Co wybrać do rozpoczęcia zabawy z astronomią?

PostFrekz | 27 Lip 2017, 11:49

Hej,

mam takie pytanko, co warto byłoby wybrać do rozpoczęcia zabawy a astronomią? Problem jest taki, że jestem pasjonatem technologii i ogólnie szeroko rozumianej fizyki. Co więcej może to zabrzmieć trochę śmiesznie, ale grając w gry komputerowe typu Mass Effect czy Prey, bardzo mi się spodobała możliwość takiej zabawy. Mieszkam w raczej średniej wielkości mieście koło Katowic, więc jest raczej jasno. Generalnie chciałbym kupić jakiś sprzęt w cenie powiedzmy do 300 zł, ponieważ sam nie jestem przekonany czy to jest zabawa dla mnie. Na pewno miłym uczuciem by była możliwość pooglądania sobie planet i tych ładnych kolorowych mgławic i możliwość przyjrzenia się jako takiego tym obiektom, a nie widzenie zwykłych gwiazd jak przy użyciu "lornetki" ocznej.

Generalnie nie wiem nawet czy to zabawa dla mnie, dlatego chciałbym jakiś sprzęt maksymalnie do 300 zł i zastanawiam się między lornetką a np teleskopem. Co więcej może się przydać informacji? Mam lustrzankę z obiektywem od cannona 18-135mm, generalnie zdjęcia księżyca wychodzą całkiem ładne, ale raczej dużych możliwości mi nie daje te rozwiązanie w moim odczuciu.
 
Posty: 4
Rejestracja: 24 Lip 2017, 10:25

 

Postmaciekp85 | 03 Sie 2017, 23:53

Na sprzęcie za 300 zł "kolorowych mgławic" nigdy nie ujrzysz. Tutaj potrzeba np. porządnego teleskopu zwierciadlanego (o średnicy lustra co najmniej 25 cm moim zdaniem - im więcej, tym lepiej) najlepiej na Dobsonie. (Zresztą kolorów to chyba na własne oczy zazwyczaj w obiektach mgławicowych się nie ujrzy, o ile nie użyje się naprawdę potężnego sprzętu - tak czytałem, bo sam tylko pstrykam fotki i nie mam tu doświadczeń.) Czyli trzeba dodać z jedno zero do ceny. :) Do planet wystarczy coś znacznie mniejszego, ale moim zdaniem nie ma sensu wydawać pieniędzy na badziewie - czyli powinien to być np. najmniejszy porządny (z dwucalowym wyciągiem okularowym) Newton (130/650) na montażu co najmniej AZ3 lub EQ3-2. Być może można do planet kombinować z czymś tańszym, może też wchodzą w grę jakieś tanie refraktory achromatyczne - z nimi nie mam żadnego doświadczenia (no dobra, używałem trochę do autoguidingu Pentaflexa 80/400 - nie wyobrażam sobie stosowania go do obserwacji wizualnych, o astrofotografii nie wspominając). W każdym razie 300 zł to bardzo skromny budżet, żeby móc sensownie się w to pobawić, zwłaszcza jeśli chciałbyś do tego podpinać lustrzankę. Dodam na koniec, że lustrzanką planet nie ma co focić - tu potrzeba kamerki w cenie co najmniej 800 zł.
SW 150/750, ED80, AZ-EQ5 GT, Nikon D7000, Altair 60mm i ASI120MC.
Trochę moich wysiłków głównie z EQ3-2 i EQ5 GoTo tutaj: https://www.flickr.com/photos/128133312 ... 3233199035 (nie warto nimi zaśmiecać Forum).
 
Posty: 40
Rejestracja: 14 Kwi 2017, 22:23

 

Postwampum | 04 Sie 2017, 00:07

Poszukaj na OLX telekopu Skylux 70/700 lub 70/900, chodzą od 150 do 300pln.
To mały refraktorek, który nie pokaże Ci zjawiskowych widoków ale w tym przedziale cenowym to najnardziej rozsądny wybór.
Takim refraktorkiem odkryjesz struktury Księżyca, zobaczysz Ksieżyce i pasy na Jowiszu, Saturna z pierścieniami, sporą grupę mgiełek (dosłownie), kształty najpopularnieszych mgławic planetarnych jak Hantle i M57 w Lutni.

