Jak prawidłowo skolimować refraktor

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

Postdaniel | 18 Lis 2017, 20:42

Witam Was serdecznie!
Przede wszystkim wyjaśniam o co chodzi.
Dopóki nie zetknąłem się z refraktorami doputy nie sądziłem że refraktory też mogą się, choć rzadko to jednak się zdarza rozkolimowac.
Proszę mi powiedzieć na czym polega kolimacja refraktora? Czy to tak jak w Mariolce przekonałem się że soczewki muszą być ułożone względem siebie. Czyli mam oznaczenia na brzegu obu soczewek i wiem że po demontażu złożę je dobrze bo były na obu zaznaczone x. Których wcześniej nie zauważyłem.
I cele i wypustki i wszelkie blaszki służące jako przestrzenie powietrzne między soczewkami muszą być idealnie pokryte.
Nie pytam jak sprawdzić kolimacje bo oglądałem tutejszy film ale jak skolimowac refraktor. Na czym kolimacjarrfraktora ów polega? Na tym by odpowiednio jedna względem drugiej obrócić ? I jeszcze jedno. Czy umieszczenie soczewek względem obudowy w której są umieszczone też ma znaczenie? Czy może być tak że soczewki układam względem siebie jak należy ale w celi leżą obojętnie jak umieszczenie czy jednak w tej celi też jest jakiś punk z którym np te znaczniki soczewek powinny się pokrywać? W newtonach chyba jest tak że warto zaznaczyć punkcik na obudowie i lustrze aby tak samo umieścić lustro jak przed myciem. A jak jest w refraktorze? W edku do kolimcacji podobno używa się pierścieni . Jak to rozumieć?
Ostatnio edytowany przez daniel, 18 Lis 2017, 21:05, edytowano w sumie 1 raz
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2691
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postdaniel | 18 Lis 2017, 20:53

Wiem jak sprawdzić kolimacje refraktora ale jak załóżmy okazuje się że jest zła to jak ustawić aby była dobra. Obracając soczewkę względem drugiej czy jak?
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2691
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postfranek | 18 Lis 2017, 22:20

SW ED nie mają możliwosci kolimacji obiektywu.Kolimacja obiektywu,to ustawienie wewnętrznej soczewki,prostopadle do osi tuby.To o czym piszesz,o obracaniu jednej soczewki,względem drugiej,to powinno byc zrobione w fabryce na ławie optycznej i na soczewkach powinne byc znaki.Jeżeli jest to zrobione poprawnie,to niema znaczenia,jak kpl soczewek będzie umieszczony w celi.Jedynie przy dokręcaniu pierścienia ściskającego soczewki,dobrze jest refraktor umieścic na montażu pod kątem 45*,z wyciągiem w pozycji roboczej,dlatego,że jednak w celi soczewki mają minimalny luz i będą leżec po tej samej stronie u dołu celi.Przy sprawdzaniu kolimacji kolimatorem Cheshire,umieszczonym w wyciągu,jeżeli wykaże niepoprawną kolimację,nie będzie wiadomo,czy to wina wyciągu,czy obiektywu.W większosci wyciągi są przekoszone i oś rury wyciągu,nie jest w osi tuby.Jeżeli kolimacja będzie poprawna,a test na gwiazdach wypadnie żle,to trzeba spróbowac to poprawic,obracajac soczewkę zewnętrzną,aż do uzyskania dobrego rezultatu.Zakładam,ze przekładki dystansowe,lub pierscień między soczewkami jest jednakowej grubosci.
Te refraktory,które mają możliwosc kolimacji celi obiektywu,mają celę mocowaną od czoła na 3 parach śrub,co 120*.Są refraktory ,np TS,które mają na obwodzie celi,wkręty do ustawiania soczewek względem siebie.Soczewki wtedy mają w celi trochę większy luz,niż w refraktorach SW ED.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostDominik Woś | 18 Lis 2017, 22:47

Obawiam się, że bez użycia narzędzi w stylu Takahashi Collimating Scope może być trudno prawidłowo skolimować refraktor. Z wykorzystaniem TCSa powinno to wyglądać jak w poniższym skanie z instrukcji:

Jak prawidłowo skolimować refraktor: image.jpeg


Tak jak zasugerował Franek, warto sprawdzić kwestię wyciągu okularowego. Jeśli rozmontowywałeś celę obiektywu to sprawa może być bardziej skomplikowana.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postdaniel | 18 Lis 2017, 23:02

Panie ja i angielski :mrgreen: :oops:
Generalnie rzecz biorąc to owszem rozkrecilem bo w Mariolce obraz buk mydlany po czym okazało się jednak że mogły ruszyć się soczewki w trakcie wysyłki. To moje podejrzenia. Powiem wprost. I tak składałem soczewki źle. Ale zauważyłem te xx i sprzedający pomógł mi je złożyć.problem w tym że na astronocach ktoś wyciągnął powiększenia rzędu 130x a ja przy 70< czuję że obraz się pogarsza. A mniejsze powiększenie to obrazy dorównują EDkowi. Szef miwil że wyczytal że powiększenia powyżej ogniskowa/10 się pogarszają czyli powyżej 42x w przypadku Asioli obraz będzie kiepski. Co nie powinno mieć znaczenia przy rozdzielczości teleskou
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2691
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postfranek | 18 Lis 2017, 23:30

Jeżeli obiektyw jest z separacją powietrzną,to ważna jest grubosc przekładek,lub pierścienia dystansowego.
Może byc kiepska ostrośc.
Czy soczewki masz dobrze poukładane,np.zewnętrzna nie jest odwrotnie :?:
Ostatnio edytowany przez franek, 19 Lis 2017, 09:44, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostDominik Woś | 18 Lis 2017, 23:46

daniel napisał(a):Panie ja i angielski :mrgreen:


Zawsze można się wspomóc wujkiem Googlem. :wink: wyjdzie mniej lub bardziej pokracznie ale "ducha" tekstu chyba przekaże. :lol:

Jak prawidłowo skolimować refraktor: image.png


Głównie chodzi o to aby duszki odbić od poszczególnych powierzchni soczewek obiektywu układały się koncentrycznie. Wtedy kolimacja będzie OK.

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postfranek | 19 Lis 2017, 09:52

Domek napisał:
Głównie chodzi o to aby duszki odbić od poszczególnych powierzchni soczewek obiektywu układały się koncentrycznie. Wtedy kolimacja będzie OK.
==============================================================================================
Czy rzeczywiście występuje odbicie od wszystkich soczewek obiektywu,czy tylko od soczewki wewnętrznej :?: :?:
==============================================================================================
Używam krótkiego kolimatora Cheshire.Długi kolimator wymaga idealnego wyciągu i redukcji,żeby był w osi tuby i trafiał w środek obiektywu.Dobrze by było wyciąc koło z czarnego bristolu z małym otworkiem na środku i przyłozyc od zewnątrz na obiektyw.
Wtedy środkowy punkt z Cheshire,musi się pokrywac z tym otworkiem.
Żeby pominąc niedokładnośc wyciągu,wymontowuję wyciąg i wkładam do tuby dokładny adapter,pod kolimatory,toczony na tokarce z jednego zamocowania.Wtedy jestem pewien,że kolimatory są w osi tuby i powinne trafiac w środek szablonu na obiektywie.
Jeżeli tak nie jest ,to znaczy,że czoło tuby,pod wyciąg,nie jest prostopadłe do osi tuby.
==============================================================================================
Wyciąg,który trafia w środek obiektywu,nie gwarantuje,że jest równoległy do osi tuby.
Rura może byc przesunięta z osi i skośnie i też może trafiac w środek obiektywu.Wtedy kolimator wykaże złą kolimację obiektywu,a kolimacja może byc prawidłowa. :wink:
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostDominik Woś | 19 Lis 2017, 10:38

franek napisał(a):Domek napisał:
Głównie chodzi o to aby duszki odbić od poszczególnych powierzchni soczewek obiektywu układały się koncentrycznie. Wtedy kolimacja będzie OK.
==============================================================================================
Czy rzeczywiście występuje odbicie od wszystkich soczewek obiektywu,czy tylko od soczewki wewnętrznej :?: :?:
==============================================================================================
Używam krótkiego kolimatora Cheshire.Długi kolimator wymaga idealnego wyciągu i redukcji,żeby był w osi tuby i trafiał w środek obiektywu.Dobrze by było wyciąc koło z czarnego bristolu z małym otworkiem na środku i przyłozyc od zewnątrz na obiektyw.
Wtedy środkowy punkt z Cheshire,musi się pokrywac z tym otworkiem.
Żeby pominąc niedokładnośc wyciągu,wymontowuję wyciąg i wkładam do tuby dokładny adapter,pod kolimatory,toczony na tokarce z jednego zamocowania.Wtedy jestem pewien,że kolimatory są w osi tuby i powinne trafiac w środek szablonu na obiektywie.
Jeżeli tak nie jest ,to znaczy,że czoło tuby,pod wyciąg,nie jest prostopadłe do osi tuby.
==============================================================================================
Wyciąg,który trafia w środek obiektywu,nie gwarantuje,że jest równoległy do osi tuby.
Rura może byc przesunięta z osi i skośnie i też może trafiac w środek obiektywu.Wtedy kolimator wykaże złą kolimację obiektywu,a kolimacja może byc prawidłowa. :wink:


W lunetce kolimacyjnej Takahashi masz możliwość silnego podświetlenia (przez podświetlenie tego białego kółka widocznego na zdjęciach poniżej na przykład mocniejszą latarką led) oraz ustawienia ostrości na poszczególnych odbiciach (lunetka ma regulację ostrości poprzez możliwość jej rozsunięcia jak widać na zdjęciu poniżej).

Jak prawidłowo skolimować refraktor: image.jpeg


Jak prawidłowo skolimować refraktor: image.jpeg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postfranek | 19 Lis 2017, 11:06

Ten kolimator nadaje się do refraktorów ,o ogniskowej powyżej 1000 mm :?: :?: :( :(
Tłumaczenie Google:
Zakres kolimacyjny Takahashi to teleskop 6 x 18 mm służący do kolimowania reflektorów Takahashi Mewlon Dall-Kirkham i Baker Ritchey-Chrétien, astrografy Astro-Tech i GSO Ritchey-Chrétien oraz refraktory Takahashi o ogniskowej 1000 mm i dłuższej.
Ostatnio edytowany przez franek, 19 Lis 2017, 11:13, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postendriu624 | 19 Lis 2017, 11:12

Wszystko ma swoją kolejność przy kolimacji, najpierw zaczynamy od centrowania wyciągu okularowego względem tubusu i tu niestety musi być użyty kolimator laserowy , aby kropka lasera trafiała idealnie w środek obiektywu. a następnie używamy kolimatora optycznego aby skolimować obiektyw, Na samym kolimatorze optycznym co prawda da się skolimować refraktor , ale taka kolimacja może doprowadzić do zjawiska ciętej kiełbasy , czyli płaszczyzny obiektywu i wyciągu równoległe względem siebie , lecz w płaszczyźnie przesunięte ,(osi optycznej).

Jak ktoś nie ma kolimatora laserowego to można użyć diafragm z otworkami o średnicy 2 mm , potrzebne są 3 takie diafragmy , jedna umieszczona tam gdzie jest obiektyw , a dwie w wyciągu na jego początku i końcu, Tak kolimowałem wyciąg 10 lat temu w refraktorze ATM 102/1000 jak nie miałem lasera. Metoda prosta i skuteczna o ile precyzyjnie wykonamy diafragmy.
Ostatnio edytowany przez endriu624, 19 Lis 2017, 11:23, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostDominik Woś | 19 Lis 2017, 11:23

franek napisał(a):Ten kolimator nadaje się do refraktorów ,o ogniskowej powyżej 1000 mm :?: :?:
Tłumaczenie Google:
Zakres kolimacyjny Takahashi to teleskop 6 x 18 mm służący do kolimowania reflektorów Takahashi Mewlon Dall-Kirkham i Baker Ritchey-Chrétien, astrografy Astro-Tech i GSO Ritchey-Chrétien oraz refraktory Takahashi o ogniskowej 1000 mm i dłuższej.


W instrukcji nic nie pisze, że lunetka nadaje się do ustawiania prostopadłości czipów w modyfikowanych DSLR-ach a jednak da się tą lunetką wyregulować prostopadłość matrycy w Canonie. :wink:

Tutaj masz dwa przykłady użycia lunetki do kolimacji refraktora o ogniskowej 735mm i 900mm (przecież według instrukcji TCS się do tego nie nadaje :wink: ):

http://www.compubuild.com/astro/SV105/

http://www.compubuild.com/astro/SV130EDT/

Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postfranek | 19 Lis 2017, 11:54

Nie widzę na obwodzie soczewek refraktorów SW ED znaków,jak soczewki powinne byc ustawione względem siebie.
Czy ten kolimator Takahashi wykaże,jak powinne byc soczewki ustawione względem siebie (obrót) :?: :roll: :roll: :roll:
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostDominik Woś | 19 Lis 2017, 12:25

franek napisał(a):Nie widzę na obwodzie soczewek refraktorów SW ED znaków,jak soczewki powinne byc ustawione względem siebie.
Czy ten kolimator Takahashi wykaże,jak powinne byc soczewki ustawione względem siebie (obrót) :?: :roll: :roll: :roll:


Niestety nie mam bladego pojęcia. :D Trzeba byłoby przetestować na konkretnym egzemplarzu najlepiej porównując z takim, dla którego nie mamy wątpliwości, że daje bardzo dobre obrazy.

Zawsze sprawdzamy ostatecznie kolimację na gwiazdach (star testing).

Znalazłem jeszcze to:

http://philjay2000.tripod.com/usefulstuff/adventures.pdf

A tutaj fragment o rotowaniu optyki obiektywu:

Jak prawidłowo skolimować refraktor: image.jpeg


Pozdrawiam,
Dominik
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postfranek | 19 Lis 2017, 13:01

Ze STAR TESTEM na gwiazdach,to jest teraz problem,bo przejrzystośc powietrza i seeing,musi byc idealny.
Jakby miec delikatną przyssawkę,to po popuszczeniu pierścienia dociskającego soczewki,można soczewkę zewnętrzną obracac,aż obraz gwiazdy będzie najlepszy(bez demontażu soczewek).Refraktor ustawiony ~45* na montażu.Na soczewce wewnętrznej zrobic punkt na obrzeżu.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postszary | 19 Lis 2017, 13:13

A czy któryś z kolegów miał już okazję testować jakość optyki w swoim teleskopie za pomocą specjalnego okularu "Ronchi"? Zastanawiałem się kiedyś nad kupnem takiego, ale nie wiem, czy warto inwestować w to ustrojstwo.

https://www.teleskop-express.de/shop/pr ... Stern.html
Załączniki
Jak prawidłowo skolimować refraktor: ronchi-okular.jpg
ronchi-okular.jpg (8.59 KiB) Obejrzany 10554 razy
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Postkurp | 19 Lis 2017, 13:17

Cześć. Podstawa to bardzo dobry i doskonale skolimowany obiektyw w odpowiednio i dokładnie wykonannej celi z odpowiednią dokładnością. Po drugie to tuba musi być idealnym walcem odpowiednio obrobionym aby osiowo wchodziła w nią cela z obiektywem a zdrugiej strony wyciąg. Cela z obiektywem i tuba refraktora to podstawa i raz pożądnie ustawione nie powinny zmieniać swoich parametrów. Reszta jak wyciąg redukcje, kątówki i mocowanie okularów to sprawy ważne ale drugorzędne. Wielkie znaczenie ma klasa wyciągu i jego stabilność montażowa oraz obciążeniowa.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1584
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postdaniel | 19 Lis 2017, 13:24

Czyli to jest tak jak w newtonach. Warto może wykonać takie przyslony! Każda z dziurką na środku . Na Obiektyw. Do środka wyciągu np mam dopasowaną do redukcji 2" takie plastikowe z otworami. I np pudełko po kliszy w miejscu gdzie mocujemy okular. A potem sprawdIc czy idealnie się pokrywają.
Jak ustawialem obiektyw względem tubusu to postawiłem go na stole a od góry w wyciągu widziałem odbicia w soczewkach które się pokrywały do środka.
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2691
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

Postkurp | 19 Lis 2017, 13:30

Szary chcesz, że się tak wyrażę dowartościować badaniem swojego telepa i szukania dziury w całym to kupuj ale jak jesteś zadowolony ze swojego " obserwatorium " i dawanego przez nie obrazu to daj sobie spokój z tym ustroistwem i podziwiaj nocne niebo bo to i koszty i nerwy, że mogło być lepiej.
Ja lubię patrzeć w Kosmos.
Krzysiek " kurp "

ED 100 SW Stigma 20x80 DO Silver 10x50 Carl Zeiss 10x50 Vixen 7x50 Olympus DPSi 8x40
Małe wiaderko orciaków i lantanów LV Vixena Maxvision 28 Nagler 9
Awatar użytkownika
 
Posty: 1584
Rejestracja: 13 Sty 2013, 23:23
Miejscowość: Ławy

 

Postendriu624 | 19 Lis 2017, 14:48

Co by tu mówić , najprościej i najtaniej można sprawdzić jakość optyki na prążkach dyfrakcyjnych, to najpewniejsza metoda. Wyjdą tu wszystkie wady , astygmatyzm , aberracja sferyczna, nawet naprężenia w szkle czy lustrze , a przede wszystkim poprawność kolimacji.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postendriu624 | 19 Lis 2017, 14:58

franek napisał(a):Nie widzę na obwodzie soczewek refraktorów SW ED znaków,jak soczewki powinne byc ustawione względem siebie.
Czy ten kolimator Takahashi wykaże,jak powinne byc soczewki ustawione względem siebie (obrót) :?: :roll: :roll: :roll:

Takie ustawienie soczewek względem siebie sprawdza się prążkami interferencyjnymi , jak szczelina powietrzna jest mała 0,1-0.25 mm to powinny się takowe prążki pojawić pod odpowiednim oświetleniem, Przy prawidłowym zestawieniu obiektywu prążki interferencyjne przybierają formę koncentrycznych symetrycznych pierścieni, coś na wzór Pierścieni Newtona.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postfranek | 19 Lis 2017, 15:34

daniel napisał(a):Czyli to jest tak jak w newtonach. Warto może wykonać takie przyslony! Każda z dziurką na środku . Na Obiektyw. Do środka wyciągu np mam dopasowaną do redukcji 2" takie plastikowe z otworami. I np pudełko po kliszy w miejscu gdzie mocujemy okular. A potem sprawdIc czy idealnie się pokrywają.

Jeżeli rura wyciągu jest dokładnie na osi tuby,to ten sposób się sprawdzi.
Ale nastęnie kolimator Cheshire(optyczny).Wg mnie krótki ~90 zł.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

Postdaniel | 19 Lis 2017, 21:28

Ja generalnie wcześniej zrobiłem to tak, że:
Położyłem skręcony już i poskladany obiektyw na stole. Do tego położyłem tubus bez wyciągu i na plasko przymocowalem obiektyw do tuby niestety oklejajac to solidnie taśmą. Od góry widziałem odbicia wlotu tuby a więc odbicia ścianek tubusu i tak wyszło na to, że zdawało się to być już poprawnie ustawione. Tzn osiowowsc. Ta metoda z kraazkami w soczewkach- faktycznie zauważyłem to kiedyś ale nie zwróciłem na to uwagi. Więc przy odbiorze sprawdzę to wszystko ale i tak. Jestem przekonany że to wina wyciągu. Teraz montuje 2" i się okaże
LZOS 105/650
LZOS 130/1200

Zeiss Asiola 63/420

Tel 517 738 856

https://m.facebook.com/DanielStasiakPlanetariumPL/
Awatar użytkownika
 
Posty: 2691
Rejestracja: 02 Lip 2009, 15:08
Miejscowość: okolice Kalisza i Ostrowa Wlkp.

 

PostJSC | 19 Lis 2017, 21:39

Wyciag to chyba bardzo łatwo w osi ustawic? Ja zawsze patrzyłem na trzy okręgi - poczatek rurki wyciągu, koniec rurki wyciagu (często jest tam diafragma, wiec na diafragmę) i na koniec tuby teleskopu (soczewke). Jak wszystkie krązki sa współśrodkowe to znaczy , ze jest OK. Mozna sobie podświetlić latarką jak by nie było widać krązków.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2955
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 12 gości

AstroChat

Wejdź na chat