SW ED 100

PostOrzech | 27 Mar 2018, 11:11

JSC dałbyś to gdzieś w temacie ogólnym obserwacji Księżyca, bo to tu zginie. Nie oglądam łysolca ale przez takie posty to mam na niego smaka i super by było zaplanować jakieś obserwacje mając w jednym miejscu propozycje co tam można zobaczyć :wink:
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

Postkurp | 27 Mar 2018, 21:10

Cześć. Założyłem Księżycowy temat i zapraszam do wspólnego "redagowania ".
viewtopic.php?f=3&t=48551
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1571
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKarol | 27 Mar 2018, 21:15

JSC napisał(a):PS1
Cały czas czekam na relacje z wielkich Newtonów, a tu tylko zdjęcia są z nich wstawiane :mrgreen:


W ogóle jest mało relacji a Ty wymagasz takiej "profesjonalnej".
Jeśli chodzi o mnie to daj pogodę, trochę czasu i z chęcią zobaczę co widać.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postlolak89 | 23 Maj 2018, 11:01

Odkopuję temat.

Wczoraj byłem u znajomego i patrzyliśmy przez mojego maka 150 i jego edka 100. Mak 150 Skymax, nie jest idealnie skolimowany (brakuje mi chęci do poprawienia), nie ma książkowego obrazu gwiazdy w ognisku tylko z lekką "kometą" ale przy powerach rzędu 140x może nie ma to jakiegoś dużego wpływu na ostrość, przynajmniej ja nie zauważyłem, ostrzy ładnie. Edek 100 stara wersja złota PRO z wyciągiem bez mikroruchów.

Różnica w ostrości jest widoczna na pierwszy rzut oka, dużo łatwiej trafić w ten "punkt" i jest ostro ale mak dużo nie odstaje, trzeba tylko dać mniejszy power żeby zachować podobną ostrość na Księżycu.
Ale jedno zapadło mi w pamięć i do teraz mam ten widok przed oczami.

Edek 100 + bino + parka 18 BCO. Obraz ostrzył tylko na wprost bez kątówki.

Widok?

Nigdy czegoś takiego nie widziałem i kolega (Marcin) też, coś wprost niesamowitego, krotność 50x, pole 1 stopień i 2.0 mm źrenicy.

Łysy mieści się ze sporym zapasem cały w polu, super ostry, super kontrast i przez małą krotność jest o wiele większe wrażenie efektu 3D w bino niż w moim maku przy powerze 140x jaki mam z BCO, góry wprost wyskakiwały z tarczy w moim kierunku, wszystko doskonale widoczne i miałem wrażenie jakbym mógł dotknąć tej kulki, zaczynam tęsknić za małym powerem. Wziąłbym tego Edka dla samego Księżyca:) gdyby nie to, że jest taki nieporęczny, długa rura, nie ostrzy z bino z kątówką bez dodatkowych barlowów, przedłużek itp, montaż też trzeba minimum eq5.

Myślę, że każdy posiadacz Edka 100 powinien skrócić tubę i dokupić bino bo warto w 100%.
Niesamowite, czapki z głów, makiem o takiej krotności w obserwacjach dwuocznych mogę tylko pomarzyć;)

Zerknęliśmy jeszcze na Jowisza ale warunki nie dopisały i szczegół był mierny zarówno w maku jak i edku. Edek może pokazał trochę ostrzej tarcze (mniejsze halo wkoło tarczy) ale mak znowu czasami wypluwał lepszy szczegół. Nie jest to miarodajne bo może z 25 minut poświęciliśmy na oglądanie Jowisza.
Szkoda, że nie mieliśmy okazji popatrzeć w miniony weekend, wtedy widok Jowisza ograniczała mi tylko apertura w Maku.

P.S. Tak wiem, duży Newton ma większą rozdzielczość, MN jest jak APO, Maki to tylko niebieskie a Edek 100 jest najnajnajlepsiejszy:) Nie chcę wywoływać kolejnej "kupoburzy" tylko wrzucam luźne porównanie Edka 100 z Makiem.
Mam nadzieję na ciąg dalszy porównać w lepszych warunkach i może parką orciaków 25mm? Może być ciekawie.
To było moje pierwsze spotkanie z Edkiem i widzę teraz namacalnie wpływ obstrukcji centralnej na ostrość i klarowność obrazu. Gdyby tylko cena w stosunku do apertury była inna:)
lolak89
 

PostJOKER | 24 Maj 2018, 13:26

lolak89 napisał(a):Odkopuję temat.

Wczoraj byłem u znajomego i patrzyliśmy przez mojego maka 150 i jego edka 100. Mak 150 Skymax, nie jest idealnie skolimowany (brakuje mi chęci do poprawienia), nie ma książkowego obrazu gwiazdy w ognisku tylko z lekką "kometą" ale przy powerach rzędu 140x może nie ma to jakiegoś dużego wpływu na ostrość, przynajmniej ja nie zauważyłem, ostrzy ładnie. Edek 100 stara wersja złota PRO z wyciągiem bez mikroruchów.

Różnica w ostrości jest widoczna na pierwszy rzut oka, dużo łatwiej trafić w ten "punkt" i jest ostro ale mak dużo nie odstaje, trzeba tylko dać mniejszy power żeby zachować podobną ostrość na Księżycu.
Ale jedno zapadło mi w pamięć i do teraz mam ten widok przed oczami.

Edek 100 + bino + parka 18 BCO. Obraz ostrzył tylko na wprost bez kątówki.

Widok?

Nigdy czegoś takiego nie widziałem i kolega (Marcin) też, coś wprost niesamowitego, krotność 50x, pole 1 stopień i 2.0 mm źrenicy.

Łysy mieści się ze sporym zapasem cały w polu, super ostry, super kontrast i przez małą krotność jest o wiele większe wrażenie efektu 3D w bino niż w moim maku przy powerze 140x jaki mam z BCO, góry wprost wyskakiwały z tarczy w moim kierunku, wszystko doskonale widoczne i miałem wrażenie jakbym mógł dotknąć tej kulki, zaczynam tęsknić za małym powerem. Wziąłbym tego Edka dla samego Księżyca:) gdyby nie to, że jest taki nieporęczny, długa rura, nie ostrzy z bino z kątówką bez dodatkowych barlowów, przedłużek itp, montaż też trzeba minimum eq5.

Myślę, że każdy posiadacz Edka 100 powinien skrócić tubę i dokupić bino bo warto w 100%.
Niesamowite, czapki z głów, makiem o takiej krotności w obserwacjach dwuocznych mogę tylko pomarzyć;)

Zerknęliśmy jeszcze na Jowisza ale warunki nie dopisały i szczegół był mierny zarówno w maku jak i edku. Edek może pokazał trochę ostrzej tarcze (mniejsze halo wkoło tarczy) ale mak znowu czasami wypluwał lepszy szczegół. Nie jest to miarodajne bo może z 25 minut poświęciliśmy na oglądanie Jowisza.
Szkoda, że nie mieliśmy okazji popatrzeć w miniony weekend, wtedy widok Jowisza ograniczała mi tylko apertura w Maku.

P.S. Tak wiem, duży Newton ma większą rozdzielczość, MN jest jak APO, Maki to tylko niebieskie a Edek 100 jest najnajnajlepsiejszy:) Nie chcę wywoływać kolejnej "kupoburzy" tylko wrzucam luźne porównanie Edka 100 z Makiem.
Mam nadzieję na ciąg dalszy porównać w lepszych warunkach i może parką orciaków 25mm? Może być ciekawie.
To było moje pierwsze spotkanie z Edkiem i widzę teraz namacalnie wpływ obstrukcji centralnej na ostrość i klarowność obrazu. Gdyby tylko cena w stosunku do apertury była inna:)


całkiem fajny opis ,szkoda ze nie udało wam się porównać rozdzielczości obu sprzętów na kraterach Księżyca.
Ile czasu chłodził się mak ? jak ustawiasz jego kolimacje ? jakie mieliście okulary i źrenice wyjściowe w obu sprzętach ?

