Refraktor Explore Scientific AR 152/988

Postwampum | 07 Lis 2017, 09:26

wodnik napisał(a):Dzięki panowie za rady.

Skoro ES to rosyjska ruletka, TS 152/900 jest bardzo blisko cenowo nowych SCT 8/MAK 180, to przy budżecie jakim dysponuję został mi wybór pomiędzy BM 152s/760 lub używanym SCT 8 zaopatrzonym w korektor i wyciąg. Na razie wszędzie chmury, nie ma się co śpieszyć :).


Stawiając się za refraktorami ES-a chciałem uniknąć takich skojarzeń jak widać powyżej. Teraz wszyscy będą myślel, że tak jest - a to nieprawda.
Jakbyś ściagnął takiego ES-a z amerykańskiego kontynentu, byłbyś bardzo zadowolony.Ale to już Twoje ryzyko, chociaż wiem, że są ludzie którzy kupiją różne astro rzeczy w USA i Kanadzie. Jeśli nie chcesz się w to "bawić" pozostaje to co powyżej napisałeś.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1199
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostJSC | 07 Lis 2017, 10:17

wodnik napisał(a): Opcja numer dwa: poczekać na SW. Odwiedziłem ich stronkę i z sekcji: http://www.skywatcher.com/series/refractors/ zniknęły ich najdłuższe tuby 120/1000 i 150/1200. Może wypuszczą coś w tym typie? Ktoś, coś?


Raczej postawili na masowe EDki. Triplet 150mm mają w pod marką Esprit, ale moze własnie dadzą dublet ED pod marką SW? Po co walczyc achromatami z Bresserem i jeszcze na własnym podwórku z EDkami... Ale to tylko takie moje osobiste dyrdymałki ;)
Z drugiej strony cena 5000 € za tego Esprita na Zachodzie juz jest do przejscia, a kogo nie stać to kupi używkę.

EDIT - widzę, że APM 152/1200 FPL51 mocno staniał http://www.apm-telescopes.de/en/telesco ... 9-ota.html - coś się święci ;)
Ostatnio edytowany przez JSC, 07 Lis 2017, 11:59, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2951
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postwodnik | 07 Lis 2017, 11:49

@Wampum
Przecież nawet w pierwszym linku, który mi podesłałeś facet pisze wyraźnie, że dostał egzemplarz ze skopanym wyciągiem:
The focuser on the AR152 I received was pretty terrible. It would grab/jerk at certain points along the focuser’s travel. After racking the focuser in and out a half dozen times hoping it would smooth out, 2 lines/scratches began to appear on the focuser tube where the paint was being rubbed off.

Jakoś nie chce mi się wierzyć, że w "dbającej" o klienta firmie nikt przed wysyłką nie sprawdził towaru. Dostanę takie coś i co mam zrobić? Odesłać do Stanów płacąc za przesyłkę, po cichu licząc, że następny egzemplarz będzie dobry, czy do Krakowa płacąc za nowy wyciąg. Tak źle i tak niedobrze.
 
Posty: 150
Rejestracja: 25 Gru 2006, 15:32

PostKrzysztof_P | 07 Lis 2017, 13:11

Witajcie.

Polecam Refraktor AC TS 152/900 F6 , bardzo dobry sprzęt i trzymają jakość jak należy.
Ma stosunkowo mały chromatyzm , używają w nim szkła m.in OK4 i już nie pamiętam drugiego elementu gatunku szkła, ale poziom AC jest mniejszy niż Przy F8 z Refraktora SW , itp. z obiektywem też 152 mm jak i sprzęt przebija te wszystkie Petzwale F5.Szerokie pola w tym Refraktorze to Bajka.D-152 mm to już jest kawał obiektywu jako Refraktor do DS.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postbolid25 | 07 Lis 2017, 17:02

ES i Bresser to ta sama stajnia więc należało by się spodziewać również gniotów w śród refaktorów Bressera.Prawda jest taka że do krajów bloku wschodniego trafiają odpady,a dokładnie mówiąc miesza się dobry sprzęt z bublami.Kiedyś ktoś mi opowiadał jak Niemcy wysyłali pewien towar do Polski gorszej jakości tłumacząc że Polacy są mniej wymagający,tak nas traktują,przykre to
ATM Columbus 20'', ATM AstroScope 14'', ATM AstroScope 9'', ATM Saturn 6'', Meade SCT 10'' mod, Intes Alter MN 56, Intes Alter M500, SW 100ED, Orion SkyScanner 4", Celestron C90,TS 25x100,SkyMaster Pro 20x80,TS 15x70, Zeiss, Nikon 10x50,Steiner 8x30
Awatar użytkownika
 
Posty: 2880
Rejestracja: 20 Paź 2006, 19:45
Miejscowość: Andrychów

 

PostKrzysztof_P | 07 Lis 2017, 18:13

Witajcie.

To też prawda że Niemcy lubią wysłać do Polski bubla , licząc na to że przejdzie bez echa.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwodnik | 07 Lis 2017, 20:41

Wysyłają bubla, bo dobrze wiedzą, że my jako klienci z naszymi zarobkami jak i nasze organizacje konsumenckie możemy im skoczyć. A wracając do tematu: z Waszych wypowiedzi wynika, że równie dobrze mogę trafić na dobrze poskładanego BM i fatalnie ES jak i odwrotnie. TS odpada, nie ta liga cenowa, chyba że doznam tak zwanego nieoczekiwanego przypływu gotówki :mrgreen:. Aberracja jakoś mi nie wadzi, na DS i tak jej nie widać Swoim SW obserwowałem od Księżyca po Saturna, z filtrem Baadera 500 nm Bandpass obraz był całkiem znośny, szczegółowy (pomijając jadowitą zieleń). Na dzień dzisiejszy: BM 75% TS 25% chęci zakupu.

Na astrobin.com znalazłem fotki M101 wykonane BM 152s/760:
http://www.astrobin.com/full/250494/0/

oraz jakimś klonem 152/900 (zdziwiłbym się gdyby nie był to ten sam obiektyw :shock: )
http://www.astrobin.com/full/289831/0/

Fotka z BM jakoś bardziej mi podchodzi. Ot taka ciekawostka.
 
Posty: 150
Rejestracja: 25 Gru 2006, 15:32

PostKrzysztof_P | 07 Lis 2017, 21:54

Cześć.

Wypuszczane jest masę Refraktorów różnych firm na bazie tego obiektywu co jest w TS 152/900 mm i z tymi samymi tubami , wyciągami , itp. , tylko pod różnym Logo Firmy.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmakower | 07 Lis 2017, 22:39

Krzysztof_P napisał(a):Witajcie.

To też prawda że Niemcy lubią wysłać do Polski bubla , licząc na to że przejdzie bez echa.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Delta, dystrybutor SW na Polskę otrzymuje chyba towar bezpośrednio z Chin? Kiedyś nawet mi pisali jak zamawiałem płytke elektroniki do Heq5 pro, że czekają na kontener. Jak sobie wyobrażasz dostawę SW BM125/760 do Polski? Niby idzie do Niemiec i tam sprzęt testują wolontariusze w pogodne noce a potem segregują?
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Postmkowalik | 07 Lis 2017, 22:40

wodnik napisał(a):oraz jakimś klonem 152/900 (zdziwiłbym się gdyby nie był to ten sam obiektyw :shock: )
http://www.astrobin.com/full/289831/0/

Fotka z BM jakoś bardziej mi podchodzi. Ot taka ciekawostka.


A mi to drugie bardziej sie podoba. A skąd 4 spajki na zdjęciu z refraktora?
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postmakower | 07 Lis 2017, 22:49

Krzysztof_P napisał(a):Witajcie.

Polecam Refraktor AC TS 152/900 F6 , bardzo dobry sprzęt i trzymają jakość jak należy.
Ma stosunkowo mały chromatyzm , używają w nim szkła m.in OK4 i już nie pamiętam drugiego elementu gatunku szkła, ale poziom AC jest mniejszy niż Przy F8 z Refraktora SW , itp. z obiektywem też 152 mm jak i sprzęt przebija te wszystkie Petzwale F5.Szerokie pola w tym Refraktorze to Bajka.D-152 mm to już jest kawał obiektywu jako Refraktor do DS.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:


W Petzwalu BM 152/760 przy obserwacji DSO aberacja jest nie do uchwycenia okiem. Oprócz obserwacji wizualnych są tez dowody foto w necie. Jak więc ciemniejszy sprzęt, też achromat może być lepszy do obserwacji wizualnych DSO?
Ponadto konstrukcja petzwala daje płaskie, ostre obrazy w całym polu widzenia. A tak nie jest w TS162/900.
Do wizualnych obserwacji DSO BM152/760 jest lepszy od TS152/900 bo jest jaśniejszy. Więcej można zobaczyć.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

PostKrzysztof_P | 07 Lis 2017, 22:59

Cześć.

To że Delta sprowadza towar kontenerami to akurat wiem od szeregu lat gdyż znam osobiście właścicieli wszystkich wiodących firm ze sprzętem astro w kraju.A jeżeli chodzi o ścisłość to np. zanim weszły np. Erfle GSO na Polski rynek i inne akcesoria i sprzęt GSO to Pani Dyrektor Handlowa firmy "Astrozakupy" przysłała mi ich wstępne zamówienie abym dokonał selekcji i redukcji ich zakupów w Guang Scheng , oraz poprosiła mnie o poradę czym można handlować w Polsce ze sprzętu astro na kieszenie Polaków i jak ja to widzę , było to już dość dawno i ja zaproponowałem im wprowadzenie tych Erfli aby były dostępne w szerokich kręgach jako przyzwoite okulary w tej kategorii cenowej.
Kto napisał że BM idzie do Niemiec na testy , takie sprawy wychodzą na produkcji i towar jest w razie potrzeby selekcjonowany pod względem jakości.
Pewne sprawy znam doskonale i wiem jak wygląda handel krajowy i zagraniczny.
Wiem też jak Niemcy może nie wszyscy traktują Polaków i pewne sprawy są dla mnie oczywiste.

Guzik prawda , o żrenicy wyjściowej przy danej średnicy obiektywu decyduje powiększenie danego instrumentu a nie jego ogniskowa tym samym światłosiła , jak chcesz ze mną podyskutować to musisz się sporo dokształcić w temacie.Takie same obrazy DS będziesz miał z Refraktora F10 przy użyciu odpowiedniego okularu o dłuższej ogniskowej co z Refraktora F5 z okularem o krótszej odpowiednio ogniskowej i przy tych samych żrenicach wyjściowych obrazy teoretycznie powinny być takie same w odbiorze

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmakower | 07 Lis 2017, 23:14

Krzysztof_P napisał(a):Guzik prawda , o żrenicy wyjściowej przy danej średnicy obiektywu decyduje powiększenie danego instrumentu a nie jego ogniskowa tym samym światłosiła , jak chcesz ze mną podyskutować to musisz się sporo dokształcić w temacie.Takie same obrazy DS będziesz miał z Refraktora F10 przy użyciu odpowiedniego okularu o dłuższej ogniskowej co z Refraktora F5 z okularem o krótszej odpowiednio ogniskowej i przy tych samych żrenicach wyjściowych obrazy teoretycznie powinny być takie same w odbiorze
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


A to komu odpowiadałeś bo ja nic o tym nie pisałem.
A co do powyższej wypowiedzi i twoim zaangażowaniu w import do Polski to z całym szacunkiem ale nie wierzę opiniom ludzi, którzy są zaangażowani w jakieś działania handlowe. Normalnie najpierw idzie handel a potem reklama.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

PostKrzysztof_P | 07 Lis 2017, 23:23

Cześć.

Nie jestem związany z żadną firmą żadnym handlem czy tym samym jakimś udziałem w tym handlu. :D
Po prostu zostałem przyuważony że dużo piszę i się wypowiadam publicznie na łamach forum o sprzęcie astro i zostałem poproszony o konsultacje i poradę dla ludzi którzy tak naprawdę nie wiedzą co sprzedają i czym to się je. :D
Było to szereg lat temu i wtedy cieszyłem się sam że na naszym rynku pojawią się przyzwoite okulary Erfla w przystępnej cenie , nie było wtedy tak dużego wyboru sprzętu jak aktualnie i sam chciałem je wtedy mieć w całej serii. :D

Nie pisałem pod Twoim adresem mojego komentarza odnośnie Refraktorów i ich światłosił , napisałem ogólnie że nie jest tak jak komuś się to wydaje.Przecież napisałeś że jak ciemniejszy sprzęt może być lepszy , więc wyjaśniłem to w prosty sposób , liczy się żrenica wyjściowa instrumentu a nie jego światłosiła przy danej średnicy obiektywu.

