SW ED 100

Postendriu624 | 26 Lut 2018, 21:44

kurp napisał(a):No ja w moim ED-ku za chole...ę nie mogłem odkręcić tego odrośnika. Podgrzewałem go nawet trochę dmuchawą ale odkręcić się go i tak nie udało. Dałem sobie spokój.

Bo pakuły stwardniały , a gwint ma dużą chropowatość, ten sam problem będzie z celą obiektywu.
Z tego co mówił mi Franek to w edku 120 jest tak samo , i walczył kilka godzin z edkiem 120 aby poprawnie nakręcić celę obiektywu na tubus.
Standardowe achromaty SW nie mają już tego problemu z pakułami , bo tam gwinty są poprawnie wykonane.
Edek 80 ma odrośnik nasuwany bez gwintu na celę, jakościowo jest dużo lepiej wykonany niż edek 100 i 120.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postkurp | 26 Lut 2018, 21:57

Miałem achromat SW 102/1000 i tam odrośnik elegancko nasuwał sie na tubę.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postendriu624 | 26 Lut 2018, 22:09

kurp napisał(a):Miałem achromat SW 102/1000 i tam odrośnik elegancko nasuwał sie na tubę.

Żeby odkręcić celę czy odrośnik w edku 100, są tam gwinty prawe, czyli odkręcamy w lewo, musimy skorzystać z pomocnika , dwóch kluczy paskowych do filtra oleju , po odkręceniu odrośnika , odwijamy nieco pakuł , bo nie nakręcimy poprawnie ponownie odrośnika , czy celi,
Ja takie klucze paskowe pożyczałem z pracy, są bezpieczne dla tuby, dodatkowo dawałem na podkładkę paski z gumy z dętki.

Jest kilka modeli takiego klucza , w linku przykładowy klucz. jak to wygląda.

https://www.obi.pl/konserwacja-i-napraw ... /p/1388362

https://allegro.pl/listing?string=KLUCZ ... o%20filtra

https://www.mloteczek.pl/pl/p/Klucz-tas ... -oleju/298
Ostatnio edytowany przez endriu624, 26 Lut 2018, 22:23, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postdaniel | 26 Lut 2018, 22:18

m_314 napisał(a):Panowie temat postu całkowicie wam się rozjechał. Ja jako laik chciałem przeczytać ile warty jest edek 100mm, nie miałem możliwości nigdy przez taki refraktor popatrzeć. A tutaj po obiecującym początku wyszedł misz-masz na temat wszystkiego i niczego. Z jednej strony chwalicie edka, po czym okazuje się jednak, a to apertura większa jest lepsza, a to inny system optyczny jest lepszy, o firmach itd. nie wspomnę.
Namieszaliście, i myślę że nie tylko mi.


To jako założyciel wątku też zwracałem an to uwage ale dalej jest masło maślane o smaku masła ale bez dodatku masła. Czyli i wszystko i nic.
Ja przerobiłem synty: 8",10",12" wcześniej też newtony 130 i 150 i 76 mm. Z refraktorów 60/600 który dziś jest Asiolą 63/420 i maczki 90 i 102 a także pożyczony 127. Nie mówię już o innych teleskopach.

Porównując do synty 8"- ED100.
Ja dałem za ED 1700 z walizką a za Synty odpowiednio 500 i 600 (tak miałem dwie) a więc zobacz jak duża różnica cenowa bo ta też jest ważna gdzie droższy sprzęt jest ten o mniejszej aperturze czyli ED i to sama tubka.

Moje odczucia: Z wszystkich newtonow mogę polecić Synte 8" ze względu na gabaryty. O ile synta 12" powali detalem wszystkie prze ze mnie wymienione o tyle bardzo rzadko ją wyciągałem co powodowalo stopniowe zgaszenie zapału do astronomii.

Synta 10 wypada na planetach najgorzej.

Synta 8 jest uniwersalna: do planet się nadaje i do DSow. I pokazuje dobry detal w dobrych warunkach.

EDek jest docelowy i już. Jest do planet i ogółem Układu Słonecznego.
W tym miejscu należy zadać sobie pytanie: czy jestem zapaleńcem DSów czy planet. A może i jedno i drugie- wtedy zostałbym przy syncie 8".

Natomiast jesli ktoś jest planeciarzem. Wstaje nad ranem bo pojawia się planeta po koniunkcji ze Słońcem. Prowadzi dzienniki obserwacyjne i opisuje głównie planety i Księżyc. Ceni sobie jakość optyki. Szpilkowe gwiazdy gromad otwartych. Naturalne barwy to niech się nie zastanawia i bierze EDka.
Synta owszem uniwersalna ale odkąd mam edka to nie wyjąłem ani razu do planet zarówno synty 10" jak i 8" . To o czymś świadczy. Mam obie synty. Synta 8 pelni rolę służbową jako model teleskopu na pokazy dla dzieci.
A i mobilność. Aczkolwiek dla mnie to osobiście mali istotne czy wezmę grubszą rurkę czy cieńszą. Czy lżejszą czy cięższą.
Po prostu EDek sprawił że w moim życiu osobistym i zawodowym adtronomia znowu odgrywa najważniejszą rolę pod kątem pasji.
Nie zawracam sobie glowy pojęciem koma ani aberracja ani kolimacja.
Siegam EDka. Sięgam dzienniczek i z wielkim zapałem obserwuję.
ED może ma detal ciut slabszy ale za to ta głębia i jakość. Ostrość czystość obrazu. W newtonach zawsze cos dopieszczalem bo ZAWSZE coś mi w obrazach nie pasowało. W EDku 100 NIGDY nie brakowało mi ani detalu ani jakości.

A co do DSów. Owszem EDek nie pokaże ich tak jak Newton ale dla mnie śmieszne jest to, że masz 8" przechodzisz na 12" oczekujesz detale a tu co? Wciąż ta sama slaba mgiełka. Tylko wyraźniejsza i gdzie tu motywacja do obserwacji? Co innego gromady kuliste (tylko po to mam synte 10"). A gromady otwarte wyglądają z kolei w EDku jak ziarenka piasku. To są punkciki a nie rozjechane kalafiory. Planety bez spajków i rozjechanych krawędzi. Dla mnie DSy z EDka są wystarczające z wyjątkiem gromad kulistych i niektórych mglawic gdzie faktycznie apertura rządzi.

Reasumując: odpowiedz sobie na pytanie- czy mam warunki do obserwacji DS i czy one bardziej mnie interesują. Czy jestem zapaleńcem planet i Księżyca mimo, że jest ich mało ale za to jak ostre.
Ja wybrałem kuliste gromady-i od czasu do czasu mglwice i jakies galaktyki - Synta 10 oraz gromady otwarte i przede wszystkim US czyki ED100. Więcej nic mi jie potrzeba.
PS nie zapomnij że DSy w EDku choć slabsze też są widoczne. Pytanie ile od nich oczekujesz.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postdaniel | 26 Lut 2018, 22:23

A i nie byłbym sobą jakbym nie napisał że najlepszy teleskop dla mnie to ten najczęściej wystawiany- ED100 wygrywa. Nie mówię, że to recepta na wszystko. To recepta na spokojne beztroskie obserwacje planet i gromad gwiazd. Bez konieczności kolimacji bezkresnej w newtonach. EDka daj Boże chcę zachować na resztę życia. Bo to sprzęt który dał mi najwięcej radości.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postendriu624 | 26 Lut 2018, 22:28

daniel napisał(a):A i nie byłbym sobą jakbym nie napisał że najlepszy teleskop dla mnie to ten najczęściej wystawiany- ED100 wygrywa. Nie mówię, że to recepta na wszystko. To recepta na spokojne beztroskie obserwacje planet i gromad gwiazd. Bez konieczności kolimacji bezkresnej w newtonach. EDka daj Boże chcę zachować na resztę życia. Bo to sprzęt który dał mi najwięcej radości.

A ja myślałem , że najwięcej radości dała Ci Mariola.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postgrzybu | 26 Lut 2018, 22:32

endriu624 napisał(a):
m_314 napisał(a):Cała tajemnica edka 100 oparta jest na szkle fpl 53 ,czyli idealnej korekcji AC.


Byłbym ostrożny z takim twierdzeniem. Dobra korekcja, nawet bardzo dobra jeżeli uwzględnić cenę, ale idealna nie jest. RC_Index na poziomie 1.7 to jest przyzwoity wynik, ale dość daleki od ideału i nawet użycie mitycznego szkła FPL-53 tego nie załatwi. Tutaj trzeba lepszego szkła jeżeli ma to być dublet lub tripletu.
Pozdrowienia
Grzegorz Rakoczy
 
Posty: 369
Rejestracja: 08 Lis 2007, 11:54

PostKrzysztof_P | 26 Lut 2018, 22:33

Wszystko to kwestia indywidualnego wyboru , ale tez znam to po sobie z praktyki ze dopóki nie zobaczymy więcej w ładnym wydaniu to nam się wydaje że to już szczyt możliwości , dla mnie osobiście 100mm ED to stanowczo za mało , dobry Refraktor , ale z bardzo ograniczonymi możliwościami ze względu na małą Aperturę , nawet stanowczo za małą do Planet. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 26 Lut 2018, 22:35

grzybu napisał(a):
endriu624 napisał(a):
m_314 napisał(a):Cała tajemnica edka 100 oparta jest na szkle fpl 53 ,czyli idealnej korekcji AC.


Byłbym ostrożny z takim twierdzeniem. Dobra korekcja, nawet bardzo dobra jeżeli uwzględnić cenę, ale idealna nie jest. RC_Index na poziomie 1.7 to jest przyzwoity wynik, ale dość daleki od ideału i nawet użycie mitycznego szkła FPL-53 tego nie załatwi. Tutaj trzeba lepszego szkła jeżeli ma to być dublet lub tripletu.


Zgadzam się , jakość jest , ale do idealnej to jej sporo brakuje , jest i zafarb wpadający na Jowiszu w brąz.
Endriu ponadto mam pytanie co ma pełna czynna średnica pracy obiektywu Refraktora 80 ED do kontrastu? :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 26 Lut 2018, 22:50

Cześć. Podczas obserwacji zauważyłem, że sporo zależy też od okularów. A tak w ogóle to odpalałem ED-ka w dzień oglądając oddalone linie energetyczne. W zwykłym achromacie sypało fioletem i szczegół tych linek nie był widoczny a w ED praktycznie zero jakichkolwiek wycieczek kolorystycznych i naturalny widok obserwowanego przedmiotu.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 26 Lut 2018, 22:56

Im większy Power tym więcej AC wychodzi , akurat w przypadku Refraktorów ED objawia się najczęściej niebieską otoczką podczas dużych powiększeń podczas rozbijania ciasnych układów gwiazd , składniki zanurzone w takiej chmurce oczywiście do zaakceptowania. W 120ED jest widocznie bardziej odczuwalna. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Posttomeczz | 26 Lut 2018, 23:08

ed100 to wysoce specjalistyczny teleskop do planet, ksiezyca i gwiazd podwojnych o przyzwoitym stosunku ceny do jakości. lepiej sie czuje w wiekszych powerach.

używanie go do innych celów może spowodować frustracje z powodu źle wydanych pieniędzy.
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Postdaniel | 26 Lut 2018, 23:09

endriu624 napisał(a):
daniel napisał(a):A i nie byłbym sobą jakbym nie napisał że najlepszy teleskop dla mnie to ten najczęściej wystawiany- ED100 wygrywa. Nie mówię, że to recepta na wszystko. To recepta na spokojne beztroskie obserwacje planet i gromad gwiazd. Bez konieczności kolimacji bezkresnej w newtonach. EDka daj Boże chcę zachować na resztę życia. Bo to sprzęt który dał mi najwięcej radości.

A ja myślałem , że najwięcej radości dała Ci Mariola.



Mariola też. Ale EDek ją przebija pod każdym względem. Zwłaszcza aperturowo. Mariola wiele razy wprawiała mnie w zakłopotanie? Mam nadzieję że finalny efekt Marioli nastąpi w tym tygodniu i pochwałę się w sąsiednim wątku. W każdym bądź razie warto było o nią walczyć
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 26 Lut 2018, 23:17

tomeczz napisał(a):ed100 to wysoce specjalistyczny teleskop do planet, ksiezyca i gwiazd podwojnych o przyzwoitym stosunku ceny do jakości. lepiej sie czuje w wiekszych powerach.

używanie go do innych celów może spowodować frustracje z powodu źle wydanych pieniędzy.


Jakie większe Powery masz na myśli pisząc skoro jego zakres max. powiększeń na Planetach to około 180X Max. Czyli na większość naszych warunków seeingowych tak samo jak i mało na to czuła Apertura.Większe powery i wysoce specjalistyczny jak jest z przeciętnym wyciągiem w którym mechanika ma wiele do życzenia , może bardziej dedykowany ze względu na parametry a nie specjalistyczny , ze specjalnością to już trochę u niego gorzej , gdyż pomimo atrakcyjnej ceny i ładnych obrazów m.in. Planet , Księżyca i Gwiazd w stosunku do innych teleskopów to ma jednak sporo wad o których właśnie się tu pisze.W tej cenie trudno nam będzie kupić lepszy Refraktor o tej aperturze i tak dobrej korekcji aberracji , pomimo jego wspomnianych tu nie dopracowań i wad , ale specjalistyczny to on na pewno nie jest , jedynie dedykowany ze względu na parametry i swoje jak na tą aperturę dobre osiągi na tych wymienionych powyżej obiektach nieba. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 27 Lut 2018, 07:54

A co to za różnica semantyczna bez znaczenia czy specjalistyczny, specjalizowany czy dedykowany, nie zmienia to faktu że to n najlepszy szeroko dostępny na rynku refraktor planetarny klasy 100 mm nowy w klasie cenowej Econo do 1000 $ :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJSC | 27 Lut 2018, 09:50

endriu624 napisał(a):Musisz się śpieszyć z zakupem edka 100 , bo za chwilę będzie to deficytowy refraktor, ktoś pisał na tym forum że Chińczykom kończy się do produkcji szkło fpl 53 , a do produkcji wchodzi owiane tajemnicą handlową szkło fpl 55.


Na stronie OHARA jest już specyfikacja - można sobie porównać FPL55 z FPL53 i innymi
http://www.ohara-inc.co.jp/en/product/o ... s-fpl.html

Nie wiem jak odczytywac te wszystkie dane - musiałby sie wypowiedzieć ktoś kto sie na tym zna. Ja jedynie mogę zauważyc, ze Liczba Abbe jest gorsza w przypadku FPL55 ale transmisja chyba lepsza (?) Nie wiem co to takiego "Coloring"? W każdym razie na podstawie danych jednego tylko szkła z dubletu niczego nie mozna powiedziec o dublecie jako całości...
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 27 Lut 2018, 10:01

Janusz_P. napisał(a):A co to za różnica semantyczna bez znaczenia czy specjalistyczny, specjalizowany czy dedykowany, nie zmienia to faktu że to n najlepszy szeroko dostępny na rynku refraktor planetarny klasy 100 mm nowy w klasie cenowej Econo do 1000 $ :arrow: :idea: 8)


Cześć Januszu.

Ano jest: https://synonim.net/synonim/specjalistyczny
Specjalistyczny sprzęt to nie wyrób masowy o przeciętnej mechanice i optyce na powiedzmy dobrym a nie wzorowym poziomie , co nie ujmuje wcale temu Refraktorowi ze względu na stosunkowo niską cenę. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 27 Lut 2018, 10:05

JSC napisał(a):
endriu624 napisał(a):Musisz się śpieszyć z zakupem edka 100 , bo za chwilę będzie to deficytowy refraktor, ktoś pisał na tym forum że Chińczykom kończy się do produkcji szkło fpl 53 , a do produkcji wchodzi owiane tajemnicą handlową szkło fpl 55.


Na stronie OHARA jest już specyfikacja - można sobie porównać FPL55 z FPL53 i innymi
http://www.ohara-inc.co.jp/en/product/o ... s-fpl.html

Nie wiem jak odczytywac te wszystkie dane - musiałby sie wypowiedzieć ktoś kto sie na tym zna. Ja jedynie mogę zauważyc, ze Liczba Abbe jest gorsza w przypadku FPL55 ale transmisja chyba lepsza (?) Nie wiem co to takiego "Coloring"? W każdym razie na podstawie danych jednego tylko szkła z dubletu niczego nie mozna powiedziec o dublecie jako całości...


Cześć.