Nasadka kątowa to fajna sprawa- nawet ta przerobiona z mikroskopu dostarcza podobne fajerwerki :) ale jak już się przyzwyczaisz to jest inaczej.
Wyciągnijcie jeszcze większe działka i zróbcie fajne porównanie przy odrobinie większej ilości czasu ...
Aha, zony zostawcie w domu :lol:


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJSC | 24 Maj 2018, 13:57

lolak89 napisał(a):Edek 100 + bino + parka 18 BCO. Obraz ostrzył tylko na wprost bez kątówki.

Widok?

Nigdy czegoś takiego nie widziałem i kolega (Marcin) też, coś wprost niesamowitego, krotność 50x, pole 1 stopień i 2.0 mm źrenicy.



Co do okularów...
Musiałbyś jeszcze koniecznie wypróbować okulary RKE. W moim 28,7mm wrażenie przestrzenności i klarowności obrazu jest szokujące, pomimo że niezbyt wygodnie patrzy sie przez ten okular, ale jak juz się "uchwyci" punkt ostrzenia, to się go łatwo trzyma. I kniecznie patrzeć bez muszli! Moim zdaniem jest to mistrz nad mistrze do tego typu doznań. Zresztą nie tylko moim zdaniem (które nie ma az takiego znaczenia), bo zdaniem także tych którzy przerzucili setki okularów.
Ostatnio edytowany przez JSC 24 Maj 2018, 14:16, edytowano w sumie 2 razy
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2942
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postlolak89 | 24 Maj 2018, 13:58

Krotność w MCT + bino i kątówka 1,25 WO.
- 18 BCO, ~140x, źrenica 1.0 mm, pole ~0.4 stopnia.
- 12.5 Omni, ~200x, źrenica 0.7 mm, pole ~0.2 stopnia

W ED + bino bez kątówki
- BCO 18, 50x, Źrenica 2.0 mm, pole 1.0 stopnia
- 12.5 Omni, 72x, źrenica 1.4 mm, pole 0.7 stopnia

Na Jowiszu porównywaliśmy używając pojedynczych orciaków w przypadku ED jak i korzystając z barlowa i przedłużki. Skubaniec z samym barlowem 2x nie ostrzył. Niestety oglądając z przedmieść nie sposób się spodziewać dobrych warunków do obserwacji nisko położonego Jowisza. Detal zarówno w jednym jak i drugim był słaby, ot dwa pasy plus pociemnienia.
Zwróciłeś mi uwagę na wychłodzenie maka, i słusznie.
Mak chłodził się od godziny 19:00 do 20:15, o ile można nazwać to chłodzeniem na nasłonecznionym zachodzącym słońcem balkonie. Potem zabrałem go do auta i około 20:30 byłem na miejscu. Za Jowisza zabraliśmy się dopiero około 21:30 kiedy już lepiej się zaczęło ściemniać i Jowisz zaczął wyłaniać się zza szpaleru Tuj.
Zauważyłem, że ED pokazał mniej falujący obraz. Wystawiony około 20:40.
I teraz mam zagwozdkę czy to mak się dobrze nie schłodził na balkonie i nie zdążył "dojść" na miejscu czy to mniejsza apertura ED zrobiła swoje i ma mniejszą podatność na seeing.
W każdym bądź razie wczoraj wystawiłem teleskop na balkon o 20:00 a zacząłem obserwacje około 21:50 gdzie detalu było co nie miara tak, że nie umiem tego dobrze opisać. Można o tym przeczytać tu.
https://www.forumastronomiczne.pl/index ... ent=189259

Stąd wniosek, że jednak wychłodzić maka to nie jest duży problem dla posiadaczy balkonów (a do tego ma podobno służyć MCT) a tamtego wieczoru mogło się złożyć sporo czynników na to falowanie.

