Ustawienie montażu - brak widoczności gwiazdy polarnej.

Postgalipette | 05 Lut 2018, 19:33

Czesć. Temat pewno przez większość już przerabiany ale mam pytanko. Kompletnie nie widzę gwiazdy polarnej a więc mam problem z ustawieniem montażu :?: Co prawda czytałem o różnych metodach i zastanawiam się jak można ustawić montaż łatwo i dość szybko bez zbędnego dostrajania. Nie jest wymagana przecież super precyzja jak nie robię zdjęć a chcę tylko pooglądać gwiazdy. Czy istnieje jakaś stronka gdzie na podstawie lokalizacji oraz za pomocą kompasu mogę ustawić sobie kąt na montażu :?: Czy wysokość położenia balkonu ma również znaczenie?
 
Posty: 14
Rejestracja: 23 Sty 2018, 14:03

 

PostSebastian Ś. | 05 Lut 2018, 19:47

Na oko to ... Ustaw go w stronę północy kompasem z telefonu, wypoziomuj nogami, ustaw oś do szerokości geograficzne na której jesteś. Do wizuala styknie.

Jak masz kamerę albo aparat to możesz się pobawić metoda dryfowa ale mi by się nie chciało.
Ostatnio edytowany przez Sebastian Ś., 06 Lut 2018, 11:33, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 2377
Rejestracja: 02 Wrz 2016, 17:11

Postwampum | 06 Lut 2018, 00:40

Dokładnie jak kolega pisze powyżej.
Ja też nie widzę z balkonu i idzie to jakoś zgrubnie ustawić.
Możesz wyjsc z domu i na płakim złapać wysokość na polarną w lunetce ustawić te około 52 stoipnie i zakecić na amen.
Więcej szukania jest na boki, trzeba mniej więcej wyczaić jak masz ustawioną polarną względem zasłaniającej ściany, odwzorować już na miejscu. Ja na przykład przystawiam jedną nóg do barierki balkonu i to jest noga nieruchoma, obracam lekko statywem i obserwuję co się dzieje w okularze. Właściwie to teraz już wiem ile druga noga jest cofnięta względem tej zawsze przypartej do barierki (można liczyć po kafelkach albo charakterysytczych wzorach na nich) więc rozstawienie i ustawienie trwa z 5minut. Jak Księżyc trzyma mi się nieruchomo w centrum okularu tak z 1,5 -2 minuty to zostawiam, wystarczy aby wszystko dobrze obejrzeć.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1200
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Lukacz oraz 58 gości

AstroChat

Wejdź na chat