Mak,Makowi nie równy! Czyli wersja niebieska kontra czarna!

Postdaniel | 30 Kwi 2018, 21:44

Witajcie.
Mam do Was pytanie. Jak optycznie oceniacie maczki niebieskie a jak czarne? Czy to normalne, że na 3 "przebadane" czarne maczki- 90, 102 i 127 nie trafiłem na dobry egzemplarz? Mak niebieski- niestety jeden-90 mimo małej apertury zamiótł wszystkie pod dywan. Chciałbym Was (pewnie kiedyś pisałem o tym) zapytać jakie są wasze spostrzeżenia. Mam teraz na testach maczka 127 w czarnej wersji- obrazy dramat-mimo wzorowej kolimacji :shock: Te same spostrzeżenia miałem do mniejszych tubek.
Czy faktycznie niebieskie wersje są lepsze czy trafiłem wtedy na dobry egzemplarz? Może ktoś w południowej Wielkopolsce ma ktoś niebieskie maczki do porównania z czarnym?
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 30 Kwi 2018, 21:53

Cześć Daniel.

Moim zdaniem trafiłeś na Felerne jak i dobry Egzemplarz , mój kolega posiada np. Świetny egzemplarz Maka 127mm w wersji Celestrona SLT i też jego maszynka przy dobrym Seengu powala. Czy to niebieska czy czara tuba to dokładność wykonania optyki gra rolę a nie kolor czy marka chińskiego takiego Maka które wychodzą z jednej faryki pod róznym Logo z różną kontrolą jakości.Rozrzut jest bardzo duży i też może być nawet kiepska seria która wylądowała w Europie a nie poszła na inne rynki Świata.Z chińskimi wyrobami tak jest jak z dętkami do rowerów jedne trzymają powietrze a w innych z rzadką gumą ono schodzi. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 30 Kwi 2018, 23:25, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postlolak89 | 30 Kwi 2018, 22:49

Nie wiem czy jest jakaś różnica w makach w Europie ale na moim kartonie z najnowszej dostawy Skymaxa jest Made for GB (czy jakoś tak, karton na strychu). Czy te dostępne w Polsce mają jakieś oznaczenie?
lolak89
 

Postkrzysiek.p | 30 Kwi 2018, 22:54

Brawo Krzychu :-) !
Trafna analogia ;-)
Ps.
Posiadałem MTO. 11CA z porysowanymi powłokami,ale obrazy żyleta, a miałem jednocześnie Tak-a Fs 60cb i próbowałem sobie wytłumaczyć, że nie Tak..strasznie przepłaciłem ;-)

Pozdrawiam !
Vixen Ultima 8x42 , WO 10X50 ED, Nikon Monarch 16x56
R 102/600, Meade SP 26, Vixen LV 7, Vixen LV 5, Bino WO
Manfrotto 055 XPROB / 701HDV
 
Posty: 195
Rejestracja: 04 Lis 2005, 14:48
Miejscowość: Nowa Słupia / Kielce

PostKrzysztof_P | 30 Kwi 2018, 23:28

Cześć Krzysztof.

Rysy to tylko kwestia estetyki i nic więcej , jeżeli optyka jest pierwszorzędna to i jakość obrazów jest bardzo dobra. Chyba że mamy dość spore i grubsze rysy na korektorze Maka czy SCT to wtedy zachodzi zjawisko Dyfrakcji jak od ramienia mocującego LW w Newtonie i obraz może być w jakimś stopniu pogorszony od instrumentu bez tych defektów. Natomiast w konstrukcji Newtona czy Cassegraina to w praktyce pomijalne sprawy.Drobne ryski na powłokach korektorów: Maków czy SCT lub Refraktorów też można w sumie zlekceważyć , grubsze zarysowania na pewno nie przejdą tak całkowicie bez echa , ale też nie ma co wyolbrzymiać ich niekorzystnego wpływu na obraz , gdyż w praktyce jest niewielki.
A pierwszorzędna optyka to nie oznacza bez rys tylko dokładnie wykonana jak należy i optycznie bez większych błędów wykonania , które psują nam najbardziej obraz i to przede wszystkim decyduje o jakości sprzętu i generowanego przezeń obrazu.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 01 Maj 2018, 10:36

Danielu, zdam fundamentalne wręcz pytanie o metodologię porównań Maków, bo jeśli wszystkich nie porównałeś w jednym miejscu i czasie tej samej nocy przy tym samym seeingu i tym samym stanie naszej atmosfery jak zamglenie czy zapylenie to nie masz prawa wyciągać praktycznie żadnych sensownych wniosków a większość wniosków wyciągnięta z rożnych nocy i pojedynczo testowanych teleskopów jest błędna bo brak im wspólnej podstawy czyli takich samych warunków obserwacyjnych :arrow: :roll: :oops:
Nawet najlepszy teleskop Takahashi czy super Mak Santela przy złym seeingu i zamgleniu nie da tak dobrych obrazów jak przeciętny Newton czy Mak SW w bardzo dobrą pogodę z klarownym niebem z idealnym seeingiem :arrow: :wink: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJanusz_P. | 01 Maj 2018, 10:43

Krzysztofie, PZO przed wielu laty wprowadziło normy klas czystości powierzchni optycznych pod wzgledem pogarszania kontrastu obrazu przez rysy na optyce i z tych norm zdecydowanie wynika że nie grubość rys ma tu kluczowe znaczenie ale łącza ich długość, bo każda rysa daje efekt dyfrakcyjny jak ramię pająka w Newtonie więc optyka pokryta gęstą siatką nawet maleńkich rysek ledwo widocznych gołym okiem da dużo miększy obraz nić czysta optyka z nawet grubą ale jedną krótką ryską szeroką na 0,5 mm na optyce :arrow: :idea: :roll:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 01 Maj 2018, 12:04

Cześć Januszu.

Owszem , jak będzie ich dużo to sumaryczny wpływ się zwiększy , natomiast pojedyncze czy tam w paru miejscach jakieś ryski na korektorach bym osobiście ze względu na mały wpływ zlekceważył w stosunku do dokładności wypadkowej optyki. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 01 Maj 2018, 12:08

Idąc tym tokiem rozumowania zlekceważ ugięcia dyfrakcje światła na ramionach pająka a rysy o łącznej długości ramion dadzą taki sam efekt pogorszenia kontrastu obrazu jak pająk w teleskopie czyli nie wolno ich lekceważyć tylko należny zdecydowanie wziąć pod uwagę bo mają znaczący wpływ na jakość wypadkowego obrazu, patrz normy PZO :arrow: :roll: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 01 Maj 2018, 12:31

Nie do tego dążył mój wniosek , dokładność wykonania optyki ma większe znaczenie niż wpływ paru małych rysek na korektorze na wypadkowy obraz z Teleskopu. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 01 Maj 2018, 12:36

Janusz_P. napisał(a):Idąc tym tokiem rozumowania zlekceważ ugięcia dyfrakcje światła na ramionach pająka a rysy o łącznej długości ramion dadzą taki sam efekt pogorszenia kontrastu obrazu jak pająk w teleskopie czyli nie wolno ich lekceważyć tylko należny zdecydowanie wziąć pod uwagę bo mają znaczący wpływ na jakość wypadkowego obrazu, patrz normy PZO :arrow: :roll: :idea:

W newtonie rysy na LG nie działają tak jak pająk na dyfrakcję, bo światło ulega tylko odbiciu w LG i rysa powoduje tylko to, że światło tam się nie odbije , zmniejszając w ten sposób tylko powierzchnię czynną LG, czyli ilość rys , ich długość jest tu bez znaczenia. Jedynie rysy na LW były by bardziej szkodliwe, bo już wchodzą w światło ogniska.
Natomiast, rysy są szkodliwe tylko w obiektywie soczewkowym , bo tylko wtedy działają tam tak jak pająk w newtonie.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostJanusz_P. | 01 Maj 2018, 12:43

Endriu, rysy w Newtonie działają dyfrakcyjnie dokładnie tak samo dlatego tak tanio są sprzedawane na giełdzie teleskopy z mocno przepracowaną, porysowaną optyką bo to znacząco obniża ich wartość użytkową i obserwacyjną :arrow: :roll: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postendriu624 | 01 Maj 2018, 12:51

Janusz_P. napisał(a):Endriu, rysy w Newtonie działają dyfrakcyjnie dokładnie tak samo dlatego tak tanio są sprzedawane na giełdzie teleskopy z mocno przepracowaną, porysowaną optyką bo to znacząco obniża ich wartość użytkową i obserwacyjną :arrow: :roll: :mrgreen:

Ja mam niestety inne zdanie, bo dla mnie rysa na LG, to po prostu tylko czarna dziura.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostJanusz_P. | 01 Maj 2018, 12:54

Możesz sobie mieć swoje zdanie, to wolny kraj ale nie zmienia faktu że rysa jest elementem dyfrakcyjnym zaburzającym finalny obraz :arrow: :roll:
Na zasadzie takich rys działają siatki dyfrakcyjne i to zarówno transmisyjne jak i refleksyjne robione na lustrzanych powierzchniach więc masz dowód na to że rysy mają wpływ na bieg promieni, dyfrakcję i jakość obrazu :roll: :oops:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postdaniel | 01 Maj 2018, 16:02

I znów temat zszedł na rysy...
Miałem okazję porównać kilkukrotnie podczas tej samej nocy mąka 90 niebieskiego i czarnego i różnice były właśnie w miękkości obrazu. W niebieskim żyleta a w czarnym mydło
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2687
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostKrzysztof_P | 01 Maj 2018, 16:06

Zatem jeden by słabszy , ale to od razu nie wniosek że wszystkie czarne , kwestia partii teleskopów , mogły być te lepsze i te słabsze jak to w masowych chińskich wyrobach , jak leci tak dawaj.Za pewną jakość niestety trzeba płacić i wtedy mamy czarne na białym a tak nigdy nie wiadomo do końca czym dysponujemy.Przerzuciłem tych Maków sporo i rozrzut jest jak tra la la , odkąd pracuję na Intesach to problem zniknął i jakość się widocznie podniosła. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 02 Maj 2018, 17:06

daniel napisał(a):I znów temat zszedł na rysy...
Miałem okazję porównać kilkukrotnie podczas tej samej nocy mąka 90 niebieskiego i czarnego i różnice były właśnie w miękkości obrazu. W niebieskim żyleta a w czarnym mydło

A użyłeś tej samej kątówki i okularu bo kątówki kitowe mają dużo wiekszy rozrzut jakości niż same Maki :arrow: :wink: :?:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postlolak89 | 02 Maj 2018, 18:54

Sam jestem ciekaw wyników bo w moim starym około 10 letnim SLT 127 obrazy często były super, w nowym Skymaxie za to raz czy dwa trafiłem na warunki gdzie seeing nie robił papki z obrazów. Może to wina pogody? Nie tak dawno przypowerowałem do 450x bez jakiejś znaczącej utraty na jakości obrazu ale większość nocy to właśnie walka z ostrością i wytężanie wzroku żeby dojrzeć coś więcej niż dwa pasy i pociemnienia.

Danielu, nie szczędź klawiatury.

Swoją drogą jak może być tak duży rozrzut na jakości skoro klepie to jedna i ta sama maszyna?
lolak89
 

Postmarianowski | 03 Maj 2018, 13:54

Endriu miałeś MAki kiedyś i jak pamiętam chwaliłeś,które to były :?: czarne czy niebieskie :?:
Niebieskie to chyba były tylko 1,25" wyciągi.Przelot optyczny np.127 niebieskiego i nowszego czarnego były takie same :?:
Awatar użytkownika
 
Posty: 782
Rejestracja: 17 Sie 2012, 22:21
Miejscowość: Pólnocna Jura

 

Postendriu624 | 03 Maj 2018, 18:05

Niebieski 127 chyba dawał najlepszy obraz , miałem wtedy razem z nim złotego maka 150 ( kupiony w słynnej promocji Delty za 1399 zł), i miałem dylemat którego sprzedać, jednak został złoty mak 150 bo większa apertura ostatecznie wygrała, a niebieskiego maka 127 sprzedałem bo zamarzyła mi się Synta 8 na Dobsonie, która też została sprzedana, bo mak 150 pozamiatał ją na planetach. Miałem dość długo złotego maka 150 , na tyle długo że razem z nim pojawiła się nowsza czarna wersja maka 127 2 cale . niestety obrazy już nie były takie w odniesieniu do złotego 150 , a zarazem do niebieskiego maka. brakowało w nim tej idealnej ostrości i tego czystego kontrastu. Porównanie było tu dość wiarygodne, bo było zawsze porównywane na kilku moich stałych obiektach plenerowych , dodatkowo z nasadką bino SW.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postwampum | 05 Maj 2018, 12:59

Znam Daniela i powiem tylko tyle, że w okolicy jest to człowiek bardzo doświadczony i właściwie to co powie jest dla Nas wyznacznikiem obserwacji i podejścia do astronomii. Kolega Daniel przebudował od nowa refraktor ZEISS ASIOLA - z prypetiami ale w końcowym sukcesem - patrz dział ATM.
W związku z powyższym podważanie sposobu testów obserwacyjnych jest bezzasadne - na pewno zrobił to jak powinno być.
Wnioski nasuwają się same....pogoń "managerów tabelkowiczów" za większymi zyskami i krojeniem na wszystkim co się da, powoduje że dostajemy jakościowo coraz gorsze produkty, mamy tego jeden z przykładów.
Cała prawda o aktualnej rzeczywistości, z małymi wyjątkami.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postszary | 05 Maj 2018, 13:38

Myślę, że na różnice w obrazach między poszczególnymi egzemplarzami wpływa przede wszystkim kontrola jakości w chińskich fabrykach, a nie technologia. Być może kiedyś ta kontrola była po prostu bardziej rygorystyczna. Jakiś czas temu miałem możliwość bezpośredniego porównania z kolegą wprawdzie nie maków, ale trzech budżetowych refraktorów SW 80/400, stojących obok siebie. Aby porównanie było miarodajne, użyliśmy do tego tej samej kątówki i tego samego okularu, wkładanych po kolei do każdego z tych trzech egzemplarzy. Okazało się, że każdy z nich daje inne obrazy. Podczas gdy w jednym aberracja chromatyczna na Księżycu i Jowiszu naprawdę była ledwo zauważalna, w drugim fiolet na każdym z tych obiektów wręcz walił po oczach. Korekcja trzeciego testowanego egzemplarza plasowała się gdzieś pośrodku. Dodam, że wszystkie trzy tuby były z nowszej, czarnej wersji tego teleskopu.
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

PostJanusz_P. | 05 Maj 2018, 13:59

wampum napisał(a):Znam Daniela i powiem tylko tyle, że w okolicy jest to człowiek bardzo doświadczony i właściwie to co powie jest dla Nas wyznacznikiem obserwacji i podejścia do astronomii. W związku z powyższym podważanie sposobu testów obserwacyjnych jest bezzasadne - na pewno zrobił to jak powinno być.

Poznałem Daniela osobiście w Krakowie, to zdolny, młody, pracowity i ambitny człowiek ale jego doświadczenie w astronomii instrumentalnej z racji wieku jest jeszcze niewielkie więc zamiast go tu niepotrzebnie bronić bo nie potrzebuje tutaj żadnego adwokata :wink: namów go na powtórzenie testu z tą samą kątówka (najlepiej z wyższej półki żeby nie rzutowała na jakość obrazu) i tym samym okularem jednej nocy z dwoma Makami bo brak jedności miejsca, czasu i sprzętu bardzo rzutuje na wiarygodność tego typu porównania a takie doświadczenie w testowaniu sprzętu przychodzi z wiekiem, tego nie da się wypić z mlekiem matki ani nauczyć w szkole :arrow: :roll: :|
Zwróć proszę uwagę że nie atakuje Osoby tylko zwracam kulturalnie uwagę na błąd w metodologii przeprowadzonego przez Nią testu porównawczego a taki błąd jak użycie 2 różnych, kitowych kątówek można oczywiście na przyszłość wyeliminować jak sie już o nim wie :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostSebastian Ś. | 05 Maj 2018, 23:17

Myślę, że to jest mit z tymi Makami. Co chińskie to chińskie, pewnie rozrzut jest taki sam w każdej partii. Nawet rozsądek podpowiadałby, że im nowszy sprzęt to produkowany nowszymi maszynami, więc bardziej dokładnie.

Prawdopodobnie za 2 tygodnie będę miał szansę porównać mojego Maka 127 niebieskiego z Makiem 127 czarnym. Jak dojdzie to do skutku opiszę w tym temacie. Wrzucę kątówkę WO dielectric i kilka różnych okularów do obu.
 
Posty: 2360
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postchondryt | 05 Maj 2018, 23:39

Witam.
Myślę że nie ma jakiejś znaczącej różnicy w optyce między niebieskimi a czarnymi Makami lub nie ma jej w cale, jeśli warunki {seing} są dobre to i obrazy będą dobre. Ile to razy patrząc na roziskrzone gwiazdy myślimy super warunki a na planetach kicha, z doświadczenia wiem że naprawdę dobre warunki zwłaszcza do obserwacji planet zdarzają się niestety rzadko.

Pozdro... .
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Sawomir113 oraz 108 gości

AstroChat

Wejdź na chat