Barlowy do nasadek bino - ich średnica optyczna

PostSoczi | 04 Gru 2017, 13:31

___
Ostatnio edytowany przez Soczi 06 Gru 2019, 23:16, edytowano w sumie 2 razy
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

Postendriu624 | 04 Gru 2017, 20:16

Zazwyczaj barlowy o małej krotności mają większą średnicę , natomiast o dużej krotności soczewki już są małe ,wynika to z krzywizny soczewek , gdzie barlow o dużej krotności i dużej średnicy byłby bardzo gruby.
W dobrym położeniu jest nasadka MB z gwintem T2 na wlocie , bo można tu przy użyciu odpowiedniej redukcji ATM wkręcić barlowa GSO ED 2 cale. a z racji dość długiego barlowa GSO tj. toru optycznego jego krotność z nasadką bino MB T2 powinna być mniejsza niż 2.5x.
Jeżeli jest krótka redukcja 2 cale na 1.25 cala gdzie na wlocie ma ona gwint filtrowy 2 cale , to można takiego barlowa GSO ED zaadoptować do klasycznej nasadki bino 1.25 cala, wtedy cała apertura nasadki bino powinna być wykorzystana na wlocie nasadki.
Ps,
Starsze nasadki bino SW miały barlowa 2 x w zestawie , optycznie były one identyczne , nawet powłoki MC , z barlowem Vixen 2x T2, mam takie barlowy i nie widać między nimi różnicy optycznej , za wyjątkiem średnicy zewnętrznej gdzie oprawa soczewki z Vixen ma nieco mniejszą średnicę niż 1.25 cala.

Obrazy z nasadki bino i tego barlowa GSO ED były bardzo dobre w refraktorach , szkoda że go sprzedałem , bo przeszedłem na maka i był zbyteczny , a teraz by się przydał.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostJanusz_P. | 04 Gru 2017, 22:49

Każdy Barlow zwiększa skalę obrazu o swoją krotność czyli Barlow 2x robi z 15 mm swojej apertury czynnej 30 mm ładnego obrazu a Barlow 5x robi z 6 mm swojej apertury 30 mm czystego obrazu i dlatego Barlowy o dużej krotności mogą mieć tak małe soczewki do tworzenia obrazu w okularach 1,25" bez widocznego winietowania :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostSoczi | 07 Gru 2017, 19:23

No to wychodzi że barlow 1,85x nowszej wersji bino SW jest tandetny bo ma mikruską soczewkę a małe przecież powiększenie. Teoretycznie starty światła i rozdzielczości są przez to ogromne.

Wie ktoś gdzie i ile by kosztowało dość precyzyjne doszlifowanie szkiełka z okularów na nos do średnicy 1,25"?
A możliwe jest zrobienie tego samemu na zwykłej szlifierce na mokro?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1276
Rejestracja: 24 Sty 2011, 16:12

PostJanusz_P. | 10 Gru 2017, 12:51

Takie szkło okularowe oszlifuje Ci każdy lepszy optyk okularowy ale takie szkiełko jest nie achromatyczne i będzie tak z 10x gorsze pod względem korekcji od tego kilku-soczewkowego Barlowa SW do nasadek który ma skorygowane aberracje chromatyczne i sferyczną czyli to co zamierzasz zrobić to krok w tył o jakieś pół wieku :arrow: :shock:
Oglądnąłem sobie tego Barlowa do nasadek SW to skomplikowany układ typu Galileusza, co najmniej 4 soczewkowy o wlocie optycznym, 12,5mm jak to pomnożymy przez jego krotność 1,85 to widać że dostajemy ponad 23 mm niewinioetowanego pola widzenia czyli więcej niż przelot pryzmatów tej nasadki czyli jest tu nawet niewielki zapas konstrukcyjny :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postszary | 10 Gru 2017, 13:45

Miałem fabryczne Barlowy od nasadek SW oraz WO (1,6x) i prawdę mówiąc ze względu na generowane obrazy ich przydatność była w mojej ocenie wątpliwa. Podobno bardzo dobry jest natomiast Barlow do nasadek bino WO 2x, ale opieram się tylko na zasłyszanych opiniach. Było też kiedyś sprzedawane bino Soligora, zdaje się że także w Astrokraku, które ostrzy ze wszystkimi refraktorami i Newtonami bez konieczności stosowania dodatkowego Barlowa. Chodzi o nasadkę binokularową z tego wątku. viewtopic.php?f=45&t=1417&hilit=denkmeier
 
Posty: 658
Rejestracja: 12 Sty 2013, 11:40

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 59 gości

AstroChat

Wejdź na chat