Mówię to z autopsji, też zacząłem od tego teleskopu - otworzył mi niebo i stwierdziłem że to kocham :D

Aha warto ten teleskop ilepszyć wg ogólno dostępnych opisów innych użytkowników tego modelu.

Możesz jeszcze wybrac prostą lornetkę (nie za dużą) do obserwacji z ręki, planet nie pooglądasz ale obiektów głebokiego nieba odkryje jeszcze więcej niż Skylux.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1200
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Posttayson.82 | 04 Sie 2017, 00:33

Za taką cenę tylko i wyłącznie lornetka jakas 10x50. Poczytaj o tabelach wimmera. Będziesz miał zabawę na kilka lat.
Lornetka pod pache i na pole w ciemne niebo.

Skyluxy to lipa. Mogą Cię bardziej zniechęcić niż rozgrzać do astro.
Powodzenia :-)
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postwojt0000 | 04 Sie 2017, 09:05

Przeczytaj: http://deltasky.pl/pierwszy-teleskop-co ... eleskopie/

Siatkówka oka pokryta jest dwoma rodzajami komórek – pręcikami i czopkami. Za widzenie w kolorze odpowiedzialne są czopki które niestety nie są zbyt czułe na słabe światło. Przy bardzo słabym świetle do akcji wkraczają pręciki – komórki znacznie czulsze ale zupełnie niewrażliwe na barwę.


Tutaj poglądowe symulacje co możemy zobaczyć w poszczególnych średnicach:

Co wybrać do rozpoczęcia zabawy z astronomią?: m42.jpg

Co wybrać do rozpoczęcia zabawy z astronomią?: m13.jpg


Tak jak już koledzy pisali w tej cenie to tylko lornetka i to nie wysokich lotów ;)
Jak nowa to najlepiej Bresser Spektar 10x50: http://www.astrokrak.pl/lornetki-bresse ... 10x50.html
Jak używana to jakiś nikon ze starszej serii VII albo z nowszej aculon (mam akurat na sprzedaż, jest wystawiona na giełdzie).

Lornetka jest o tyle uniwersalnym zakupem że jeżeli kupisz w przyszłości teleskop ona będzie go uzupełniać (przegląd nieba, wstępne namierzenia obiektów).

Co do teleskopu to 300zł to zdecydowanie za mały budżet. Dodatkowo mieszkasz w mieście co nie idzie w parze z obserwacją np mgławic czy galaktyk.
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 536
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

PostAstroAmator79 | 04 Sie 2017, 12:08

Biorąc pod uwagę, że kolega Frekz ma ograniczony budżet i nie jest pewien, czy go to hobby na poważnie wciągnie, to zdecydowanie przyzwoita lornetka 10x50 + tabela Wimmera i to w zupełności wystarczy, aby przekonać się, czy obserwacje astronomiczne to jest to, czego się szuka. A jak nie wypali, to lornetka zawsze się w domu przyda do innych celów (podróże, przyroda etc.), ostatecznie zawsze można sprzedać bez specjalnej straty. A jak chwyci, to wtedy można zbierać fundusze na poważniejszy arsenał.
Pozdrawiam
SW150/750(EQ3-2), SW MAK 90/1250
BPC20x60, BPC8x30
Meade26/60*, ES24|20|16/68*, SW-WA20|15|9/66*, LVW13|8|5/65*, Stratus13/68*, ES11|4,7/82*, LV6/45*, TS-HR5/58*, TMB5/58*
OrionVariablePolarizer1,25", BaaderLaserColliMarkIII
Awatar użytkownika
 
Posty: 37
Rejestracja: 27 Paź 2016, 20:08

 