Test będzie powtórzony myślę, że w przeciągu miesiąca, dłużej nie wytrzymam bez widoku Łysego w EDku i bino :lol:
Choć osobiście uważam, że MCT 150 porobi go na Jowiszu tak, że wróci do domu z pogiętym odrośnikiem za to na Księżycu Edek dokopie Makowi po menisku tak, że się popłacze i zarosieje. Taka prawda.

Okulary których używaliśmy oprócz moich par to TV Plossle 11,15,25 ,Orciaki BGO 6, UO HD 9 mm, Jakiś Carl Zeiss 25 mm, 7 mm ortho nie pamiętam producenta. W każdym bądź razie same "topowe" planetarne szkła, nie korzystaliśmy z niczego powyżej 4 elementów i 50* pola własnego.
Ostatnio edytowany przez lolak89, 24 Maj 2018, 14:12, edytowano w sumie 1 raz
lolak89
 

Postlolak89 | 24 Maj 2018, 14:00

JSC napisał(a):
lolak89 napisał(a):Edek 100 + bino + parka 18 BCO. Obraz ostrzył tylko na wprost bez kątówki.

Widok?

Nigdy czegoś takiego nie widziałem i kolega (Marcin) też, coś wprost niesamowitego, krotność 50x, pole 1 stopień i 2.0 mm źrenicy.



Co do okularów...
Musiałbyś jeszcze koniecznie wypróbować okulary RKE. W mim 28,7mm wrażenie przestrzenności i klarowności obrazu jest szokujące, pomimo że niezbyt wygodnie patrzy sie przez ten okular, ale jak juz się "uchwyci" punkt ostrzenia, to się go łatwo trzyma. I kniecznie patrzeć bez muszli!


No taka parka RKE 28 to moim zdaniem ideał do bino jeśli chodzi o maksymalne pole widzenia. 32 Plossla obcina mi pole gdzieś przy 40-42 stopniach, także robi się z niego takie liche ortho :lol:
lolak89
 

Postlolak89 | 24 Maj 2018, 14:10

JOKER napisał(a):
lolak89 napisał(a):Odkopuję temat.

Ile czasu chłodził się mak ? jak ustawiasz jego kolimacje ?
J


Kolimacje ustawiałem na polarnej z okularem kellner 4 mm. Jak kolimowałem to wydawało mi się, że już jest ok ale po wszystkim jakaś jasna gwiazda w ognisku pokazała coś takiego jak ten obraz gwiazdy na załączniku u góry po lewej.
Czyli Slight/In Focus bądź trochę bardziej w Moderate. Coś jakby prążki były głównie z jednej strony gwiazdy. Obrazy mnie zadowalają, może w weekend wyniosę go na podwórko żeby spróbować jeszcze raz na polarnej trochę poprawić. Warto by było mieć w pełni skolimowanego przed kolejnym testem.
Załączniki
SW ED 100: coma.jpg
lolak89
 

PostJOKER | 24 Maj 2018, 18:47

kolimowanie przez 4mm Kellnera to chyba jakiś żart ? ten układ ma tyle wad optyczny ,ze równie dobrze mógłbyś przyłożyć kieliszek w jego miejsce.
rozumiem ,ze masz napęd w montażu?
dobrzy by było mieć kolimator hologram to wszystko na spokojnie byś poskładał.

