Porównanie optyki w refraktorach Bresser Lyra vs Spinor Opti

PostTomek 77 | 22 Wrz 2017, 14:55

Witam :)

Wiem jak dużo jest dyskusji o wykonaniu , różnicach , firmach sprzętu itd
Jak wiadomo czasem gorszy teleskop z lepszym okularem będzie lepszy od lepszego teleskopu z gorszym okularem.

Zadaje więc konkretne pytanie o porównanie optyki w sensie wykonania soczewek , jakimi powołokami pokryte itd
I napisanie według kolejności które lepiej wykonane i dające lepsze obrazy w zastosowaniu tego samego okularu :)
W temacie napisałem firmy (model) i konkretny rodzaj.
Bardzo chętnie usłyszę wypowiedź Pana Janusza :)

Pozdrawiam Tomek
 
Posty: 10
Rejestracja: 19 Wrz 2017, 16:58
Miejscowość: Okolice Krakowa

 

PostTomek 77 | 22 Wrz 2017, 14:56

Porównanie optyki w refraktorach Bresser Lyra vs Spinor Optics vs Sky Watcher (przykład - typ 70/700)
 
Posty: 10
Rejestracja: 19 Wrz 2017, 16:58
Miejscowość: Okolice Krakowa

 

PostJanusz_P. | 22 Wrz 2017, 16:49

Wybacz ale zabawek na prezenty komunijne nie testowałem przy poważniejszych obserwacjach i tak naprawdę nie mam zdania w tej kwestii, bawiłem sie kiedyś namiętnie w tuningowanie SkyLux i tak po wycentrowaniu obiektywu w celi i poprawie separacji soczewek można było uzyskać od zadowalających do bardzo dobrych rezultatów w zależności od tego jakiej jakości szkiełko się w lunecie SkyLux akurat trafiło :arrow: :roll: :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostTomek 77 | 22 Wrz 2017, 18:33

Pan Janusz jak widać zabawkami już się nie bawi ;-)
Ale chociaż umie powiedzieć że nie ma zdania w tej kwestii, choć skyluxa już przewałkował ;-)
Ale jak tam kiedyś do astro znów zawitam po jakiś okular do zabawki to może mnie nie wygoni ;-D
 
Posty: 10
Rejestracja: 19 Wrz 2017, 16:58
Miejscowość: Okolice Krakowa

 

PostJSC | 24 Wrz 2017, 10:18

Tomek 77 napisał(a):Porównanie optyki w refraktorach Bresser Lyra vs Spinor Optics vs Sky Watcher (przykład - typ 70/700)


Podejrzewam, że różnice będą niezauważalne, tym bardziej dla początkującego. Mogą byc różnice w powłokach antrefleksyjnych, ale i tak najwiecej zależy od konkretnego egzemplarza na który trafisz, bo to masówka, przy której składaniu, nikt juz chyba nie zawaraca sobie głowy na jakość. Teoretycznie teleskopy firmowane marką powinny miec lepsza optykę, a wiec bardziej "markowy" powienien byc Bresser i SkyWatcher.

Róznica optyki jest natomiast zauważalna przy porównaniu 70/700 vs 70/900, szczególnie przy bardzo duzych powiekszeniach, co nie dziwi - bo im dłuższa ogniskowa (przy takiej samej średnicy) tym mniejsze zniekształcenia obrazu (ale tez i mniejsza dostępna źrenica wyjsciowa).

Kiedyś 70/700 SkyLuxa to było cos, obecnie staniały większe refraktory achro na tyle (pewnie z uwagi na pojawienie sie masowych EDków), ze 70/700 odchodzi juz chyba w zapomnienie. Chociaż uważam, ze warto od niego zacząć (uzywanego), aby sie nauczyć jak to wszystko działa, rozebrać montaż, wyjąć soczewki i samemu sobie je ustawic - dzięki temu przy użytkowaniu większych i znacznie drozszych teleskopów, będziesz juz wiedział co i jak, bez obaw, ze cos uszkodzisz.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2954
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postbolid25 | 24 Wrz 2017, 10:54

A może zamiast zastanawiać się nad powyższymi modelami lepiej pomyśleć nad sprawdzonym juz refraktorem SW 90/900
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostTomek 77 | 24 Wrz 2017, 15:12

JSC napisał(a):
Tomek 77 napisał(a):Porównanie optyki w refraktorach Bresser Lyra vs Spinor Optics vs Sky Watcher (przykład - typ 70/700)


Podejrzewam, że różnice będą niezauważalne, tym bardziej dla początkującego. Mogą byc różnice w powłokach antrefleksyjnych, ale i tak najwiecej zależy od konkretnego egzemplarza na który trafisz, bo to masówka, przy której składaniu, nikt juz chyba nie zawaraca sobie głowy na jakość. Teoretycznie teleskopy firmowane marką powinny miec lepsza optykę, a wiec bardziej "markowy" powienien byc Bresser i SkyWatcher.

Róznica optyki jest natomiast zauważalna przy porównaniu 70/700 vs 70/900, szczególnie przy bardzo duzych powiekszeniach, co nie dziwi - bo im dłuższa ogniskowa (przy takiej samej średnicy) tym mniejsze zniekształcenia obrazu (ale tez i mniejsza dostępna źrenica wyjsciowa).

Kiedyś 70/700 SkyLuxa to było cos, obecnie staniały większe refraktory achro na tyle (pewnie z uwagi na pojawienie sie masowych EDków), ze 70/700 odchodzi juz chyba w zapomnienie. Chociaż uważam, ze warto od niego zacząć (uzywanego), aby sie nauczyć jak to wszystko działa, rozebrać montaż, wyjąć soczewki i samemu sobie je ustawic - dzięki temu przy użytkowaniu większych i znacznie drozszych teleskopów, będziesz juz wiedział co i jak, bez obaw, ze cos uszkodzisz.


O takie coś już mi dużo mówi . Dzięki :)
Po tym twierdzić mogę że jest to podobnie do sprzętu muzycznego , gdzie firmowki składa się ręcznie i w rękawiczkach ochronnych dbając o najmniejszy szczegół itp itd :) podobnie wychodzi na to jest z budową teleskopów
Uczyłem się już na SW 70/700 ;-) na lornetkach z zoomem i takie tam ;-)
Choć uważam się za laika wiedząc jak temat jest ogromny i jaką ma w tych czasach rozpiętość sprzętu :)
 
Posty: 10
Rejestracja: 19 Wrz 2017, 16:58
Miejscowość: Okolice Krakowa

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 56 gości

AstroChat

Wejdź na chat