SCT C11+ Hyperstar

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostAurora | 18 Paź 2017, 00:56

Od jakiegoś czasu mam ten zestaw i stale mam problem ze złapaniem ostrości jak by był astygmatyzm.
Próbowałem Nikonem jak i z Kamerą, problem jest stale, brak punktowych gwiazdek.
Czasem udaje się ustawić że w pewnym fragmencie kadru gwiazdy są już w miarę punktowe, ale pojawia się wyraźna nierównomierna koma .
Myślałem że może płyta korekcyjna ma ucisk ale nie. Kolimacja też wydaje się być Ok.
Mam wrażenie że coś jest nie tak z osią optyczną tylko jak temu zaradzić?
Ktoś się spotkał z czymś takim?
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostJanusz_P. | 18 Paź 2017, 19:34

Kiedyś nie mogliśmy za cholerę z justować 8" SCT kolegi w węglowej tubie jak się potem okazało tuba była fabrycznie przycięta o prawie 3 mm krzywo i korektor był krzywo osadzony względem lustra głównego a lustrem wtórnym nie dało się tego skolimować, dopiero pomierzenie i przycięcie równo tuby teleskopu do 0,1 mm spowodowało prawidłową kolimowalność teleskopu i uzyskanie jednolitej ostrości w całym kadrze :arrow: :idea:

PS. Korektor Hyperstar ma zestaw śrub regulacyjnych, na początek ustaw wszystkie w pozycji zerowej i zaprezentuj fotkę z tej wyjściowej pozycji :arrow: :?:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAurora | 18 Paź 2017, 23:16

Za dnia rozkręciłem wszystko i skręciłem raz jeszcze.
Fotka na szybko z domu przez uchylone okno, bez ustawienia na biegun, przy mgle 30 sekund, korektor ustawiłem na zero.
jak będzie lepsza pogoda to wyciągnę bęben na taras. ale mam wrażenie że już jest inaczej niż wczoraj, nie mniej bez dokładnego ustawienia ostrości się nie dowiem.
Załączniki
SCT C11+ Hyperstar: _DSC0005.JPG
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostTUR | 19 Paź 2017, 12:04

Tomek,

Pytanie czy dobrze wystudziłeś teleskop. Przez okno bedzie trudno ;) C11 wymaga pewnie ok. 1.5h studzenia.
Przy takiej światłosile ustawienie otrości na pewno będzie mega trudne....Nie ma się co czarować. Sam też doświadczyłem tego w RASA :)
Gwiazdy są pociągnięte w jedna strone w całym kadrze, więc trudno wypowiedzieć się na temat kolimacji. Prawdopodobnie gwiazdy są pojechane przez niedokładność prowadzeia. Zrób krótką ekspozycje typu 3s na plejadach. Wystarczy do oceny kolimacji I ostrości również.


Pozdrawiam
Paweł
 
Posty: 1170
Rejestracja: 28 Lip 2005, 21:40

PostAurora | 19 Paź 2017, 17:30

Masz rację Paweł, nie ustawiałem montażu tylko tak na lenia robiłem z domu bo pogoda nie zachęcała do wyciągania betoniary z domu. Całość gibać z domu na zewnątrz to masakra, kręgosłup mi pada. Wczoraj poskładałem wszystko na nowo i z ustawieniem ostrości miałem problem głównie przez tą wymianę ciepła, ale na oko już widać było na wyświetlaczu nikona, że jest poprawa, więc myślę, że będzie już tylko lepiej. Dziś jak się zbytnio nie zaniesie to zrobię test z wystudzonym sprzętem.
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat