Obiektyw SW ED 120/900.

Postfranek | 06 Maj 2017, 09:00

Czy obiektyw w refraktorze SW ED 120 BD Schott Optical Glass i Equinoxie 120 ED APO PREMIUM,jest ten sam,co był w SW ED 120 PRO (złoty) :?:
Oprócz gatunku szkła SCHOTT.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostJanusz_P. | 06 Maj 2017, 13:06

Moim zdaniem to ten sam projekt optyczny a słowo premium odnosi się do wy-bajerowanej obudowy Equinox z chowanym odrośnikiem :arrow: :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postfranek | 06 Maj 2017, 13:35

Equinox ED 120 Schott Optical Glass ma tubę o większej średnicy 122mm,a SW ED 120 BD ma 116mm.
W Equinoxie 120, nakrętka dociskajaca soczewki obiektywu niema,żadnego zabezpieczenia przed odkręceniem,a można tylko lekko dokręcic.W SW ED 120 BD jest zabezpieczona klejem w dwu miejscach.
Soczewki obiektywu w obu refraktorach,nie mają znaków na obwodzie,sugerujących,ze były ustawiane na ławie optycznej względem siebie.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postastrofan | 07 Maj 2017, 22:14

Witam. Tak jak napisałem gdzie indziej- obiektywy equinoxa są selekcjonowane ręcznie. Wyczytałem to osobiście na forum cloudynights jakieś 2 lata temu. Sam miałem 100/900. Tuba jak na swoją cenę po promocji była super i obrazy były rewelacyjne. Pozdro.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

PostKrzysztof_P | 07 Maj 2017, 22:23

Witam.

Miałem swego czasu EQUINOXA120 ED , Obiektyw był Pierwsza Klasa i obrazy również.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postastrofan | 07 Maj 2017, 22:57

Projekt optyczny i wykonanie jest to samo- tak mniemam.
Producent wprowadzając do gry znanego dostawcę szkliwa jakim jest SCHOTT chciał pewnie podkręcić sprzedaż. Nie zmienia to faktu iż selekcjonowane egzemplarze czy to za surowca x y z czy schott wypadają bardzo podobnie.
 
Posty: 534
Rejestracja: 30 Cze 2007, 03:21
Miejscowość: Starogard Gdański

Posttomeczz | 07 Maj 2017, 23:23

Faktem jest, ze dystrybutorzy SW jednogłośnie mówią o identycznej aplikacji obiektywu w Pro i Eqionox. Trudno to komukolwiek podważyć, bo po pierwsze trzeba mieć ku temu porządny sprzęt, a po drugie pójście pod włos takiej firmie i zarzucanie kłamstwa grozi jakimś ryzykiem prawnym, które mało komu jest potrzebne.

Znane mi upublicznione fachowe pomiary są pod tym linkiem
http://r2.astro-foren.com/index.php/de/ ... ie-equinox
http://r2.astro-foren.com/index.php/de/ ... d-apo-nr-2
Zdaje mi się Pan Rohr jest ich autorem, a cieszy się on jakimś uznaniem i prowadzi testy optyki obecnie choćby dla APM. W niemieckojęzycznym teście wskazuje się na ile wyczytuje że obiektywy są te same. Po angielsku piszą że w egzemplarzu PRO bafle obcięły bezsensownie trochę apertury.

Bolączką chińskiej produkcji APO (w tym SW) jest rozrzut jakościowy. Być może Schott ma kontrolę jakości lepszą i wypada lepiej niż firmy x y z. Albo tak jest, albo to czysty chwyt marketingowy, co chyba jest bliższe prawdy. Na CN dystrybutor Takahashi napisał jakiś czas temu, że tylko niektóre edki SW dorównują jakością dubletom na fluorycie TAKa. Dlatego edki są tańsze bo masowa produkcja bez większej filtracji trafia na rynek a pedanty z TAKa odrzucają z 70% fluorytu, który notabene TAKowi dostarcza firma Canon.
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

PostKrzysztof_P | 08 Maj 2017, 00:09

Witam.

Zgadzam się z przedmówcami , mamy aktualnie Edka 120 mm marki "ORION" w naszym obserwatorium koło Krakowa i Optycznie jest Bardzo Dobry tak samo jak mój były Equinox 120 ED , choć ma już swoje lata a dodatkowe napisy w nowych wersjach tych Edków i Maków SW "SCHOTT" , itp. to moim zdaniem dodatkowe tzw."Bajery" marketingowe mające na celu poprawić sprzedaż niby to nowszej wersji sprzętu , jak trafimy dobry egzemplarz Refraktora ED to bez względu na markę będzie wszystko OK , tak samo jak i Maka np. 180 mm.Kto chce płacić za kolor tuby i dodatkowe napisy niech płaci. :D Przerobiłem ten temat i miałem różne wydania Edków jak i Maków , liczy się tylko jakość optyki umieszczonej w danym instrumencie.
Jedynie chyba w nowszych Makach SW zwiększono przelot optyczny z 24 mm na około 30 mm , co było by bardzo dobre na plus o ile tak jest , miałem takiego Maka ale jakoś nie zmierzyłem gdyż miał założony VB 2" i wyleciało mi to z głowy aby sprawdzić.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 08 Maj 2017, 22:59, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 08 Maj 2017, 12:52

franek napisał(a):Equinox ED 120 Schott Optical Glass ma tubę o większej średnicy 122mm,a SW ED 120 BD ma 116mm.
W Equinoxie 120, nakrętka dociskajaca soczewki obiektywu niema,żadnego zabezpieczenia przed odkręceniem,a można tylko lekko dokręcic.W SW ED 120 BD jest zabezpieczona klejem w dwu miejscach.
Soczewki obiektywu w obu refraktorach,nie mają znaków na obwodzie,sugerujących,ze były ustawiane na ławie optycznej względem siebie.


116mm wew. średnica rury dla 120mm średnicy soczewki? to jakieś żarty ?
chyba sam sobie odpowiedziałeś co jest lepsze...

Porównanie chińskiego ED z fluorytem np.TAK-a -można wsadzić miedzy bajki...
miedzy nimi jest przepaść 8) .


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postzbyszek | 08 Maj 2017, 14:28

Pierwsza soczewka od strony gwiazd jest skupiająca z światłosiłą ok 1,5-2,5 , po niej jest soczewka rozpraszająca o odwrotnym współczynniku AC i z celi obiektywu z 120 mm średnicy wiązka światła nie ma 120mm, ale o mniejszej jest . Przysłony, bafle co blisko obiektywu nie muszą mieć szerokości cm,
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostKrzysztof_P | 08 Maj 2017, 15:15

JOKER napisał(a):
franek napisał(a):Equinox ED 120 Schott Optical Glass ma tubę o większej średnicy 122mm,a SW ED 120 BD ma 116mm.
W Equinoxie 120, nakrętka dociskajaca soczewki obiektywu niema,żadnego zabezpieczenia przed odkręceniem,a można tylko lekko dokręcic.W SW ED 120 BD jest zabezpieczona klejem w dwu miejscach.
Soczewki obiektywu w obu refraktorach,nie mają znaków na obwodzie,sugerujących,ze były ustawiane na ławie optycznej względem siebie.


116mm wew. średnica rury dla 120mm średnicy soczewki? to jakieś żarty ?
chyba sam sobie odpowiedziałeś co jest lepsze...

Porównanie chińskiego ED z fluorytem np.TAK-a -można wsadzić miedzy bajki...
miedzy nimi jest przepaść 8) .


J


Witam.

Myślę że tu nie chodzi o porównanie TAKa do Chińskiego ED , lecz o to iż jest bardzo duży rozrzut jakościowy chińskich Maków i Refraktorów ED.
Porównywać Taka 120 do ED 120 mm np. SW , to jak porównać Maka SW do Maka Intesa o tych samych parametrach , Ponadto nie ma przepaści jak piszesz , przepaść jest między np. Newtonem 200 mm a APO 200 mm.
Moim zdaniem trochę przesadzasz z tą przepaścią , bowiem dobre Egzemplarze 120 ED też cieszą oczy Bardzo Dobrymi Obrazami Planet i nie tylko. :D
Ale jak tak uważasz to napisz mi czy warto zapłacić 3X tyle za 120 APO Taka co za 120 ED i jakie są zyski za tą bardzo dużą różnicę w cenie.
Może uzasadnij dlaczego warto lub dlaczego nie. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 08 Maj 2017, 15:54

Krzysztof_P napisał(a):
JOKER napisał(a):
franek napisał(a):Equinox ED 120 Schott Optical Glass ma tubę o większej średnicy 122mm,a SW ED 120 BD ma 116mm.
W Equinoxie 120, nakrętka dociskajaca soczewki obiektywu niema,żadnego zabezpieczenia przed odkręceniem,a można tylko lekko dokręcic.W SW ED 120 BD jest zabezpieczona klejem w dwu miejscach.
Soczewki obiektywu w obu refraktorach,nie mają znaków na obwodzie,sugerujących,ze były ustawiane na ławie optycznej względem siebie.


116mm wew. średnica rury dla 120mm średnicy soczewki? to jakieś żarty ?
chyba sam sobie odpowiedziałeś co jest lepsze...

Porównanie chińskiego ED z fluorytem np.TAK-a -można wsadzić miedzy bajki...
miedzy nimi jest przepaść 8) .


J


Witam.

Myślę że tu nie chodzi o porównanie TAKa do Chińskiego ED , lecz o to iż jest bardzo duży rozrzut jakościowy chińskich Maków i Refraktorów ED.
Porównywać Taka 120 do ED 120 mm np. SW , to jak porównać Maka SW do Maka Intesa o tych samych parametrach , Ponadto nie ma przepaści jak piszesz , przepaść jest między np. Newtonem 200 mm a APO 200 mm.
Moim zdaniem trochę przesadzasz z tą przepaścią , bowiem dobre Egzemplarze 120 ED też cieszą oczy Bardzo Dobrymi Obrazami Planet i nie tylko. :D
Ale jak tak uważasz to napisz mi czy warto zapłacić 3X tyle za 120 APO Taka co za 120 ED i jakie są zyski za tą bardzo dużą różnicę w cenie.
Może uzasadnij dlaczego warto lub dlaczego nie. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


dla mnie przepaść jest...
różnica w cenie tez nie jest spowodowana klaustrofobią bogaczy :), bawiłem się jednym i drugim sprzętem - 100mm i odnośnie transmisji w obu sprzętach,kolorem/brak zafarbu/ ostrością ,aberracjami , mam wyrobione zdanie. :)
jak do tego dodany ze czynna średnica jest pomniejszona w ED o jakieś 5-7mm/oprócz 80 ed/ to mnie to już wystarczy .

Krzysztofie,
macie u siebie w obserwatorium takie cudeńko 80mm na fluorycie? czemu nie chcecie tego sprzedać ? :mrgreen:
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 08 Maj 2017, 18:01

Cześć Jacku.

Przyznaję się bez bicia. :lol: Mamy takie Cudeńko 80 mm z którego Jowisz jest REWELACJA praktycznie bez utraty jakości obrazu pod względem ostrości widocznego detalu nawet przy 3D -240X , Faktycznie sprawa nie do uwierzenia ale tak jest , to Fluorytowe APO Kolegi Zbyszka , ten Refraktor normalnie powala obrazami na kolana wszystkie Edki 80 mm jakie znam. :D
Powiem Ci szczerze że chciałbym mieć taki Refraktor z tak doskonałym obiektywem 6" lub przynajmniej 140 mm , ale mnie na niego nie stać. Obraz w tym Refraktorze robi się tylko trochę ciemnawy przy tak dużym powiększeniu , ale Jowisz wygląda jak by był u mnie za oknem , naturalność , przestrzenność , ostrość i kolorystyka FANTASTYCZNE , wiem że to tylko 80 mm , jak o tym nieraz komuś opowiadam to mało kto w to wierzy , trzeba to zobaczyć na własne oczy i ładnie Przeprosić Właściciela za niedowierzanie. :lol: Tak myślę że ten Refraktor Łamie wszelkie znane mi prawa Optyki i nauk ścisłych. :lol:

Dobrze Jacku masz rację , pisząc swój post zapomniałem o naszej małej perełce , warto Tyle Zapłacić i Mieć Cudowne Obrazy Nieba. :D
I teraz Dzięki Tobie Mój Nowy Mak MIRAGE 7" już mnie tak nie cieszy , gdyż myślę znowu o nabyciu jakiegoś Dobrego Refraktora ale APO nie ED.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postfranek | 08 Maj 2017, 18:04

Cytuję;
jak do tego dodany ze czynna średnica jest pomniejszona w ED o jakieś 5-7mm/oprócz 80 ed/ to mnie to już wystarczy .
================================================================================================
W SW ED 80 średnica czynna wyszła mi 78mm.
W SW ED 120 BD - 118mm.
W Equinoxie Schott Optical Glass -120mm.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostJOKER | 08 Maj 2017, 20:42

Krzysztof_P napisał(a):Cześć Jacku.

Przyznaję się bez bicia. :lol: Mamy takie Cudeńko 80 mm z którego Jowisz jest REWELACJA praktycznie bez utraty jakości obrazu pod względem ostrości widocznego detalu nawet przy 3D -240X , Faktycznie sprawa nie do uwierzenia ale tak jest , to Fluorytowe APO Kolegi Zbyszka , ten Refraktor normalnie powala obrazami na kolana wszystkie Edki 80 mm jakie znam. :D
Powiem Ci szczerze że chciałbym mieć taki Refraktor z tak doskonałym obiektywem 6" lub przynajmniej 140 mm , ale mnie na niego nie stać. Obraz w tym Refraktorze robi się tylko trochę ciemnawy przy tak dużym powiększeniu , ale Jowisz wygląda jak by był u mnie za oknem , naturalność , przestrzenność , ostrość i kolorystyka FANTASTYCZNE , wiem że to tylko 80 mm , jak o tym nieraz komuś opowiadam to mało kto w to wierzy , trzeba to zobaczyć na własne oczy i ładnie Przeprosić Właściciela za niedowierzanie. :lol: Tak myślę że ten Refraktor Łamie wszelkie znane mi prawa Optyki i nauk ścisłych. :lol:

Dobrze Jacku masz rację , pisząc swój post zapomniałem o naszej małej perełce , warto Tyle Zapłacić i Mieć Cudowne Obrazy Nieba. :D
I teraz Dzięki Tobie Mój Nowy Mak MIRAGE 7" już mnie tak nie cieszy , gdyż myślę znowu o nabyciu jakiegoś Dobrego Refraktora ale APO nie ED.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Jestem pod mega wrażeniem Twojego opisu i przyznania się bez bicia do prawdy... :)teraz pomyśl sobie, ze ja miałem takie cudeńko o 2cm większe i po drugiej stronie SW ED...
Jeśli nie możesz kupić 6 " Fluorytu to nie wymienialnym MAK - 7' bo rozdzielczość robi swoje tylko trzeba zapolować na takie nocki :).

pozdr

J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJOKER | 08 Maj 2017, 20:48

franek napisał(a):Cytuję;
jak do tego dodany ze czynna średnica jest pomniejszona w ED o jakieś 5-7mm/oprócz 80 ed/ to mnie to już wystarczy .
================================================================================================
W SW ED 80 średnica czynna wyszła mi 78mm.
W SW ED 120 BD - 118mm.
W Equinoxie Schott Optical Glass -120mm.


a jakim cudem tak mało wyszło w 80ED? przecież tam jest niezły zapas? czyżby diafragmy były za duże?
skoro światło jest przycinane w 80ED a 100ED ma taka sama średnicę wew.rury co 80ED to aż się boje pomyśleć ile wynosi średnica czynna w 100ED... :lol: :mrgreen:
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 08 Maj 2017, 22:51

Cześć Jacku.

Właśnie tak zrobię , dopóki nie uzbieram na APO co najmniej 140 mm nie sprzedam mojego MIRAGE 7" , gdyż jego obrazy też są Naprawdę Bardzo Satysfakcjonujące , ma dobre warstwy 96% i kontrast jest też dobry pomimo OC około 30% od LW , tło nieba jest czarne prawie jak w Refraktorze a z Naglerem 31 mm urzeka obrazami prawie Refraktorowymi gwiazd przy około 60X Pow i polu widzenia około 1,4*.Optyka jest Pierwsza Klasa , test na Epsilonach w Lutni i Prążkach Dyfrakcyjnych przy około 250X wypadł książkowo.Jutro w naszym obserwatorium planujemy małe starcie Maków 7" F10. Kolegi Zbyszka Mak SANTELA 180/1800 mm i mojego Maka MIRAGE 180/1800 mm , będzie też nowo zakupiony 8" SCT ""Celestrona" w wersji Standard nie HD , ale już wiem że go zdeklasujemy na wejściu swoimi Makami. Celem porównań będzie Planeta Jowisz i widoczność jego detalu w poszczególnych teleskopach przy zastosowaniu takich samych okularów-powiększeń w takich samych warunkach , może potem Księżyc jak pogoda dopisze.
Może za parę lat napiszę małą Recenzję np. Refraktora APO Taka czy TMB 6" , kto wie , kiedyś marzyłem o Rosyjskim Maku a aktualnie to już mój drugi Mak na tak dobrej optyce , był Intes M703 Alter 180/1800 mm który teraz jest u kolegi w Darłowie a aktualnie jest Mirage 7" F10 180/1800 mm też na Rosyjskiej Bardzo Dobrej Optyce , ostatnio też pokazał mi tak pięknie Jowisza z tymi czterema białymi plamami (owalami) w pasie koło pociemnienia biegunowego że byłem Bardzo Zadowolony z Optyki jaką posiada ten Rosyjski Mak. Przy około 250X z okularem RKE Edmund Optics 8 mm Jowisz był Wspaniały.W PLosslu TV 11 mm przy około 170X podobał mi się bardziej niż ze 120ED Equinoxa którego posiadałem. Przy 200X Edek 120 mm na Jowiszu już wysiada a w tym Maku mam nadal Super obraz tak do około 250X. Saturna widziałem rano i pomimo że jest nisko to też był rewelacyjny , obraz pływał a Cassini i tak był Czarny i widoczny pomimo takich sobie warunków nad samym Krakowem. Mars już uciekł i szkoda w moim Edku 120 przy 256X z Pentaxem XW 3,5 mm też był Świetny.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 09 Maj 2017, 08:53

Fajny opis.
Zrób dobre porównanie i zdjęcia i wrzuć na forum.

i znowu napisałeś ciekawostki które wyjaśniają wszystko:
...Przy 200X Edek 120 mm na Jowiszu już wysiada ...
...mamy takie Cudeńko 80 mm z którego Jowisz jest REWELACJA praktycznie bez utraty jakości obrazu pod względem ostrości widocznego detalu nawet przy 3D -240X...
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 09 Maj 2017, 10:59

Cześć Jacku.

To prawda , może ciekawostki ale wzięte z praktyki i potwierdzone naocznie przez parę osób jednocześnie , jak oglądamy w obserwatorium to czasami jest nas większa grupa i nasze wnioski są przeważnie do siebie bardzo podobne w odczuciach i wrażeniach związanych z dawanym obrazem przez dany sprzęt.
Oczywiście każdy z nas ma swoje indywidualne Priorytety i Upodobania Sprzętowo Jakościowe , ale co naszych wspólnych wniosków nie mamy pod tym względem większej różnicy zdań.

Szkoda że pogoda uległa pogorszeniu , chyba dzisiaj nici ze Starcia Maków. :?

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 10 Maj 2017, 00:42

Witam.

Niestety pogoda była niepewna i nie pojechaliśmy dzisiaj do obserwatorium , patrzyłem na Jowisza w domu z Balkonu , Seeng kiepskawy , ale testowałem nowy nabytek , okular ORTO Japan 9 mm , obraz był Rewelacyjny przy koło 200X z tym Orto , było tyle detalu w chwilach stabilności obrazu że potwierdzam w 100% , ED 120 mm nie ma szans do tego Maka , Zaszalałem i włożyłem Orto 6 mm tak z ciekawości , Pow. około 300X , obraz nadal ostry i widać dobrze detal TYLKO SEENG NIE POZWALA , ale detal nie uległ zmiękczeniu czy wyrażnemu zatarciu jak w 120 ED przy takim pow. :shock:
Księżyc w 300X z ORTO 6 mm to BAJKA , szkoda że warunki seengowe dzisiaj były tak kiepskie , chwilami obraz był tak doskonały że jestem pewien na 100% że przy bardzo dobrych warunkach 300X na Łysym dla tego Maka to nie problem.
Jowisz w Pentaxie 7 mm XW też Doskonały w Pow. około 270X , nowy Mak zadziwia mnie coraz bardziej. :D
I to wszystko z miasta przy dużym zapyleniu i zaświetleniu nieba , już sobie wyobrażam obrazy poza miastem np. na Kudłaczach , gdzie chciałbym się wybrać w ten weekend jak pogoda pozwoli.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 10 Maj 2017, 13:05, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postzbyszek | 10 Maj 2017, 12:52

Choćby pogoda pozwoliła to Kudłacze jednak góry i w/g mnie lepiej odpuść. Mnie nauczyło, że nie wyrobię fizycznie, gniecie ... a potem dużo czasu potrzeba by dojść do stanu przed..
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostKrzysztof_P | 10 Maj 2017, 13:04

Cześć Zbyszku.

Samochodem pod samo schronisko ze sprzętem w bagażniku , dam radę. :D
Aby tylko pogoda dopisała , gdyby ktoś się wybierał z Krakowa to mogę zabrać , np. jadąc w Sobotę i wracając w Niedzielę.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 10 Maj 2017, 15:20

Krzysiu to jeszcze ja się załapię z Tobą na te Kudłacze, jestem z Waw :lol:

zrób parę zdjęć sprzętów, itp. okularów :)

pozdr


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 10 Maj 2017, 20:50

Cześć.

Nie ma sprawy , wskakuj do Pendolino i odbiorę Cię w Krakowie na dworcu i dalej to już na Kudłacze. :D
Jakie fotki chcesz abym zrobił i wstawił w temat? Napisz to zrobię. :D

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7886
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 12 Maj 2017, 09:42

zrób foty sprzętów : wokoło i w środku. 8) .
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 79 gości

AstroChat

Wejdź na chat