MTO 11ca jakość obrazu

PostRobertZ | 19 Mar 2017, 13:11

Witam
Nie dawno rozbudowałem mojego mojego MTO. Kątówkę zakupiłem taką jaki mi polecali forumowicze. Okulary chwilowo mam pożyczone. Wczoraj testowałem na jowiszu.
1) przy okularze 20mm obraz ok. jowisz zbyt jasny aby zobaczyć pasy
2) przy okularze 9mm obraz prawie ok przy próbie wyostrzenia pojawia się flara (blik, lekka poświata) z lewej strony planaty. Przy delikatnym cofnięciu ostrości ten problem znika, ale obraz jest delikatnie nie ostry, choć pasy widać.
3) to samo dzieje się przy okularze 20mm + x2 barlow
Obserwacje prowadzone z balkonu i na statywie foto.
Przy obserwacja naziemnych tego problemu nie zauważyłem.
Dziś zaobserwowałem delikatną rysę na wtórnym lustrze (to przednie) znajduje się 1 mm od krawędzi lustra. Rysa ma wymiary około 2-3mm dł i 0,2mm szer.

Czym jest to spowodowane.

Dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam
Robert
 
Posty: 4
Rejestracja: 02 Mar 2017, 21:48

 

PostJanusz_P. | 19 Mar 2017, 13:25

MTO jak każdy teleskop wymaga kolimacji i przeglądu, to są wiekowe obiektywy a fabryka często zakręca optykę zbyt mocno powodując jej deformację co ujawnia się jak u Ciebie przy większych powiększeniach, mamy na to radę, przegląd i kolimacja w Astrokrak, reszta na PW w razie potrzeby :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 20 Mar 2017, 07:28

Witam.

Obiektyw MTO 1000 to Świetny Mak i powinien spokojnie dawać dobre obrazy Planet i Łysego w zakresie max. pow. 150-200X.
Widać Faktycznie wymaga Serwisu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7918
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 74 gości

AstroChat

Wejdź na chat