EQ3-2 przepuszcza mikroruchy

Postwampum | 02 Cze 2017, 09:22

Cześć.
Może mi ktoś na szybko zdiagnozować problem z mikroruchami w EQ3-2.
Jedna z osi się zacina, tzn. mikroruchy działają tylko przez 2-3 obroty i następuje przepuszczanie na przekładni.
Czuć że podczas kręcenia wszystko działa ale jakby było rozsprzęglone, muszę łapać ręką od spodu tutbus przy wyciągui "pomagać" aby obraz się przesuwał. Tak jakby montaż miał za ciężko podnieść teleskop (SW 120/600).
Zła przeciwwaga czy jak?.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1200
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Posttomeczz | 02 Cze 2017, 09:28

zjechany mechanizm albo zle wywazona tuba

obie mozliwosci dosc szybko zdiagnozujesz. Przy pierwszej mozliwosci potrzebujesz lzejszej tuby. 120/600 jest raczej lekkie, ale z kątówką 2' i ciezkim okularem w osi dec juz może mulić nawet jak głowica bedzie sprawna - wszczegolnie ze krótka tuba 120/600 nie pozwala na optymalne wywazenie a obejm juz nie da sie przesunac
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Postzbyszek | 02 Cze 2017, 10:01

Ważne która to z tych osi, jak w RA to możliwe że fizycznie rura co jest tą osią wykręciła się z górnego korpusu i chwieje się z lekka. To skutkuje wyłamaniem ząbków w przekładni . Bywa tez ten mont za dużo wieszane miał i odłąmała się zębatka od tulejki co w korpusie jest ,
Jak w Dec, to może tylko mocowanie tej pół osi poluźniło się , na niej mniejsze siły są, nie spotkałem aby ząbki wyłamane miała .
Gdyby faktycznie zęby w ślimacznicy wyłamało, to pewnie nowa można kupić, ale warto doszukać się czemu względem ślimaka ta zębatka chwiała się. Gdyby nie było tych zębatek w sprzedaży, to fachowiec z skyluxa w to uszkodzone może włożyć, ale tam jest 1:144 . Naprawiałem tak jeden mont i do wizuala ok. Ważne aby naprawa nie była droga, bo bywa tu za 300 zł eq5 można kupić , bo gwint mocowania korpusu ślimaka zerwany, ale nakrętka dobrze wklejona
W zasadzie podobne objawy może dać też jak za duże luzy między ślimakiem, a ślimacznicą .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postwampum | 02 Cze 2017, 17:20

tomeczz napisał(a):zjechany mechanizm albo zle wywazona tuba

obie mozliwosci dosc szybko zdiagnozujesz. Przy pierwszej mozliwosci potrzebujesz lzejszej tuby. 120/600 jest raczej lekkie, ale z kątówką 2' i ciezkim okularem w osi dec juz może mulić nawet jak głowica bedzie sprawna - wszczegolnie ze krótka tuba 120/600 nie pozwala na optymalne wywazenie a obejm juz nie da sie przesunac


Mam kątówkę 1,25' i okulary Anatesa (aliu), dokładam może z 300-500 gram.
A obejmy można przesunąć razem z szyną, ale tylko z jakieś 2cm.

Dzisiaj powieszę mój drugi refraktor, waży z 1kg mniej niż SW120-tka. Zobaczymy.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1200
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postwampum | 02 Cze 2017, 17:23

zbyszek napisał(a):Ważne która to z tych osi, jak w RA to możliwe że fizycznie rura co jest tą osią wykręciła się z górnego korpusu i chwieje się z lekka. To skutkuje wyłamaniem ząbków w przekładni . Bywa tez ten mont za dużo wieszane miał i odłąmała się zębatka od tulejki co w korpusie jest ,
Jak w Dec, to może tylko mocowanie tej pół osi poluźniło się , na niej mniejsze siły są, nie spotkałem aby ząbki wyłamane miała .
Gdyby faktycznie zęby w ślimacznicy wyłamało, to pewnie nowa można kupić, ale warto doszukać się czemu względem ślimaka ta zębatka chwiała się. Gdyby nie było tych zębatek w sprzedaży, to fachowiec z skyluxa w to uszkodzone może włożyć, ale tam jest 1:144 . Naprawiałem tak jeden mont i do wizuala ok. Ważne aby naprawa nie była droga, bo bywa tu za 300 zł eq5 można kupić , bo gwint mocowania korpusu ślimaka zerwany, ale nakrętka dobrze wklejona
W zasadzie podobne objawy może dać też jak za duże luzy między ślimakiem, a ślimacznicą .


Chyba oś RA, jeszcze mi się mylą, w szczególności gdy po ciemku teleskop jest ustawiony w poziom, albo kątowo a tak jest najczęściej. Wydawało mi się że kupiłem montaż w dobrym stanie, żadnych luzów, wszystko sztywne.
Zobaczę na lżejszej tubie....
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1200
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postwampum | 02 Cze 2017, 17:26

Przy okazji montażu EQ3-2 mam pytanie odnośnie obsługi.
Ja przeciw wagę zakładam dopiero jak się rozłożę na miejscówce, w domu też jest odzielnie (po prostu przed transportem wykręcam przeciw wagę).
Moje pytanie brzmi, przykręcać i demontować przeciw wagę na zablokowanych osiach czy na "luzie"?.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1200
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postzbyszek | 02 Cze 2017, 19:49

Na luzie i w pozycji w dół przeciwwagami , potem zakładam telep , tez na luzie.
Jak wykręcisz chyba 4 śrubki co ślimak przykręcają to wybudujesz go z korpusem, będziesz mógł zobaczyć zęby ślimaka i ślimacznicy , możesz przekręcić ślimacznicą i jej zęby sprawdzić . Nie powinna tez się chwiać ..
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 96 gości

AstroChat

Wejdź na chat