Back focus w teleskopach Newtona

PostDmitr | 18 Lut 2018, 01:07

Witajcie!
Mam problem ze zrozumieniem pewnego technicznego zagadnienia i mam nadzieję że mogę liczyć na proste wytłumaczenie. Zastanawiam się jak to jest, że teleskopy Newtona mają w danych technicznych tak krótkie back focusy, a jednocześnie z moich prostych kalkulacji wynika coś zupełnie innego. Z prostej proporcji można wyliczyć, że LW musi znajdować się w odpowiednim miejscu teleskopu tak, aby zbierać całe światło z LG, przykładowo stosunek (średnica LG/ogniskowa=średnica LW/tor optyczny od LW do ogniska teleskopu) oznacza, że dla 300mm apertury f/5, lustro wtórne o średnicy 70mm musi znajdować się 350mm przed ogniskiem teleskopu, awięc 1150mm nad LG, tak? Zatem odejmując promień teleskopu (odległość od LW do wyciągu) czyli około 150mm, wciąż pozostałe nam około 200mm stożka światła "wystającego" przez wyciąg. Tym czasem modele teleskopów fabrycznie dostosowane do fotografii mają max 65-70mm. Nic z tego nie rozumiem.

Firma Taurus oferuje na zamówienie tuleje dystansowe do swoich teleskopów, aby dostosować je do pracy z aparatem/korektorem, na prośbę klienta mogą również wykonać takie, które umożliwią zastosowanie nasadki bino bez dodatkowych akcesoriów. Jeżeli przyjąć, że bez tulei teleskop ma powiedzmy około 50mm back focusa, to z tuleją możemy otrzymać 110mm (tor nasadki), co powoduje z automatu, że LW nie jest w stanie zebrać światła z całej powierzchni lustra (dla 13'' teleskopu apertura spada do około 10''), awięc i obstrukcja wzrasta do 27%?
TMB 130SS
Pentax XW 30, XW 10, XW 5
Powermate 2,5x
Awatar użytkownika
 
Posty: 354
Rejestracja: 12 Lip 2010, 18:43
Miejscowość: Gdynia

 

PostKrzysztof_P | 18 Lut 2018, 01:16

Wszystko się zgadza , aby wybić dalej wiązkę w bok aby stosować np. Bino bez Barlowa to trzeba zwiększyć rozmiary LW , gdyż jak zbliżymy je w tym celu do LG to nie zbierze nam światła z całego LG. Musi być po prostu odpowiednio większe i te wszystkie tanie patenty to w efekcie ucinają nam z apertury jak np. w Syntach Flex nie pełne rozsunięcie tuby i wybicie dalej wiązki z światła z LG , wzrasta obstrukcja centralna i jedynie co to tani i prosty sposób , ale zalet na korzyść obrazu sporo mniej. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDmitr | 18 Lut 2018, 01:22

Dziękuję za odpowiedź. Czyli pierwsza część moich wniosków zdaje się nie mieć sensu. Czyli nie wiem jak to się dzieje, że pomimo tego, że "na papierze" teleskop Newtona powinien mieć np. 200mm back focusa to ma dużo mniej. Gdzieś znika mu tak jakby dobre 150mm stożka światła i nie mogę wpaść na to gdzie...
TMB 130SS
Pentax XW 30, XW 10, XW 5
Powermate 2,5x
Awatar użytkownika
 
Posty: 354
Rejestracja: 12 Lip 2010, 18:43
Miejscowość: Gdynia

 

PostKrzysztof_P | 18 Lut 2018, 01:37

Może w tubie teleskopu a ten Back Focus to podany jest jako poza tubą teleskopu , wybicie wiązki poza tubus sprzęta?
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostDmitr | 18 Lut 2018, 10:22

Na pewno gdzieś w tubie, tylko pytanie gdzie dokładnie ?
:roll:
TMB 130SS
Pentax XW 30, XW 10, XW 5
Powermate 2,5x
Awatar użytkownika
 
Posty: 354
Rejestracja: 12 Lip 2010, 18:43
Miejscowość: Gdynia

 

Postendriu624 | 18 Lut 2018, 10:32

Back Focus, bo padła tam cyfra 70 mm , pewnie dotyczy kolektora komy, bo taki Back Focus mają kolektory komy, GSO podaje właśnie 70 mm odległości do matrycy. , czyli wymagane odsunięcie od ogniska 70 mm.
Czyli ten newton obsłuży kolektor komy bez zbędnych przeróbek np. podnoszenie LG, i może o ten parametr tu chodzi.

Lub co bardziej prawdopodobne.

Jest to ilość wypuszczonego ogniska z boku tubusu, tylko teraz czy liczone od tuby czy od wyciągu.