PostFrekz | 04 Sie 2017, 14:25

Zastanawia mnie jedna rzecz - co tak naprawdę widać w lornetce? Bo jeśli bym widział to samo co teraz i nic więcej to trochę słaba by to była inicjatywa tak myślę. A tak szukając widzę ciągle na różnych forach wpisy, że lornetka to tylko właśnie by coś znaleźć, ale tak to nic ciekawego nie ma, najwyżej tyle co oczy. Więc stąd moje pytanie, czy da się opierać "obserwacje" tylko na lornetce i czuć satysfakcję? Mało tego, czy jest szansa widzieć coś ciekawego w dużym mieście? Na innym forum pokazali mi stronkę, gdzie jest "przejrzystość nieba" jeśli mogę to tak określić i wg owej do najbliższego miejsca, gdzie jest przejrzystość mam bagatela 2 godz drogi samochodem w jedną stronę, a obserwacje można robić tylko w nocy, co by strasznie mnie zniechęciło już na starcie (co jest dość oczywiste), ponieważ poza domem, rodziną i pracą zajmuje się jeszcze studiowaniem, co wypady ogranicza drastycznie, co najwyżej na spacerek do parku (stąd myślałem też o lornetce).

Gdyby było warto lornetkę brać to myślę, że może być 400~ zł. Widziałem takie fajne z nikona za około 450 - Aculon A211 10x50 lub 16x50 oraz takie cuda jak skymaster 15x70 oraz 25x70 - cuda idąc tokiem rozmyślań, że duże może więcej, także w razie czego proszę o poprawę :).
 
Posty: 4
Rejestracja: 24 Lip 2017, 10:25

 

Postwojt0000 | 04 Sie 2017, 14:51

Trudne pytanie bo każdy ma inne odczucia. To co zachwyci jedną osobę nie koniecznie wzbudzi zachwyt u innej :)
Mogę tutaj przedstawić sytuację kiedy jeszcze miałem SW 80/400 i podczas obserwacji na ogródek przyszła koleżanka mojej żony żebym jej coś pokazał.
Wycelowałem w M13 i usłyszałem: "Takie coś? Takie coś to ja widzę codziennie jak okien nie umyje" :D

W lornetce najlepiej prezentują się gromady otwarte np M44, M45.
Powiększenie 10x jest chyba graniczne jeżeli chodzi o obserwację z ręki. Przy lornetkach 15x70 i wyżej bez statywu się nie obejdzie, a najlepiej sprawdzi się żuraw tylko takie rozwiązanie ma mało co wspólnego z mobilnością ;)
Obserwację lornetką mają swój urok. Można np zobaczyć pas oriona razem z mieczem i m42 w całym polu, albo głowę byka :)
Dodatkowo wzrasta zasięg gwiazdowy. W obiektywach np 50mm (lornetka 10x50) widać gwiazdy które gołym okiem są po prostu nieosiągalne.

p.s. wysłałem Ci wiadomość na PW.
DO Extreme 7x50 ED
SW 120/600+AZ4 _ GSO 10''
Bino MAXBRIGHT + 2x: ES 14mm, TV Panoptic 19mm; + ES 24mm 82*
CVM 2" _ ORION UB 2"
Awatar użytkownika
 
Posty: 536
Rejestracja: 01 Cze 2016, 15:16

 

PostKarol | 04 Sie 2017, 15:27

Frekz

https://astropolis.pl/topic/53356-tylko-lornetka/

panasmaras "opiera" obserwacje tylko na lornetkach

Mapa pokazuje na warstwie ATLS 2015 jasność nieba.

Nie każdego "jara" obserwacja lornetką i używa jej tylko do szukania wstępnego ale są tacy co używają tylko ich.


" co tak naprawdę widać w lornetce? Bo jeśli bym widział to samo co teraz i nic więcej to trochę słaba"
Może napisz jaką lornetka patrzyłeś i jakie obiekty ?

I ważne - kolorowych DS nie zobaczysz :wink:
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postmaciekp85 | 04 Sie 2017, 15:40

Frekz napisał(a):Zastanawia mnie jedna rzecz - co tak naprawdę widać w lornetce?

To chyba kwestia mocno indywidualna. Ja mam budżetową 15x70, dość słaby wzrok krótkowidza z dawno niezmienianymi okularami (przydałoby się już dodać z ćwierć dioptrii co najmniej). I przyznam, że kompletnie lornetkowe - oczywiście w tym wydaniu - doznania, nawet daleko od miasta pod ciemnym niebem, mnie nie porywają. Gdy ktoś pisze, że widok M31 w lornetce powala, to ja wzruszam ramionami. Może tak jest, gdy ktoś ma sokoli wzrok i lornetkę w cenie powyżej 1000 zł... Ale widok np. galaktyk Bodego na podmiejskim niebie w moim Newtonie 150/750 (głównie używanym do zabaw fotograficznych) też mnie absolutnie nie powalał - ot, dwie blade plamki.
SW 150/750, ED80, AZ-EQ5 GT, Nikon D7000, Altair 60mm i ASI120MC.
Trochę moich wysiłków głównie z EQ3-2 i EQ5 GoTo tutaj: https://www.flickr.com/photos/128133312 ... 3233199035 (nie warto nimi zaśmiecać Forum).
 
Posty: 40
Rejestracja: 14 Kwi 2017, 22:23

 

PostKarol | 04 Sie 2017, 15:44

Sama krótko lub dalekowzroczność nie ma nic do obrazu z danego sprzętu.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postmaciekp85 | 04 Sie 2017, 15:47

Sama nie... :) Może to też kwestia braku wprawy i cierpliwości z nastawianiem ostrości.
SW 150/750, ED80, AZ-EQ5 GT, Nikon D7000, Altair 60mm i ASI120MC.
Trochę moich wysiłków głównie z EQ3-2 i EQ5 GoTo tutaj: https://www.flickr.com/photos/128133312 ... 3233199035 (nie warto nimi zaśmiecać Forum).
 
Posty: 40
Rejestracja: 14 Kwi 2017, 22:23

 

PostSebastian Ś. | 04 Sie 2017, 15:59

Widok z lornetki jest super ale właśnie pod ciemnym niebem. Jeżeli masz jeździć pod ciemne niebo raz do roku to na początek nie ma wg mnie sensu. Z drugiej strony z teleskopem jest więcej kłopotu, rozstawianie, wynoszenie, ustawianie etc.

W przypadku miasta warto rozważyć w tej kwocie wspomniany refraktor 70/700. Dlaczego? Dla początkującego najważniejszy jest chyba efekt WOW w porównaniu do obserwacji gołym okiem. Zapewni to widok planet i Księżyca w powiększeniach kilkukrotnie większych niż z lornetki 10x50.
 
Posty: 2378
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postwampum | 04 Sie 2017, 16:13

Sebastian Ś. napisał(a):Widok z lornetki jest super ale właśnie pod ciemnym niebem. Jeżeli masz jeździć pod ciemne niebo raz do roku to na początek nie ma wg mnie sensu. Z drugiej strony z teleskopem jest więcej kłopotu, rozstawianie, wynoszenie, ustawianie etc.

W przypadku miasta warto rozważyć w tej kwocie wspomniany refraktor 70/700. Dlaczego? Dla początkującego najważniejszy jest chyba efekt WOW w porównaniu do obserwacji gołym okiem. Zapewni to widok planet i Księżyca w powiększeniach kilkukrotnie większych niż z lornetki 10x50.



Dlatego właśnie zaproponowałem Skyluxa, bo to jedyny słuszny wybór za tak małe pieniądze.
Na początek naprawdę wystarczy, a jakby Ci się udało złapać werjsę na stalowych 1,5" nogach i paralaktyku (EQ-Sky) to masz na początek bardzo dobrą stabilność zestawu startowego.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1200
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postkjacek | 04 Sie 2017, 20:11

Ilu nas tu jest, tyle opini dostaniesz, czasem mniej lub bardziej granularnych ;-). Bo każdy z nas inaczej widzi niebo, ma inne warunki do obserwacji itp itd.
Chcę przez to powiedzieć, że każdy wybór jest dobry. Czasem trafia się lepiej, czasem gorzej. Człowiek się uczy.
Co do Skyluxa mam mieszane uczucia, wolałbym refraktor 80/400 z wyciągiem 2 calowym. Albo nawet z oryginalnym.
Albo jednak lornetkę. 15x70 na statywie foto.
Nie zmieścisz się w tym budżecie tak, aby miało to ręce i nogi. Lornetka pokaże znacznie więcej, jak nie będzie latać w rękach. I nikt mnie nie przekona, że można prowadzić sensowne obserwacje z ręki 10x50 czy nawet mniej. Szybki przegląd nieba, owszem.
Co do kolorów, nie nastawiaj się na wiele, z wyjątkiem kolorów jaśniejszych gwiazd, często ślicznych, kontrastowych. Mgławice, galaktyki, gromadki są hymm... szarawe, monochromatyczne, mają jaśniejsze I ciemniejsze miejsca (nie wiem jak lepiej opisać ten kolor). Ale są I ciemne mgławice, jakby puste przestrzenie bez gwiazd.
Dla mnie wystarczy. Lubię znajdować takie, zwykłe niewielkie obiekty na niebie. Czasem jest to bardzo trudne. Ale im trudniej, tym większa radocha.
Od czego byś nie zaczął, będzie dobrze.
+ literatura + Stellarium.
Powodzenia.
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

PostOrzech | 05 Sie 2017, 14:57

Też proponuję kupić używanego Skyluxa 70/700, właśnie że względu na efekt "wow". Lornetką zobaczysz więcej niż gołymi oczami ale DSy będę małymi mgiełkami. Nie licząc niektórych gromad otwartych i kilku mgławic.
Jak się nie spodoba to sprzedasz za podobne pieniądze i tyle :-)
16" made by Piotrek K
ED100
Xcell 5, 7, APM XWA 13, Lunt 20
ESy 8,8, 30
UHC 2" OIII 2", H-beta 2"
Nikon EX 10x50,
Awatar użytkownika
 
Posty: 2002
Rejestracja: 21 Paź 2013, 17:11
Miejscowość: Olkusz

 

PostFrekz | 05 Sie 2017, 16:53

A co właściwie te Ds'y oznaczają? Bardzo często widzę na forach i stronach, że pojawia się owe słowo, lecz niestety nic mi to nie mówi. Zastanawiam się czy ma to sens w kontekście tego, że mieszkam w dosyć jasnym mieście :/. Dlatego myślałem o lornetce bo ułatwia transport itd, a nie wiem czy same obserwacje z balkonu (który skierowany jest na wschód) w oświetlonym mieście przy pomocy teleskopu miałoby sens (w sensie czy warto)? i Czy za te 400-450 powiedzmy nie ma lepszego sprzętu w takim razie? Dziwi mnie fakt, że przeglądając fora i sprzęty tam polecane takie "do 400zł" w tej chwili kosztują 650+, nie wiem czy to ludzie tak polecali celowo, czy po prostu tak cena optyki podrożała?

Wolałbym też nowy sprzęt - ponieważ ze starymi sprzętami miałem dużo różnych mało ciekawych przygód - tylko raz mi się udało kupując optykę dla Canona.
 
Posty: 4
Rejestracja: 24 Lip 2017, 10:25

 

PostKarol | 05 Sie 2017, 17:12

DS - Deep Sky lub DSO - Deep Sky Object czyli obiekty głębokiego nieba czyli wszystko po za naszym Układem Słonecznym (US) np. mgławice, galaktyki.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postjaros1 | 05 Sie 2017, 17:57

Spełnienie twoich warunków zapewni program Stellarium, no i zaoszczędzisz te 300 zł.
 
Posty: 56
Rejestracja: 03 Sty 2017, 02:40

 

Postpmochocki | 07 Sie 2017, 16:02

Co wybrać do rozpoczęcia zabawy z astronomią?

Może na początek jakąś lekturę ...
Ja przed zakupem lornetki przeczytałem dwie książki, które dały mi jasne wyobrażenie co zobaczę przez lornetkę. Wydaje mi się, że bardzo łatwo jest się zawieść zarówno pierwszym teleskopem jak i pierwszą lornetką. Do zakupu teleskopu dojrzewałem chyba rok.
Wszystko zależy jakie masz oczekiwania.

obserwacje można robić tylko w nocy, co by strasznie mnie zniechęciło już na starcie (co jest dość oczywiste), ponieważ poza domem, rodziną i pracą zajmuje się jeszcze studiowaniem, co wypady ogranicza drastycznie, co najwyżej na spacerek do parku (stąd myślałem też o lornetce).

Doskonale rozumiem ten problem. Teleskop mam od niedawna, ale jak są sprzyjające warunki moja ilość snu spada dramatycznie i są noce, że śpię tylko 3-4 godziny. Ale każde hobby wymaga jakiegoś poświęcenia... Więc jak masz czas tylko na spacerek w parku pod zanieczyszczonym światłem niebem to znów możesz być zawiedziony.

a nie wiem czy same obserwacje z balkonu (który skierowany jest na wschód) w oświetlonym mieście przy pomocy teleskopu miałoby sens (w sensie czy warto)?

Wenus, Marsa, Jowisza czy Saturna przez teleskop z balkonu zobaczysz (jak akurat będą na wschodzie i akurat będzie dobra pogoda). Pewnie gwiazdy podwójne też dasz radę pooglądać. Czy to ma sens? - ja tak oglądam. Czy Tobie będzie się podobało? - tego nie wiem, tu musisz chyba odrobić pracę domową i jeszcze trochę poczytać. Ile jesteś w stanie zapłacić za te widoki? - Na to pytanie musisz odpowiedzieć sobie sam.

Dziwi mnie fakt, że przeglądając fora i sprzęty tam polecane takie "do 400zł" w tej chwili kosztują 650+, nie wiem czy to ludzie tak polecali celowo, czy po prostu tak cena optyki podrożała?

Ceny się zmieniają i zazwyczaj rzeczy nie tanieją. Ale czasami trzeba też lepiej poszukać...

Co można Tobie doradzić ...
  • Wybierz się 12 Sierpnia na Perseidy.
  • Kup książkę lub pooglądaj szkice z książek - jak na przykład z tej: http://www.cambridge.org/features/turnleft/
  • Może udałoby Ci się pożyczyć lornetkę? Choć i tak uważam, że w dobrą lornetkę warto zainwestować ...
Lornetki: Nikon Action EX 10x50 CF i Nikon Action EX 7x35 CF
Teleskopy: SW 120ED, AT72ED i SW MAK 127 2"
 
Posty: 44
Rejestracja: 23 Maj 2017, 21:56
Miejscowość: Gdynia

 

PostFrekz | 08 Sie 2017, 14:01

Chyba kupię sobię lornetkę na próbę, ale chętnie zobaczę też te książkę.

Jest jakaś konkretna, którą możecie polecić, żeby się zapoznać i stwierdzić czy to faktycznie dla mnie?
 
Posty: 4
Rejestracja: 24 Lip 2017, 10:25

 

Postpmochocki | 08 Sie 2017, 23:36

Książki, które polecam lub nie opisuje w tym wątku: viewtopic.php?f=16&t=45441

W Twoim przypadku przydałaby się książka z dobrymi szkicami, np: "Turn Left at Orion". Jednak zakup skonsumowałby 1/4 Twojego budżetu. Dlatego proponowałem zapoznanie się ze stroną tej książki: http://www.cambridge.org/features/turnleft/. Szkice widoków z szukacza odpowiadają temu czego możesz się spodziewać zobaczyć w lornetce.

Ponadto tutaj masz Tabelę Wimmera: http://picios.pl/wimmer/. Dla sporej części obiektów masz szkice z lornetki 10x50. Warto przeczytać sobie uwagi, które można wyświetlić na klikając na stronie link w prawym, górnym rogu.
Jak wszystkiego obserwowania nieba trzeba się nauczyć. Stosowanie metody zerkania, nauka nieba aby odnajdywać ciekawe obiekty - to wszytko można ćwiczyć bez lornetki i teleskopu.
Dedykuję Tobie ostatnią, ale chyba najważniejszą radę, którą można przeczytać w tej niesamowitej publikacji jaką jest Tabela Wimmera:
Po prostu obserwuj! Jeśli nie masz teleskopu, to weź lornetkę. Zabieraj ją na każdy wyjazd pod ciemne niebo. Najlepiej mieć obydwa te narzędzia i pozwalać im uzupełniać się w trakcie obserwacji. Natomiast jeśli nie masz ani teleskopu, ani lornetki, wystarczą również same oczy i ciemne, czyste niebo. Ciemne niebo jest najważniejszym czynnikiem w obserwacjach astronomicznych. Nawet drogi i duży teleskop z zestawem najlepszych okularów nie zastąpi najcenniejszego ciemnego nieba.
Lornetki: Nikon Action EX 10x50 CF i Nikon Action EX 7x35 CF
Teleskopy: SW 120ED, AT72ED i SW MAK 127 2"
 
Posty: 44
Rejestracja: 23 Maj 2017, 21:56
Miejscowość: Gdynia

 

Postwiaterwiater | 09 Sie 2017, 07:54

Może wyda się to śmieszne, ale wczoraj oglądałem jakąś eMkę, a dzisiaj czytam ten temat i pomyślałem sobie, że chętnie zagrałbym w taki Mass Effect czy Prey. Nigdy nie grałem w żadne gry, noooo, kiedyś grałem, jak postawili niedaleko mnie taką budę z automatami za 2 złote. Pomyślałem sobie jednak, że muszą to być niezłe gry skoro inni ludzie mają po nich ochotę oglądać niebo nocą. W szafie mam jeszcze starego Commodore, to taki sprzęt typowo do gier, dlatego mam pytanie do kolegi Frekz. Czy da się do niego wgrać Mass Effect? :D

A tak na poważnie. Zanim wydasz te 300zł, pooglądaj najpierw jakieś zdjęcia z NASA, a później porównaj je sobie ze szkicami astronomicznymi z forów wszelakich, bo po Mass Effect, oglądanie nocnego nieba zabije ci wyobraźnię.
 
Posty: 2
Rejestracja: 09 Sty 2017, 12:47

 

PostJSC | 09 Sie 2017, 08:56

Ja zaczynałem od lornetki 20x60 i... było to dla mnie rozczarowanie. Dopiero SkyLux 70/700 wywołał efekt WOW jak to tu ktoś nazwał. W/g mojej skromnej opinii, lornetka nie jest dla "zielonych" - tu trzeba miec pewne przygotowanie merytoryczne, aby obserwacje astronomiczne były "wciągające".
Teleskopik - nawet taki jak 70/700 zapewnia różne powiększenia, lornetka tylko jedno i w dodatku małe (mało atrakcyjne dla kompletnego nowicjusza). Oczywiście to moje osobiste zdanie, ale oparte na doświadczeniach (osobistych) i dotyczy sprzętu za 300zł...

Następna sprawa - czy nie lepiej zamiast 70/700 kupić 80/400? - i to znowu - dla nowicjusza raczej nie. Bo nowicjusz (bez wiedzy o obiektach) i tak będzie walił maksymalne planetarne powiększenia (w większości wypadków), co przy tak krótkim refraktorze objawi się kolorowymi obwódkami wokół jasnego obiektu i słabą ostrością (określając kolokwialnie).
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKarol | 09 Sie 2017, 09:17

JSC napisał(a):W/g mojej skromnej opinii, lornetka nie jest dla "zielonych" - tu trzeba miec pewne przygotowanie merytoryczne, aby obserwacje astronomiczne były "wciągające".


Ja ogarnąłem lornetkę "od razu", bez żadnych przygotowań. Wciągnęła i to bardzo.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 167 gości

AstroChat

Wejdź na chat