Pytania o paralktyka

Postgrazek12 | 23 Paź 2017, 08:45

Koledzy, od kilku dni jestem właścicielem HEQ5. To mój pierwszy paralaktyk, wcześniej korzystałem i korzystam dalej z montaży az.
Z racji tego, że pogoda tragiczna i nie mogę wypróbować przyswajanej z instrukcji i forum wiedzy doświadczalnie, pomyślałem, że dopytam się was, bo kilka pytań mam. :idea:
1. Wszelkie instrukcje i poradniki, stanowią, żeby ustawić montaż zgodnie z szerokością geograficzną na jakiej jesteśmy. Śruby regulacji wysokości do mnie doszły odkręcone, przykręcałem je sam, ten sposób jest rozwiązany bardzo kiepsko(nieporęcznie), ale do rzeczy:
Podczas ustawiania lunetki biegunowej na biegun(wyjustowałem ją za dnia), będę chciał umieścić Polaris w kółeczku na mapce. Aby to zrobić - poradniki wskazują by do ustawienia korzystać, ze śrub regulacji wysokości. Tu mam wątpliwości: przecież jak ustawię sobie szerokość na 52 stopnie i później będę nacelowywał polaris na kółeczko na mapce sterując srubami wysokości, to zmieni mi się całe ustawieni skali szerokości geograficznej :!: . Czy być może to jest tak, że ten wylot lunetki jest akurat tak skierowany na określonej szerokości by tam właśnie pojawiła mi się polaris i bym sobie uregulował śrubami bez utraty położenia. Wyprowadzcie mnie z błędu lub powiedzcie, co wnioskuję źle. Nie chodzi tu o sterowanie imbusami chyba, bo to by rozregulowało lunetkę?
2. Montaż poziomuję poziomicą bez akcesoriów, a czy nacelowując na biegun mam robić to bez sprzętu, czy już z wszystkimi akcesoriami?
3. Nawiązując do pkt 1. Instrukcja synscan goto, mówi, że przy alignowaniu należy dokładnie ustawić gwiazdki na zbiegu krzyży w szukaczu, także regulując ustawienia śrubami. Czy tu znów nie powtórzy się błąd, nie zmienię ustawienia szerokości geograficznej?
 
Posty: 4
Rejestracja: 23 Paź 2017, 08:19

 

Postazoizo | 25 Paź 2017, 23:43

Ja swój montaż wstępnie (zgrubnie) ustawiam śrubą regulacji szerokość i azymutu (azymut na kompas). Później odwiedzam stronkę [http://www.trutek-uk.com/takahashi/polarisfinder1-2en.htm] i pokazuje mi gdzie ma być godzina 6 krzyżyka lunetki biegunowej. I tak reguluję śrubami szerokości i azymutu aż Polarna będzie na swoim miejscu. Oznacza to że regulując tymi śrubami tak naprawdę zmieniasz oś optyczną lunetki biegunowej i wyrównujesz ją z osią obrotu Ziemi a skali bocznej używasz tylko zgrubnie. Skąd ma montaż wiedzieć na jakiej wysokości nad poziomem morza prowadzisz obserwacje.
Ja montaż na biegun ustawiam bez teleskopu i bez przeciwwag.
Jak już ustawię biegun to go już nie ruszam śrub. Zakładam sprzęt i równoważę. W GOTO, a przynajmniej moim, po inicjalizacji softu i ustawieniu godziny, szerokość, długość i innych pyta o align. Wtedy można wykonać ten proces na 1, 2 lub 3 gwiazdy. A proces polega na ustawieniu konkretnej gwiazdy w środku pola widzenia okularu (12 mm) teleskopu za pomocą przycisków pilota i zatwierdzeniu jej położenia. Wtedy GOTO się niejako samo doregulowywuje. Na pewno nie kręcę przy tym śrubami.
SW 200/1000, RC8", TS65q, EQ6-R, ASI1600mmc, ASI178mm, ATIK420L, EFW + filtry (RGB, IRpass, UV, Ha, Hb, SII, OIII, SC, CaK, U)
 
Posty: 124
Rejestracja: 21 Cze 2017, 16:28
Miejscowość: Pawęzów

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 56 gości

AstroChat

Wejdź na chat