APO vs Mak-Newton.

PostKrzysztof_P | 18 Lut 2018, 02:14

Zbyszku , to niestety nie zbyt dobre rozumowanie i tak nie jest a zapewne wynika z zamieszania i gwaru w temacie , gdyż oglądam tymi Teleskopami z użyciem okularów Naglera w tym N31 i mam dla przykładu piękne pole gwiazd prawie 3* bez jakiegoś widocznego pociemnienia obrazu , owszem dla celów astrofoto to za małe jest stanowczo LW dla całego formatu APSC i oświetlone jest zaledwie parę milimetrów w 100% , ale do zastosowań wizualnych sprawdza się wyśmienicie i jest tak jak podejrzewałem sam. Okulary z polem własnym dopiero około 100* mogą pokazać już na samym brzegu winietę i tak jest , dzwonił do mnie Krzysztof "OKROJ" który kupił mojego MN 180/1080 mm F6 i w okularze bodajże ES 20 mm 100* już mu się zaczęło to pojawiać na samym brzegu przy diafragmie. Natomiast: Naglery , Esy , Meade i inne szkiełka z polami własnymi 82* dadzą nam pełnię szczęścia szerokiego bardzo dobrego pola gwiazd co też potwierdzam sprawdzonego w praktyce. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 18 Lut 2018, 08:59

Żeby zobaczyć naturalne barwy gwiazd , to jest to możliwe tylko w Newtonie , gdzie jego lustra mają warstwę odbijającą na samym aluminium , bez dodatkowych warstw zabezpieczających które już degradują fotony. Czyste aluminium zapewnia też najlepszy kontrast obrazu w newtonie, sprawność lustra na czystym aluminium to 92%.

Każda warstwa MC na menisku czy soczewce ma wpływ na fotony , jak i szkło ma podobny wpływ, bo mniej lub bardziej będzie przepuszczany fiolet czy czerwień.

Każdy fotograf wie doskonale, że w obiektywach fotograficznych trzeba ustawiać taki parametr jak balans bieli na wzorniku z danym obiektywem , aby odwzorowanie kolorów było prawidłowe, Balans bieli będzie inny w różnych obiektywach i dla danego obiektywu trzeba go ponownie ustawić.

Nasze oko to matryca fotograficzna , która dla danego osobnika jest różnej jakości , więc zalecam nieco sceptycyzmu do własnych opisów widzianych kolorków gwiazd, szczególnie u osób po 40-tce.

Sam sobie zadawałem pytanie , czemu w Maku SW kolory są tak wyprane na Jowiszu ( mniej nasycone ), a w 100 ED są tak nadnaturalnie kolorystyczne, i napewno różnica kolorystyki (nasycenia) nie jest winą obstrukcji Maka , bo ma ona wpływ tylko na kontrast, a nie na widziane kolory.

Prawdopodobnie kolorystyka Jowisza będzie też inna w MN Intesa jak i w 100 ED.
Czyżby nasycenie barw bardziej zależało od światłosiły teleskopu, gdzie w maku SW jest ona mniejsza , przez co kolory są słabsze, podobne zjawisko zauważyłem między edkami 80 i 100 gdzie edek 80 miał bardziej nasycone kolory, jak miałem równolegle te dwa edki.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostTomasz Obserwator | 18 Lut 2018, 11:12

Proponuje wam porównac jeszcze w osobnych tematach:
- co szybsze ślimak czy gepard
- fiat 126p & ferrari
Przynajmniej posmiac sie mozna czasami czytajac rózne rzeczy tutaj
 
Posty: 154
Rejestracja: 25 Lut 2016, 19:15

 

PostKrzysztof_P | 18 Lut 2018, 11:15

Cześć Endriu dostałem parę telefonów odnośnie Twojego wpisu o kolorach w Makach SW , nie wiem co mam odpowiadać telefonicznie , może podaj swój numer telefonu w temacie i do Ciebie będą dzwonić zainteresowani , ja jestem teraz na Uczelni i mam chwilę przerwy w zajęciach , ale nie mogę się tłumaczyć za Twój opis kolorów w Makach SW jak jestem na Uczelni i mam zajęcia , więc coś z tym koniecznie zrób natychmiast. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postendriu624 | 18 Lut 2018, 11:49

Ja piszę tylko moje spostrzeżenia , dlatego odwołałem się do dwóch Edków SW 100 i 80 które miałem równolegle, i za wielce prawdopodobne za odbiór kolorystyki pewnie ma wpływ światłosiła , bo wierząc producentowi, w tych edkach są takie same szkła, a jednak edek 80 miał wyraźnie bardziej nasycone barwy niż edek 100 , oraz kontrast wydawał się większy w ed 80.

Kolory w Maku 150 SW były takie same jak w ED 100, czerwony był czerwony a brązowy był brązowym, z tym że nasycenie kolorów było mniejsza w maku 150 , takie wyblakłe jak wyprana stara kolorowa koszulka. Gdyby był tam potencjometr od nasycenia kolorów jak w telewizorze , to można by było podkręcić maka, i tak sobie myślę że tym potencjometrem była by tu światłosiła.

Kto ma maka SW to niech porówna jakiś kolorowy obiekt w plenerze z nasadką lustrzaną , oraz z okularem bezpośrednio w maku , bedzie wtedy różnica w jasności , i barwy powinny być bardziej intensywne z okularem bezpośrednio w maku, ja tego nie mogę już sprawdzić bo nie mam obecnie maka.
Wtedy może się potwierdzi, że na intensywność koloru ma wpływ światłosiła.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostKarol | 18 Lut 2018, 12:06

Krzysztof_P napisał(a):Zbyszku , to niestety nie zbyt dobre rozumowanie i tak nie jest a zapewne wynika z zamieszania i gwaru w temacie , gdyż oglądam tymi Teleskopami z użyciem okularów Naglera w tym N31 i mam dla przykładu piękne pole gwiazd prawie 3* bez jakiegoś widocznego pociemnienia obrazu , owszem dla celów astrofoto to za małe jest stanowczo LW dla całego formatu APSC i oświetlone jest zaledwie parę milimetrów w 100% , ale do zastosowań wizualnych sprawdza się wyśmienicie i jest tak jak podejrzewałem sam. Okulary z polem własnym dopiero około 100* mogą pokazać już na samym brzegu winietę i tak jest , dzwonił do mnie Krzysztof "OKROJ" który kupił mojego MN 180/1080 mm F6 i w okularze bodajże ES 20 mm 100* już mu się zaczęło to pojawiać na samym brzegu przy diafragmie. Natomiast: Naglery , Esy , Meade i inne szkiełka z polami własnymi 82* dadzą nam pełnię szczęścia szerokiego bardzo dobrego pola gwiazd co też potwierdzam sprawdzonego w praktyce. :wink:



Co nie zmienia faktu, że tylko część pola widzenia to 100% LG a potem co raz mniej.
Przy okazji, 50 % LG to różnica 0,4 mag (np. 314 cm^2/2= 157 cm^2, różnica 100% a 100% to 0,4 mag (100%/251%=0,4mag)). Czyli różnica już spora. Tylko nie wiem czy łatwa w zauważeniu jeśli tyczy się ona samych brzegów pola widzenia.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postmazbi7925 | 18 Lut 2018, 12:15

W sprawie kolorów proponuję zapoznać się z procesami fizycznymi warunkującymi ich powstawanie. Może wtedy coś komuś się "rozjaśni". :shock:
W nocy wszystkie koty są czarne.
Jest jeszcze pojęcie "przysłony", np. w fotografii.
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

Postendriu624 | 18 Lut 2018, 12:24

mazbi7925 napisał(a):W sprawie kolorów proponuję zapoznać się z procesami fizycznymi warunkującymi ich powstawanie. Może wtedy coś komuś się "rozjaśni". :shock:
W nocy wszystkie koty są czarne.

Tu nie chodzi o powstawanie kolorów, lecz tylko o ich nasycenie w danym układzie optycznym, bo jak powstają kolory to tego uczą już w szkole podstawowej.
Ciekawe zagadnienie, to czemu kolory w makach SW na Jowiszu są takie blade.
Ostatnio edytowany przez endriu624, 18 Lut 2018, 12:30, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postmazbi7925 | 18 Lut 2018, 12:28

Wszelkie kolory oraz ich nasycenie są zależne od światła.
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

Postlolak89 | 18 Lut 2018, 12:32

http://www.astrosell.it/annuncio.php?Id=43629

Z Archiwum Internetu. 500 Euro za MN67 Intesa. Jak ktoś śledzi giełdy może trafić ciekawe oferty.

P.S. Orientuje się ktoś w cenach używek MK 127 Intesa?
lolak89
 

Postendriu624 | 18 Lut 2018, 12:36

mazbi7925 napisał(a):Wszelkie kolory oraz ich nasycenie są zależne od światła.

