Wymiana zasilacza do HEQ5, problemy z zasilaniem

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostMarcinxxl2 | 02 Sie 2017, 03:19

Witam, przygotowuje się do sprzedaży mojego montażu HEQ5 SynScan, jednak dzisiaj zauważyłem jeden problem, czasami przy ruchu głowicy montaż traci zasilanie na chwilę i się resetuje. Wydaje mi się, że może to być wina zasilacza. Montaż kupiłem na forum i myślałem że dołączony do niego zasilacz to jest jakiś markowy Sky-Watcher, jednak teraz mi się wydaje, że nie do końca. Nie ma on żadnych opisów, a jedynie informacje o 12 V i 2 amperach. Po pierwsze wydaje mi się, że 2 ampery to za mało. Po drugie odczyty napięcia pokazują jedynie 11,4 V zamiast 12 V, co wydaje mi się, że też może powodować problemy. Moje pytanie brzmi, czy mogę po prostu kupić jakiś pierwszy lepszy zasilacz 12V 5A, czy potrzeba jakiegoś markowego Sky-Watcher? Z góry dziękuje za odpowiedź.
„A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne…”
 
Posty: 201
Rejestracja: 28 Gru 2012, 21:29
Miejscowość: Poznań

 

Postmakower | 02 Sie 2017, 05:42

Marcinxxl2 napisał(a):Witam, przygotowuje się do sprzedaży mojego montażu HEQ5 SynScan, jednak dzisiaj zauważyłem jeden problem, czasami przy ruchu głowicy montaż traci zasilanie na chwilę i się resetuje..........


Na pczątek sprawdź w jakim stanie jest wtyczka zasilania wkładana do gniazda montażu. Czy siedzi dobrze, ciasno, czy nie ma luzów podczas obracania montżu?
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Postfizyk5 | 02 Sie 2017, 11:27

Pozwólcie, że się dołączę.
W moim heq5 podczas pracy mruga czerwona dioda. Jest to obiaw słabego zasilania.
Akumulatora raczej nie winie. Podobno jest to częsty problem wtyczki lub gniazda.
Czy ktoś z was wie jaka to wtyczka? Jaka jest średnica bolca w gniezdzie heq5?
Jaka wtyczka najlepiej pasuje do tego gniazda?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1037
Rejestracja: 14 Wrz 2014, 20:10

 

PostMarcinxxl2 | 02 Sie 2017, 13:31

Wtyczka siedzi dość luźno, to pewnie też może powodować problemy.
„A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne…”
 
Posty: 201
Rejestracja: 28 Gru 2012, 21:29
Miejscowość: Poznań

 

Postchavez1976 | 02 Sie 2017, 15:00

fizyk5 napisał(a):Pozwólcie, że się dołączę.
W moim heq5 podczas pracy mruga czerwona dioda. Jest to obiaw słabego zasilania.
Akumulatora raczej nie winie. Podobno jest to częsty problem wtyczki lub gniazda.
Czy ktoś z was wie jaka to wtyczka? Jaka jest średnica bolca w gniezdzie heq5?
Jaka wtyczka najlepiej pasuje do tego gniazda?

W HEQ5 jest standardowe gniazdo zasilające DC 5.5/2.1.
Mrugająca dioda oznacza spadek napięcia chyba poniżej 11V i dalsze używanie montażu grozi jego uszkodzeniem.
Naładuj aku i zmierz jakie jest napięcie po naładowaniu. Wartość można wyświetlić w pilocie Synscan.
Odnośnie autora wątku, zasilacze 12V 3A kosztują grosze dlatego lepiej zmienić szybko zasilacz niż ryzykować dalsze testy i uszkodzenie montażu.
Luźna wtyczka będzie raczej powodować rozłączanie zasilania. Zbyt mała moc zasilacza też może powodować resety i wyłączenia montażu.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostMateuszW | 02 Sie 2017, 19:49

Marcinxxl2 napisał(a):Moje pytanie brzmi, czy mogę po prostu kupić jakiś pierwszy lepszy zasilacz 12V 5A, czy potrzeba jakiegoś markowego Sky-Watcher? Z góry dziękuje za odpowiedź.

Nie istnieje zasilacz markowy od SW. Kup jakiś przyzwoity, rzędu 50-80 zł i będzie git. Teoretycznie HEQ5 nigdy nie przekracza 2A, ale być może kiepski zasilacz nie zawsze zapewnia nawet to, co deklaruje. 3A powinno dać już wystarczający zapas, nie trzeba aż 5.
SW 200/1000, TSAPO65Q, NEQ6, CEM25EC, Atik 383L+, ASI1600MMC, PG Chameleon3, MPCC, IDAS LPS P2, Nagler 9mm, Powermate 5x, 2,5x, Nikon D80, Nikon D7500, Samyang 135
DreamFocuser mini
Dostępny w sprzedaży!
Awatar użytkownika
 
Posty: 3138
Rejestracja: 27 Lis 2011, 23:09
Miejscowość: Wieliczka

 

Postzbyszek | 02 Sie 2017, 22:34

Napięcie z zasilacza zależy od jego obciążenia. Jak jedna oś ciężej chodzi to napęd więcej prądu potrzebuje i napięcie może spadać . Druga sprawa to solidny zasilacz wyrobi przy większym obciążeniu, ale układ scalony co steruje silniczkami uszkodzić się może z przegrzania. Słaby zasilacz nie wyrobi i nie uszkodzi scalaka .
Może ma ktoś pomysł aby napięcie co idzie do silniczków sterowało jakimś układem czy tranzystorami aby fabryczny scalak odciążyć ? To ważne szczególnie jak kolizja tuby z montem. Moje pytanie dotyczy napędów silniczków prądem stałym.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 03 Sie 2017, 15:20

Do tych montaży jak i EQ-6 polecamy sprawdzony i przetestowany na oscyloskopie nasz zasilacz 12 V 5A,
http://astrokrak.pl/623-zasilacz-siecio ... opow-.html
nadaje się on do pracy ciągłej bo ma odpowiedni nadmiar mocy w sam raz na chłodne i wilgotne noce gdzie silniki ledwo ciągną mechanikę z przymarzniętym smarem a jego wtyczka ma w środku sprężynujące elementy co powoduje pewny kontakt elektryczny i nie przerywanie pracy montażu co jest bardzo niebezpieczne dla jego elektroniki :
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostMarcinxxl2 | 04 Sie 2017, 14:35

Zakup nowego zasilacza rozwiązał problem, stałe napięcie 12,0 ~ 12,1 V, dioda nie mruga nawet przy szybkim kręceniu wtyczką.
„A cóż piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko co piękne…”
 
Posty: 201
Rejestracja: 28 Gru 2012, 21:29
Miejscowość: Poznań

 

Posttayson.82 | 04 Sie 2017, 19:36

Polecam przerobić jeszcze wtyczkę na coś takiego jak e nowych SA z serii AZ-EQ

Wymiana zasilacza do HEQ5, problemy z zasilaniem: Screenshot_20170804-193517.png
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postthom | 04 Sie 2017, 22:55

Kupiłem z taką wtyczką, po przeróbce. Stabilnie siedzi.
Zasilacze komputerowe dają radę z mocą. Wymiana technologiczna pozostawiła mi stary zasilacz komputerowy, drobna przeróbka i dorobiłem gniazdo zapalniczki i śmiga aż miło :) tam jest spora nadwyżka mocy. Podzespoły komputerowe to delikatny sprzęt dlatego te zasilacze idealnie się nadają do zasilania Goto czy HEQ
Tutaj instrukcja jak zbudować i o czym pamiętać: https://majsterkowo.pl/zasilacz-warszta ... lacza-atx/
SW Synta 8";SW/SA P-DS150; Omegon 66/400 ED; SW Esprit 80 APO. Samyang 14 F/2.2, 135 F/2
Astroberry
 
Posty: 594
Rejestracja: 24 Lut 2014, 21:55
Miejscowość: Wro

PostEl Mecánico | 21 Sie 2017, 19:44

zbyszek napisał(a):Napięcie z zasilacza zależy od jego obciążenia. Jak jedna oś ciężej chodzi to napęd więcej prądu potrzebuje i napięcie może spadać . Druga sprawa to solidny zasilacz wyrobi przy większym obciążeniu, ale układ scalony co steruje silniczkami uszkodzić się może z przegrzania. Słaby zasilacz nie wyrobi i nie uszkodzi scalaka .
Może ma ktoś pomysł aby napięcie co idzie do silniczków sterowało jakimś układem czy tranzystorami aby fabryczny scalak odciążyć ? To ważne szczególnie jak kolizja tuby z montem. Moje pytanie dotyczy napędów silniczków prądem stałym.

Cewki silników dostają zasilanie z mostków H, czyli układu tranzystorów, odciążając mikroprocesor. Kwestia tylko czy SW zastosował mostki scalone czy pojedyncze tranzystory.
Soligor MT-800 na HEQ5, Orion SkyGlow 2", vixen LV 18mm, Plossle 4, 10 i 25mm, filtr księżycowy, obecnie w Obserwatorium w Sopotni Wielkiej.
http://www.polaris.org.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 401
Rejestracja: 09 Wrz 2008, 17:25
Miejscowość: Chrzanów

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości

AstroChat

Wejdź na chat