Jeśli następnym razem będziesz miał taka kolimacje jak na zawartym zdjeciu to nie licz, ze Jowisz wypadnie lepiej w Maku :)


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postlolak89 | 24 Maj 2018, 19:41

Jest to kellner za niecałe 5 dolców :lol:
Także nie jest to żart a przykra prawda. Skolimuje go w takim wypadku orciakiem 6 BGO z Marcinem. Napędu nie mam dlatego kolimowałem na polarnej.
Pewnie trochę przesadzam z tym brakiem kolimacji bo gwiazdy w normalnych powiększeniach wygladają ok, stąd i Jowisz wygląda super i ma normalną ostrą tarczę.
Tak czy inaczej podchodzenie na poważnie do testu z źle skolimowanym sprzętem to będzie totalne nieporozumienie i nie mam zamiaru powtorzyć tego błędu w przyszłości.
lolak89
 

PostSebastian Ś. | 24 Maj 2018, 21:00

JOKER napisał(a):dobrzy by było mieć kolimator hologram to wszystko na spokojnie byś poskładał.

Jaki i gdzie można taki kolimator kupić?
 
Posty: 2344
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

PostJOKER | 25 Maj 2018, 07:15

używki bywają na astromarcie,CN ,itp.
warto zarejestrować się i dać ogłoszenie celem zakupu .


J

https://www.astromart.com/classifieds/a ... collimator
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJanusz_P. | 26 Maj 2018, 11:59

Kolimacja na Polarnej która prawie nie ucieka bez napędu to strzał w dziesiątkę i zwykły Kelner za 5$ też do tego na osi optycznej spokojnie wystarczy jeśli ma prosto powkładane soczewki ale Polarna to pewna pułapka bo to gwiazda podwójna o czym trzeba pamiętać jak w jej pobliżu zobaczysz drugą, znacznie słabszą gwiazdę to nie wina i defekt obiektywu tylko realna gwiazdka mogąca narobić sporo zamieszania nieświadomemu jej istnienia testerowi :arrow: :wink: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJOKER | 28 Maj 2018, 08:05

ta i ten sam kelner idealnie nadaje się do obserwacji planet . :wink:

zrób sobie sztuczna gwiazdę za 5$ :) albo pożycz od Marcina, do kolimacji użyj jego Zeiss-owskiego ortho. chyba 9mm.




J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postlolak89 | 28 Maj 2018, 08:53

Tylko, że z 9 mm będę miał ~170x co na gwieździe w ognisku nie pokaże krążków dyfracyjnych bądź bardzo małe.
Nie ma co gdybać tylko przy następnym spotkaniu wezmę klucze i na miejscu zrobimy kolimację porządnie.
Gdyby nie ta nędzna apertura i nieporęczność tej tuby to już bym maka wystawiał na giełdę, albo przynajmniej bym się porządnie zastanowił nad wymianą.
lolak89
 

PostJOKER | 28 Maj 2018, 09:10

przy takiej recenzji to sprzedasz go za worek ziemniaków :)

zrób porządna kolimacje a nie będziesz go musiał sprzedawać .



J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postlolak89 | 28 Maj 2018, 09:24

Tylko, że ja nie mam zamiaru robić reklamy przed sprzedażą bo i po co, nie sprzeda się za więcej niż cena rynkowa używanego sprzętu jak napiszę, że Jowisz pełen detalu, koloru, bla bla bla :) Koniec OFFtopu, może za tydzień wyciągnę Marcina w pole to popatrzymy więcej i zobaczę czy ten slawetny ED na Jowiszu pokaże pazur.
lolak89
 

PostJSC | 28 Maj 2018, 11:40

W-g mnie najlepiej sprawdzać na Saturnie. No i Marsa chyba już dobrze widać? Też muszę się wybrać na łowy planetarne, chociaż niziutko te planetki sa w tym sezonie...z drugiej strony może to punktować małe apertury.

lolak89 napisał(a):Tylko, że z 9 mm będę miał ~170x co na gwieździe w ognisku nie pokaże krążków dyfracyjnych bądź bardzo małe.

Rózne są opinie co do widzialności krążków dyfrakcyjnych w zaleznosci od powiększenia. Z tego co czytam, wiekszość preferuje duze powiększenia rzędu 2,5D. Ja również. W takim powiększeniu dokładnie widać co i jak. Przy mniejszym powiększeniu tez widać - próbowałem chyba ostatnio 1,5D, ale to nie to samo - nie ta skala, nie ta wyrazistość, że tak powiem.
Co do tego jaki masz obraz dysku Airego. Sporo zależy od seeingu. Taki podział pierscienia dyfrakcyjnego na trzy części to też moze byc sprawa właśnie turbulencji atmosfery. Natomiast niesymetryczność krążków moze martwic, tym bardziej, że to mała światłosiła. Jeszcze co do seeingu - 150mm jest juz wrażliwe na seeing. W zasadzie to 200mm apertury jest granicą kiedy można zobaczycć idealny dysk Airego ze względów atmosferycznych.


lolak89 napisał(a):Gdyby nie ta nędzna apertura i nieporęczność tej tuby to już bym maka wystawiał na giełdę, albo przynajmniej bym się porządnie zastanowił nad wymianą.

Piszesz że SW 100ED nieporęczny? Toż to króciutka tubka! 8) Ja właśnie z tego powodu, że ma taką krótką ogniskową cały czas się przed nim bronię :D - gdzie ja znajde 3,5mm orciaka i jak ja będe w nigo zerkał jak juz takowego znajdę? ;)
Ostatnio edytowany przez JSC 28 Maj 2018, 12:25, edytowano w sumie 5 razy
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2942
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostWerni74 | 28 Maj 2018, 12:05

Ja z soboty na niedzielę miałem okazje nacieszyć oczy widokiem Jowisza i Saturna z Ed100 właśnie i to przy dobrym seeingu. Nawet powyżej 200x obraz obfitował w detal, z ed80 ledwo 180x i już robiło się ciemniej i mniej szczegółowo. Jak dla mnie też tuba długaśna:) szczególnie przy małym Edku80, ale są dłuższe i jak widać to nie jest dla niektórych przeszkodą. Jeśli ma to być docelowa tuba do planet to ja ją z czystym sumieniem polecam:)
GSO 8"deLux, SW ED80/AZ4
EX 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 257
Rejestracja: 23 Mar 2016, 17:56
Miejscowość: Ostrzeszów

 

Postlolak89 | 28 Maj 2018, 12:19

A czemuż to na Saturnie? Tam oprócz Cassiniego nic nie ma do porównań. Najgorsza bolączka 100 to braki w aperturze i to chciałbyś ocenić naocznie. Aberrację pomijam bo nawet przy powerze ~300 (taki test) w ED nie było jej nic a nic (przynajmniej ja jej nie widziałem) a szczerze powiedziawszy nawet o niej nie pamiętałem, czyli jest to dobrze skorygowane szkło.

Piszesz że SW 100ED nieporęczny? Toż to króciutka tubka! 8) Ja właśnie z tego powodu, że ma taką krótką ogniskową cały czas się przed nim bronię :D


Wychowałem się na MCT, myślę innymi kategoriami:) Gdyby to był taras to ok ale na niedużym balkonie ciężko mi się nawet z MCT rozłożyć konkretniej;)
lolak89
 

PostJSC | 28 Maj 2018, 12:29

lolak89 napisał(a):A czemuż to na Saturnie?


Bo Saturn jest dość ciemny. Przerwa Cassiniego oczywiście ważna - test na pierwszy ogień. Ale też bardzo pomocne w ocenie jakości optyki są pasma chmur na jego powierzchni. Tu jest właśnie potrzebny kontrast.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2942
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJOKER | 28 Maj 2018, 14:07

a mnie się wydaje ,ze refractory maja przewagę nad dużymi newtonach / w skali średnich powiększenie/ - oglądając Wenus i Jowisz.
o ile na I szej mało widać :) to Jowisz nie wypala tak oka i nie są potrzebne żadne filtry ,które redukują ilość światła i micro szczegl.


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postarek_ol | 17 Lip 2018, 12:13

Witajcie,
to ja może dodam coś od siebie nt. bieli w obrazach otrzymywanych przez układy ED od SW.
posiadałem ED 80 gold (pro) i BD, Ed 100 Bd Schott, Ed 120 gold (pro), teraz mam Equinoxa 120.
Wersje złote dawały zdecydowanie cieplejsze (żeby nie powiedzieć zażółcone obrazy). Miałem możliwość bezpośredniego starcia ED 120 gold z Equinoxem 120, ten drugi jest zdecydowanie lepiej skorygowany pod kątem redukcji aberracji chromatycznej i daje zdecydowanie zimną (naturalną biel). Ciekawostką może być fakt, że łatwiej "złapać" ostrość w złotku.... Mamy to do czynienia z większą głębią ostrości, nie ma tu mowy o kwestii wyciągu, mictrofocuserze itd. Na poparcie mojej tezy podam przykład: odległy o 300 metrów komin wraz z grzybkiem wentylacyjnym i okalającym go murkiem w wersji gold był w całym polu widzenia wyostrzony, ostrość była OK dla każdego z widzianych elementów obrazu. W Equinoxie musiałem korygować ostrość dla poszczególnych elementów obrazu, nie mogąc jej uchwycić dla całości.

Doprowadziło mnie to do pewnej frustracji, złoty Edek był już sprzedany a Equinox miał być gorszy? Wątpliwości zostały rozwiane w wizualu astro... Equinox lepiej skorygował aberracje na Jupku, sama planeta była też zimniejsza, mniej pokolorowana wadami optycznymi dubletu ED.

Testy wykonywałem z użyciem tych samych akcesoriów, tzn kątówki GSO 2 cale diel 99%, Orciaka 6 mm z dopalaczem barlowa 2 cale Soligora oraz z bino WO z barlowem 2x + Sw WA 15mm.

Subiektywnie uznałem zdecydowaną wyższość obrazów w bino nad singlem. i w moim przekonaniu nawet ten dobry orciak przegrywa z tandemem dwóch tanich pietnastek od SW. Księżyc wygląda w powiększeniach ok. 150x nieziemsko :). Niebawem zakupię parkę celestronów xcell 12 mm, żeby spojrzeć głębiej, bo światła jest jeszcze sporo na Księżycu.

Wpis może trochę nie na temat... zatem na koniec dodam jako były posiadacz Czarnego Edka 100, że nie urzekł mnie szczególnie. Obrazy ok... ale 120 ką więcej widać na Usach. Lubię też używać lunety jako teleobiektywu i tutaj też wygrywa 120 ka swoją aperturą.

Oczywiście 120 ka to też mała luneta i cudów nie pokaże. :)

Wychodzę z podziwu jak niektórzy z nas się poklepują i wzajemnie adorują pisząc że dany teleskop jest lepszy czy gorszy, lepszy mały Ed niż duży Newton.

Nawet do Edzia 80 trzeba montażu klasy Az4 czy Vixen Porta a ten w kieszeni od spodni się nie zmieści. Duży Newton cudownie rozbije gromady kuliste co jest poza możliwościami naszych "cudownych" Edków 80-100-120.

a tutaj małe pozowanie moich ówczesnych 120 tek
https://youtu.be/lNbw_xvqCME
T.M.B. LZOS APO 115/F7
APM 12x50ED
Awatar użytkownika
 
Posty: 164
Rejestracja: 05 Lut 2014, 15:54
Miejscowość: Olsztyn

 

Postkurp | 17 Lip 2018, 17:22

Cześć. Oczywiście, że żaden teleskop nie jest najlepszy bo zawsze można kupić lub skonfigurować coś lepszego. Natomiast trzeba jasno powiedzieć, że ED-ek 100 jest szybkim i bardzo wygodnym teleskopem ( przynajmniej dla mnie ). Biorę te 3 kilo pod pachę sadowię na ALT-AZ i praktycznie bez żadnego chłodzenia jest natychmiast gotowy do obserwacji dając bardzo dobre obrazy. I o to w tym wszystkim chodzi.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1571
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Krzysztof_P oraz 4 gości

AstroChat

Wejdź na chat