SW StarDiscovery Mount - problem z Aligment'em

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

Postmasterlord65 | 01 Maj 2017, 12:59

Witam wszystkich
Od kilku dni stałem się szczęśliwym posiadaczem
SW 150/750
montaż StarDiscovery z SynScan 4 (wersja firmware: 4.37.03)

Dzielnie staram się dokonać zestrojenia tegoż systemu z nocnym niebem (o ile tylko chmury pozwalają) - zarówno w metodzie "Najjaśniejszej Gwiazdy" jak i z wykorzystaniem dwóch gwiazd.
Proces jest dość prosty - wydawać by się mogło banalny.
Łapiemy Jowisza (wszak świeci po oczach aż miło)
Łapiemy Arktura, czy Procjona, czy też Spica (kolejności jak i metody dowolne)
I powinno być fajnie... i powinno być dokładnie...

I... nie jest.

Za każdym razem konieczne jest dostrojenie montażu do obiektu który chce oglądać. Jak łatwo się domyśleć znalezienie czegoś ciekawszego jest w tym wypadku wyzwaniem.

Jeśli ktoś z doświadczonych Astromaniaków miał by jakiś pomysł koncepcję propozycję - będę wdzięczny za wszelkie uwagi.
---------------------------------------------------------------------------------
Nie luneta lecz chęć szczera zrobi z Ciebie Obserwera
Awatar użytkownika
 
Posty: 5
Rejestracja: 23 Kwi 2017, 18:37
Miejscowość: Niegoszowice

 

PostJanusz_P. | 01 Maj 2017, 18:06

Nigdy by mi nie przyszło do głowy aby ustawiać teleskop na ruchomych planetach gdzie prosty błąd wpisania daty w formacie amerykańskim lub naszym może spowodować nieznajdywanie innych obiektów :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAndrzej.Ch63 | 01 Maj 2017, 18:24

Janusz ma rację , pomiń Jowisza i ustaw GOTO na trzy jasne gwiazdy .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 797
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

Postmasterlord65 | 01 Maj 2017, 19:41

masterlord65 napisał(a):....
Łapiemy Arktura, czy Procjona, czy też Spica (kolejności jak i metody dowolne)


Cóż może nie wynikało to wprost z mojego maila a i skrót myślowy można różnie interpretować ale również ustawienie na dwie lub trzy gwiazdy (z pominięciem Jowisza) nie pozwala na prawidłowe ustawienie. Zapewne robię inny nieznany mi błąd.

Próby wykonywane były w następujących parach lub trójkach - pomijam tu próby z Jowiszem:
Arktur - Procjon
Arktur - Procjon - Spica
Spica - Regulus
Procjon - Kapella - Spica


Mam nadzieję że dziś pogoda będzie na tyle łaskawa że pozwoli wykonać kolejne próby i znajdę rozwiązanie tego problemu.
---------------------------------------------------------------------------------
Nie luneta lecz chęć szczera zrobi z Ciebie Obserwera
Awatar użytkownika
 
Posty: 5
Rejestracja: 23 Kwi 2017, 18:37
Miejscowość: Niegoszowice

 

PostJanusz_P. | 03 Maj 2017, 18:48

Pozwól dobierać montażowi gwiazdy samodzielnie bo muszą być one z rożnych częściach nieba daleko od siebie oddalone aby alignacja była dokładna bo nie będzie dokładna jak gwiazdy podasz w jednej tylko czyści nieba np wschodniej widocznej z okna czy balkonu :arrow: :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości

AstroChat

Wejdź na chat