Problem z optyką - SW 150/750

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

Postmaciekp85 | 14 Kwi 2017, 22:56

Kłania się Panom (i Paniom?) nowy użytkownik i o poradę prosi. Bawię się od czasu do czasu w fotografię przy użyciu Sky-Watchera 150/750. Mam pewien problem, a od ostatniego wyjazdu pod ciemne niebo nawet dwa. Po pierwsze, w części kadru coś jest nie tak ze spajkami - pojawia się dodatkowy promyczek pod kątem 45 st. Czy to jakaś wada kolimacja wyciągu, albo może złe położenie pająka? Dodatkowo ostatnio doszła dziwna "rysa" na zdjęciu (widoczna na lewo i w górę od M82). Zobaczyłem ją już po zestakowaniu zdjęć i myślałem, że to jakiś słaby obiekt przemknął, ale okazało się, że jest na wszystkich klatkach. Ostatnio trochę kombinowałem (mycie obu luster, próba centrowania pająka, zakup korektora komy) i kompletnie nie wiem, z czego ta nowa wada wynika. Rysa na optyce chyba nie byłaby widoczna, rozmywałaby się?... Załączam surową klatkę (2 min., ISO1600):

Image
SW 150/750, ED80, AZ-EQ5 GT, Nikon D7000, Altair 60mm i ASI120MC.
Trochę moich wysiłków głównie z EQ3-2 i EQ5 GoTo tutaj: https://www.flickr.com/photos/128133312 ... 3233199035 (nie warto nimi zaśmiecać Forum).
 
Posty: 40
Rejestracja: 14 Kwi 2017, 22:23

 

Postmaciekp85 | 26 Kwi 2017, 21:58

Czy nikt nic nie może doradzić? :(
SW 150/750, ED80, AZ-EQ5 GT, Nikon D7000, Altair 60mm i ASI120MC.
Trochę moich wysiłków głównie z EQ3-2 i EQ5 GoTo tutaj: https://www.flickr.com/photos/128133312 ... 3233199035 (nie warto nimi zaśmiecać Forum).
 
Posty: 40
Rejestracja: 14 Kwi 2017, 22:23

 

Postzorg | 26 Kwi 2017, 23:35

Dodatkowy spajk powstaje w skutek dyfrakcji na jakimś elemencie np. wsuniętym głęboko wyciągu, oagu itp.

Odnośnie krechy na zdjęciu to nie mam pojęcia :). Wygląda jak od satelity itp. ale jak jest na każdej klatce to coś innego. Może zrób flata bez optyki, darka i zobacz czy to występuje. Będziesz wiedział, czy to kwestia matrycy, czy czegoś innego.
 
Posty: 68
Rejestracja: 03 Kwi 2013, 10:27

 

Postzbyszek | 27 Kwi 2017, 00:53

Masz różnice na spajkach z lewej, prawej strony , spajki są efektem dyfrakcji na ramionach pająka, a to dodatkowe to w/g mnie efekt przesunięcia osi optycznej telepu . Może ugięty trochę wyciąg i jego os patrzy w inne miejsce niż oś symetrii tuby, może centrowanie pająka tego efektem . Najprościej sprawdzić symetrie tuby wybudowując całe LW z pająka, z metra , dwóch popatrz w tubę, tak ustaw głowę, aby otwór na LW w pająku był centryczny do jego odbicia w LG i zobacz znacznik środka LG czy jest w środku odbicia otworu co w pająku i mocuje LW . max 1.5 mm odchyłki . Sprawdź czy wyciąg jest prostopadły do tuby i czy w środek tuby "patrzy" nic po skosie. Łatwo to przegiąć gdy za wyciąg tubę podnosimy .
Gdy w telepie coś po skosie to gwiazdki są z ogonkami jak komety . Masz to z jednej strony , czyli nie tak wyciąg patrzy , albo jakieś ugięcie pod ciężarem aparatu . Wręgi wzmacniające z obu stron wyciągu usztywnią tubę .
Ta kreska to może jakieś odbicie co normalnie nie było by widoczne bo obraz byłby bardziej w prawo w/g zdjęcia .
Pewnie LG w telepie podnoszono, może pod własnym ciężarem za mocno się odchyla i podobnie będzie , może jak ramiona pająka regulowałeś to za luźne są i LW nie jest stabilne względem tuby . Spotkałem się z przypadkiem, że cela LG na jednym z wypustów gniotła bok LG , trudno było je włożyć, jakby tyci większe od przewidzianego.
Trochę nieskładnie, ale to delikatne tuby, przynajmniej kiedyś miałem z taką do czynienia . Nawet śrubki od pająka ją uginały . To z dawnych spraw i możliwe, ze teraz solidniej robią .
ps. wybudowując LW tylko z lekka poluźnij 3 śrubki o taką samą wartość, potem główną wykręć, tak przy montażu podobna wysokość LW uzyskasz.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postmaciekp85 | 27 Kwi 2017, 11:29