Proszę Twoja wypowiedż:

Oprócz obserwacji wizualnych są tez dowody foto w necie. Jak więc ciemniejszy sprzęt, też achromat może być lepszy do obserwacji wizualnych DSO?

To też Twoja wypowiedż:

Do wizualnych obserwacji DSO BM152/760 jest lepszy od TS152/900 bo jest jaśniejszy. Więcej można zobaczyć.

Ponadto na jasnych gwiazdach obiektyw stosowany m.in. w Refraktorach TS 152/900mm daje widocznie mniejszy chromatyzm od BM 152/760 mm w którym mamy dodatkowy element wypłaszczający pole widzenia tego Refraktora , który wprowadza nam dodatkową AC.Obiektyw TS to po pierwsze inne użyte szkło do jego produkcji i inny projekt pod kątem użytego szkła który charakteryzuje się dobrze zredukowaną AC.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkurp | 07 Lis 2017, 23:38

Cześć Krzysiek.
O jakości i rozdzielczości obrazów dawanych przez teleskop decyduje przede wszystkim apertura i jakość oraz dokładność wykonania optyki i osprzętu mechanicznego a za to niestety trzeba zaplacić.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1584
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postmakower | 07 Lis 2017, 23:41

Krzysztof_P napisał(a):.Przecież napisałeś że jak ciemniejszy sprzęt może być lepszy , więc wyjaśniłem to w prosty sposób , liczy się żrenica wyjściowa instrumentu a nie jego światłosiła przy danej średnicy obiektywu.
Proszę Twoja wypowiedż:
Oprócz obserwacji wizualnych są tez dowody foto w necie. Jak więc ciemniejszy sprzęt, też achromat może być lepszy do obserwacji wizualnych DSO?
To też Twoja wypowiedż:
Do wizualnych obserwacji DSO BM152/760 jest lepszy od TS152/900 bo jest jaśniejszy. Więcej można zobaczyć.
Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Układ petzwala redukuje Ac a nie ją zwieksza. Popatrz na proste rysunki i wykresy.
A o reszcie? No dobra, naprawdę szkoda gadać. Liczy się źrenica a nie światłosiła. Jak ktoś jest zagoniony w kozi róg to pisze o źrenicy. A co jak ja też dobiorę idealnie okular do sprzętu jaki wymieniłem? I ty tak samo. Co wtedy będzie się liczyło w przypadku obserwacji DS? Jakość obiektywu podobna.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

PostKrzysztof_P | 07 Lis 2017, 23:55

Cześć Krzysztof.

To fakt co tanie to drogie i jakość kosztuje , jeszcze gdyby tak można było opłacić abonament za dobrą pogodę i dobry seeng aby w pełni wykorzystać możliwości posiadanych instrumentów to myślę że zrezygnował bym z kablówki na konto abonamentu astro. :D

Cieszę się że układ Petzwala redukuje AC i że to podobne i zbliżone instrumenty jakościowo jak piszesz. :D Ale jakoś nie mam przekonania do tego Petzwala który wali chromatyzmem o czym często się pisze na forach a o TS są raczej pochlebne opinie.
Ponadto mechaniczne TS jest lepszym Refraktorem , posiada solidny wyciąg z microfocuserem , porządne obejmy CNC i moim zdaniem dokładniej wykonany optycznie obiektyw , który może lepiej się sprawdzić z odpowiednim filtrem np. na Planetach , obraz też powinien być z niego jaśniejszy gdyż jest mniej powierzchni szkło powietrze gdzie są dodatkowe straty , tak samo dodatkowy podwójny element korygujący pole psuje optyczną dokładność wypadkową instrumentu , musiał by być idealnie wykonany jak i obiektyw aby w takim układzie wypaść lepiej w co osobiście wątpię przy tej cenie jego zakupu.

Astrofoto to inna sprawa niż wizualne obserwacje , programy do obróbki są w stanie wykonać cuda i takiego argumentu w ogóle nie biorę pod uwagę.

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 08 Lis 2017, 01:14, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmakower | 08 Lis 2017, 00:02

Krzysztof_P napisał(a):Cześć Krzysztof.

Ponadto mechaniczne TS jest lepszym Refraktorem , posiada solidny wyciąg z microfocuserem , porządne obejmy CNC i moim zdaniem dokładniej wykonany optycznie obiektyw , ...........

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:


Zobacz test na galaktyce Barnarda. W SW BM 152/760 zobaczysz mgiełkę. W TS/900 nic nie zobaczysz. Po czym go pocałuj w obejmę CNC i w wyciąg.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

Postkurp | 08 Lis 2017, 00:05

Krzysiek -ja też bym wybrał tego TS-a i zgadzam sie z tobą , że jest ogólnie chyba o lepiej i solidniej wykonany i wyposażony od BM-a i tak jak ty zwolennikiem Układu Petzwala to ja nie jestem. Jak by nie było to dodatkowy pożeracz światła i kolejny element mogący wprowadzać zniekształcenia optyczne w odbiorze obrazu. Podstawa to dobrze wykonany obiektyw teleskopu.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1584
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

PostKrzysztof_P | 08 Lis 2017, 00:09

Cześć.

Jak tylko na to zasłuży to oczywiście dostanie buzi. :lol: Ale musi zasłużyć , może kiedyś będzie okazja się naocznie przekonać jak staną koło siebie obydwa Refraktory , jestem jak najbardziej za i myślę że na jakimś zlocie nadarzy się taka okazja.
Ponadto dla świętego spokoju niech będzie że Petzwal BM jest wydajniejszym i lepszym Refraktorem od każdej wersji Refraktora na bazie obiektywu 152/900 mm. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmakower | 08 Lis 2017, 00:14

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Jak tylko na to zasłuży to oczywiście dostanie buzi. :lol: Ale musi zasłużyć , może kiedyś będzie okazja się naocznie przekonać jak staną koło siebie obydwa Refraktory , jestem jak najbardziej za i myślę że na jakimś zlocie nadarzy się taka okazja.
Ponadto dla świętego spokoju niech będzie że Petzwal BM jest wydajniejszym i lepszym Refraktorem od każdej wersji Refraktora na bazie obiektywu 152/900 mm. :D

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Sprawdzie sobie budowę nowego BM.
 
Posty: 756
Rejestracja: 04 Sty 2012, 02:22

 

PostKrzysztof_P | 08 Lis 2017, 00:20

Cześć.

Chodzi o budowę nowego Petzwala BM czy też Dubletu BM 6" , F5?
Jestem bardzo ciekawy , może coś przeoczyłem, miałem na myśli starszą wersję tego Refraktora Petzwala , jak możesz to napisz parę słów jakie są różnice które Twoim zdaniem są na korzyść nowej wersji w stosunku do starej.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmkowalik | 08 Lis 2017, 00:47

Gadacie i gadacie i nic z tego nie wynika, a nikt nie napisze skąd się spajki na zdjęciu znalazły :P
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostKrzysztof_P | 08 Lis 2017, 01:00

Cześć.

Spajki to się pojawiły jak przed obiektyw została nałożona odpowiednia maska imitująca mocowanie LW w teleskopie Newtona i pojawiła się wtedy dyfrakcja w obrazie w postaci spajków jak z Newtona czy RC.Ot cała tajemnica tego zabiegu.

Odnośnie budowy nowego BM Petzwala to nadal Obiektyw AC z korektorem Petzwala-Dubletem do korekcji pola , nowy wyciąg jest lepszy od starego zębatkowego Rack-Pinion , ale do Crayforda choćby GSO to dużo mu brakuje i jest tanim niskobudżetowym wyrobem o przeciętnej jakości jako wyciąg Crayforda. Więc w praktyce wiele to się nie zmieniło.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, 08 Lis 2017, 01:19, edytowano w sumie 1 raz
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7913
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmkowalik | 08 Lis 2017, 01:14

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Spajki to się pojawiły jak przed obiektyw została nałożona odpowiednia maska imitująca mocowanie LW w teleskopie Newtona i pojawiła się wtedy dyfrakcja w obrazie w postaci spajków jak z Newtona czy RC.Ot cała tajemnica tego zabiegu.


Ale po co robić takie zabiegi i degradować sobie obraz?
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Użytkownicy przeglądający to forum: lolak89 oraz 67 gości

AstroChat

Wejdź na chat