Nowy członek rodziny ED

PostJOKER | 27 Wrz 2017, 18:24

WCP widac przy dobrym seeingu nawet w modyfikowanym ZRT ,Krzysztofie w pelni podzielam Twoje poglady ,natomiast nie rozumiem jak dzieciaki nie potrafia rozdzielić gwiazd duzym newtonem ?.
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJOKER | 27 Wrz 2017, 18:29

JSC napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Zobaczysz przepaść w ilości detalu ,


I tu Cię mam Krzysztofie, bo to był podstep z mojej strony :D (żart ;) )
Czyli okazuje się, ze dopiero 300mm dostarcza "niepoglądowego" obrazu? :mrgreen:
Czyli spokojnie można dać dzieciom do zabawy te wszystkie 100mm i 120mm EDki? ;)

To zalezy od seeingu ... jesli jest kiepski to 120 to max. A jak b.zly to 100mm i starczy.
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostKrzysztof_P | 27 Wrz 2017, 18:39

Cześć Jacku.

Potwierdzam , ponadto dodam z własnego doświadczenia że apertura do około 100 mm nie jest praktycznie tak czuła na Seeng jak już trochę większe obiektywy czy lustro. Wielokrotnie w 120 ED obraz się gotował wcale nie mniej niż w moim Maku STF MIRAGE 180 mm a obok w 100 ED był całkiem do przyjęcia , ta magia SETKI coś w sobie jednak ma.

P.S. Zmykam do Testu i porównań okularów: Tele Vue De Lite 4 mm , Vixen LV 4 mm , TMB II 4 mm , Orto UO Japan 4 mm w moim nowym Maku MN 76 180/1080 mm przy 270X na Księżycu , wyniki opiszę w dziale Recenzji sprzętu. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 27 Wrz 2017, 19:30

JSC napisał(a):No własnie -może jednak te powłoki mulicoatings tez cos dają w aspekcie AC.

Żeby nie byc gołosłowny, to tutaj Gordon juz cos próbował wyjaśniac, ale on tez może sie mylić http://www.brayebrookobservatory.org/Br ... tings.html

Tam jest taki akapit (przetłumaczyłem go w Googlach, wiec tłumaczenie pozostawia sporo do zyczenia ;) )

"Jednym z problemów z powłokami wielowarstwami jest zjawisko znane jako rozproszenie światła wąskiego kąta. Czasami można to uznać za lekko zielonkawy lub purpurowy "blask" otaczający jasny obiekt (księżyc, Wenus, Mars, Jowisz). Rozproszenie światła wąskiego kąta może znacznie zmniejszyć kontrast. Kilka lat temu byłem w biurze głównego producenta teleskopu. Omawialiśmy zalety i wady powłok i wielowarstw, kiedy ówczesny prezes firmy powiedział mi, że musieli zastąpić specjalistyczny, wielopoziomowy przemysłowy teleskop używany przez klienta w bardzo niskich kontrastowych pracach z inną jednostką o regularnej standardowej pojedynczej warstwie. Wąski kąt rozproszony z multicoating przeszkadzał w słabym kontraście tonalnym."

Czyli jeszcze do tego wszystkiego dochodzi nam problem kontrastu...
W/g mnie moze mieć rację, bo odczuwam to podobnie w achromatach - wolę te z szaroniebieską powłoką (podobnie z okularami!). Pamietajmy, ze dużo jest w tym wszystkim marketingu - jak klient pyta czy sprzęt ma aby na pewno powłoki "multicoatings", to takie mu robią :lol: :mrgreen:

BTW - mój klasyk, ma szaroniebieską powłokę, dość słabo widoczną, ale to chyba właśnie klasyczna jedna warstwa MgF2 (nr 2 na ponizszym zdjeciu)
argh.jpg

1 – brak powłok AR (barlow „kitowy” Sky-Watcher), 2 – powłoka MgF2 (obiektyw lornetki DO Voyager), 3 – prosta powłoka AR niskiej jakości (Super View GSO), 4 – prosta powłoka AR wysokiej jakości (Plossl Sky-Watcher, Celestron), 5 – wysokiej jakości wielowarstwowa powłoka Baader Phantom Group (Hyperion), 6 – najwyższej jakości powłoka indywidualnie dobierana do każdej z soczewek (Tele Vue DeLite).


Kontrast niski wysoki ...
inny będzie miał Mars a jeszcze inny Saturn, nasycenie ich to jeszcze inne bajka, na CN jest opis porównań okularów w zależności od planet.Generalnie wszystkie ortho. dają zimne b.pastelowe odcienie kolorów a np.T.V plossl jest już duzo cieplejszy ale nie tak ostry.Pamiętam ,ze stary okular Zeiss ortho.z lunetki Asiola - oddawał najlepsze obrazy Marsa ale Saturn już nie był tak dobrze prezentowany, wynika z tego ze należało by stworzyć gammę swoich "ulubieńców" w zależności od oglądanego obiektu. :)


J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

Postbolid25 | 27 Wrz 2017, 19:44

Wracając do tematu to wydaje mi się że te nowe achromaty bressera puszczą z torbami achromaty SW biorąc pod uwage jakość wykonania i cene.Ogólnie lata lecą a SW stanoł w miejscu z niektórymi swoimi wyrobami,są przestarzałe technologicznie,niemodyfikowane ani ulepszane,a jak widać konkurencja nie śpi i nie chodzi tu tylko o firme bresser
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 27 Wrz 2017, 19:56

Cześć Krzysztof.

To też racja i ja też tak myślę , solidny wyciąg Crayforda z opcją dokupienia focusera 1:10 , korekcja AC lepsza od SW 102/500 mm , niewiele ale zawsze coś.
Będzie nowy lepszy trawelerek od SW 102/500 mm w dobrej cenie.

P.S. Seeng kiepski , porównanie okularów mało miarodajne , choć chwilami wyłaniają się faworyci.
Jacku zgadzam się z Tobą w 100% , zauważyłem to również sam że niektóre okulary są jakby stworzone do danej Planety a mam w czym wybierać: Orto , RKE , Plossle TV , Masuyama Japan MEADE.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 27 Wrz 2017, 21:11

bolid25 napisał(a):Wracając do tematu to wydaje mi się że te nowe achromaty bressera puszczą z torbami achromaty SW biorąc pod uwage jakość wykonania i cene.Ogólnie lata lecą a SW stanoł w miejscu z niektórymi swoimi wyrobami,są przestarzałe technologicznie,niemodyfikowane ani ulepszane,a jak widać konkurencja nie śpi i nie chodzi tu tylko o firme bresser


No fakt! Bresser wypuścił ostatnio sporo ciekawych nowinek. Jak np. Dobson z płozami i z Newtonem 8", jak Mak 150mm z klasycznym wyciągiem, teraz te achromaty i ten krótki "semi" ED, i wyciagi heksagonalne z ukośnymi zębatkami...

SW ma jednak swoje doskonałe i na razie bezkonkurencyjne EDki. 80mm, 100mm, 120mm. Tego 100/900 ED to chyba nawet nikt inny nie branduje swoją marką (SW pilnie go strzeże :) )
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 27 Wrz 2017, 23:44

Cześć.

100 Ed jest w wersji: SW , Equinox i ORION USA.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJSC | 28 Wrz 2017, 08:29

Z tego co widzę, to Orion juz dawno nie ma w ofercie 100ED (a chyba pod jego marką właśnie zaczęły wychodzić 100ED, ale SW chytrze ja przejął i widac potem zabronił) - jest jedynie 80 ED
Equinoxa SW chyba przestał produkować (?) , bo tez nie ma ich u siebie na stronie, tzn, ja ich tam nie moge znaleźć.

Celestron przez pewien czas je miał (chociaz konstrukcyjne nieco sie rózniły), ale juz nie ma.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 28 Wrz 2017, 10:13

Cześć.

Zapewne tak jest jak piszesz , ponadto jeszcze firma TS DE branduje 120 ED swoją marką , ale wydanie jest solidne i pierwsza Klasa na bazie obiektywu 120 ED.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJOKER | 04 Paź 2017, 08:19

Janusz,

chce umieścić tłumaczenie str. ze zdjęciami ale nie mogę bo wyskakuje komunikat : "Rozszerzenie docx jest zabronione", możesz to zmienić z pozycji adm.?


dzięki

J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostJOKER | 04 Paź 2017, 11:25

nie doczekam się odpowiedzi... :)

dla zainteresowanych, na sąsiednim forum/plik- kontrast/ :

https://astropolis.pl/topic/60747-jakie ... ade-lx600/

dość ciekawe inf.



J
Refraktor-ZEISS 135/1750,Newton-250/1750 <1/30L>,80ed
Fujinon:10x50,16x70 FMT-SX ,wiaderko orciaków .
Awatar użytkownika
 
Posty: 1248
Rejestracja: 06 Kwi 2007, 22:38
Miejscowość: PRUSZKÓW

 

PostCharon X | 08 Paź 2017, 21:39

Krzysztof_P napisał(a):Cześć Jacku.

Potwierdzam , ponadto dodam z własnego doświadczenia że apertura do około 100 mm nie jest praktycznie tak czuła na Seeng jak już trochę większe obiektywy czy lustro. Wielokrotnie w 120 ED obraz się gotował wcale nie mniej niż w moim Maku STF MIRAGE 180 mm a obok w 100 ED był całkiem do przyjęcia , ta magia SETKI coś w sobie jednak ma.

P.S. Zmykam do Testu i porównań okularów: Tele Vue De Lite 4 mm , Vixen LV 4 mm , TMB II 4 mm , Orto UO Japan 4 mm w moim nowym Maku MN 76 180/1080 mm przy 270X na Księżycu , wyniki opiszę w dziale Recenzji sprzętu. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Może dlatego, że przy mniejszej aperturze jest mniej szczegółów i nie widać tak mocno ruchów atmosfery. Bo różnice w dobrym i złym seeingu to widać nawet w PST (40mm apertury) na Słońcu. Z kolei duże teleskopy (+ 8") potrzebują naprawdę dobrego seeingu, aby wyłuskać detale na planetach niedostępne dla mniejszych apertur.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

PostKrzysztof_P | 12 Paź 2017, 18:46

Witam.

Byłem w Astrokraku u Janusza i testowaliśmy nowy Refraktor Semi Apo Bressera 100 mm na brzegach anten i budynków przed Firmą , fajny trawelerek i ma mniejszą AC od SW 102/500 mm , wyciąg też pracuje jak dla mnie dobrze i na pewno o niebo lepiej niż Rack Pinion w SW , ponadto jest 2,5" i zero jakiejkolwiek winiety , clamping ringi w 2" jak i w red na 1,25" , skośna zębatka niweluje jakąś nierównomierną pracę wyciągu i pracuje płynnie jak należy , myślę że te nowe Bressery w tej cenie co są wyprą SW 100/500 mm bez dwóch zdań w zestawie też dobry okular Plossla 26 mm , są pierścienie zakręcane na wyciąg aby oglądać na wprost bez kątówki ogólnie pozytywne wrażenia.Z Naglerem 31 mm było około 6* pola , widok niesamowity ze 100 mm obiektywu. Janusz zabrał Refraktor do domu na nocne testy i na pewno coś nam napisze jak sprawdza się na nocnym niebie.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkk | 13 Paź 2017, 15:08

Byłbym wdzięczny za opinie.
Mam zakusy aby podpiąć go pod kamerę mono z filtrami w celach obserwacyjnych i poszukuje informacji czy nie będzie to strzał w kolano :)
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

PostKrzysztof_P | 14 Paź 2017, 09:26

Cześć.

Rozmawiałem z Januszem i coś skrobnie na temat nowego Bressera , może nawet dzisiaj.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostJanusz_P. | 14 Paź 2017, 10:21

Nocka wprawdzie tak zwana szarpana czyli dzielona z chmurami pół na pół ale ciepła i bezwietrzna więc po-testowałem sobie go dwie godzinki:
Wziąłem do porównania do testu Achromat 100/500 SW czyli F/5 w którym akurat serwisowałem Klientowi luzy w wyciagu i jak to mówią do boju...
Najpierw test na dalekich latarniach rtęciowych i sodowych:
Okular LVW 8 i ocena aberracji na latarniach
100/500 SW widoczne fioletowe obwódki na odległych latarniach, szczególnie rtęciowych, na sodowych słabe , słabiej widoczne ale nadal dominujące :roll:
102/460 ED na rtęciówkach też widoczna fiołkowa obwódka ale tak ze dwa razy słabsza a na sodówkach nie widać jej w ogóle za to pojawia sie delikatna czerwona korona wokół zogniskowanego obrazu.
Zakładam testowo okular LVW 5 mm i tu już nie jest tak różowo pojawia sie widoczna aberracja w barwie czerwonej obwódki i słaba zielonkawa poświata ale nadal dużo mniejsza niż w SW 100/500 z tym samym LVW 5 mm gdzie mamy spore fioletowe halo.
Czas na okular LV 2,5 mm do hard testu i tu już widać że oba refraktory nie są stworzone do dużych powiększeń tylko do szerokokątnych przeglądów nieba, w obu wyraźnie widoczna spora aberracja sferyczna i sferochromatyczna ale nic dziwnego to powery rzędu 200x i źrenice w granicach 0,5 mm czyli to wyzwanie nawet dla planetarnych, długoogniskowych refraktorów Zeissa a nie jasnych, podręcznych, wymiataczy DS :arrow: :wink:
Zakładamy do Bressera Naglera 31 i kolejny szok, widać w jednym polu kawał horyzontu z latarniami jak szpileczki a wokół lamp żadnego halo czy aberracji, krystaliczny obraz z bardzo wysokim kontrastem, żadnego iskrzenia, spajków tylko ostre latarnie i ciemne tło drzew i domów na ich tle za nimi i przed nimi bo obserwuję zbocze góry nachylone w moja stronę.

Rozpogadza się czyli teraz czas na test gwiazdowy w wyciąg idzie Nagler 31 i w SW 100/500 dostajemy pole widzenia 5,9° a w ED102/460 mamy 6,4° :!: normalnie szok i to prawie w całym polu idealnie skorygowane, to po prostu kosmiczny szukacz, długo się nie zastanawiając w Naglera wkręcam filtr O-III i kieruję nowego ED na Cirrusa, powiększenie niecałe 15x, pole 6,4° i szczęka ląduje na właśnie remontowanym tarasie :shock: , mieści się cały pierścień Cirrusa ze sporym polem wokół bez wrażenia ciasnego kadru, od razu jedziemy na Amerykę ale tu lepiej kontrastuje H-Beta Lumicona, cała Ameryka z Pelikanem nadal w jednym polu widzenia :shock: , normalnie jak na fotkach z APOD z wypasionych, szerokokątnych zestawów :idea:
Idę po schłodzone piwko dla obniżenia ciśnienia i uspokojenia się celem rozładowania emocji i na spokojnie jadę po Drodze Mlecznej która właśnie się odsłoniła z chmur na południu, po kolei wyskakują mgławice Crescent, Orzeł, Omega, Laguna z Tryfid'em w jednym polu i to jakieś 2-3° nad dachem sąsiada.
Ten refraktor ze źrenicą ponad 6,5 mm z Naglerem 31 i filtrami Lumicona to jest najlepszy, podręczny wymiatacz DS jaki w życiu widziałem w dodatku to travelerek na każdą kieszeń, mówiąc krótko drżyjcie jasne refraktor-ki achromatyczne, wasz czas na rynku dobiega końca i będzie was spory wysyp na giełdzie do końca roku. :arrow: :mrgreen:

Test przeprowadzony z domu na tarasie 15 km na południe od Krakowa po 21 h bez Księżyca na niebie, w teście brała udział najzwyklejsza nasadka kątowa 2" SW ta sama przekładana do obu refraktorów oraz okulary:

Nagler 31

LVW Vixen 8mm

LVW Vixen 5mm

LV Vixen 2,5 mm który trzymam na takie okazje właśnie do testowania optyki :-)

Reasumując, zaliczyłbym ten refraktorek jako Semi APO ED lub znacznie ulepszony achromat ze znacznie zmniejszonym widmem wtórnym coś pośrodku pomiędzy achromatem a APO :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostKrzysztof_P | 14 Paź 2017, 14:23

Cześć Janusz.

Dziękuje za opis jak i cenne uwagi , plusy , minusy , tak samo stwierdziłem to co piszesz już po dzienny oglądanku u Ciebie przed firmą , przymierzam się powoli do tego Bresserka-Trawelerka , gdyż za tą cenę na pewno jest wart zakupu.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostCharon X | 14 Paź 2017, 16:45

Może na każda kieszeń, ale bez tego naglera i lumiconów. Ciekawe jak w innych okularach. Trzeba zauważyć, że w teście Janusza były też nieco mniejsze powiększenia w ED, z racji tych samych okularów i krótszej ogniskowej niż w achro, co na pewno działało na korzyść tego pierwszego. Więc nie wiadomo z opisu czy postęp w degradacji obrazu ze wzrostem powiększenia będzie rzeczywiście znacznie mniejszy niż w achro.
Ciekawe ile fioletu na Księżycu jest w średnich powiększeniach i jak przy choćby 100x wygląda Jowisz (bo wątpie, aby coś lepiej niż fioletowo-brunatno-żółta nieostra kulka z 2 pasami :D ).

Ciekawe swoją droga czy za tym refraktorkiem nie pójdzie jakaś seria, czy doczeka się jakiś mniejszych braci, aby było coś pod statyw foto, aby zabrać ze sobą do samolotu itp.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1420
Rejestracja: 02 Lip 2006, 18:21

Postkurp | 14 Paź 2017, 17:02

No i jak znam życie to właśnie technicy w Sky Watcher mają na tapecie nowe produkty Bressera i w najbiższym czasie należy spodziewać się adekwatnej odpowiedzi sprzętowej. Może warto zaczekać.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 14 Paź 2017, 17:24

Cześć.

Zapewne będzie i musi być odzew ze strony SW aby utrzymać stałą sprzedaż , natomiast osobiście po przemyśleniu to jednak chciałbym trochę więcej niż 100 mm , np. 120-150 mm o podobnej jakości i poziomie AC przy F-4,5-5.Choć 100 mm to już i tak sporo i przy tych małych rozmiarach naprawdę wiele.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 15 Paź 2017, 09:31

Nie sądzę aby SW dokonał jakiś zmian sprzętowych , przykładem niech będzie seria Dobsonów Flex, gdzie każdy posiadacz tego Dobsona wie o jego tragicznym wyważeniu tubusu , gdzie już z szukaczem opada na dół , a równolegle GSO wypuściło Dobsona ze sprytnym rozwiązaniem wyważania tej tubki, lecz SW dalej nie wprowadziło poprawek w projekcie.
Sam walczyłem z SW 10 Flex z jego wyważeniem , a wystarczyło tylko dołączyć do zestawu prosty pierścień dociążający tubkę, nie wpływający znacząco na jego cenę.
SW prawdopodobnie nie może skopiować tego obiektywu od Bressera , bo wygląda na to że to jest ich patent, raczej niech SW zaprojektuje własną optykę co raczej jest wątpliwe, a skończy się raczej na zakupie licencji na jego produkcję.
SW śpi już od dłuższego czasu , chociaż dawna niebieska seria maków i refraktorów była optycznie bardzo dobra, lecz pewnie dawni technicy już tam nie pracują , a nowi nie są w stanie odtworzyć tej jakości niebieskiej serii.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postkurp | 15 Paź 2017, 09:39

Wiesz Endriu też się tak nad tym zastanawiam czy " samouwielbienie " Sky Watchera zawarte w ED-kach 80 i 100mm marketingowo ich nie uśpiło. A trzeba iść do przodu.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postendriu624 | 15 Paź 2017, 10:11

Sam miałem kilka achromatów Bresser i nie zrezygnowali oni z kolimowanej celi obiektywu, nawet ulepszyli oni wyciągi okularowe ,o wyciąg HEX co czyni te refraktory nadal atrakcyjnymi dla użytkownika.
Natomiast śledząc refraktory SW poszli na uproszczenia, czyli od niebieskiej wersji zrezygnowano z kolimowanej celi, a wyciąg okularowy nie uległ modyfikacji , co prawda zmieniono tylko kolorystykę na czarno-białą , lecz optyka nadal jest gorsza od niebieskiej wersji.
Miałem Bressera 127 petzval, jak i 150 petzval , a patrząc na stare petzvale MADE to prawie te same teleskopy, wyprzedzające jakością obrazu analogiczne SW, Tak więc nowy Bresser 102/460 może być nie do wyprzedzenia przez SW , nie tylko jakością optyki, ale również kolimowaną celą obiektywu, oraz dobrym wyciągiem HEX , a zważywszy na cenę nowego Bressera stał się on ościeniem w oku SW, bo 102/500 SW przy tym Bresserze ,w tej cenie ,to teraz zabawkowy refraktor, wymagający dodatkowych ulepszeń ATM przez jego posiadacza.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postkurp | 15 Paź 2017, 10:22

Endriu widze, że masz wiedzę na temat refraktorów to powiedz jak to jest tym podziałem " kolorowym " na wersje złote, czarny diament, niebieskie i jakie to ma znaczenie ?
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1572
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 43 gości

AstroChat

Wejdź na chat