DO Starlight 15x70

Postgb | 10 Kwi 2017, 07:32

Witam
W zeszłym tygodniu nabyłem lornetkę DO Starlight 15x70 i mam z nią mały problem (albo jestem przewrażliwiony).
Dotychczas miałem zwykłą lornetkę 10x50 kupioną na wyprzedaży w aldi i zapragnąłem mieć coś większego :)
Otóż rozchodzi mi się o obraz jaki daje ta delta. Może tak ma być, nie znam się na tym.
Patrząc lornetką z aldi 10x50 tylko lewym okiem obraz jest ok, prawym okiem tez ok, patrząc przez oboje oczu obraz zlewa się fajnie w całość, czyli jest w porządku, tak jak jest na obrazku.
http://images.tinypic.pl/i/00890/m2mhdhq28ne2.jpg
Natomiast w delcie jest trochę inaczej.
Patrząc lewym okiem jest ok, prawym też ok ale patrząc oboje uczu obraz jest jakby nie do końca zlany w całość, widać lewą i prawą stronę:
http://files.tinypic.pl/i/00890/hku7b5qx4m3t.jpg
Chciałbym nadmienić, iż obraz dawany przez deltę jest czysty, nie jest podwójny tylko jest odczuwalne jakby zezowanie do środka jak na obrazku (lecz nie jest to uciążliwe).
Próbowałem regulować ostrość i zawsze jest odczuwalne te "zezowanie" w mniejszym lub większym stopniu.
W jaki sposób to wyregulować? Czy może oddać lornetkę do serwisu albo taki ma być właśnie obraz z lornetki o większym powiększeniu? Proszę o pomoc bo na lornetkach się nie znam.
Pozdrawiam
 
Posty: 1
Rejestracja: 09 Kwi 2017, 19:26

 

PostJanusz_P. | 19 Kwi 2017, 23:50

Tylko w lornetkach z wysokiej półki za grube tysiaki masz regulacje kolimacji i pokrywania się pól widzenia a w sprzęcie klasy Econo jest tylko regulacja kolimacji czasem na mimośrodach a czasem na śrubkach pochylających pryzmaty co jest o wiele gorszym pod względem jakości obrazu rozwiązaniem stosowanym w najtańszych lornetkach bo pochylanie pryzmatów to zaraz daje astygmatyzm, komę i nie centralne odblaski wtórne czyli zmora najtańszego segmentu lornetek... :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Posttowerfox | 20 Kwi 2017, 00:22

Jeżeli lornetka jest na gwarancji, to bez zastanowienia ślij do serwisu po uprzednim kontakcie z tymże serwisem. Zrobią to bezpłatnie. Jeżeli okres gwarancji się skończył, również skontaktuj się z serwisem, który udzieli Ci szczegółowych informacji odnośnie dalszych kroków. Na pewno skolimują Ci lornetkę z tym, że będziesz musiał za to zapłacić. Samemu lepiej nie grzebać jeżeli się na tym nie znasz, bo może być z tego więcej szkody, jak pożytku.
Pozdrawiam.
Mateusz.
Awatar użytkownika
 
Posty: 846
Rejestracja: 26 Cze 2014, 19:55
Miejscowość: Zgorzelec

 

Posttoomkoo | 20 Kwi 2017, 01:01

Kolimacja -kolimacji nie rowna,prawie w kazdej lornetce wyczuwam roznice co do kolimacji,
Samemu lepiej sie nie zabierac za kolimacje bo moze sie nie udac zlozyc ja z powrotem dobrze.
Refraktor 110 wlasnej roboty ,TeleVue 4x PowerMate 2,Swarovski El 10x50 Swarovision,Nikon SE 10x42,Nikon 8x30E II
Awatar użytkownika
 
Posty: 173
Rejestracja: 22 Lis 2011, 04:33

 

Posttiger | 23 Kwi 2017, 12:39

Choć nie ,,podejrzewam" Cię oto (abyś tego nie wziął pod uwagę), to z załączonych rys. wynika, że wystarczy ,,zjechać" na mostku (zmniejszyć rozstaw oczu). Ja zawsze ustawiam rozstaw w lornetce tak aby obrazy zlewały się w jedną całość.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

PostJanusz_P. | 27 Kwi 2017, 21:12

Jeśli przy zmianie rozstawu okularów rozjeżdża się kolimacja to świadczy o tym że lornetka jest kiepskiej jakości i jej pryzmaty mają tak zwany błąd piramidalności czyli jest do zwrotu bo to bubel bo da się ją justować prawidłowo tylko dla jednego rozstawu źrenic :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 132 gości

AstroChat

Wejdź na chat