Jaki filtr do astrofoto APSC ???

PostAurora | 01 Lut 2018, 17:04

Szykuje mi się wyjazd na niebo południowe z końcem maja, problem w tym, że to okolice pełni, a zależy mi na wykonaniu zdjęć nieba w "szerokim polu" :wink: .
Zabieram dwa nikony i obiektywy od 10-135mm (ten ostatni dopiero w planie zakupu). Całość zawieszona na Star Adventurer. Do nikonów które posiadam, można dokupić filtry montowane przed matrycą. Myślę, że to lepsze rozwiązanie niż stosowanie filtra przed obiektywem aparatu, ponieważ ciężko było by dobrać filtr o zbliżonej średnicy do średnicy gwintu filtrowego w obiektywie.
Myślałem nad zakupem filtra który podniesie kontrast i wytnie część zaświetlenia nieba światłem Księżyca.
Tu spotkałem się z czymś takim:

https://www.highpointscientific.com/tel ... -nikd5-uhc
lub
https://www.highpointscientific.com/tel ... -nikd5-cls
oraz
https://www.highpointscientific.com/tel ... nikd5-lpro

I żeby nie tworzyć kolejnego tematu to interesuje mnie jeszcze ten:
https://www.highpointscientific.com/tel ... nikd5-hal7


Ktoś używał któregoś z filtrów i może podzielić się swoimi spostrzeżeniami?
Interesuje mnie który z nich jest wart zakupu i prosił bym o uzasadnienie w kilku słowach.
Głównie zależy mi jak wspomniałem, na wycięciu zaświetlenia tła nieba zaświetlonego blaskiem Księżyca.
Do tej pory z lustrzanką nie stosowałem filtrów więc nie mam doświadczenia w tym temacie.
Pamiętam że UHC Lumicona przebarwiał wszystko na niebiesko, być może nie nadawał się do foto?
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostJanusz_P. | 01 Lut 2018, 18:25

Filtry typu ALP dobrze wycinają wąskie linie emisyjne lamp rtęciowych i sodowych a filtry typu UHC dobrze przepuszczają tylko linie emisyjne mgławic a blokują całą resztę widma widzialnego, Księżyc świeci praktycznie widmem ciągłym bo to światło odbite od Słońca i żaden magiczny filtr tu nie pomoże bo wytnie gwiazdy i Drogę Mleczną razem z Księżycem :arrow: :wink: :mrgreen:
Jedynym skutecznym filtrem na Łysola jest... cień Ziemi, wtedy na godzinkę wychodzi w ciemnych miejscach cała Droga Mleczna podczas jego całkowitego zaćmienia :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmkowalik | 01 Lut 2018, 18:36

Panie Januszu,

Zastanawia mnie co robią profesjonaliści w profesjonalnych obserwatoriach w księżycowe noce? Czy też u nich wtedy obserwacje są wstrzymane do czasu, aż Księżyc nie będzie przeszkadzał?
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostAurora | 01 Lut 2018, 18:48

W czasie pełni można zająć się fotometrią i tak zwykle się robi.
Będę miał szanse na kilka godzin bez Księżyca, ale chciałem w jakimś sensie ten czas sobie przedłużyć.
OK
A coś z w/w filtrów warto mieć do fotografowania nieba ? Mam na myśli tu nie sam wyjazd, ale ogólnie z uwzględnieniem LP choćby w terenie podmiejskim.
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostJanusz_P. | 01 Lut 2018, 19:40

Zawodowcy dysponują ogniskowymi rzędu kilkunastu / kilkudziesięciu metrów gdzie tło nieba tak bardzo nie przeszkadza a nadal jest duży zasięg gwiazdowy a po drugie wtedy robi się astrometrie i wszelkie pomiary astrometryczne przy których światło Księżyca prawie nie przeszkadza :arrow: :wink: :idea:
Godzina pracy takiego dużego teleskopu jest za droga na robienie kolorowych landszaftów pod publiczkę internetową, no chyba że sponsor lub płatnik badań sobie takich zażyczy na przykład do materiałów reklamowych :arrow: :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Postmkowalik | 01 Lut 2018, 19:48

Janusz_P. napisał(a):Godzina pracy takiego dużego teleskopu jest za droga na robienie kolorowych landszaftów pod publiczkę internetową, no chyba że sponsor lub płatnik badań sobie takich zażyczy na przykład do materiałów reklamowych :arrow: :wink:


Nie twierdziłem, że robią landszafty :-).
 
Posty: 571
Rejestracja: 28 Gru 2013, 21:46
Miejscowość: delokalizacja...

 

PostAurora | 01 Lut 2018, 20:13

OK wracając do tematu filtrów to kto stosował z lustrzanką zwłaszcza Nikon ?
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostAurora | 07 Lut 2018, 21:22

Jeszcze raz spytam, czy ktoś jest/był w posiadaniu takich filtrów i sprawdzał jak one fizycznie się sprawują?
Coś mi się zdaje, że będę chyba pierwszą osobą która to sprawdzi ;)
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostMarek_N | 11 Lut 2018, 00:09

Cześć

Bardzo fajny test tych Optolongów znajduje sie tutaj:
- http://amitkamble.com/optolong-light-pollution-filters/

Osobiście posiadałem Astronomika UHC (to jednak znacznie lepszy filtr od Optolonga UHC) i bardzo fajnie spisywał się przy robieniu zdjęć z krakowskiego osiedla:
Jaki filtr do astrofoto APSC ???: uhc_1.jpg
Jaki filtr do astrofoto APSC ???: lr_gradient.jpg
Taurus 270 + platforma | SW 80/400 2" + AZ4 | 20T5 | 13T6 | 8E | ES 4.7 | UHC, OIII 2" | AstroTrac TT320X-AG
Awatar użytkownika
 
Posty: 295
Rejestracja: 06 Sie 2005, 15:50
Miejscowość: Kraków

PostAurora | 12 Lut 2018, 23:07

Coś ten link się u mnie nie otwiera prawidłowo?

Miałem kiedyś UHC Lumicona i ten nadawał się ewidentnie do wizuala, bo przebarwiał na niebiesko.
A ten Astronomik o którym wspomniałeś to nadaje się do Nikona przed matrycę, czy to 2" ?
Ja generalnie chciał bym stosować do fotografowania Nikonem d5100 (ma już 3 lata, ale duży pixel i matryca stosunkowo mało szumi).
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostAurora | 21 Lut 2018, 09:08

Planuję zmodyfikować jednego Nikona i wydłubać filtr z matrycy, czy stosowanie UHC przyniesie lepsze efekty w wersji mod czy niemodyfikowanej?
Im więcej czytam o astrofoto, tym większy kocioł w głowie :wink:
Nie ma to jak fotografowanie kliszowcami, gdzie mgławice wodorowe rejestrowały się w 5 minut jak tralala :D
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostMarek_N | 27 Lut 2018, 23:14

Aurora napisał(a):Coś ten link się u mnie nie otwiera prawidłowo?
Miałem kiedyś UHC Lumicona i ten nadawał się ewidentnie do wizuala, bo przebarwiał na niebiesko.
A ten Astronomik o którym wspomniałeś to nadaje się do Nikona przed matrycę, czy to 2" ?
Ja generalnie chciał bym stosować do fotografowania Nikonem d5100 (ma już 3 lata, ale duży pixel i matryca stosunkowo mało szumi).

Rzeczywiście, wygląda że gość nie przedłużył hostingu lub domeny. Szkoda bo to byl bardzo fajny opis / test z pokazanym efektem przed i po zastosowaniu filtra.

Niestety sprawdziłem i okazało że Astronomik nie robi filtrów przed matryce do Nikonów. Musisz poszukać czegoś innego. Osobiście polecałbym filtr jak najwęższy, bo tak po prawdzie to IDAS jakoś wiele nie kontrastuje, a z obiektywem 135mm (200mm na APS-C) to Twoim głównym celem będą duże mgławice emisyjne, a tam dużo lepiej spisuje się filtr typu UHC.

Odnośnie samego filtra UHC.
Są ich dwa rodzaje: wizualne i wizualno-astrofotograficzne. Różnica jest taka, że ten pierwszy typ przepuszcza tylko pasmo Hbeta-OIII (480-505 nm), a ten drugi dodatkowo również czerwień (powyżej 630 nm).
Pierwsze to np. Lumicon UHC, Thousand Oaks LP-2, Orion UB
Drugie to: Astronomik UHC, DGM NPB

Nikon D5100 ma tą słynną matryce IMX071, z popularnych ostatnio kamerek QHY i ZWO. Jej największą zaletą jest bardzo niski prąd ciemny (termiczny), o wiele-wiele niższy niż w Canonach. Tzn na długich czasach powinien być zauważalnie wyższy S/N niż na Canonach z matrycą formatu APS-C.
Taurus 270 + platforma | SW 80/400 2" + AZ4 | 20T5 | 13T6 | 8E | ES 4.7 | UHC, OIII 2" | AstroTrac TT320X-AG
Awatar użytkownika
 
Posty: 295
Rejestracja: 06 Sie 2005, 15:50
Miejscowość: Kraków

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 56 gości

AstroChat

Wejdź na chat