zaawansowana kolimacja SCT

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostRak-photo | 15 Mar 2017, 12:31

Szukając inf o tym rodzaju teleskopów natknąłem sie na problem kolimacji. Można kupić oczywiście odpowiednie kolimatoru w cenie 300zl na ebay-u jednak polecono mi przejrzeniu sie kolimatorowy zaawansowanemu który jest łatwy w obsłudze ale drogi (około 350f). Regulacja wszystkich elementów doje podobno znacznie lepsze efekty wizualne. Czy SCT potrzebują aż tak zaawansowanej kolimacji czy jest to wymysł. Oczywiście jeśli ktoś mi doczynienia z zaawansowanym kolimatorem to tez prose o opinie. Z góry dziękuje za wszelkie informacje
Załączam filmik z takim kolimatorem: https://youtu.be/wgDBktsX3fI
 
Posty: 20
Rejestracja: 28 Lut 2017, 18:26

 

PostJanusz_P. | 15 Mar 2017, 12:42

W wielu prostych teleskopach SCT szczególnie starszego typu nie masz w ogóle możliwości kolimacji lustra głównego a jedynie dostępna jest regulacja lusterka wtórnego tak że idea dobra i prawidłowa ale jest to Idee Fixe bo praktycznie bezuzyteczna :arrow: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 15 Mar 2017, 21:29

Rak-photo napisał(a):Szukając inf o tym rodzaju teleskopów natknąłem sie na problem kolimacji. Można kupić oczywiście odpowiednie kolimatoru w cenie 300zl na ebay-u jednak polecono mi przejrzeniu sie kolimatorowy zaawansowanemu który jest łatwy w obsłudze ale drogi (około 350f). Regulacja wszystkich elementów doje podobno znacznie lepsze efekty wizualne. Czy SCT potrzebują aż tak zaawansowanej kolimacji czy jest to wymysł. Oczywiście jeśli ktoś mi doczynienia z zaawansowanym kolimatorem to tez prose o opinie. Z góry dziękuje za wszelkie informacje
Załączam filmik z takim kolimatorem: https://youtu.be/wgDBktsX3fI


Fajny gadżet ale i tak najdokładniej skolimujesz SCT-ka na w miarę jasnej gwieździe, przy powiększeniu ok. 300x. Pamiętaj aby w SCT ostrość ustawiać w jednym kierunku. Po wystudzeniu teleskopu, śrubami kolimacyjnymi przy lustrze wtórnym rób bardzo delikatne ruchy (dziesiętne części obrotu) i po każdej regulacji śrubą kolimacyjną wycentruj gwiazdę w okularze. Sprawdzaj czy koma z określonej strony zmniejszyła się, jak nie to cofnij regulację, którą zrobiłeś daną śrubą kolimacyjną i spróbuj regulacji kolejną śrubą, pamiętając o wycentrowaniu gwiazdy w okularze. Bardzo dobrze da się tą metodą skolimować SCT w ciągu 30 minut a pewnie na pierwszy raz poświęcisz około godziny.

Założę się, że w instrukcji tego zaawansowanego kolimatora HOTECH, jest wzmianka, żeby sprawdzić kolimację i ewentualnie dokolimować na gwieździe w trakcie pogodnej nocy z dobrym seeingiem.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostRak-photo | 20 Mar 2017, 13:05

Dzięki za info. Nie wiem co jest napisane w instrukcji ale muszę przyznać ze filmik robi wrażenie z tym ze to reklamówka i chyba trzeba ja tak traktować puki nikt tak naprawdę nie dowiedzie ze jest inaczej a nie widziałem nigdzie tak naprawdę recenzji z tego kompilatora kogoś kto by go użytkował. Usłyszałem jedynie od znajomych ze moglo by to miec duże znaczenie przy astrofotografi ale w waszych postach tego nie widziałem wiec to chyba tylko mity.
 
Posty: 20
Rejestracja: 28 Lut 2017, 18:26

 

PostKrzysztof_P | 20 Mar 2017, 13:35

Witam.

Ja kolimację SCT-ków przeprowadzam na jasnych gwiazdach i Zawsze jest Wzorowo , bez potrzeby jakichś cudów , to moim zdaniem najlepszy , praktyczny i zarazem bezpłatny sposób.Tak samo sprawa tyczy się wszelkich Maków , jedynie do Teleskopu Newtona w dzień używam prostego kolimatora a dopieszczenie i tak jest na gwiazdach.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat