Refraktor Explore Scientific AR 152/988

PostKrzysztof_P | 08 Lis 2017, 01:21

Cześć.

Gdyż Spajki od jasnych gwiazd podobają się ogólnie w odbiorze zdjęcia , ale to indywidualna kwestia każdego użytkownika.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postmkowalik | 08 Lis 2017, 01:27

Ale spajki można dodać filtrem.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostKrzysztof_P | 08 Lis 2017, 01:30

Cześć.

Musi wystąpić zjawisko Dyfrakcji a z użyciem filtra może być problem , zresztą po co kombinować jak jest sprawdzony patent.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postwampum | 08 Lis 2017, 01:45

Nie no, nie wierzę.
Jak ktoś z premedytacją i wbrew wszelkim podpowiedziom kupuje dużego achromata, to właśnie po to aby mieć ładne punktowe jak iskierki gwiazdy. Spajki to domena Newtonów - sa ludzie, którym sie gwiazdka z ramionami podoba - ok. Ale są też i tacy, po tej drugiej (refraktorowej) stronie mocy, aczkolwiek w dużej mniejszości.

Po prostu nie rozumiem jak można psuć taki punktowy obraz gwiazd z refraktora.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postmkowalik | 08 Lis 2017, 02:01

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Musi wystąpić zjawisko Dyfrakcji a z użyciem filtra może być problem , zresztą po co kombinować jak jest sprawdzony patent.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


To chyba lepiej focić na tańszym i lżejszym i wygodniejszym w używaniu Newtonie 150/750, który być może będzie dodatkowo miał lepszą optykę od tego refraktorka, a z pewnością nie bedzie miał rozjechanych kolorów.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostJSC | 08 Lis 2017, 09:24

Z tego co wiem, można też dodać sztuczne spajki w jakimś programie do obróbki zdjęć (są jakies pluginy do PS). Generalnie to teraz zdjęcia można tak przetworzyć, ze czasem aż z niechęcia patrzę na to wszystko, pomimo, że ładne.
To trochę jak okładki Playboya :mrgreen: niby perfekcyjnie, ale czy to tak wyglada w naturze :?: :roll:
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostKrzysztof_P | 08 Lis 2017, 10:05

Cześć.

Ja osobiście też nie trawię tych wszystkich zabiegów i tworzenia super fotek poprzez nadmierną obróbkę i bajerowanie fotek fachowymi programami , osobiście uważam że wszystko powinno być z umiarem za duża ingerencja mi się nie podoba.Teraz jest takie dobre oprogramowanie i tak dobre detektory że fotki z przeciętnego niby sprzętu po odpowiednim opracowaniu są jak z małego Hubble'a.
Niby to dobrze że technika idzie w oszałamiającym tempie do przodu , gdyż powiększają się nasze możliwości i efekty pracy , ale nie ma już tego uczucia sentymentu i tyle radochy co kiedyś z wykonania super fotki , pamiętam trzydzieści lat temu jak wykonałem zdjęcie Jowisza w projekcji okularowej moim byłym teleskopem Newtona TAL 110 mm , wtedy to było coś , złapałem ładne pasy planety i fotka była bardzo udana. Janusz wtedy jak korzystał z Dużego teleskopu Macsutova 350 mm w obserwatorium Na Skale to powiedział mi w PTMA że jest tak dobra że czasem przy kiepskim seengu nie wykonuje takich fotek tym Dużym Makiem.Wtedy wszyscy focili przeważnie aparatami Zenit , lustrzankami na kliszach a w obserwatoriach stosowano odpowiednie błony umieszczane w specjalnych kasetach w ognisku teleskopu.To były czasy.
Zawsze wspaniale je wspominam.W krakowskim PTMA było paru Asów którzy wykonywali wtedy Super zdjęcia Astro: komet , Dsów , Planet i w ogóle Astro obiektów tą metodą i dostępnym wtedy sprzętem ze wspaniałymi rezultatami.
Te Klasery pełne zdjęć oglądanych z zachwytem przez wszystkich miłośników Astronomii przy wspólnych Poniedziałkowych spotkaniach w krakowskim oddziale PTMA , to se już ne wrati.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKarol | 08 Lis 2017, 10:44

Teraz taka moda na spajki. Dziwnym trafem one "wygrywają" często na APOD.

makower napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Cześć Krzysztof.

Ponadto mechaniczne TS jest lepszym Refraktorem , posiada solidny wyciąg z microfocuserem , porządne obejmy CNC i moim zdaniem dokładniej wykonany optycznie obiektyw , ...........

Pozdrawiam Krzysiek. :wink:


Zobacz test na galaktyce Barnarda. W SW BM 152/760 zobaczysz mgiełkę. W TS/900 nic nie zobaczysz. Po czym go pocałuj w obejmę CNC i w wyciąg.


Wizualnie o ile masz tą samą źrenice to powinieneś zobaczyć podobny obraz. W foto przy tej samym czasie naświetlania rzeczywiście ciemniejszym sprzętem może nie udać się "złapać" obiektu.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostJSC | 08 Lis 2017, 11:46

^^ Dokładnie! W jednym i w drugim da sie osiagnąć tą samą źrenicę i to w dodatku przy tym samym powiekszeniu. Obraz powinien być lepszy w tym teleskopie który ma mniej aberracji i ma większą transmisję (łącznie z zastosowanym okularem).
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postmkowalik | 08 Lis 2017, 23:43

JSC napisał(a):^^ Dokładnie! W jednym i w drugim da sie osiagnąć tą samą źrenicę i to w dodatku przy tym samym powiekszeniu. Obraz powinien być lepszy w tym teleskopie który ma mniej aberracji i ma większą transmisję (łącznie z zastosowanym okularem).


Czyli wychodzi na to, że dłuższy telep da lepszy obraz.
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

Postwodnik | 08 Lis 2017, 23:44

makower napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):Witajcie.

To też prawda że Niemcy lubią wysłać do Polski bubla , licząc na to że przejdzie bez echa.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:


Delta, dystrybutor SW na Polskę otrzymuje chyba towar bezpośrednio z Chin? Kiedyś nawet mi pisali jak zamawiałem płytke elektroniki do Heq5 pro, że czekają na kontener. Jak sobie wyobrażasz dostawę SW BM125/760 do Polski? Niby idzie do Niemiec i tam sprzęt testują wolontariusze w pogodne noce a potem segregują?


Normalnie, jak ktoś zamawia w Niemczech to dostaje z Niemiec. A tak poza tym BM to nie SW. :D
 
Posty: 150
Rejestracja: 25 Gru 2006, 15:32

PostKarol | 09 Lis 2017, 00:03

mkowalik napisał(a):
JSC napisał(a):^^ Dokładnie! W jednym i w drugim da sie osiagnąć tą samą źrenicę i to w dodatku przy tym samym powiekszeniu. Obraz powinien być lepszy w tym teleskopie który ma mniej aberracji i ma większą transmisję (łącznie z zastosowanym okularem).


Czyli wychodzi na to, że dłuższy telep da lepszy obraz.


Zależy czy na DS czy US 8) Aberracja chromatyczna raczej nie ma nic do DS.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postzbyszek | 09 Lis 2017, 00:40

Przy założeniu tej samej jakości wykonania i tego samego powiększenia, to obiektyw F10 da ostrzejszy obraz niż F5 . bo w F5 dodatkowo 2x cała wiązka światła jest powiększana, łącznie z odchyleniami wynikłymi z jakości czy niedokładności wykonania
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanusz_P. | 09 Lis 2017, 17:33

mkowalik napisał(a):
JSC napisał(a):^^ Dokładnie! W jednym i w drugim da sie osiagnąć tą samą źrenicę i to w dodatku przy tym samym powiekszeniu. Obraz powinien być lepszy w tym teleskopie który ma mniej aberracji i ma większą transmisję (łącznie z zastosowanym okularem).


Czyli wychodzi na to, że dłuższy telep da lepszy obraz.


Dokładnie tak, dlatego na przykład Edek 100/900 z F/9 jest bardziej kontrastowy i ma mniejsze aberracje szczątkowe i krzywiznę pola od jaśniejszego i mniejszego Edka 80/600 na tym samym szkle bo takie są właśnie prawa optyki :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJanusz Andryszczak | 09 Lis 2017, 20:22

Witam.Ja w swoim ts 152/900 jak chcę zrobić spajki to przycinam troszeczkę przysłoną w kształcie kwadrata lub szesciokąta a jak chcę gwiazdki punktowe to przycinam na koło.To tak jak w tairze mamy przysłone z listek i też mamy spaiki.
 
Posty: 37
Rejestracja: 10 Lip 2016, 09:10
Miejscowość: Przasnysz

 

Postcwic | 11 Lis 2017, 11:27

Miałem ES AR102/663 i sprzedałem go... to był błąd. Aberkę posiada niewielką, z odrośnikiem wygląda na za duży, ale ogólnie to świetny sprzęt jest wg. mnie.
Może zaznaczę że nie jestem wymagającym człowiekiem :)

Pozdrawiam Adam


Nikon ex 7x35; C1100d+50mm; SW 102/500
https://www.astrobin.com/users/cwic/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1474
Rejestracja: 08 Sie 2016, 11:28
Miejscowość: Wrocław, Dolnośląskie

 

PostJanusz_P. | 11 Lis 2017, 14:53

Czegoś tu nie rozumiem :roll: , jako niewymagający jak sam Siebie określasz Użytkownik go sprzedałeś to jakich kosmicznych wad doszuka się w nim wymagający użytkownik refraktora, aberracji sferycznej, astygmatyzmu, rozdwojenia obrazu czy koszmarnej winiety :shock: bo sam sobie tu zaprzeczasz w tej wypowiedzi gdyż dobrych rzeczy się nie sprzedaje od razu po zakupie tylko latami użytkuje :arrow: :roll: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postcwic | 11 Lis 2017, 21:05

Wiedziałem że sprzęt jest ok, chciałem przesiąść się na obserwacje lornetkowe + doinwestować krótkoogniskowe astrofoto, wtedy sprzedaż tego achro wydawała się logiczna. Patrząc na to dzisiaj, uważam że popełniłem błąd sprzedając go, mogłem rozwiązać sprawę inaczej. Cóż, jakiś inny astromaniak cieszy się dosyć fajnym sprzętem więc jakoś specjalnie to nie boli.
Kiedyś kolega Piotr z forum napisał/powiedział fajną rzecz, coś w stylu, że nie ma sensu ograniczać się do samych lornetek, refraktorów, czy newtonów. Jeśli masz lornetkę i newtona to za jakiś czas zatęsknisz za refraktorem... idąc tym tropem, zawsze jak masz 2ie rzeczy z 3ch to w końcu zatęsknisz za tym czego nie posiadasz :)

Janusz_P. napisał(a):Czegoś tu nie rozumiem :roll: , jako niewymagający jak sam Siebie określasz Użytkownik go sprzedałeś to jakich kosmicznych wad doszuka się w nim wymagający użytkownik refraktora, aberracji sferycznej, astygmatyzmu, rozdwojenia obrazu czy koszmarnej winiety :shock: bo sam sobie tu zaprzeczasz w tej wypowiedzi gdyż dobrych rzeczy się nie sprzedaje od razu po zakupie tylko latami użytkuje :arrow: :roll: :idea:

Pozdrawiam Adam


Nikon ex 7x35; C1100d+50mm; SW 102/500
https://www.astrobin.com/users/cwic/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1474
Rejestracja: 08 Sie 2016, 11:28
Miejscowość: Wrocław, Dolnośląskie

 

PostPiotr K. | 11 Lis 2017, 21:22

Dodajmy, że ta tęsknota nie jest irracjonalna, tylko wynika z potrzeby, powiedzmy, praktycznej. Po prostu mając np. do dyspozycji tylko lornetki na żurawiu i dużego Newtona zaczyna się tęsknić do czegoś lornetkowego, ale szybszego i prostszego w rozstawianiu. Poza tym mały refraktor jest bardziej mobilny niż żuraw dwulornetkowy z leżakiem, czy nawet żuraw jednolornetkowy. Refraktorek 80/400 z okularami 31 i 21 mm daje mniej więcej to samo, co lornetki 10x50 i 16x70, a jest o wiele prostszy w użyciu :)
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

PostJanusz_P. | 13 Lis 2017, 13:25

Tyle że "płaski" obraz z jednego refraktora na jedno oko ma się nijak w odbiorze do obrazu stereo z lornetki na dwoje oczu... :arrow: :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostPiotr K. | 13 Lis 2017, 16:02

Janusz_P. napisał(a):Tyle że "płaski" obraz z jednego refraktora na jedno oko ma się nijak w odbiorze do obrazu stereo z lornetki na dwoje oczu... :arrow: :wink:

To akurat kwestia gustu :) Ja mam tak, że do skanowania nieba wolę lornetki, ale gdy chcę się na spokojnie przyjrzeć jakiejś gromadzie - wolę teleskop, nawet mały. W patrzeniu dwuocznym trudniej mi skupić wzrok w jednym miejscu, żeby dostrzec drobne szczegóły. Być może to jakiś zez, albo inna przypadłość okulistyczna :) A poza tym zrobiłem się już na tyle wygodnicki, że łatwość i szybkość rozłożenia i złożenia sprzętu zaczyna być dla mnie coraz bardziej istotna :) (choć nie powiem, lornetkowa pozycja horyzontalna na leżaczku też ma swoje olbrzymie zalety :) ).
Newton 150/750 + Nikon D5100
Samyang 135 mm + Canon 4000D / 7D MkII + ASIair
EQ3-2 z napędem Asterion EQ3 DriveKit Pro
EQ5 z napędem OnStep
Awatar użytkownika
 
Posty: 2869
Rejestracja: 27 Wrz 2014, 16:02

 

Postkk | 13 Lis 2017, 16:24

Co kto woli to i owszem ale gust nie ma tu nic do rzeczy, percepcja się zmienia...
76mm szukacz i dziurki od klucza
Awatar użytkownika
 
Posty: 1159
Rejestracja: 08 Gru 2014, 21:16

 

Postwodnik | 18 Lis 2017, 00:26

Dziękuję panowie, za porady. Po rozważeniu wszystkich "za a nawet przeciw" podjąłem decyzję i przytuliłem ośmiocalowy SCT. Jedyne co muszę jeszcze zrobić to posadzić na nim szukacz najchętniej bez dziurawienia tuby.
Konkretnie to: https://deltaoptical.pl/sky-surfer-iii?from=listing Będzie pasować?
bo to: https://deltaoptical.pl/szukacz-celestron-9x50-katowy-podswietlany?from=listing to raczej będzie, ale dość drogie :D
 
Posty: 150
Rejestracja: 25 Gru 2006, 15:32

PostJacuch1978 | 04 Maj 2020, 00:01

Krzysztof_P napisał(a):Witam.

Sprawa oczywista przy F:6,6 będzie widocznie lepiej niż przy F5 a fakt że Firma ES papra masę sprzętu to nie bzdura tylko fakt z praktyki potwierdzony przez dystrybutorów sprzętu wynikami zwrotów i reklamacji instrumentów , moja wypowiedż nie ogranicza się tylko do Recenzji z CN a jest oparta również o wiadomości z pierwszej ręki.
Nie twierdzę że wszystkie egzemplarze są spaprane , ale duża ich część tak samo jak te Maki-Newtony 152 mm ES , podobna sprawa jest z Refraktorami SW Espirit , tak że w każdej jak to określiłeś "bzdurze" jest trochę prawdy. :D
Osobiście wolał bym sprawdzić taki Refraktor ES przed zakupem nawet w Polskim sklepie niż kupować w ciemno taniej w USA , gdyż możesz trafić bubla i się z nim potem bujać albo odsprzedać za połowę ceny.Co by nie było to nadal masówka i rozrzut jakościowy jest duży tak samo jak w przypadku Refraktorów np. 120 ED , Refraktor Refraktorowi nie równy.
To co napisałem jest w formie porady przed zakupem a nie wyssane z palca , miałem sporo np. Edków 120 ED i wiem jak jest w praktyce.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Nie orientujesz się, czy po tych kilku latach sytuacja czasem nie uległa zmianie? Wydaje mi się, że dzisiejszy sprzęt od ES to chyba całkiem niezły wyrób i trochę tu ulegamy stereotypom.
Altair Starwave ED, 102/714 - f7
Explore Scientific 82° series.
Alt Az Sky-Tee 2.
Awatar użytkownika
 
Posty: 67
Rejestracja: 23 Kwi 2020, 14:49
Miejscowość: Toruń

 

PostKrzysztof_P | 04 Maj 2020, 00:15

Cześć.

Standard mógł się podnieść , ale tego nie wiemy?
Refraktory bez Certyfikatu z badania to loteria.
Chyba że renomowanych Firm , ale wtedy sporo drożej , są firmy , które w standardach trzymają wysoką jakość.
Nie będę strzelał , gdyż może być naprawdę różnie.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7888
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Majestic-12 [Bot] oraz 72 gości

AstroChat

Wejdź na chat