Luneta biegunowa Heq5 pro synscan

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostJanou | 25 Mar 2017, 09:45

Witam.

Wiem ze spamuje to forum, ale nie moge sobie sam poradzic. Juz ktoras noc mi uciekla. A wiadomo ze od kilku miesiecy nas nie rozpieszcza. U mnie to wypada nawet 1 noc na 1mc. Przechodzac do problemu. Wydawalo mi sie ze mam dobrze ustawiona lunete. Wyjustowalem ja nawet w miare dobrze (nawet zalozylem gdzies taki temat). No i wczoraj zawod. Ustawilem na gwiazde polarna, uruchamiam pilot i wskazuje pierwszy lepszy obiekt - w tym wypadku.m45 czyli plejady. Niestety montaz wskazuje mi ziemie zamiast gwiazdy- rozbieznosc jest ogromna. Podejzewam ze luneta jest zle ustawiona. Moze mi ktos potwierdzic, ewentualnie pomoc? Czytalem o ustawianiu lunety wzgledem montazu, ale nie wiem co to znaczy. Jest pelno tutoriali jak ustawic uzywajac podzialek dat, ale dla.mnie te podzialki to jakas porazka i wolalbym to ustawic w bardziej "chlopski" sposob. Z gory dziekuje za pomoc.

Ps. Dodam mniej wiecej jak montaz jest ustawiony przy GP, niestety bedac w robocie nie jestem w stanie podeslac zdjec. Korzystam z poradnika kolegi MateuszW opisany na stronie astropolis. Ustawiam montaz aby zero bylo na dole. W tym momencie montaz przekrecam w lewo od pozycji parkowania o kat mniej wiecej 120st. Wczoraj pilot pokazywal godz 2:56 GP wiec tak ustawilem. Moze te dane sie przydadza. Polozenie geograficzne N54 E19

Pozrawiam.
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

Postkaczor_ks | 25 Mar 2017, 10:30

A może zwyczajnie teleskop jest wstawiony w siodło o 180 st odwrotnie.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostJanou | 25 Mar 2017, 10:39

kaczor_ks napisał(a):A może zwyczajnie teleskop jest wstawiony w siodło o 180 st odwrotnie.


Sprawdzalem na wylaczonym montazu. Krecilem i ani troche nie zblizylo sie do wskazanego obiektu.
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

Postkaczor_ks | 25 Mar 2017, 12:14

Póki co podałeś mało informacji. Rozumiem że współrzędne i godzina była ok. A co z datą ? I co znaczy że sprawdzałeś na wyłączonym montażu ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostMateuszW | 25 Mar 2017, 22:56

Jeśli montaż celuje w ziemię zamiast nieba, to problemem nie jest lunetka i polarna (one mogą powodować jedynie niewielkie rozbieżności, utratę precyzji). Problem jest jakiś podstawowy - zła pozycja startowa lub źle wprowadzone dane (data, godzina, lokalizacja). Warto zauważyć, że format daty jest amerykański - dzień zamieniony z miesiącem! Może pomyliłeś W z E?

Nie piszesz nic o alignacji - piszesz, że odpalasz montaż, ustawiasz polarną i robisz goto na M45. Ale przed goto należy wykonać alignację. Choć nawet bez niej montaż powinien chociaż mniej więcej wycelować w kierunku M45, a nie w ziemię.

Tak więc najpierw ogarnij montaż, żeby działał prawidłowo, a potem bierz się za doktoryzację nad lunetką. Nawet przy zgrubnym wycelowaniu w polarną (że widać ją lunetce) montaż powinien dość dobrze celować na goto.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

PostJanou | 26 Mar 2017, 12:00

MateuszW napisał(a):Jeśli montaż celuje w ziemię zamiast nieba, to problemem nie jest lunetka i polarna (one mogą powodować jedynie niewielkie rozbieżności, utratę precyzji). Problem jest jakiś podstawowy - zła pozycja startowa lub źle wprowadzone dane (data, godzina, lokalizacja). Warto zauważyć, że format daty jest amerykański - dzień zamieniony z miesiącem! Może pomyliłeś W z E?

Nie piszesz nic o alignacji - piszesz, że odpalasz montaż, ustawiasz polarną i robisz goto na M45. Ale przed goto należy wykonać alignację. Choć nawet bez niej montaż powinien chociaż mniej więcej wycelować w kierunku M45, a nie w ziemię.

Tak więc najpierw ogarnij montaż, żeby działał prawidłowo, a potem bierz się za doktoryzację nad lunetką. Nawet przy zgrubnym wycelowaniu w polarną (że widać ją lunetce) montaż powinien dość dobrze celować na goto.


Ustawialem juz.montaz wielokrotnie, sprawdzanie danych w pilocie mam.opanowane do perfekcji. Alignacje olalem poniewaz pomyslalem w taki sam sposob, bez tego montaz i tak powinien mniej wiecej trafic

W nocy wybralem sie znowu na obserwacje. Ustawilem jak poprzednio. Wpisalem m45, wylaczylem montaz i recznie przestawilem w jednej osi tak jak powinno byc, po czym zaparkowalem zeby sprawdzic polozenie lunety. Wychodzi na to ze luneta biegunowa przekrecona jest o 90st, zero znajduje sie na godz 3, wiec pewnie tutaj jest problem
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

Postkaczor_ks | 27 Mar 2017, 08:05

Masz na myśli że polarną pokazuje ci niemal po przeciwnej stronie plejad ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostJanou | 27 Mar 2017, 13:18

Mam na myśli że tarcza lunety biegunowej jest przestawiona o 90st. Tego dnia GP powinna być na godz 2:50, więc aby montaż był dobrze ustawiony musiałbym ją ustawić na godzinę 11:50. Tak przynajmniej mi się wydaje. Pytanie jak mam zorientować tą tarczę aby było idealnie?
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

Postkaczor_ks | 27 Mar 2017, 13:48

O czym kolega mówi ? Jak jaka tarcza lunety biegunowej jest przestawiona o 90 stopni ? Masz na myśli obraz w lunetce biegunowej ? Czy jak ?
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

Postzbyszek | 27 Mar 2017, 13:57

Z tego co pamiętam, niezależnie jak byś LP ustawił w ramach kołeczka co ma się w rożnych godzinach znajdować, czy nawet trochę z boku to i tak GoTo musi trafić w szukany obiekt. Gdzieś w polu widzenia powinien być widoczny.
Może na poluźnionych hamulcach ustaw montażem LP na GP , potem GoTo ustaw GP, jak ustanie praca silniczków, zatwierdź jak taka opcje masz , załóż tubę, ustaw ja ręcznie aby w okularze na środku była widoczna GP , zakręć hamulce , sprawdź czy w inne miejsca trafia, zacznij od sąsiednich .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanou | 27 Mar 2017, 15:23

zbyszek napisał(a):Z tego co pamiętam, niezależnie jak byś LP ustawił w ramach kołeczka co ma się w rożnych godzinach znajdować, czy nawet trochę z boku to i tak GoTo musi trafić w szukany obiekt. Gdzieś w polu widzenia powinien być widoczny.
Może na poluźnionych hamulcach ustaw montażem LP na GP , potem GoTo ustaw GP, jak ustanie praca silniczków, zatwierdź jak taka opcje masz , załóż tubę, ustaw ja ręcznie aby w okularze na środku była widoczna GP , zakręć hamulce , sprawdź czy w inne miejsca trafia, zacznij od sąsiednich .



Chodzi o to ze w lunecie biegunowej przy podzialce ulozonej zero u gory 6tka na dole, montaz jest zaparkowany. Dobrze.mowie? Jezeli podzialka jest zle zorientowana to i pozycja parkowania bedzie w zlym miejscu. Pytanie skad mam wiedziec jaka.jest pozycja zaparkowanego montazu?

kaczor_ks napisał(a):O czym kolega mówi ? Jak jaka tarcza lunety biegunowej jest przestawiona o 90 stopni ? Masz na myśli obraz w lunetce biegunowej ? Czy jak ?


Chodzi o podzialke zegara w lunecie biegunowej
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

Postkaczor_ks | 27 Mar 2017, 15:32

Podziałka w lunetce nie ma nic dorzeczy z parkowaniem montażu. Zaparkowany montaż to teleskop skierowany w kierunku polarnej, przeciwwagami w dół, teleskopem wzdłuż montażu. W ten sposób patrząc w okular widział byś polarną. I nie ma znaczenia na jakiej godzinie jest polarna. Na tą podziałkę patrzysz tylko w czasie ustawiania dokładnie na biegun. A potem parkujesz montaż i startujesz.
I nie musisz obracać lunetką żeby było dobrze .. lunetka musi być tylko tak wyjustowana żeby obracanie montażem nie powodowało pływania krzyża, tzn żeby zawsze krzyż lunetki pokazywał ten sam punkt. Jeśli tak jest to nie ruszaj lunetki.
Awatar użytkownika
 
Posty: 488
Rejestracja: 06 Cze 2014, 10:13
Miejscowość: Zduńska Wola

 

PostJanou | 27 Mar 2017, 15:35

kaczor_ks napisał(a):Podziałka w lunetce nie ma nic dorzeczy z parkowaniem montażu. Zaparkowany montaż to teleskop skierowany w kierunku polarnej, przeciwwagami w dół, teleskopem wzdłuż montażu. W ten sposób patrząc w okular widział byś polarną. I nie ma znaczenia na jakiej godzinie jest polarna. Na tą podziałkę patrzysz tylko w czasie ustawiania dokładnie na biegun. A potem parkujesz montaż i startujesz.



No to juz wszystko jasne. Myslalem ze po ustawieniu na polarna, teleskop jest zaparkowany. To juz wiem co zle robilem.
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

PostJSC | 27 Mar 2017, 15:38

Tak powinien wyglądać teleskop wycelowany w Polaris
Image
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostJanou | 27 Mar 2017, 15:40

Dzieki wszystkim za pomoc. Juz wiem gdzie blad robilem. Teraz tylko praktyka:)
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości

AstroChat

Wejdź na chat