Aby tylko był na poziomie 120ED a już będzie bardzo dobrze , jak dali znowu za małą rurkę która przytnie aperturę , to ja dziękuje za taki wyrób i stanowczo wolał bym jak już coś to w wersji APM ED 152/1200 mm z porządnym wyciągiem , itp. i każdy egzemplarz kolimowany i sprawdzany na ławie o którym na zachodzie są dobre opinie w bezpośrednim porównaniu ze znakomitym LZOS APO 152/1200 mm.
Nie wiem jak zakończyła się sprawa z odrośnikiem z którym dali też plamę i nie zastosowali zsuwanego aby skrócić OTA do transportu , tylko zakładany na celę jak w innych wersjach Refraktorów SW ED.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 27 Lut 2018, 10:10, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postgrzybu | 27 Lut 2018, 10:09

Z tego co czytam, to świetnie się komponuje z tanim BK7 co daje możliwości projektowania niedrogich refraktorów pod warunkiem, że nie będą zbyt jasne.
Ten nowy dublet SW 150/1200 może być naprawdę ciekawy jeżeli czegoś nie popsują.
Pozdrowienia
Grzegorz Rakoczy
 
Posty: 369
Rejestracja: 08 Lis 2007, 11:54

PostKrzysztof_P | 27 Lut 2018, 10:19

Miałem pisać zapytanie do Markusa Ludesa o ten Refraktor 125ED , jak wygląda sprawa ze średnicą OTA i przycięciem Apertury , tu też mamy dobry wyciąg i dobrą konkurencję dla obecnego SW 120 ED: http://www.apm-telescopes.de/de/telesko ... uszug.html :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDominik Woś | 27 Lut 2018, 10:45

Nie macie wrażenia, że temat (SW ED 100) zaczął przypominać "burzę mózgów" z najróżniejszymi dywagacjami nie mającymi nic wspólnego z tematem wątku?

Jest też temat o ED 120mm i można ewentualnie dodać temat o ED 150mm i tam dyskutować na tematy podobnych refraktorów, zamiast zaśmiecać wątek o SW ED 100mm? Akurat ten uważam za bardzo ciekawy, szczególnie dla mniej doświadczonych forumowiczów szukających swojego pierwszego lub drugiego budżetowego refraktora o dobrej korekcji aberracji chromatycznej, lekkiego i przez to niezbyt wymagającego dla montażu, czy też jeszcze niezbyt trudnego w transporcie.
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJOKER | 27 Lut 2018, 10:46

Krzysztof_P napisał(a):Oczywiście , Saturn jest też wymagającym obiektem aby np. zobaczyć podział pociemnienia biegunowego na pasy w wizualu z małym kontrastem tych pasów na tle samej Planety. Astrofoto to jedynie można porównać do rozdzielczości ale praktycznie mało do widoczności ze względu na seeing i w ogóle lepiej tego do wizuala nie porównywać i sam bym tego może specjalnie nie robił , gdyż dobra kamera zawsze w ciągu serii ujęć potrafi wyłapać więcej i pokazać to na gotowym obrobionym obrazku , jedynie pod względem ilości to tak. I tak nie widziałem nigdy w żadnym Refraktorze ED nawet 120-127 mm takiego rozbicia tego pociemnienia na pasy , jedynie widocznie ciemniejszą część na samym biegunie i różnicę w zabarwieniu obszarów Saturna , natomiast mój były MK STF 180/1800 mm na optyce Intes Micro rozłożył to pociemnienie na pasy , słabo widoczne , ale jednak.Najlepiej widziałem to w mojej byłej Syncie Flex 12" , ale nie w tak dobrej jakości , ponadto to nie jest subtelny mały słaby detal o jeszcze mniejszym kontraście niż te pasy jak w przypadku Jowisza. A już sam widok Jowisza w ekstra warunkach był Rewelacją w 12" Synty Flex jak i Saturna i Marsa , jakość tego detalu może nie tak dobra , ostra i wyrażnie zarysowana i z małym stosunkowo kontrastem tego subtelnego detalu ale tu dużo nadrabia sama Apertura , małe detale np. owale na tle tarczy Jowisza i białe chmury na tle jasnych stref to najlepiej były widoczne w Makach na Optyce Intesa czy Refraktorach ED-jednak tu mniej widać było ale bardziej ostro np. same "obrysy" dużych białych owali , niż w Makach Intesa , ale w 12" Flexa ilość naprawdę robiła wrażenie choć najsłabsza pod względem ogólnej jakości , zaraz po zachodzie Słońca parę dni z rzędu jak posiadałem jeszcze ten sprzęt , wolałem jednak jakość i kolor detalu z Maków i nawet choć sporo mniej z 120-127 mm Refraktorów ED.Różny detal był lepiej czy to gorzej wyeksponowany w zależności od użytego instrumentu , okulary stosuję te same , więc ich różnic w dawanych obrazach nie biorę pod uwagę , takie porównania i tak najlepiej wykonać podczas dobrych warunków w jednym czasie na tej samej Planecie i jeszcze z takimi samymi okularami. Wtedy doskonale widać jak na dłoni co który sprzęt najlepiej i w jakiej jakości eksponuje , bowiem Teleskop Teleskopowi nie równy.Refraktorów poniżej 100 mm w ogóle nie biorę pod uwagę ze względu na stosunkowo ubogi detal , nawet podczas doskonałych warunków widoczności ze względu na dobry seeing.Jak posiadamy dobry optycznie instrument to nawet podczas nie najlepszych warunków seeingowych mamy przebłyski i widać ostro chwilami dużo detalu , oczywiście nie podczas jak idzie front i wtedy powietrze sunie jak rzeka , jak jest słabszy optycznie sprzęt to choćby nie wiem co to mało co widać czy to dobry czy kiepski seeing.Oczywiście moja była Synta 12" Flex była poprawiana optycznie , jak i Maki Intesa czy Refraktory konkretnie ED Equinox 120 mm były można założyć dobrymi instrumentami optycznie.Ponadto uważam że Apertury 120 mm to i tak stanowczo za mało i 6" Dobrego Refraktora było by tym co potrzeba , nawet przy średnich naszych seeingach , wiem ile widzę aktualnie w MN INTESA 6" sporo więcej na Jowiszu niż w najlepszym 120 ED , więc mam rozeznanie co i jak ma się w praktyce z różnorakim sprzętem , najsłabsze obrazy Planet dla mnie bywały z SCT: 6" , 8" , 11" , może tylko z pewnymi dwoma wyjątkami bardzo dobrych tubek optycznie 8".:wink:


"A już sam widok Jowisza w ekstra warunkach był Rewelacją w 12" Synty Flex jak i Saturna i Marsa"
Refraktorów poniżej 100 mm w ogóle nie biorę pod uwagę ze względu na stosunkowo ubogi detal

No to jak to jest bo jedni opisują tu, ze 12"S. jest do bani a Ty tutaj takie stwierdzenie ... :mrgreen:

Krzysztofie,
Zgadzam się z Twoimi opisami w 100%!!! :)
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postendriu624 | 27 Lut 2018, 10:53

Może to przycięcie apertury jest specjalnym zabiegiem przez SW w edkach 100 i 120 , aby zakryć partie brzegowe obiektywów ED w celu poprawy jakości obrazu , jadąc po kolei mamy, edek 80 brak cięcia apertury , bo nie ma takiej potrzeby, edek 100, mamy cięcie apertury na poziomie 2-3 mm ,edek 120 najgożej skorygowany obiektyw z całej seri , więc dali największe cięcie apertury , bo aż 8-9 mm, niestety w achromatach SW są podobne założenia. W Tal100 było podobnie , cela na rurce lecz dali większe fi rurki i cięcie było tylko 1 mm , w celi na wylocie jest 102 mm.
Dlatego pewnie dają pakuły w edkach SW ,aby przeciętny kowalski przypadkiem nie wykręcił celi z rurki i nie pomierzył suwmiarką przelotów oprycznych,
Bo wykręcenie celi czy odrośnika graniczy z cudem bez odpowiednich przyżądów.
Ostatnio edytowany przez endriu624, 27 Lut 2018, 11:01, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 27 Lut 2018, 10:59

Mi wygląda to na celowy zabieg zmniejszający F i poprawiający korekcję AC , ale tego nikt z nas nie może stwierdzić na 100% , tak czy inaczej takie zabiegi wychodzą po czasie i jest potem wielkie rozczarowanie. Tak samo jak z przelotami i tym samym czynną Aperturą w Większych Lornetach. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postfranek | 27 Lut 2018, 11:41

Nie da się ukryc,bo zmierzone dzisiaj w SW ED 120 BD Schott,apertura czynna 120mm.W Equinoxie 120 tak samo(mono).
Jak ktoś używa nasadki bino bez barlowa,to z oryginalnym wyciągiem,może miec obciętą aperturę czynną obiektywu.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Użytkownicy przeglądający to forum: wfifiak oraz 14 gości

AstroChat

Wejdź na chat