Czyli światło białe to składowa trzech podstawowych kolorów RGB , bo tak rozumiem istotę światła, nie ma światła białego nawet tego idealnego bez 3 podstawowych kolorów które go tworzą.
Dowodem na istotę światła białego jest rozszczepienie go w pryzmacie , i wtedy mamy inne światło , już nie białe.

Jeżeli na jego drodze ustawimy filtr , to za pryzmatem po jego rozczepieniu ,przybierze ono inne nasycenie tych barw, takim skutecznym filtrem na drodze światła jest właśnie Menisk maka lub obiektyw refraktora. Dlatego lustrzanki mają korekcję balansu bieli , aby skompensować kolorystykę obiektywu.
Ostatnio edytowany przez endriu624, 18 Lut 2018, 12:48, edytowano w sumie 1 raz
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postzbyszek | 18 Lut 2018, 12:40

Fala światła padająca na lustro ulega odbiciu, czy podobnie, ale nie jest to idealne , ponieważ straty w tym są , zależne od długości /koloru/ fali światła . W/g mnie dlatego mniej intensywne kolory mamy .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postendriu624 | 18 Lut 2018, 12:46

zbyszek napisał(a):Fala światła padająca na lustro ulega odbiciu, czy podobnie, ale nie jest to idealne , ponieważ straty w tym są , zależne od długości /koloru/ fali światła . W/g mnie dlatego mniej intensywne kolory mamy .

Na idealnym lustrze, z powłoką odbijającą na samym aluminium , wszystkie barwy odbijają się identycznie, jedynie zmienia się nam dokładność optyczna lustra. gdzie np. dla koloru czerwonego lustro będzie miało 1/8L ale już dla światła fioletowego tylko 1/4L.
Dlatego przy figuryzacji lustra odczyty z noża są dokładniejsze jak zastosujemy w domku niebieską diodę a nie np. czerwoną.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postmazbi7925 | 18 Lut 2018, 12:57

Do endriu.
... a barwa światła zależy od rodzaju pierwiastka emitującego fale EM.
Pomijając sprawność zwierciadła, soczewki itp. w każdym układzie optycznym krąży pewna ilość światła, które nie bierze bezpośredniego udziału w tworzeniu obrazu. To "zbędne" światło przemieszcza się w tubusie w różnych chaotycznych kierunkach i tylko od rodzaju konstrukcji zależy, ile tego zbędnego światła przedostanie się do okularu wraz ze światłem tworzącym obraz. Im więcej tego zbędnego światła, tym obraz jest bardziej wyprany z kolorów.
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

Postendriu624 | 18 Lut 2018, 13:11

mazbi7925 napisał(a):Do endriu.
... a barwa światła zależy od rodzaju pierwiastka emitującego fale EM.
Pomijając sprawność zwierciadła, soczewki itp. w każdym układzie optycznym krąży pewna ilość światła, które nie bierze bezpośredniego udziału w tworzeniu obrazu. To "zbędne" światło przemieszcza się w tubusie w różnych chaotycznych kierunkach i tylko od rodzaju konstrukcji zależy, ile tego zbędnego światła przedostanie się do okularu wraz ze światłem tworzącym obraz. Im więcej tego zbędnego światła, tym obraz jest bardziej wyprany z kolorów.


Jest w tym prawda , tylko na takie światło pasożytnicze w szkle , bo tam panuje chaos, odblaski w tubusie , itp. większy wpływ ma obniżenie kontrastu obrazu , niż wypranie z kolorów.

Zauważyłem to dokładając odrośnik do mojego maka 150 , gdzie w dziennych obserwacjach w tym maku kolory pozostały niezmienione, z odrośnikiem i bez odrośnika , (przynajmniej nie zauważyłem wyprania kolorów na tyle widocznego) , a jedynie wyraźnie wzrósł kontrast obrazu, bo menisk już nie dostawał pasożytniczego światła.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostDominik Woś | 18 Lut 2018, 13:59

Dodam tylko, że kolory gwiazd, w astrofoto, najlepiej widać na lekko rozogniskowanych gwiazdach. Przykład poniżej:

APO vs Mak-Newton.: IMG_3899_res.jpg


Co do wpływu optyki na kolory gwiazd to bym jej nie przeceniał. Domyślam się, że dużo większy wpływ na kolorystykę zarówno w wizualu jak i w astrofoto będzie miała atmosfera (działa jak soczewka) i zanieczyszczenia w niej się znajdujące. :wink:
Ostatnio edytowany przez Dominik Woś, 18 Lut 2018, 15:22, edytowano w sumie 1 raz
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJSC | 18 Lut 2018, 14:07

Ja najładniejsze kolory Jowisza (nie mylić ze szczegółami ;) :P )widziałem w bardzo dużych Newtonach (powyzej 12"), co przeczy temu co tu czytałem, ze np. w 100ED kolory były lepsze niż w 10" Newtonie, w którym sa blade :mrgreen: Ale to były moje obserwacje z doskoku, więc niemjarodajne, aczkolwiek to samo przeczytałem u Lewy,ego w książce "Niebo poradnik użytkownika", ze duze teleskopy pokazuja lepiej kolory planet (DSów to oczywiste). Moze kwestia, źrenicy wyjsciowej, powiekszenia... :?:
Natomiast to co piszesz Domek, ze kolory sa lepsze na rozogniskowanych gwiazdach - to nawet w wizualu tak jest i też czytałem to w wielu publikacjach, nawet nieco poruszone są lepsze, ale z drugiej strony zły seeing niszcze kolory (przepraktykowane z otwieraniem drzwi na balkonie :) )... W każdym razie ciekawa sprawa :D
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostMaxx | 18 Lut 2018, 14:18

Panowie jako wierzący ale nie praktykujący chyba dam na mszę dzisiaj w intencji czystego nocnego nieba bo obserwuje negatywny wpływ pogody na moich kolegów z forum i "syndrom troski" mi się "włączył" :mrgreen:

Maxx-or :wink:
Proszę o usunięcie mojego konta z tego forum !!!
A że administracja robi sobie jaja i nie raczy usunąć mojego konta to olewam to forum po prostu bo szkoda mi czasu i nerwów na to !!!
Awatar użytkownika
 
Posty: 765
Rejestracja: 16 Cze 2012, 12:54

Postmazbi7925 | 18 Lut 2018, 14:19

Do endriu.
Uważam, że "wyprane" kolory i słaby kontrast, są jednym i tym samym zjawiskiem. Podobnie jest w odwrotną stronę. Jak zwał, tak zwał, - wychodzi na to samo.
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

PostJSC | 18 Lut 2018, 14:26

^^ Nie zgadzam sie absolutnie! :D Ja najbardziej szczegółowego Jowisza widziałem jako niemal monochromatycznego.
Mozliwe, ze przez zamglenie tak wyszło i jak by było przejrzyste powietrze, to byłby i kolor. Jednak zwykle tak mam, ze jak nie ma zamglenia, to seeing jest do niczego i najlepsze szczegóły wydobywam właśnie podczas stojącego, zamglonego powietrza.
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postmazbi7925 | 18 Lut 2018, 15:05

JSC napisał(a):^^ Nie zgadzam sie absolutnie! :D Ja najbardziej szczegółowego Jowisza widziałem jako niemal monochromatycznego.
Mozliwe, ze przez zamglenie tak wyszło i jak by było przejrzyste powietrze, to byłby i kolor. Jednak zwykle tak mam, ze jak nie ma zamglenia, to seeing jest do niczego i najlepsze szczegóły wydobywam właśnie podczas stojącego, zamglonego powietrza.


...no tak, ale Tobie kolory "wyprała" atmosfera, a ja piszę o relacji zachodzącej w urządzeniu obserwacyjnym.
Zbyszek
 
Posty: 388
Rejestracja: 15 Paź 2011, 00:01

 

Postendriu624 | 18 Lut 2018, 15:45

mazbi7925 napisał(a):Do endriu.
Uważam, że "wyprane" kolory i słaby kontrast, są jednym i tym samym zjawiskiem. Podobnie jest w odwrotną stronę. Jak zwał, tak zwał, - wychodzi na to samo.

Zgadzam się z Kolegą całkowicie, bo jak warto zauważyć, jest tu bardzo dużo czynników mogących wpływać na wypranie kolorów.
Tych czynników można by wymienić sporo ,od pokrycia luster, a skończywszy na powłokach MC soczewek i Menisku, baflowania, wyczernienia, itp.

Pozostaje jedynie kwestia, w jakim teleskopie te odwzorowanie kolorów będzie najwierniejsze odpowiadające rzeczywistości, postawił bym tu na Newtona z pokryciem na samym Aluminium bez warstw zabezpieczających.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

Postchondryt | 18 Lut 2018, 16:11

endriu624 napisał(a):
mazbi7925 napisał(a):Do endriu.
Uważam, że "wyprane" kolory i słaby kontrast, są jednym i tym samym zjawiskiem. Podobnie jest w odwrotną stronę. Jak zwał, tak zwał, - wychodzi na to samo.