Dziękuję za porady. Spróbuję pogrzebać przy nim, choć trochę mnie to przeraża. Obawiałem się, że to w tej części tuby powstaje problem, a modyfikacje zwłaszcza wyciągu to chyba najtrudniejsze, co można robić z Newtonem. Może spróbowałbym go trochę podkolimować odpowiednim kluczem, posiłkując się kolimatorem optycznym? Jego promień faktycznie trochę się obraca przy kręceniu nim w wyciągu. Choć nigdzie nie czytałem porad, żeby w ten sposób kolimować wyciąg...
SW 150/750, ED80, AZ-EQ5 GT, Nikon D7000, Altair 60mm i ASI120MC.
Trochę moich wysiłków głównie z EQ3-2 i EQ5 GoTo tutaj: https://www.flickr.com/photos/128133312 ... 3233199035 (nie warto nimi zaśmiecać Forum).
 
Posty: 40
Rejestracja: 14 Kwi 2017, 22:23

 

Postzbyszek | 27 Kwi 2017, 12:47

Może na początek przyjrzyj się tubie i wyciągowi, czy tak na oko patrząc jak na maxa wysunięty jest prostopadły z każdej strony do tuby . Jakby nie był, to pewnie lekkie chwycenie za wyciąg i naprostowanie na chwilę pomoże . Proponowałbym też do tuby pod i nad wyciągiem zabudować pierścienie, przysłony, można je kitem szpachlowym do aut wylepić by z obudową trzymały . Można dorobić z metalu , chyba na forum były oferty takich pierścieni, to zdecydowanie usztywni mocowanie wyciągu. Sprawdź też czy os wyciągu przechodzi przez środek tuby.
Telep masz skolimowany, daj go na montaż w pozycji do obserwacji i sprawdź czy kolimacja się utrzymała . Jakby nie tak , to pająk za luźny i LW uchyla się , LG w celi czy nawet z celą uchyla się . Watro też wręgi co w okolicach wyciągu dajesz , w miejscach obejm tuby dać . ...
LG masz podniesione ? Tak większe ramię i moment sił skręcający większy
Jak promień kolimatora "obraca się" jak w wyciągu nim kręcisz, to wyreguluj kolimator aby niezależnie jak przekręcisz kolimatorem to samo miejsce wskazywał
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postmaciekp85 | 29 Kwi 2017, 03:31

Dziękuję. Mam nadzieję, że przez długi weekend coś uda mi się z tym poradzić zgodnie z Waszymi wskazówkami.
SW 150/750, ED80, AZ-EQ5 GT, Nikon D7000, Altair 60mm i ASI120MC.
Trochę moich wysiłków głównie z EQ3-2 i EQ5 GoTo tutaj: https://www.flickr.com/photos/128133312 ... 3233199035 (nie warto nimi zaśmiecać Forum).
 
Posty: 40
Rejestracja: 14 Kwi 2017, 22:23

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Błażej oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat