Meade LB - kolimacja i lustro główne.

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

Postwyvar | 07 Cze 2017, 10:30

Witam, pisałem do Pana Janusza na priv żeby nie zakładać osobnego tematu ale na razie bez odzewu a mam pytania odnośnie sprzętu.
Otóż mam kratownicowego Meade LB 12" i ostatnio zauważyłem coś dziwnego przy kolimacji lustra głównego za pomocą pudełka po kliszy z dziurką w środku i przyklejoną podkładką. Otóż ustawiam wszystko tak aby punkcik na lustrze był w środku odbitej podkładki, dokręcam śruby mocujące i niby wszystko fajnie.. do czasu, ponieważ wystarczy że skieruję kilka razy teleskop w jedną i drugą stronę a punkt z centralnego miejsca jest już przesunięty.. i tak za każdym razem. Niby nie ma to wielkiego wpływu na obraz ale jednak gdzieś z tyłu głowy pozostaje myśl, że coś jest chyba nie tak? Wcześniej miałem pełną tubę i kolimować sprzętu nie musiałem każdorazowo przy jego rozstawianiu, nie mam też znajomych którzy interesują się astronomią a już na pewno nie mają teleskopu żeby ktoś mógł udzielić jakichś porad lub podzielił się doświadczeniem. Na forum doczytałem coś, że może to być kwestia dokręcenia śrub mocujących i kontrujących jednak jakbym nie skręcał (za mocno też chyba nie można) to ta kolimacja ucieka.
Druga sprawa również dotyczy LG ale także mojego nieostrożnego i zbyt częstego czyszczenia sprzętu (teraz to już wiem ale mądry zawsze po i jest mi strasznie wstyd a osoba od której odkupiłem sprzęt jeśli to przeczyta to pewnie złapie się za głowę). Otóż teleskop mam jakieś 2 lata a lustro myłem już chyba 4 czy 5 razy... też jak teraz wiem niepotrzebnie. Robiłem to wodą destylowaną oraz ściereczką z mikrofibry za 2 zeta a i zdarzyło się, że używałem ręcznika papierowego :| :roll: . Zawsze sprawdzałem czy na powierzchni nie ma jakiegoś piasku czy innego paskudztwa żeby go nie zarysować. Jednak gdy ostatnio na nie spojrzałem to pomyślałem, że srogo mnie poniosło z tym czyszczeniem. Na lustrze jest sporo rys, rysek których nie było gdy sprzęt odkupiłem i wiem że to moja wina. Z tego co czytałem na forum rysy które nie są wyczuwalne palcem, w sensie nie są one "wgryzieniem", zadrą na lustrze to nie mają znaczącego wpływu na obraz. Ale pytanie, czy takie rysy można usunąć ponownym napylaniem tudzież innym sposobem? Ile może kosztować taki zabieg?
Z góry dziękuję za odpowiedź i proszę o wyrozumiałość. Strasznie mi głupio że doprowadziłem go do takiego stanu ale zależy mi na tym sprzęcie bo wiem, że to dobry i wdzięczny teleskop a i kosztował mnie nie mało jak na moje możliwości więc szkoda by było go doprowadzić do stopnia nieużywalności heh..
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

Postkurp | 07 Cze 2017, 11:24

Musi się coś rozjeżdżać , nie ma bata. Mocowanie luster, kratownica ma luzy lub coś podobnego. Może już coś się mechanicznie wyrobiło. Czyszczenie optyki papierowym ręcznikiem pozostawiam bez komentarza. Dobra, bawełniana chusteczka do nosa, - świeżo uprana w mydle, nie prasowana - ręce umyte nie tłuste, - płyn do czyszczenia okularów Chemax 3, - z lustra zdmuchnięte wszelkie twarde ziarnka. Pryskasz płynem z wbudowanego rozpylacza, chusteczką kilkoma kolistymi ruchami czyścisz lustro, jakieś bawełniane pozostałości z chusteczki zdmuchujesz gruchą. Nie czyścić zbyt często. Mam lornetkę ze 30 lat i jej obiektywy i okulary wyglądają praktycznie jak nowe.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1573
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostI5 | 07 Cze 2017, 12:06

---
Ostatnio edytowany przez I5, 06 Lis 2018, 23:06, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 250
Rejestracja: 14 Paź 2011, 21:45

Postwyvar | 07 Cze 2017, 12:29

Też tak myślałem, że coś się już wyrobiło. Tylko jak to naprawić? Da się w ogóle? Na pewno nie obejdzie się bez wyciągnięcia lustra co nie? Kratownica gdy jest dobrze dokręcona trzyma tak jak powinna.
Taa wiem że dałem D... z tym myciem... Ale czy da się "odświeżyć" to lusto?
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

Postfranek | 07 Cze 2017, 17:32

Wracając do kolimacji.
Miałem LB 12".Lusterko wtórne w oprawie plastikowej,bez uwzględnienia offsetu.
Śruby kolimacyjne i kontrujące rozmieszczone ,co 60*(powinne byc obok siebie).
Pierścień w którym są te śruby za cieńki.Wygina się przy kontrowaniu,więc trzeba delikatnie.Ale wtedy,co to za kontrowanie.
To ma prawo nie trzymac kolimacji.
Jak,ktoś ma możliwosc,niech porówna z Syntą rozsuwaną np 10",bo taką też miałem.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postdark | 07 Cze 2017, 18:44

Lustro troszkę musi pływać w celi więc to też może zmieniać kolimację. Rysami nie ma się co przejmować. Zawsze powtażam, źe ich obecność świadczy tylko o tym że używasz teleskopu a nie tylko na niego patrzysz. Na obraz nie mają wpływu.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostI5 | 07 Cze 2017, 21:02

---
Ostatnio edytowany przez I5, 06 Lis 2018, 23:08, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 250
Rejestracja: 14 Paź 2011, 21:45

Postwyvar | 08 Cze 2017, 07:28

I5 napisał(a):
ustawiam wszystko tak aby punkcik na lustrze był w środku odbitej podkładki, dokręcam śruby mocujące i niby wszystko fajnie.. do czasu, ponieważ wystarczy że skieruję kilka razy teleskop w jedną i drugą stronę a punkt z centralnego miejsca jest już przesunięty.. i tak za każdym razem.

Moim zdaniem wina leży w konstrukcji rurek Meade LB.
Są poprostu sklepane na płasko a wiadomo co się dzieje kiedy rura zamienia się w "taśmę" i jak wtedy działają siły skręcające i gnące.

Stare Taurusy miały wzorowo zaprojektowaną kratownicę gdzie rury na całej długości były okrągłe, potem przechodziły w specjalne dopasowane gniazda przegubowe. To było naprawdę sztywne.

Nie żebym był jakimś znawcą no bo moja styczność z teleskopami kończy się właśnie na moim aktualnym sprzęcie a wcześniej na GSO pełna tuba, ale wydaje mi się, że ta kratownica w Meade po dokręceniu jest odpowiednio sztywna i nie skręca się ani w jedną ani w drugą stronę. Poza tym konstrukcja zaprojektowana jest "trójkątnie", jeśli można to tak nazwać, co chyba ma znaczny wpływ na redukcję sił skrętnych. Dobrze myślę :?: Nie wiem jak z tymi gnącymi hehe.
W ogóle proszę wyjaśnij mi jaki ma to mieć wpływ na LG? Chodzi Ci o to, że kratownica mogłaby wpływać na górną część tuby z LW i stąd to odchylenie?

Dzięki za wszystkie dotychczasowe odpowiedzi :wink:
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

Postwyvar | 08 Cze 2017, 08:33

dark napisał(a):Lustro troszkę musi pływać w celi więc to też może zmieniać kolimację. Rysami nie ma się co przejmować. Zawsze powtażam, źe ich obecność świadczy tylko o tym że używasz teleskopu a nie tylko na niego patrzysz. Na obraz nie mają wpływu.


Przyjrzałem się lustru i tam nie ma jakiegoś wielkiego dramatu, chciałem się głównie dowiedzieć czy da się to w jakiś sposób usunąć. Na pewno nie będę go już czyścił tak często jak to robiłem dotychczas a i sam sposób mycia koniecznie musi ulec zmianie. Tak jak mówisz, telep nie stoi nieużywany :wink:
Może w tym wszystkim za dużo mojej paniki ale to ze względu na ciągły brak doświadczenia i obcowania z innymi teleskopami.
A właśnie mi się przypomniało, że 2 lata temu byłem w Piwnicach pod Toruniem na zwiedzaniu obserwatorium. Jedną z atrakcji była możliwość zerknięcia przez Syntę 12" w pełnej tubie i trochę się zdziwiłem bo właściciele posiadali jedynie kitowe okulary Plössl'a 9mm oraz 30mm i rożnica w dawanych obrazach (w pamięci zapadła mi M13) była krótko mówiąc zauważalna na korzyść Meade i okularów które używam. Ale to pewnie kwestia właśnie szkiełek. Ot taka mała dygresja :wink:
ED80 | LVW 13mm | ES 6,7 |
Awatar użytkownika
 
Posty: 211
Rejestracja: 06 Sie 2014, 08:56
Miejscowość: Solec Kujawski

 

Postprzemo1 | 08 Cze 2017, 10:21

Dzień dobry wszystkim.

Sprawdź czy masz po dokręcane śruby mocujące okrąg do tuby do którego z kolei przykręca się kratownicę. Może masz tam luz i się przesuwa jak ruszasz teleskopem. To samo odnośnie śrub na dole tubusu no i sprawdź też czy jak ruszasz samą kratownicą to czy rurki się ruszają w gniazdach, do których są przykręcone.
Taurus 16", Celestron 80mm ED Onyx, EQ5 Synscan GOTO, AZ4, ES 24mm, ES 14mm x2, ES 6,7mm, ES 4,7mm, GSO 32mm, WO 20mm x2, WO Bino, Quark chromo, Lumicon UHC 2"
 
Posty: 58
Rejestracja: 17 Maj 2016, 09:46
Miejscowość: Brenna

 

Postdark | 08 Cze 2017, 10:37

I5" W swojej konstrukcji też sklepałem rurki i gwarantuję, że jest sztywny jak Taurus. Buja mi się tylko troszkę na osi poziomej sle bez tragizmu .
Załączniki
Meade LB - kolimacja i lustro główne.: 20170430_182542.jpg
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostI5 | 08 Cze 2017, 22:03

---
Ostatnio edytowany przez I5, 06 Lis 2018, 23:08, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 250
Rejestracja: 14 Paź 2011, 21:45

Postdark | 09 Cze 2017, 08:14

I5 napisał(a):DARK a trzyma to kolimacje w punkt?

Jak najbardziej. Zaletą ażurowej konstrukcji zastrzałowej jest to, że wykazuje małą podatność na ugięcia. Oczywiście rurki muszą mieć odpowiednią średnicę i odpowiednią grubość ścianki. Moje to 22mm/1,5mm. Walczę tylko z lekkim kołysaniem całego teleskopu w osi poziomej. Ale już wiem co jest i na dniach teleskop otrzyma nowe łożyska.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1744
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

Postrambro | 19 Cze 2017, 10:18

Pytałem kolegę który posiada LB 10", jak rozwiązał problem z kolimacją w różnych pozycjach teleskopu. Problemem w LB jest mocowanie rurek w otworach o zbyt dużej średnicy (ułatwia to montaż w masowej produkcji). Zastosował następujące rozwiązanie. W dziury, w które wkłada się śruby włożył "tuleje" z gumy. Po dokręceniu śruba ściska gumę, która wypełnia cały otwór i nic się nie przesuwa. Od siebie dodam, że sprawdziłbym też, czy LG nie przesuwa się w celi na boki.
Pentax K-70, MN 190, iEQ45
Awatar użytkownika
 
Posty: 165
Rejestracja: 14 Mar 2011, 15:03

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość

AstroChat

Wejdź na chat