SW ED 100

Postwampum | 26 Lut 2018, 10:04

Janusz_P. napisał(a):Może trafi wreszcie na warsztat interferometryczny Pana Rohra to wiedzielibyśmy o nim o wiele więcej :arrow: :idea:
Bo na razie słyszałem pogłoski że SW poskąpił na niego dobrego i drogiego szkła FPL-53 a to nie wróży nic dobrego dla jego korekcji przy tej sporej średnicy 150 mm :arrow: :roll: :oops:


Przy takiej Jebut Twaja Mać rurce i takich soczewach, FPL-53 kosztowałby tyle pewnie co już całkiem dobre auto....byłby teleskop dla Wybarańców-Zapaleńców. A polityka sprzedaży SW jest raczej dla zwykłych zjadaczy chleba, ten sprzęt ma być ogólnodostępny więc trzeba gdzieś zbić cenę do przystępnej.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostJSC | 26 Lut 2018, 10:20

Niekoniecznie musi być gorszy przy innym szkle niż FPL53
Juz tu wklejałem współczynniki Strehla dla różnych kombinacji szkieł. Uwzględniając to co pisałem kilka postów wyżej o różnej rozszerzalności termicznej szkieł, to w praktyce może być bardzo różnie.
Na ławie optycznej jaką mamy temperaturę, a jaką mamy podczas obserwacji? Nie da się tego zgrać jeśli jedno ze szkieł ma dwa razy większą lub mniejszą rozszerzalność termiczną.
SW ED 100: gallery_210261_6466_38298.jpg


Swoja drogą jaki zestaw szkieł ma SW100ED? Jedno to FPL53, a drugie?
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJOKER | 26 Lut 2018, 10:45

daniel napisał(a):Może też dołączę. Zobaczymy. Ja zmierzam dot ego, że EDek 100 za niewielkie pieniądze podskakuje APO za kolosalne pieniądze. Jesli takowy EDek może konkurować z APO to o czymś świadczy. O jakości EDka. I tyle. Dla mnie różnica w jakości obrazu jest wprost nieadekwatna do roznicy cenowej. Co też jasno określiłem. Nie zapominajmy że w wielu przypadkach czy to okularów czy teleskopów też sporo placimy za markę. Średnica obiektywu owszem ma duże znaczenie i tutaj wolę dołożyć niż do sprzętu tej samej średnicy. Aby też ocenić sprzęt pod kątem ceny to weźmy tez pod uwagę materiał z jakiego jaest wykonany teleskop i szkło. Ja jednak w APO nie zainwestuję nawet gdybym był milionerem bo to moja indywidualna sprawa. APO podkreślam daje super obrazy i tego nie da się przeskoczyć ale nie za tą cenę i już. Nie zakładałem tego wątku po to aby powiedzieć "Kupujcie EDka 100 i koniec" ale, sam szukałem opini na jego temat i niestety było ciężko więc wątek ten może pomóc komuś w podjęciu decyzji. Mam znajomych którzy po spojrzeniu przez mojego EDka naeet sprzedali newtony 8" na rzecx EDka 80 i teraz na nowo rozwijają skrzydła bo wrócił zapał. I o to w tyn właśnie chodzi. Aby sprzęt dal nam radość i zachęcał do wyciągnięcia z walizy.


A ja miałem edka 80 przez 2 lata i w każdej chwili zamieniłbym go na Synte 8' bo ilość detali w obu sprzętach to "pieść do nosa" :) .

80Ed to spaniela punktowosc gwiazd, szybko chłodzący się scope, idealny do miasta ale ilość dostarczonych detali,planet ,Księżyca nigdy nie zbliży się nawet do poprawnie wykonanego 8' lustra .

Panowie, nie piszcie ,ze "coś jest blisko czegoś i nie ma różnicy... bo idąc tym tropem to Tal 100rs tez jest blisko 100Ed/trzeba tylko trafić na dobry egzemplarz Tala/ a 100Ed jest bliskie APO... :mrgreen:
i tym sposobem mamy,ze 100Rs tez jest blisko APO :) - jaja...
Problem polega na tym,ze nie widzimy tej olbrzymiej różnicy a zawsze usiłujemy usprawiedliwić ze ten sprzęt , który obecnie mamy jest po prost najlepszy na świecie :)

w 100% popieram wypowiedzi Krzysztofa który przerzucił masę sprzętu i wie co opisuje.

Tak dla kontrastu,Krzysztofie opisz obrazy z Maka danych fragmentów Księżyca , które zamieścił tu kolega - celem potwierdzenia jakości Intesa. :)

J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJSC | 26 Lut 2018, 10:56

JOKER napisał(a):Tak dla kontrastu,Krzysztofie opisz obrazy z Maka danych fragmentów Księżyca , które zamieścił tu kolega - celem potwierdzenia jakości Intesa. :)

J


Otóż to - jeśli nie będziemy bazować na konkretach, a dyskusje oprzemy tylko o osobiste przeżycia artystyczne typu "ładniejszy obraz" to nic z tego nie bedzie wynikać. Wiadomo, ze wiele zależy od seeingu (a tenże od miejscówki), sporo od teleskopu, potem okularu i wreszcie od obserwatora. Ale można sobie poobserwować te Księżycowe zakamarki i uczciwie powiedziec co widać normalnie, a co widac raz od wielkiego dzwonu jak się trafi seeing. Jesli będziemy mieli kilka takich relacji od kilku różnych użytkowników, to będzie sobie można wyrobić jakiś tam w miarę obiektywny poglad na temat danego sprzętu, nie widząc go nawet na oczy.

Co do tych zakamarków księżycowych - tutaj dużo zależy od oświetlenia, pozycji światłocienia. Umówmy się, aby rozróżniac krater z ciemną dziurką w środku, od krateru w postaci świetlistego punktu na ciemnym tle, bo jak juz opisywałem, jasny punkt można zauważyć nawet wtedy gdy jest on zacznie poniżej teoretycznej rozdzielczości teleskopu. To samo z rowami, rozpadlinami. Swoją drogą zauważyć taki świetlisty punkt to też kwestia dobrej optyki i kontrastu...

PS
Jesli ktoś dzisiaj bedzie mógł poobserwowac Księżyc, to powinno byc widoczne Mare Humorum i krater Gassendi. Czy zdoła ktoś zauważyć miejsce, gdzie przelała sie przez jedo krawedź lawa (dośc łatwo)? ile widzi rozpadlin wokół centralnych gór (trudno je zliczyć ;) )? To dół tarczy Księzyca.
SW ED 100: Gassendi_v1.jpg


Na górze tarczy Księżyca powinny błyszczeć na ciemny tle rozlanej magmy kraterki w Platonie - ile ich widać?
SW ED 100: plato2.jpg


Na treminatorze powinno pięknie byc widac Zatoke Tęczy (Sinuws Iridum)- jakie najmniejsze szczegóły uda się na niej wypatrzeć? Widać "okęty" zacumowane u Przylądka Laplace (Promontorium Laplace) - u góry po prawej stronie zatoki - ile? Widać "fale" zastygłej magmy?
SW ED 100: Sinus Iridium.jpg


Każdy sam może sobie znaleźć coś ciekawego i opisać - wówczas inni będą to sobie mogli zweryfikować we własnym sprzęcie (i różnym seeingu - o tym należy zawsze pamietać!)
Ostatnio edytowany przez JSC, 26 Lut 2018, 11:46, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postm_314 | 26 Lut 2018, 11:36

Tu jest wątek na cloudynights, o którym wspominał Krzysztof P.
https://www.cloudynights.com/topic/6000 ... et-coming/
Synta 8" Dobson była 2 razy, SW 102 Mak był, SW 80/400 był, Celestron 102/500 był, SW 114/900 był, Bresser 80/640 nano az
Jest Skylux 70/700
 
Posty: 136
Rejestracja: 08 Lut 2013, 20:23

 

PostKrzysztof_P | 26 Lut 2018, 11:59

Tak to ten wątek i jak ładnie się w nim broni przedstawiciel SW aby nie podać gatunku szkła. :D Pisze taką ściemę dla naiwnych , chyba moim zdaniem dzieci.A rozmowa w sumie zatacza kręgi wokół ponoć Hitowego nowego szkła FPL55 , tańszego i lepszego od FPL53.Dobre sobie , tak myślę? :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 26 Lut 2018, 12:05

JOKER napisał(a):
daniel napisał(a):Może też dołączę. Zobaczymy. Ja zmierzam dot ego, że EDek 100 za niewielkie pieniądze podskakuje APO za kolosalne pieniądze. Jesli takowy EDek może konkurować z APO to o czymś świadczy. O jakości EDka. I tyle. Dla mnie różnica w jakości obrazu jest wprost nieadekwatna do roznicy cenowej. Co też jasno określiłem. Nie zapominajmy że w wielu przypadkach czy to okularów czy teleskopów też sporo placimy za markę. Średnica obiektywu owszem ma duże znaczenie i tutaj wolę dołożyć niż do sprzętu tej samej średnicy. Aby też ocenić sprzęt pod kątem ceny to weźmy tez pod uwagę materiał z jakiego jaest wykonany teleskop i szkło. Ja jednak w APO nie zainwestuję nawet gdybym był milionerem bo to moja indywidualna sprawa. APO podkreślam daje super obrazy i tego nie da się przeskoczyć ale nie za tą cenę i już. Nie zakładałem tego wątku po to aby powiedzieć "Kupujcie EDka 100 i koniec" ale, sam szukałem opini na jego temat i niestety było ciężko więc wątek ten może pomóc komuś w podjęciu decyzji. Mam znajomych którzy po spojrzeniu przez mojego EDka naeet sprzedali newtony 8" na rzecx EDka 80 i teraz na nowo rozwijają skrzydła bo wrócił zapał. I o to w tyn właśnie chodzi. Aby sprzęt dal nam radość i zachęcał do wyciągnięcia z walizy.


A ja miałem edka 80 przez 2 lata i w każdej chwili zamieniłbym go na Synte 8' bo ilość detali w obu sprzętach to "pieść do nosa" :) .

80Ed to spaniela punktowosc gwiazd, szybko chłodzący się scope, idealny do miasta ale ilość dostarczonych detali,planet ,Księżyca nigdy nie zbliży się nawet do poprawnie wykonanego 8' lustra .

Panowie, nie piszcie ,ze "coś jest blisko czegoś i nie ma różnicy... bo idąc tym tropem to Tal 100rs tez jest blisko 100Ed/trzeba tylko trafić na dobry egzemplarz Tala/ a 100Ed jest bliskie APO... :mrgreen:
i tym sposobem mamy,ze 100Rs tez jest blisko APO :) - jaja...
Problem polega na tym,ze nie widzimy tej olbrzymiej różnicy a zawsze usiłujemy usprawiedliwić ze ten sprzęt , który obecnie mamy jest po prost najlepszy na świecie :)

w 100% popieram wypowiedzi Krzysztofa który przerzucił masę sprzętu i wie co opisuje.

Tak dla kontrastu,Krzysztofie opisz obrazy z Maka danych fragmentów Księżyca , które zamieścił tu kolega - celem potwierdzenia jakości Intesa. :)

J


Cześć Jacku.

Nie mogę pisać o MK INTESA 8" w tym wątku gdyż znowu Pan od Linków mnie zaatakuje że wszędzie tylko widzi tematy o Makach Intesa. Gdyż on ma chińskie SCT i Newtona w Carbonie a ja Maka Intesa 8" którego ten Panicz nie zna i woli zapewne o nim jak najmniej wiedzieć , gdyż aby czasem nie okazało się jaki to dobry sprzęt w praktyce.Robię wpisy w Dziale Recenzji sprzętu , więc można sobie tam coś o MK 8" INTESA przeczytać.Jak na razie jedyny argument to za słaby montaż. :D Tak ja to widzę.Będę na bieżąco w miarę oglądania nowych obiektów , regularnie tam pisał , aby przybliżyć tą mało znaną markę tych Teleskopów w Polsce. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 26 Lut 2018, 12:55, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 26 Lut 2018, 12:30

Przeglądnąłem 15 stron wątku z CN o tym 150 ED i ani jednego wykresu korekcji, ani danych o szkłach tego dubletu ani nawet fotki Księżyca czy obiektu DS czyli to zdecydowanie gołąb i to wystawowy ale na dachu czyli jeszcze nie do wzięcia do ręki :arrow: :wink: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 26 Lut 2018, 12:54

Tak Januszu jest w istocie , wielka tajemnica SW.Oby tylko się nie okazała wielką porażką SW , mam nadzieję że nie. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 26 Lut 2018, 14:19

Krzysiu, możesz zrobić zdjęcia porównawcze Ksiezyca : 100ed 80ed Mak intes ?

myślę,ze to jest w temacie watko bo występuje tu 100ed... ale możne się mylę ?


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJSC | 26 Lut 2018, 14:29

^^
Najlepiej z pojedynczych strzałów, bo detal to tak naprawdę wynika w 70% z obróbki materiału.
Image
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJOKER | 26 Lut 2018, 14:36

C11 i 2 z C9.25 .
Załączniki
SW ED 100: 11.JPG
11.JPG (14.3 KiB) Obejrzany 6468 razy
SW ED 100: Jupiter.JPG
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJSC | 26 Lut 2018, 14:48

100ED :)
SW ED 100: picture.jpeg


120ED
SW ED 100: maxresdefault.jpg


I tak to się ma nijak do tego co widac w wizualu...


PS
Mozna jeszcze dac takie z C11 :mrgreen:
SW ED 100: ert.jpg
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJOKER | 26 Lut 2018, 15:14

informacje są czytelne ale chyba nie każdy potrafi je odczytać bo patrzy na całokształt.
Zdjęcia z mniejszej średnica teleskopu - C9.25 nie rozdzielają nam już tych detali, które są oczywiste w C11.

Księżyc byłby jeszcze bardziej oczywisty w tych porównaniach ale należało by znaleźć takiej wielkości kątowej kratery, które są na granicy rozdzielenia w obu sprzętach i wtedy je porównać.


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJSC | 26 Lut 2018, 15:22

Jak juz chcesz sie bawić w stackowane fotki to wystarczy zrobić avika z Platona i wszystko będziesz miał jak na dłoni. Z większego teleskopu najprawdopodobniej wyjdzie lepsze zestackowane zdjecie. A w wizualu może sie okazać, ze 100ED i tak pokaze wiecej, zestawiając z 12" Newtonem - o czym nie raz juz tu były relacje .

Poza tym powiedz szczerze, czy az taką wielką widać róznicę nawet w zestackowanych fotkach, aby był sens targania C9.25? Może na pustyniach Arizony lub szczytach Andów tak, ale na polskich nizinach? Kto chce robić super fotki to wyjeżdża pod lepsze niebo.
Image
Image

Jeszcze dla porządku 80Ed
SW ED 100: jupitercopy.jpg
Ostatnio edytowany przez JSC, 26 Lut 2018, 16:03, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postzbyszek | 26 Lut 2018, 15:45

W/g mnie Księżyc jest za blisko, by dokładnie teleskop na nim można było sprawdzić. Bywa uzyskamy b.dobry obraz księżyca, a dalej już nie tak.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJSC | 26 Lut 2018, 16:04

Dobrym obiektem do testowania jest Saturn, bo ma ledwo co widoczne unikalne odcienie chmur i jest ciemny.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 26 Lut 2018, 17:30

Oczywiście , Saturn jest też wymagającym obiektem aby np. zobaczyć podział pociemnienia biegunowego na pasy w wizualu z małym kontrastem tych pasów na tle samej Planety. Astrofoto to jedynie można porównać do rozdzielczości ale praktycznie mało do widoczności ze względu na seeing i w ogóle lepiej tego do wizuala nie porównywać i sam bym tego może specjalnie nie robił , gdyż dobra kamera zawsze w ciągu serii ujęć potrafi wyłapać więcej i pokazać to na gotowym obrobionym obrazku , jedynie pod względem ilości to tak. I tak nie widziałem nigdy w żadnym Refraktorze ED nawet 120-127 mm takiego rozbicia tego pociemnienia na pasy , jedynie widocznie ciemniejszą część na samym biegunie i różnicę w zabarwieniu obszarów Saturna , natomiast mój były MK STF 180/1800 mm na optyce Intes Micro rozłożył to pociemnienie na pasy , słabo widoczne , ale jednak.Najlepiej widziałem to w mojej byłej Syncie Flex 12" , ale nie w tak dobrej jakości , ponadto to nie jest subtelny mały słaby detal o jeszcze mniejszym kontraście niż te pasy jak w przypadku Jowisza. A już sam widok Jowisza w ekstra warunkach był Rewelacją w 12" Synty Flex jak i Saturna i Marsa , jakość tego detalu może nie tak dobra , ostra i wyrażnie zarysowana i z małym stosunkowo kontrastem tego subtelnego detalu ale tu dużo nadrabia sama Apertura , małe detale np. owale na tle tarczy Jowisza i białe chmury na tle jasnych stref to najlepiej były widoczne w Makach na Optyce Intesa czy Refraktorach ED-jednak tu mniej widać było ale bardziej ostro np. same "obrysy" dużych białych owali , niż w Makach Intesa , ale w 12" Flexa ilość naprawdę robiła wrażenie choć najsłabsza pod względem ogólnej jakości , zaraz po zachodzie Słońca parę dni z rzędu jak posiadałem jeszcze ten sprzęt , wolałem jednak jakość i kolor detalu z Maków i nawet choć sporo mniej z 120-127 mm Refraktorów ED.Różny detal był lepiej czy to gorzej wyeksponowany w zależności od użytego instrumentu , okulary stosuję te same , więc ich różnic w dawanych obrazach nie biorę pod uwagę , takie porównania i tak najlepiej wykonać podczas dobrych warunków w jednym czasie na tej samej Planecie i jeszcze z takimi samymi okularami. Wtedy doskonale widać jak na dłoni co który sprzęt najlepiej i w jakiej jakości eksponuje , bowiem Teleskop Teleskopowi nie równy.Refraktorów poniżej 100 mm w ogóle nie biorę pod uwagę ze względu na stosunkowo ubogi detal , nawet podczas doskonałych warunków widoczności ze względu na dobry seeing.Jak posiadamy dobry optycznie instrument to nawet podczas nie najlepszych warunków seeingowych mamy przebłyski i widać ostro chwilami dużo detalu , oczywiście nie podczas jak idzie front i wtedy powietrze sunie jak rzeka , jak jest słabszy optycznie sprzęt to choćby nie wiem co to mało co widać czy to dobry czy kiepski seeing.Oczywiście moja była Synta 12" Flex była poprawiana optycznie , jak i Maki Intesa czy Refraktory konkretnie ED Equinox 120 mm były można założyć dobrymi instrumentami optycznie.Ponadto uważam że Apertury 120 mm to i tak stanowczo za mało i 6" Dobrego Refraktora było by tym co potrzeba , nawet przy średnich naszych seeingach , wiem ile widzę aktualnie w MN INTESA 6" sporo więcej na Jowiszu niż w najlepszym 120 ED , więc mam rozeznanie co i jak ma się w praktyce z różnorakim sprzętem , najsłabsze obrazy Planet dla mnie bywały z SCT: 6" , 8" , 11" , może tylko z pewnymi dwoma wyjątkami bardzo dobrych tubek optycznie 8".:wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 26 Lut 2018, 20:37, edytowano w sumie 7 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postzbyszek | 26 Lut 2018, 18:16

Nie wiem czy założenie a priori, w tym wypadku jest właściwe . Rożnie bywa, czasem z lepszego gorsze wyjdzie
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostKrzysztof_P | 26 Lut 2018, 18:31

Może jakieś konkrety? Co i dlaczego masz na myśli? Tak w ogóle to większość z was pisze mało konkretów i tylko ogólnikami , które w praktyce mało co wnoszą w temat i mi osobiście nic nie mówią. Tak samo dużo narzekacie na seeing a w praktyce jak mamy dobry optycznie instrument to nawet podczas średnich warunków widać bardzo dużo , choć dłuższymi czy krótszymi chwilami , mam najlepszy przykład na Makach z Aperturami 6"-8" pokazują doskonale co trzeba i jeszcze nie są tak wyrażnie czułe jak 10"-12" Newtona , gdzie faktycznie można powiedzieć że tych nocy jest stanowczo dużo mniej. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 26 Lut 2018, 20:15

To fakt - seeing mam taki sobie, bo pierścień dyfrakcyjny na gwiazdach poszarpany , a Księzyc wspaniały. Później coś skrobnę co było widać. Skupiam się na Gassendi, Zatoce Tęcz, Platonie i kopułach księżcowych. Jesli ktoś w tej chwili ogląda - nie zwróci uwagę ile widac małych kraterków wewnatrz Gassendi i ile rozpadlin - sa w pobliżu dwóch małych kraterków na południu, kraterki akurat dość mocno błyszczą...
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postm_314 | 26 Lut 2018, 20:31

Panowie temat postu całkowicie wam się rozjechał. Ja jako laik chciałem przeczytać ile warty jest edek 100mm, nie miałem możliwości nigdy przez taki refraktor popatrzeć. A tutaj po obiecującym początku wyszedł misz-masz na temat wszystkiego i niczego. Z jednej strony chwalicie edka, po czym okazuje się jednak, a to apertura większa jest lepsza, a to inny system optyczny jest lepszy, o firmach itd. nie wspomnę.
Namieszaliście, i myślę że nie tylko mi.
Synta 8" Dobson była 2 razy, SW 102 Mak był, SW 80/400 był, Celestron 102/500 był, SW 114/900 był, Bresser 80/640 nano az
Jest Skylux 70/700
 
Posty: 136
Rejestracja: 08 Lut 2013, 20:23

 

PostKrzysztof_P | 26 Lut 2018, 20:43

Jak rozważasz zakup Edka 100mm to w tej cenie jest jak najbardziej wart zakupu , ale też nie spodziewaj się że pokaże Ci więcej niż 8" Synta na Planetach i Księżycu , może i na pewno lepiej i ładniej , przestrzennie ale z ilością detalu ubogą w stosunku do 8" Newtona.
Temat się układa w zależności od pytań jakie w nim padają i na bieżąco się to pisze , proponuję abyś zadał konkretne pytania i na nie na pewno odpowiedzą Ci posiadacze tych Refraktorów. Chciałbyś coś poczytać o 100ED , ale nikt może nie wie co. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 26 Lut 2018, 23:37, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 26 Lut 2018, 20:51

m_314 napisał(a):Panowie temat postu całkowicie wam się rozjechał. Ja jako laik chciałem przeczytać ile warty jest edek 100mm, nie miałem możliwości nigdy przez taki refraktor popatrzeć. A tutaj po obiecującym początku wyszedł misz-masz na temat wszystkiego i niczego. Z jednej strony chwalicie edka, po czym okazuje się jednak, a to apertura większa jest lepsza, a to inny system optyczny jest lepszy, o firmach itd. nie wspomnę.
Namieszaliście, i myślę że nie tylko mi.

Musisz się śpieszyć z zakupem edka 100 , bo za chwilę będzie to deficytowy refraktor, ktoś pisał na tym forum że Chińczykom kończy się do produkcji szkło fpl 53 , a do produkcji wchodzi owiane tajemnicą handlową szkło fpl 55.
Pewnie ceny używek edka 100 wzrosną na wiosnę.
Cała tajemnica edka 100 oparta jest na szkle fpl 53 ,czyli idealnej korekcji AC. Niestety, ma on niedociągnięcia w postaci żle zaprojektowanej tubki, i co niektórzy walczą z tym problemem próbując flokować wnętrze tubki welurem zaraz za obiektywem próbując nieco podnieść kontrast, jednak nie zdają sobie sprawy że jest tam minimalne obcięcie apertury o kilka milimetrów, bo fi wnętrza tubki edka 100 to 96 mm. Idealnie zaprojektowany pod tym względem jest edek 80, być może dlatego ma nieco większy kontrast obrazu , i już nie ma tam cięcia apertury. Najgorzej jest w edku 120, bo tam tubus na zewnątrz ma fi 116 m, a w środku fi 110-111 mm, więc cięcie apertury może mieć nawet 8-10 mm.
Jeszcze wspomnę o tym, że cela obiektywu w edku 100 ma tak duży luz na gwincie , że stosują tam pakuły uszczelniające gwint, aby cela obiektywu nie odpadła od reszty tubusu, podobnie odrośnik jest nakręcany na pakułach. Gdyby ktoś chciał przedmuchać obiektyw z paprochów gruchą, to będzie miał problemy z poprawnym nakręceniem celi na tubus, bo będzie problem z poprawnym trafieniem na zwoje gwintu, i pewnie to się nie uda za pierwszym razem.
Ostatnio edytowany przez endriu624, 26 Lut 2018, 21:43, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postkurp | 26 Lut 2018, 21:39

No ja w moim ED-ku za chole...ę nie mogłem odkręcić tego odrośnika. Podgrzewałem go nawet trochę dmuchawą ale odkręcić się go i tak nie udało. Dałem sobie spokój.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Użytkownicy przeglądający to forum: JSC, Krzysiek.S, Pawel83 oraz 13 gości

AstroChat

Wejdź na chat