Synta 8" EQ5 SynScan

Postanimalis69 | 09 Lip 2017, 23:19

Witam. Miesiąc temu zakupiłem Synte 8 na eq 5 z systemem synscan. Wszystko ladnie poskladane, dziala, pieknie mruczy, ale oczywiście poprzez własny bład( zle doczytalem i myslalem, iz znajduje sie w zestawie) nie kupilem lunetki biegunowej. Sprzet niestety bylo mi dane używać tylko dwa razy, ale sprawa ma sie nastepujaco. Ustawiam montaz najbardziej na polnoc jak tylko dam rade, ustawiam mniejwiecej na gwiazde polarna(bez lunetki to troszke trudne, ale tyle o ile). I tutaj zaczyna sie problem. Kiedy chce zeby pokazalo mi jakis obiekt to czy to jest ksiezyc czy planeta czy gwiazda to zaczyna baaardzo przeklamywac. Mapy nieba uczylem sie z ksiazek i na "analogowym" sprzecie wiec mam to w glowie, wiem ktora gwiazda jest ktora wiec kiedy wiem ze wega jest nademna a teleskop celuje troche ponad moja glowe to cos jest bardzo nie halo. Rozumiem ze nie jest to idealnie ustawione na polaris no ale chyba bez przesadyzmów. Jesli bylby ktos z takim sprzetem, lub moze ktos bardziej doswiadczony z lodzi kto chcialby kiedys za piwko czy przysluge poswiecic chwilke i pomoc w rozwiazaniu problemu to bylbym bardzo szczesliwy i wdzieczny. Pozdraiwam.


PS- Dla niecierpliwych uprzedzam, ze montaz jest idealnie wypoziomowany, czas, data jest w 200% w porzadku, wspolrzedne i wysokosc n.p.m. tez. ;)
 
Posty: 2
Rejestracja: 15 Cze 2017, 00:00

 

PostJanusz_P. | 13 Lip 2017, 11:23

Na cóż zapewne jak większość nie doczytałeś w instrukcji że poza ustawieniem montażu na biegun bardzo ważna jest tu pozycja startowa samego teleskopu tuba na PN i najwyżej jak się da czyli też na biegun.
Druga pułapka to data wpisywana w formacie amerykańskim czyli miesiąc, dzień, rok, trzecia pułapka to strefa czasowa i czas letni na którą z nich dałeś się złapać jako świeżynka :arrow: :wink: :?:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 62 gości

AstroChat

Wejdź na chat