Co wybrać do rozpoczęcia zabawy z astronomią?

PostBenedykt | 09 Sie 2017, 10:51

Frekz,

jeśli mówimy o obserwacjach astronomicznych, to lornetka i teleskop to dwa uzupełniające się instrumenty, a nie równoważne. Generalnie w zakresie amatorskich instrumentów można powiedzieć, że:
- lornetka to duże pole widzenia i małe powiększenia
- teleskop to "zmienne" pole widzenia i "zmienne" powiększenia

Tak jak wcześniej napisałem, lornetka i teleskop to instrumenty uzupełniające się. Najlepiej jest więc mieć i jedno, i drugie. Jeśli masz taką sytuację, że możesz kupić tylko jeden instrument, to celuj w teleskop. Z jednego zasadniczego powodu. Stosując okulary o różnych ogniskowych nawet niewielkim teleskopem (np. typu Sky-Lux) "obsłużysz" powiększenia duże (rzędu 100x), średnie i małe - niewiele większe niż "lornetkowe" (kilkanaście razy do dwudziestu kilku razy). A budżetową lornetką stałoogniskową nie "wykręcisz" powiększeń chociażby 30x-50x, przy których zobaczysz chociażby oddzielony od planety pierścień Saturna czy pasy na Jowiszu.

Miej świadomość, że decydując się na teleskop a nie lornetkę tracisz możliwość widzenia dwuocznego (stereoskopowego) i prowadzenia łatwych obserwacji "z ręki". Tracisz możliwość podziwiania całych małych gwiazdozbiorów lub większych fragmentów dużych.
Pozdrawiam
Benedykt
------------------------------------------------------------------
Nikon Action EX 10x50 CF, ROW10x40
TAL 100R + statyw geo + montaż z prowadzeniem
PRONTO 66/392,60 mm na statywie z paralaktykiem od TALa
Awatar użytkownika
 
Posty: 854
Rejestracja: 29 Lip 2005, 08:41
Miejscowość: Małopolska

PostJSC | 09 Sie 2017, 11:59

Tak sie jeszcze zastanawiam co mnie właściwie pchnęło ku astronomii?
Chyba nie teleskopy czy lornetki, bo one sprawiły mi tylko frajdę - największe znaczenie miały przeczytane książki, artykuły i... kilka megagwiaździstych nocy pod czarnym niebem (obserwowanych gołym okiem). Szczególnie pamietam jedną noc - pomimo, że miałem dostępne i lornetkę i teleskop, to nie zdecydowałm się ich użyć! Po prostu gapiłem sie w niebo, a właściwie lewiatowałem w nim.

Osobiście bardzo plecałbym tą ksiązkę (chociaz od niej nie zaczynałem ;) )
https://www.megaksiazki.pl/nauka/101661 ... 4QEALw_wcB
Image
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2954
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostMike1345 | 09 Sie 2017, 12:44

Jeśli chcesz oglądać planetki to kup sobie teleskop, jeśli jednak DS-y to lornetkę. W mieście takim teleskopem jak 70/700 nie zobaczysz wielu obiektów głebokiego nieba ale za to możesz popatrzeć na planetki, a mając lornetkę można "złapać" orientację na niebie i poznajdować obiekty ,na które możesz zaś popatrzeć przez dobry teleskop jeśli na niego zarobisz. Ja na twoim miejscu kupił bym ten teleskopik :D
Nikon Aculon 10x50
GSO 10"+ GSO 30,15,9 mm + UB 1,25
Awatar użytkownika
 
Posty: 137
Rejestracja: 28 Mar 2016, 09:24
Miejscowość: Kalisz

 

PostJSC | 09 Sie 2017, 14:10

Jeszcze byłbym zapomniał - jest bardzo fajne czasopismo dla nowicjuszy (i nie tylko). "Vademecum miłośnika astronomii" dostępne w Empikach. Autor świetnie opisuje zjawiska i obiekty astronomiczne i co ważne - podaje jakim minimalnym sprzetem zobaczymy i co zobaczymy. Tutaj na forum niestety się tego nie dowiesz, bo komentarze są zwykle typu "nic nie zobaczysz jak nie kupisz Synty 8" " :D :wink:
Image
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2954
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKarol | 09 Sie 2017, 14:25

JSC napisał(a):Tutaj na forum niestety się tego nie dowiesz, bo komentarze są zwykle typu "nic nie zobaczysz jak nie kupisz Synty 8" " :D :wink:


Warto zajrzeć w dział obserwacji i może zdanie się zmieni :wink:
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postwojt0000 | 09 Sie 2017, 14:35

Ja tu widzę inny problem. Autor tematu naoglądał się kolorowych zdjęć mgławic i galaktyk w internecie i trzeba go uświadomić że nawet pół metrowym lustrem takich obrazów nie zobaczy.
Poza kolorkami na planetach i gwiazdach wszystko to co widzimy za pomocą teleskopów jest monochromatyczne (dlaczego to pisałem wyżej, wklejałem linka do artykułu od którego powinien zacząć).
Druga sprawa to w budżecie 300zł nic specjalnego się nie wyczaruje (wystarczy spojrzeć od ilu zł zaczynają się ceny ES-ów czyli przyzwoitych okularów, nie wspominając o teleskopie).
Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem to albo poszukanie kogoś w okolicy kto jest w temacie i pokaże "z czym się to je" albo wyjazd na jakiś zlot gdzie będzie można zobaczyć sprzęt od małych lornetek po duże newtony na dobsonie.

Pozdrawiam!
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 536
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

PostJSC | 09 Sie 2017, 14:41

Karol napisał(a):
JSC napisał(a):Tutaj na forum niestety się tego nie dowiesz, bo komentarze są zwykle typu "nic nie zobaczysz jak nie kupisz Synty 8" " :D :wink:


Warto zajrzeć w dział obserwacji i może zdanie się zmieni :wink:

A który z zakładających temat "Jaki teleskop kupić" zaglada do działu obserwacje? ;) Gdyby tam zaglądał, to nie zakładałby takiego tematu :mrgreen:
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2954
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postmidimariusz | 09 Sie 2017, 15:03

Mam takiego Skyluxa 70/700 (70/900 to w zasadzie to samo)
Niestety wiele osób się myli twierdząc, że nic nie zobaczysz.
Zobaczysz i to dość sporo. (co zobaczysz? - musisz sam uzupełnić wiedzę astro-literaturą. Wpisz w google - katalog Messiera i Tabela Wimmera).


Na sam początek taki teleskop jest w sam raz. Oferuje szeroki wachlarz powiększeń i nie wymaga drogich okularów.
Potem zobaczysz czy ci się to nie odwidzi. Albo się wciągniesz, albo go sprzedasz nie tracąc jakiś wielkich pieniędzy.

ES-y i duże teleskopy są dla bardziej wytrwałych, starych wyjadaczy nieba, którzy wiedzą czego chcą., Na początek oz zera nie polecam "giganta".
W zasadzie w każdym hobby obowiązuje ta zasada. Najpierw coś podstawowego, taniego, a potem czym "głębiej w las tym więcej drzew" i możesz wtedy zaszaleć z kupnem sprzętu za kilka tys. zł.
Niestety wiele osób rezygnuje po pewnym czasie, a zapał się wypala.

Ten SkyLux jest dość uniwersalny i na początek wystarczy. Synta 8" to już kawał armaty.
Synta 12", komplet ES-ów 30; 14; TS HR 7mm; filtry Lumicon 2" OIII, Polaryzacyjny.
DSC, Lornetki 10X50 20X80 TS 25X100

Awatar użytkownika
 
Posty: 812
Rejestracja: 20 Lut 2006, 22:27
Miejscowość: Czerwona Woda k. Zgorzelca

Postpmochocki | 10 Sie 2017, 09:02

Absolutnie się zgadzam, że przez teleskop o wiele więcej się zobaczy. Wydaje mi się też, że prawie na pewno nowicjuszowi teleskop da więcej frajdy niż lornetka. Ja zaczynałem od lornetki, tak jak większość osób zaleca, ale teleskop mnie zafascynował. Po obserwacjach przez teleskop też inaczej się patrzy na obserwacje przez lornetkę. Człowiek tak jakby dojrzewa.
Ale:
  • Teleskop na pewno nie mieści się w budżecie.
  • Teleskop nie nadaje się za bardzo na spacerek po parku.
  • Lornetka jest niewątpliwie bardziej uniwersalnym przyrządem optycznym.

Z drugiej strony:
  • Planety są urzekające w teleskopie.
  • Możliwość zmiany powiększenia daje duże możliwości i satysfakcje.
  • Przez teleskop, jaki on by nie był, można zobaczyć więcej. Mówiąc więcej mam na myśli więcej rzeczy, które mogą wciągnąć nowicjusza. (To jest tylko opinia i mogą być osoby, które się z nią nie zgodzą)

Mimo wszystko uważam, że słusznie Mariusz proponuje rozważenie teleskopu. Wydaje się, że autor wątku powinien może troszkę poczytać i jeszcze raz rozważyć za i przeciw. Może trzeba przemyśleć założony budżet.
Na koniec dodam, że osobiście uważam, że tu nie można dokonać złego wyboru. Jeśli niebo kogoś zafascynuje to i tak skończy z lornetką i teleskopem (czasami w liczbie mnogiej).
Lornetki: Nikon Action EX 10x50 CF i Nikon Action EX 7x35 CF
Teleskopy: SW 120ED, AT72ED i SW MAK 127 2"
 
Posty: 44
Rejestracja: 23 Maj 2017, 21:56
Miejscowość: Gdynia

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 46 gości

AstroChat

Wejdź na chat