalone na wale a nie jest (w moim).
Tradycyjna myśl techniczna PRC - gdzieś coś dzwoni ale nie do końca wiadomo gdzie :)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1163
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat