* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 108 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5
 Temat postu: Re: Nowy członek rodziny ED
PostWysłany: Czw Sty 11, 2018 8:07 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: PRUSZKÓW
Jeśli ktoś szuka szczątkowej - AC przy takim -f dla chińskiego ED to chyba musi odwiedzić dobrego lekarza. :lol:

J

Profil E-mail  

PostWysłany: Pon Sty 15, 2018 2:17 pm 

fizyk5 napisał(a):
Czy ktoś ze szczęśliwych posiadaczy AR-102XS, 102/460
podzielilby się opinią na jego temat? Pogoda ostatnio
kiepska, ale może jakieś zdjęcie tym sprzętem udało się zrobić?

Zdjęć zrobionych sprzętem nie mam, za to załączam dwa przykładowe zdjęcia samego sprzętu. Jedno dla porównania wielkości z drugim refraktorem BM 127/1200, drugie lekko rozbudowanego już rzeczonego refraktora.

Póki co miałem możliwość jedynie dwóch obserwacji ponieważ noce w Warszawie nieprzychylne. Orion oraz Plejady coś pięknego do tego bardzo szerokie pole widzenia po prostu mniam. Sprzęt jest bardzo podręczny. W moim wypadku ładnie się uzupełnia z drugą tubą, planet nim nie oglądałem. Ma służyć na wyjazdy i do przeglądu nieba. Pozostaje go uzupełnić jedynie o odpowiednio podręczny montaż i jakiś mam już na uwadze.

Wyposażenie dodatkowe tuby (szukacz, kątówka) traktowałbym jak zabawki :-D, równie dobrze mogli to sobie odpuścić. Z drugiej strony przy zestawie jak na zdjęciu szukacz w ogóle nie jest potrzebny, natomiast w kątówkę warto zainwestować. Wyciąg bardzo solidny, niestety ew. rozbudowa o microfocuser powoduje gwałtowne rozchwianie jego "budżetowości".

Warto zwrócić uwagę, że poza stroną internetową i informacjami tam zawartymi, że użyte szkło jest ED, to nigdzie, ale to nigdzie, na opakowaniu, tubie, instrukcji, gwarancji itp. nie można znaleźć informacji jakie ostatecznie zastosowano szkło w optyce. Myślę że jeżeli byłoby to faktycznie ED to by się tym gdzieś pochwalili. W każdym razie powłoki mają inny kolor niż w BM 127L.

Polecam jako podręczny i w miarę budżetowy sprzęt do przeglądu nieba, ale dodam że nie jestem specjalnym purystą jeżeli chodzi o różne aberracje optyki. Gdyby ktoś miał konkretne pytania na które będę znał odpowiedź to chętnie odpowiem.

Pozdrawiam i dziękuję P. Januszowi za dostawę towaru i przemiły kontakt!

Artur

Załączniki:

WO 2" Dielectric;
WO 1,25" Prism
 Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Mar 09, 2018 3:01 pm 

Mam pytanie , czy odrośnik w AR-102XS jest przykręcany , czy przesuwany ?

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Mar 16, 2018 1:13 pm 

Pytanie jest aktualne . :wink:

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Mar 16, 2018 2:47 pm 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Z tego co pamiętam jest wciskany na frotce bo to najtańsze rozwiązanie :arrow: :wink:

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Mar 16, 2018 11:48 pm 

Wielki Pies napisał(a):
Mam pytanie , czy odrośnik w AR-102XS jest przykręcany , czy przesuwany ?

Jest na stałe, nie jest przesuwany, być może można go zdemontować, nie próbowałem bo nie było potrzeby. Teleskop jest nieprawdopodobnie poręczny i to bez demontowania/przesuwania odrośnika. Nie zauważyłem problemu ze skraplaniem się wilgoci na soczewce.

Pozdrawiam,
Artur

WO 2" Dielectric;
WO 1,25" Prism

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 27, 2018 12:26 am 

Jakość tego refraktorka była już 500x "wałkowana" na wielu zagranicznych forach,
włącznie z astrofoto (nadaje się mniej niz średnio, krzwizny pola zabijają, poziom AC
jest również wysoki).

Natomiast - to fajny szybki sprzęcik do wizuala (szerokich pól), bardzo poręczny,
taki spotterek na wypady na lekkim montażu. AC jest podobny do tego z achromaru 102mm F/5.
Bresser, który początkowo epatował publikę szkłem ED zrezygnował z tego bardzo
szybko i refraktor występuje obecnie w grupie zwykłych achromatów. Także tytuowy "Nowy członek rodziny ED"
ma obecnie status odległego krewnego.

Szkło - jest to prawdopodobnie FLP-51 na jednej soczewie, w tej cenie - na pewno bez wodotrysków
w jakości szlifu. Musieli jakoś zmniejszyć tęczę barw przy tak szybkim i odwaznym aperturowo sprzęcie
- inaczej mielibyśmy w efekcie szukacz ;) Niestety obtanianie - trochę plasiku i wyciąg bez mikrifocusera,
przy dużych powerach przy tej ogniskowej może być problem, z drugiej strony to nie zaboli - nie jest to sprzęt
do oglądania planetek.

Reasumując jak wspomniałem: niska cena, poręczność przemawia jednak mocno za tym
refraktorkiem i w zderzeniu ze typowym achromatem 102/500 może być to całkiem sensowny wybór.

Profil E-mail  

PostWysłany: Wto Mar 27, 2018 9:31 am 
Awatar użytkownika

Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa
Dokładnie tak jak piszesz to znacznie ulepszony, jasny i szerokokątny traveler na szkle ED FK-61 jak sądzę, dobry do szybkich przeglądów nieba z dużym polem widzenia i małymi i średnimi powiększeniami o aberracji wyraźnie mniejszej od achromatu 100/500 a o wiele bardziej od niego poręczniejszy :arrow: 8)
Piszesz że na jednej soczewce ED i bardzo dobrze :idea: bo jakby dali dwie soczewki ED zamiast odpowiedniego Flintu do pary to aberracja byłaby koszmarna :arrow: :shock:

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 108 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot], Majestic-12 [Bot] oraz 18 gości