* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 880 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36  Następna
 Temat postu: Re: SW ED 100
PostWysłany: Pon Mar 26, 2018 7:55 am 
Awatar użytkownika

kurp napisał(a):
Dzisiaj ED-kiem obserwowałem Księżyc. Pomimo lekko pływającego obrazu widoki żyleta. Piszę to tutaj bo chcę wstawić kawałek Łysego z zaznaczonym kraterkiem, który ED-ek dał radę pokazać przy powiększeniu x 150. Nie wiem czy to dobry czy zły wynik.

Nie pamiętam tego kraterku na żywo. Widoczność malutkich szczelin i kraterków zależy mimo wszystko od seeingu i zdolności wzroku obserwatora do wyłapywania słabych kontrastów.
Kraterek był w postaci jasnej kropeczki, czy widzialny tez był ciemny wewnętrzny cień?

Swoją drogą fajny potrójny kraterek - dałem go w większej rozdzielczości i z przekrojem.

Załącznik:

Szerokość kraterku od szczytu do szczytu to gdzieś 3km. Teoretyczna rozdzielczość 100mm to 1,4" czyli średnica całego dysku Airego wynosi 2,8"- tylko, ze to sie odnosi do jasnych punktów - błyszczących szczytów.
1" na Księżycu to ok. 1,73km, czyli 3km to ok. 5" , tak więc cień powinien byc przy sprzyjających warunkach nawet zauważalny.

refraktor Vixen 80/1200 (EQ Vixen NP), pryzmat Vixen, Zoom Vixen LV 8-24, Abbe T-circle 6mm, Abbe V-circle 12mm, RKE Edmund 8mm, RKE Edmund 28,7mm, Kellner Barsta 12,5mm, BCO 10mm. Lornetka 20x60 TENTO.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Mar 26, 2018 8:40 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: PRUSZKÓW
Całkiem fajne foto, poniżej Plato z większego Newtona .

Załączniki:

Ostatnio edytowany przez JOKER, Pon Mar 26, 2018 10:47 am, edytowano w sumie 1 raz
 Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Mar 26, 2018 9:16 am 

Miejscowość: Okolice Dęblina
Joker,
i co z tym związku ? W jakim celu te zdjęcia wstawiasz ?

PostWysłany: Pon Mar 26, 2018 10:14 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Ławy
Cześć. Na pewno widziałem kraterki a nie kropki. Co do cieniów to specjalnie się nie przyglądałem ale jeżeli nawet to tylko jako ciemną kropkę w środku tego kratera. Weźcie pod uwagę, że było to powiększenie x150 a teraz już wiem, że spokojnie mogę iść w stronę x180 do x200 i wtedy szczegół byłby lepiej widoczny. Ja jednak wolę mniejsze powiększenia ale z jaśniejszym obrazem i na tych 150x poprzestanę.
Dodam jeszcze, że klasą samą w sobie były cienie gór otaczających krater Plato i padające do jego wnętrza. Były nieomal czarne i wyglądały jak odrysowane ostrym ołówkiem przy linijce.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Mar 26, 2018 10:49 am 
Awatar użytkownika

Karol napisał(a):
Joker,
i co z tym związku ? W jakim celu te zdjęcia wstawiasz ?

To jest porównawcze zdjęcie do tego co zamieścił kolego z 100ed.

Załączniki:

Ostatnio edytowany przez JOKER, Pon Mar 26, 2018 10:52 am, edytowano w sumie 1 raz
 Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Mar 26, 2018 10:58 am 
Awatar użytkownika

kurp napisał(a):
Cześć. Na pewno widziałem kraterki a nie kropki. Co do cieniów to specjalnie się nie przyglądałem ale jeżeli nawet to tylko jako ciemną kropkę w środku tego kratera. Weźcie pod uwagę, że było to powiększenie x150 a teraz już wiem, że spokojnie mogę iść w stronę x180 do x200 i wtedy szczegół byłby lepiej widoczny. Ja jednak wolę mniejsze powiększenia ale z jaśniejszym obrazem i na tych 150x poprzestanę.
Dodam jeszcze, że klasą samą w sobie były cienie gór otaczających krater Plato i padające do jego wnętrza. Były nieomal czarne i wyglądały jak odrysowane ostrym ołówkiem przy linijce.

Jak masz zbyt "prześwietlony" obraz,to też czasem trudno zauważyć niektóre minimalne kontrasty na powierzchni.
150x to jednak "kapkę" za mało jak dla 100mm i na moje oko ;) - to jest "księżycowe" powiększenie dla 80mm. Przy 200x widzę w zasadzie to samo - nieco ciemniejsze, ale większe. Zaryzykowałbym, ze w 100ED powinno być proporcjonalnie więcej, czyli 1,25x więcej.
Każdy ma swoje preferencje, ale moim zdaniem dobrą 100mm aperturą można podciągnąć na Księżycu - tak jak piszesz - przynajmniej do tych 180x a nawet 200x - może to przynieść korzyść przy dobrym seeingu i to w zasadzie bardziej dotyczy kontrastu niz powiększenia.

Gdybys dokupił "krótszy" okular, to mógłby byc uzupełnieniem do tego co masz na takie właśnie lepsze warunki seeingowe. Zreszta ja lubię zmieniac powiekszenia - to pozwala upewniac się co do obserwowanych szczegółów i "wyławia" lepiej kształty tych szczegółów.

refraktor Vixen 80/1200 (EQ Vixen NP), pryzmat Vixen, Zoom Vixen LV 8-24, Abbe T-circle 6mm, Abbe V-circle 12mm, RKE Edmund 8mm, RKE Edmund 28,7mm, Kellner Barsta 12,5mm, BCO 10mm. Lornetka 20x60 TENTO.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Mar 26, 2018 11:07 am 
Awatar użytkownika

Cześć JSC. Masz chyba trochę racji i myślałem już nad zakupem 5mm okularu co by mi dało powiększenie x180. Do Księżyca było by jak znalazł. Co zauważyłem to ED-ek nawet przy gorszym seeingu dobrze radzi sobie z dużymi powerami i bez trudu można oscylować wokół powiększeń rzędu x150 a nawet x180. Powiem Ci jeszcze, że w wizualu obraz lepiej wyglądał niż na tej ( Joker -POGLĄDOWEJ - nie mojej ) fotografii, którą zamieściłem.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Mar 26, 2018 11:27 am 
Awatar użytkownika

Dla mnie tez wizual jest dużo lepszy od zdjęć.

Przy doborze silnych okularów ,warto pamiętać o powiększeniu rozdzielczym teleskopu :

viewtopic.php?f=3&t=4317

J

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Mar 26, 2018 11:47 am 
Awatar użytkownika

Jak ktoś będzie miał czyste niebo, to dzisiaj jeszcze Plato na "tapecie".
Może komuś uda się obejrzeć Hadley Rille i miejsce lądowania Apollo 15? Zamieszczam rysunek jak łatwo tam trafić.

Załącznik:

i w powiekszeniu to co powyżej w czerownym kółeczku (mnie się udoało ostatnio tylko częściowo zauwazyc Hadley Rille - w poblizu krateru HadleyC - czarny punkcik w centrum dolnego żółtego kółeczka):
Załącznik:

Za dwa dni mój ulubiony Gassendi i Mare Humorum, ale też bardzo ciekawa Zatoka Tęczy (Sinus Iridum).
Cyframi zaznaczyłem "cumujace okręty" na północno-wschodnim krańcu zatoki (ja sie doliczyłem pięciu "okręcikow"), zaznaczyłem tez jakies dwa kraterki, które jeszcze mogłem dostrzec. "Fale" oczywiście tez widoczne :)
Załącznik:

i powiekszony fragment nr1:
Załącznik:

oraz powiększone kopuły - czyli dwa pięknie widoczne tarczowe wulkany (powyżej zaznaczone żółtym prostokącikiem nr2) - mają gdzieś po 20km średnicy, ale ten po lewej ma na samym szczycie mały, o średnicy 3km, kraterek (a nawet dwa - drugi na zboczu).
Załącznik:

Zamieszczam te rysunki po to, aby oprócz walorów estetycznych i poznawczych samego Księżyca, wymieniać sie informacjami jakie "referencyjne" szczegóły widać (na żywo - nie na zdjęciu) i w jakiej aperturze, aby sobie porównać ze 100ED - teleskopem wzorcowym (i pewnie wzorowym ;) )

PS1
Cały czas czekam na relacje z wielkich Newtonów, a tu tylko zdjęcia są z nich wstawiane :mrgreen:

PS2
Mam nadzieję, ze Janusz_P nie dostanie zawału - obrazeczki sa dość spore, ale zmniejszyłem je juz maksymalnie ;)

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 27, 2018 10:11 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Olkusz
JSC dałbyś to gdzieś w temacie ogólnym obserwacji Księżyca, bo to tu zginie. Nie oglądam łysolca ale przez takie posty to mam na niego smaka i super by było zaplanować jakieś obserwacje mając w jednym miejscu propozycje co tam można zobaczyć :wink:

Nikon EX 10x50,

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 27, 2018 8:10 pm 
Awatar użytkownika

Cześć. Założyłem Księżycowy temat i zapraszam do wspólnego "redagowania ".
viewtopic.php?f=3&t=48551

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 27, 2018 8:15 pm 

Miejscowość: Okolice Dęblina
JSC napisał(a):
PS1
Cały czas czekam na relacje z wielkich Newtonów, a tu tylko zdjęcia są z nich wstawiane :mrgreen:

W ogóle jest mało relacji a Ty wymagasz takiej "profesjonalnej".
Jeśli chodzi o mnie to daj pogodę, trochę czasu i z chęcią zobaczę co widać.

PostWysłany: Śro Maj 23, 2018 10:01 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: Wieś koło Łukowa, Lubelskie
Odkopuję temat.

Wczoraj byłem u znajomego i patrzyliśmy przez mojego maka 150 i jego edka 100. Mak 150 Skymax, nie jest idealnie skolimowany (brakuje mi chęci do poprawienia), nie ma książkowego obrazu gwiazdy w ognisku tylko z lekką "kometą" ale przy powerach rzędu 140x może nie ma to jakiegoś dużego wpływu na ostrość, przynajmniej ja nie zauważyłem, ostrzy ładnie. Edek 100 stara wersja złota PRO z wyciągiem bez mikroruchów.

Różnica w ostrości jest widoczna na pierwszy rzut oka, dużo łatwiej trafić w ten "punkt" i jest ostro ale mak dużo nie odstaje, trzeba tylko dać mniejszy power żeby zachować podobną ostrość na Księżycu.
Ale jedno zapadło mi w pamięć i do teraz mam ten widok przed oczami.

Edek 100 + bino + parka 18 BCO. Obraz ostrzył tylko na wprost bez kątówki.

Widok?

Nigdy czegoś takiego nie widziałem i kolega (Marcin) też, coś wprost niesamowitego, krotność 50x, pole 1 stopień i 2.0 mm źrenicy.

Łysy mieści się ze sporym zapasem cały w polu, super ostry, super kontrast i przez małą krotność jest o wiele większe wrażenie efektu 3D w bino niż w moim maku przy powerze 140x jaki mam z BCO, góry wprost wyskakiwały z tarczy w moim kierunku, wszystko doskonale widoczne i miałem wrażenie jakbym mógł dotknąć tej kulki, zaczynam tęsknić za małym powerem. Wziąłbym tego Edka dla samego Księżyca:) gdyby nie to, że jest taki nieporęczny, długa rura, nie ostrzy z bino z kątówką bez dodatkowych barlowów, przedłużek itp, montaż też trzeba minimum eq5.

Myślę, że każdy posiadacz Edka 100 powinien skrócić tubę i dokupić bino bo warto w 100%.
Niesamowite, czapki z głów, makiem o takiej krotności w obserwacjach dwuocznych mogę tylko pomarzyć;)

Zerknęliśmy jeszcze na Jowisza ale warunki nie dopisały i szczegół był mierny zarówno w maku jak i edku. Edek może pokazał trochę ostrzej tarcze (mniejsze halo wkoło tarczy) ale mak znowu czasami wypluwał lepszy szczegół. Nie jest to miarodajne bo może z 25 minut poświęciliśmy na oglądanie Jowisza.
Szkoda, że nie mieliśmy okazji popatrzeć w miniony weekend, wtedy widok Jowisza ograniczała mi tylko apertura w Maku.

P.S. Tak wiem, duży Newton ma większą rozdzielczość, MN jest jak APO, Maki to tylko niebieskie a Edek 100 jest najnajnajlepsiejszy:) Nie chcę wywoływać kolejnej "kupoburzy" tylko wrzucam luźne porównanie Edka 100 z Makiem.
Mam nadzieję na ciąg dalszy porównać w lepszych warunkach i może parką orciaków 25mm? Może być ciekawie.
To było moje pierwsze spotkanie z Edkiem i widzę teraz namacalnie wpływ obstrukcji centralnej na ostrość i klarowność obrazu. Gdyby tylko cena w stosunku do apertury była inna:)

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Maj 24, 2018 12:26 pm 
Awatar użytkownika

lolak89 napisał(a):
Odkopuję temat.

Wczoraj byłem u znajomego i patrzyliśmy przez mojego maka 150 i jego edka 100. Mak 150 Skymax, nie jest idealnie skolimowany (brakuje mi chęci do poprawienia), nie ma książkowego obrazu gwiazdy w ognisku tylko z lekką "kometą" ale przy powerach rzędu 140x może nie ma to jakiegoś dużego wpływu na ostrość, przynajmniej ja nie zauważyłem, ostrzy ładnie. Edek 100 stara wersja złota PRO z wyciągiem bez mikroruchów.

Różnica w ostrości jest widoczna na pierwszy rzut oka, dużo łatwiej trafić w ten "punkt" i jest ostro ale mak dużo nie odstaje, trzeba tylko dać mniejszy power żeby zachować podobną ostrość na Księżycu.
Ale jedno zapadło mi w pamięć i do teraz mam ten widok przed oczami.

Widok?

Nigdy czegoś takiego nie widziałem i kolega (Marcin) też, coś wprost niesamowitego, krotność 50x, pole 1 stopień i 2.0 mm źrenicy.

Łysy mieści się ze sporym zapasem cały w polu, super ostry, super kontrast i przez małą krotność jest o wiele większe wrażenie efektu 3D w bino niż w moim maku przy powerze 140x jaki mam z BCO, góry wprost wyskakiwały z tarczy w moim kierunku, wszystko doskonale widoczne i miałem wrażenie jakbym mógł dotknąć tej kulki, zaczynam tęsknić za małym powerem. Wziąłbym tego Edka dla samego Księżyca:) gdyby nie to, że jest taki nieporęczny, długa rura, nie ostrzy z bino z kątówką bez dodatkowych barlowów, przedłużek itp, montaż też trzeba minimum eq5.

Myślę, że każdy posiadacz Edka 100 powinien skrócić tubę i dokupić bino bo warto w 100%.
Niesamowite, czapki z głów, makiem o takiej krotności w obserwacjach dwuocznych mogę tylko pomarzyć;)

Zerknęliśmy jeszcze na Jowisza ale warunki nie dopisały i szczegół był mierny zarówno w maku jak i edku. Edek może pokazał trochę ostrzej tarcze (mniejsze halo wkoło tarczy) ale mak znowu czasami wypluwał lepszy szczegół. Nie jest to miarodajne bo może z 25 minut poświęciliśmy na oglądanie Jowisza.
Szkoda, że nie mieliśmy okazji popatrzeć w miniony weekend, wtedy widok Jowisza ograniczała mi tylko apertura w Maku.

P.S. Tak wiem, duży Newton ma większą rozdzielczość, MN jest jak APO, Maki to tylko niebieskie a Edek 100 jest najnajnajlepsiejszy:) Nie chcę wywoływać kolejnej "kupoburzy" tylko wrzucam luźne porównanie Edka 100 z Makiem.
Mam nadzieję na ciąg dalszy porównać w lepszych warunkach i może parką orciaków 25mm? Może być ciekawie.
To było moje pierwsze spotkanie z Edkiem i widzę teraz namacalnie wpływ obstrukcji centralnej na ostrość i klarowność obrazu. Gdyby tylko cena w stosunku do apertury była inna:)

całkiem fajny opis ,szkoda ze nie udało wam się porównać rozdzielczości obu sprzętów na kraterach Księżyca.
Ile czasu chłodził się mak ? jak ustawiasz jego kolimacje ? jakie mieliście okulary i źrenice wyjściowe w obu sprzętach ?

Nasadka kątowa to fajna sprawa- nawet ta przerobiona z mikroskopu dostarcza podobne fajerwerki :) ale jak już się przyzwyczaisz to jest inaczej.
Wyciągnijcie jeszcze większe działka i zróbcie fajne porównanie przy odrobinie większej ilości czasu ...
Aha, zony zostawcie w domu :lol:

J

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Maj 24, 2018 12:57 pm 
Awatar użytkownika

lolak89 napisał(a):

Widok?

Co do okularów...
Musiałbyś jeszcze koniecznie wypróbować okulary RKE. W moim 28,7mm wrażenie przestrzenności i klarowności obrazu jest szokujące, pomimo że niezbyt wygodnie patrzy sie przez ten okular, ale jak juz się "uchwyci" punkt ostrzenia, to się go łatwo trzyma. I kniecznie patrzeć bez muszli! Moim zdaniem jest to mistrz nad mistrze do tego typu doznań. Zresztą nie tylko moim zdaniem (które nie ma az takiego znaczenia), bo zdaniem także tych którzy przerzucili setki okularów.

Ostatnio edytowany przez JSC Czw Maj 24, 2018 1:16 pm, edytowano w sumie 2 razy

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Maj 24, 2018 12:58 pm 
Awatar użytkownika

Krotność w MCT + bino i kątówka 1,25 WO.
- 18 BCO, ~140x, źrenica 1.0 mm, pole ~0.4 stopnia.
- 12.5 Omni, ~200x, źrenica 0.7 mm, pole ~0.2 stopnia

W ED + bino bez kątówki
- BCO 18, 50x, Źrenica 2.0 mm, pole 1.0 stopnia
- 12.5 Omni, 72x, źrenica 1.4 mm, pole 0.7 stopnia

Na Jowiszu porównywaliśmy używając pojedynczych orciaków w przypadku ED jak i korzystając z barlowa i przedłużki. Skubaniec z samym barlowem 2x nie ostrzył. Niestety oglądając z przedmieść nie sposób się spodziewać dobrych warunków do obserwacji nisko położonego Jowisza. Detal zarówno w jednym jak i drugim był słaby, ot dwa pasy plus pociemnienia.
Zwróciłeś mi uwagę na wychłodzenie maka, i słusznie.
Mak chłodził się od godziny 19:00 do 20:15, o ile można nazwać to chłodzeniem na nasłonecznionym zachodzącym słońcem balkonie. Potem zabrałem go do auta i około 20:30 byłem na miejscu. Za Jowisza zabraliśmy się dopiero około 21:30 kiedy już lepiej się zaczęło ściemniać i Jowisz zaczął wyłaniać się zza szpaleru Tuj.
Zauważyłem, że ED pokazał mniej falujący obraz. Wystawiony około 20:40.
I teraz mam zagwozdkę czy to mak się dobrze nie schłodził na balkonie i nie zdążył "dojść" na miejscu czy to mniejsza apertura ED zrobiła swoje i ma mniejszą podatność na seeing.
W każdym bądź razie wczoraj wystawiłem teleskop na balkon o 20:00 a zacząłem obserwacje około 21:50 gdzie detalu było co nie miara tak, że nie umiem tego dobrze opisać. Można o tym przeczytać tu.
https://www.forumastronomiczne.pl/index ... ent=189259

Stąd wniosek, że jednak wychłodzić maka to nie jest duży problem dla posiadaczy balkonów (a do tego ma podobno służyć MCT) a tamtego wieczoru mogło się złożyć sporo czynników na to falowanie.

Test będzie powtórzony myślę, że w przeciągu miesiąca, dłużej nie wytrzymam bez widoku Łysego w EDku i bino :lol:
Choć osobiście uważam, że MCT 150 porobi go na Jowiszu tak, że wróci do domu z pogiętym odrośnikiem za to na Księżycu Edek dokopie Makowi po menisku tak, że się popłacze i zarosieje. Taka prawda.

Okulary których używaliśmy oprócz moich par to TV Plossle 11,15,25 ,Orciaki BGO 6, UO HD 9 mm, Jakiś Carl Zeiss 25 mm, 7 mm ortho nie pamiętam producenta. W każdym bądź razie same "topowe" planetarne szkła, nie korzystaliśmy z niczego powyżej 4 elementów i 50* pola własnego.

Ostatnio edytowany przez lolak89, Czw Maj 24, 2018 1:12 pm, edytowano w sumie 1 raz

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Maj 24, 2018 1:00 pm 
Awatar użytkownika

JSC napisał(a):
lolak89 napisał(a):

Widok?

Co do okularów...
Musiałbyś jeszcze koniecznie wypróbować okulary RKE. W mim 28,7mm wrażenie przestrzenności i klarowności obrazu jest szokujące, pomimo że niezbyt wygodnie patrzy sie przez ten okular, ale jak juz się "uchwyci" punkt ostrzenia, to się go łatwo trzyma. I kniecznie patrzeć bez muszli!

No taka parka RKE 28 to moim zdaniem ideał do bino jeśli chodzi o maksymalne pole widzenia. 32 Plossla obcina mi pole gdzieś przy 40-42 stopniach, także robi się z niego takie liche ortho :lol:

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Maj 24, 2018 1:10 pm 
Awatar użytkownika

JOKER napisał(a):
lolak89 napisał(a):
Odkopuję temat.

Ile czasu chłodził się mak ? jak ustawiasz jego kolimacje ?
J

Kolimacje ustawiałem na polarnej z okularem kellner 4 mm. Jak kolimowałem to wydawało mi się, że już jest ok ale po wszystkim jakaś jasna gwiazda w ognisku pokazała coś takiego jak ten obraz gwiazdy na załączniku u góry po lewej.
Czyli Slight/In Focus bądź trochę bardziej w Moderate. Coś jakby prążki były głównie z jednej strony gwiazdy. Obrazy mnie zadowalają, może w weekend wyniosę go na podwórko żeby spróbować jeszcze raz na polarnej trochę poprawić. Warto by było mieć w pełni skolimowanego przed kolejnym testem.

Załączniki:

PostWysłany: Czw Maj 24, 2018 5:47 pm 
Awatar użytkownika

kolimowanie przez 4mm Kellnera to chyba jakiś żart ? ten układ ma tyle wad optyczny ,ze równie dobrze mógłbyś przyłożyć kieliszek w jego miejsce.
rozumiem ,ze masz napęd w montażu?
dobrzy by było mieć kolimator hologram to wszystko na spokojnie byś poskładał.

Jeśli następnym razem będziesz miał taka kolimacje jak na zawartym zdjeciu to nie licz, ze Jowisz wypadnie lepiej w Maku :)

J

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Maj 24, 2018 6:41 pm 
Awatar użytkownika

Jest to kellner za niecałe 5 dolców :lol:
Także nie jest to żart a przykra prawda. Skolimuje go w takim wypadku orciakiem 6 BGO z Marcinem. Napędu nie mam dlatego kolimowałem na polarnej.
Pewnie trochę przesadzam z tym brakiem kolimacji bo gwiazdy w normalnych powiększeniach wygladają ok, stąd i Jowisz wygląda super i ma normalną ostrą tarczę.
Tak czy inaczej podchodzenie na poważnie do testu z źle skolimowanym sprzętem to będzie totalne nieporozumienie i nie mam zamiaru powtorzyć tego błędu w przyszłości.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Maj 24, 2018 8:00 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: okolice Szczecina
JOKER napisał(a):
dobrzy by było mieć kolimator hologram to wszystko na spokojnie byś poskładał.

Jaki i gdzie można taki kolimator kupić?

PostWysłany: Pią Maj 25, 2018 6:15 am 
Awatar użytkownika

używki bywają na astromarcie,CN ,itp.
warto zarejestrować się i dać ogłoszenie celem zakupu .

J

https://www.astromart.com/classifieds/a ... collimator

Profil E-mail  

PostWysłany: Sob Maj 26, 2018 10:59 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Kolimacja na Polarnej która prawie nie ucieka bez napędu to strzał w dziesiątkę i zwykły Kelner za 5$ też do tego na osi optycznej spokojnie wystarczy jeśli ma prosto powkładane soczewki ale Polarna to pewna pułapka bo to gwiazda podwójna o czym trzeba pamiętać jak w jej pobliżu zobaczysz drugą, znacznie słabszą gwiazdę to nie wina i defekt obiektywu tylko realna gwiazdka mogąca narobić sporo zamieszania nieświadomemu jej istnienia testerowi :arrow: :wink: :mrgreen:

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Maj 28, 2018 7:05 am 
Awatar użytkownika

ta i ten sam kelner idealnie nadaje się do obserwacji planet . :wink:

zrób sobie sztuczna gwiazdę za 5$ :) albo pożycz od Marcina, do kolimacji użyj jego Zeiss-owskiego ortho. chyba 9mm.

J

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Maj 28, 2018 7:53 am 
Awatar użytkownika

Tylko, że z 9 mm będę miał ~170x co na gwieździe w ognisku nie pokaże krążków dyfracyjnych bądź bardzo małe.
Nie ma co gdybać tylko przy następnym spotkaniu wezmę klucze i na miejscu zrobimy kolimację porządnie.
Gdyby nie ta nędzna apertura i nieporęczność tej tuby to już bym maka wystawiał na giełdę, albo przynajmniej bym się porządnie zastanowił nad wymianą.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 880 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36  Następna

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], kompas1951, Lukacz, rafi, yacho oraz 31 gości