Zgadzam się z Kolegą całkowicie, bo jak warto zauważyć, jest tu bardzo dużo czynników mogących wpływać na wypranie kolorów.
Tych czynników można by wymienić sporo ,od pokrycia luster, a skończywszy na powłokach MC soczewek i Menisku, baflowania, wyczernienia, itp.

Pozostaje jedynie kwestia, w jakim teleskopie te odwzorowanie kolorów będzie najwierniejsze odpowiadające rzeczywistości, postawił bym tu na Newtona z pokryciem na samym Aluminium bez warstw zabezpieczających.
.

Witam.
Myślę że w kwestii odwzorowania kolorów nie można pominąć roli stosowanych okularów
ich rodzaju konstrukcji oraz jakości i rodzaju powłok anty refleksyjnych.

Pozdro...
AZ-ATM ; R-Svbony 90/F5,5 ; kątówka Takahashi 1,25 " ; barlow 2x
Okulary: 9/60*
Awatar użytkownika
 
Posty: 1286
Rejestracja: 22 Wrz 2009, 19:17
Miejscowość: Kartuzy [Kaszuby]

 

PostKrzysztof_P | 18 Lut 2018, 16:28

Okulary to duży wpływ na kolorki detalu Planet , porównajcie sobie Plossle TAL , Plossle TV , ORTO i inne okulary a sami się przekonacie , Plossle TAL są Rewelacyjne na Jowiszu , Saturnie i Marsie pokazując naprawdę nasycone kolory detalu tych Planet.Do tego Bardzo Dobra jakość obrazu jak i ostrość a u nas na giełdzie nawet nikt się nie zainteresował tymi szkiełkami jak były po 50-70 zł :lol: w USA kosztują około 79$ , taka jest znajomość akcesorii w naszym kraju.Generalnie niewiele ustępują pod względem korekcji gwiazd w polu widzenia jak i pod innymi względami okularom Plossla TV , znam je z praktyki i też posiadam. To nie standardowa konstrukcja okularu Plossla wszystko pisze na stronie wyrobów TAL a ich pola własne to pełne 50* a nie 45* jak w tym akurat przypadku zaniża producent.Każdy się trzęsie przed zakupem czegokolwiek aby potem nie miał problemów z odsprzedażą , jak mało znane to zapewne Lipa , takie są niestety fakty , że ze znajomością sprzętu u nas jesteśmy na Bakier.Tak samo np. Plossle MEADE S3000 , S4000 Japan to Świetne szkła w wersji Smoothie Masuyama 5 elementów czy nawet Japan na 4 elementach w porównaniu do nowych z Chin to miód malina , lepsze od wszystkich nowych tanich Plossli z Chin.

Użyte szkło do budowy okularów jak i warstwy mają istotny wpływ na pokazywane kolory detalu Planet jak i samych gwiazd , mamy okulary tym samym ciepłe i te zimne w ogólnym podziale , co doskonale widać po obrazach jak się je ze sobą porówna w jednym czasie , tak samo teleskop teleskopowi pod tym względem nie równy. Osobiście lubię ciepłe kolorki i ładnie nasycone jak dają np. okulary MEADE UWA a zimnych obrazów ES nie toleruję. Jest tyle naprawdę świetnych okularów starszej konstrukcji dających wyśmienite obrazy i nie tak drogich i szkoda że w Polsce są tak mało znane , naprawdę te wszystkie tanie Plossle GSO , SW i inne skorupiaki to blada jakość do tych wyśmienitych szkieł. :wink:
Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P 18 Lut 2018, 17:39, edytowano w sumie 2 razy
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostKrzysztof_P | 18 Lut 2018, 17:14

lolak89 napisał(a):http://www.astrosell.it/annuncio.php?Id=43629

Z Archiwum Internetu. 500 Euro za MN67 Intesa. Jak ktoś śledzi giełdy może trafić ciekawe oferty.

P.S. Orientuje się ktoś w cenach używek MK 127 Intesa?


Właśnie tak chodzą Intesy MN 5", F6 127/762 mm , posiadałem też Świetny sprzęt i w zależności od stanu to od około 500-700 Euro i też zależy od wyposażenia , taniej to raczej podejrzana sprawa. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 50 gości

AstroChat

Wejdź na chat