Może to coś pomoże.

https://astropolis.pl/topic/29378-backf ... o%C5%9Bci/

https://astropolis.pl/topic/35599-newto ... r-2001000/

https://astropolis.pl/topic/43224-jaki- ... tona-vx10/

https://astropolis.pl/topic/38372-korek ... tener-gso/
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostMr. Bino | 18 Lut 2018, 13:23

+++
Ostatnio edytowany przez Mr. Bino, 07 Lis 2018, 16:40, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 228
Rejestracja: 14 Maj 2011, 15:49

Postzbyszek | 18 Lut 2018, 13:56

Można kitową redukcję 2/1.25" odwrotnie włożyć , tylko otwór na śrubkę mocującą zrobić
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postfranek | 18 Lut 2018, 15:32

[quote="Dmitr"]Witajcie!
Mam problem ze zrozumieniem pewnego technicznego zagadnienia i mam nadzieję że mogę liczyć na proste wytłumaczenie. Zastanawiam się jak to jest, że teleskopy Newtona mają w danych technicznych tak krótkie back focusy, a jednocześnie z moich prostych kalkulacji wynika coś zupełnie innego. Z prostej proporcji można wyliczyć, że LW musi znajdować się w odpowiednim miejscu teleskopu tak, aby zbierać całe światło z LG, przykładowo stosunek (średnica LG/ogniskowa=średnica LW/tor optyczny od LW do ogniska teleskopu) oznacza, że dla 300mm apertury f/5, lustro wtórne o średnicy 70mm musi znajdować się 350mm przed ogniskiem teleskopu, awięc 1150mm nad LG, tak? Zatem odejmując promień teleskopu (odległość od LW do wyciągu) czyli około 150mm, wciąż pozostałe nam około 200mm stożka światła "wystającego" przez wyciąg. Tym czasem modele teleskopów fabrycznie dostosowane do fotografii mają max 65-70mm. Nic z tego nie rozumiem.

================================================================================================================================================================================================
Założyłeś,czy zmierzyłeś na teleskopie, LW o srednicy 70mm.LW jest eliptyczne,czyli ma dwa wymiary.Czyli 70mm,to szerokośc.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostKrzysztof_P | 18 Lut 2018, 16:06

Dla mnie jak pomyślę to LW jest za małe i dlatego wymieniłem je w swojej byłej Syncie Flex 12" F5 z LW 70 mm na 75 mm ORION UK Hilux 97% 1/12L.Patrząc przez wyciąg ledwo widać było łapki co świadczyło o oryginalnie za małym LW i tym samym nie pracowało całe LG , już nie wspomnę o Offsecie który był do poprawy , tak to jest z tymi chińczykami , co innego GSO tu mamy odpowiedniej wielkości LW jak i poprawny ustawiony fabryczny Offset. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postfranek | 18 Lut 2018, 16:42

Dmitr napisał(a):Witajcie!
Mam problem ze zrozumieniem pewnego technicznego zagadnienia i mam nadzieję że mogę liczyć na proste wytłumaczenie. Zastanawiam się jak to jest, że teleskopy Newtona mają w danych technicznych tak krótkie back focusy, a jednocześnie z moich prostych kalkulacji wynika coś zupełnie innego. Z prostej proporcji można wyliczyć, że LW musi znajdować się w odpowiednim miejscu teleskopu tak, aby zbierać całe światło z LG, przykładowo stosunek (średnica LG/ogniskowa=średnica LW/tor optyczny od LW do ogniska teleskopu) oznacza, że dla 300mm apertury f/5, lustro wtórne o średnicy 70mm musi znajdować się 350mm przed ogniskiem teleskopu, awięc 1150mm nad LG, tak? Zatem odejmując promień teleskopu (odległość od LW do wyciągu) czyli około 150mm, wciąż pozostałe nam około 200mm stożka światła "wystającego" przez wyciąg. Tym czasem modele teleskopów fabrycznie dostosowane do fotografii mają max 65-70mm. Nic z tego nie rozumiem.

Firma Taurus oferuje na zamówienie tuleje dystansowe do swoich teleskopów, aby dostosować je do pracy z aparatem/korektorem, na prośbę klienta mogą również wykonać takie, które umożliwią zastosowanie nasadki bino bez dodatkowych akcesoriów. Jeżeli przyjąć, że bez tulei teleskop ma powiedzmy około 50mm back focusa, to z tuleją możemy otrzymać 110mm (tor nasadki), co powoduje z automatu, że LW nie jest w stanie zebrać światła z całej powierzchni lustra (dla 13'' teleskopu apertura spada do około 10''), awięc i obstrukcja wzrasta do 27%?

Cytuję:
pozostałe nam około 200mm stożka światła "wystającego" przez wyciąg.
==============================================================================================
Jak LG 300mm,to tuba ~320mm.Czyli wystaje z tuby 350mm - 160mm=190mm.A jeszcze od tego odjąc wys korpusu wyciągu i zapas na wyostrzenie na dal.
Fi 300mm/1500mm.
Np. Zapas na wsunięcie wyciagu,od płaszczyzny ogniska 65mm + wysokośc wyciągu mierząc od tuby 60mm + 1/2 srednicy tuby 150 + 10 +160mm=285mm do srodka tuby.
300 : 1500 x 285 = 57mm szer LW,ale na "0".
I od tego wymiaru 57mm,zależnie od firmy i do czego ma słuzyc teleskop,np US-y,DS-y,astrofoto,jest ten wymiar powiększony.
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostJanusz_P. | 19 Lut 2018, 14:50

Back-focus liczy się od incydentu na lustrze wtórnym czyli jest w nim zawarta połowa średnicy zewnętrznej tubusu którą pokonuje światło po odbiciu od lustra wtórnego i średnia wysokość wyciągu oraz do teleskopów z zastosowaniami fotograficznymi dodaje sie zwykle 55 mm toru optycznego na bazę lustrzanek z odpowiednią złączka T2 a po wyjęciu body lustrzanki zakłada się w wyciąg złączke okularową o takiej właśnie długości kompensującą back-focus aparatu :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Magnetar, Majestic-12 [Bot] oraz 57 gości

AstroChat

Wejdź na chat