Filtry Light Pollution

PostJanou | 23 Lut 2018, 21:53

Witam,

Chciałbym rozpocząć tutaj rozmowę na temat astrofotografii lustrzanek + obiektyw + filtry. Czy ktoś korzystał z powyższych filtrów? Warto? Widziałem przykładowe zdjęcia na google, ale chce zasięgnąć opinii kogoś z naszego kraju. Na chwilę obecną przyuważyłem tylko dwa filtry: IDAS LPS i NISI natural night 100mm. Warte są swojej ceny? Jest na prawdę aż taki przeskok w jakości? Jeżeli taki temat już był, to przepraszam i proszę o zamknięcie.

Pozdrawiam
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

Postbronek | 23 Lut 2018, 22:51

Nie powinienem się wypowiadać, bo się nie znam...no ale każdy chce być najmądrzejszy. Moje doświadczenie z fotografią nieba to 30-to sekundowe ekspozycje aby zobaczyć niewidzialne. W moim Edwardzie 102mm Whirpool jest widoczny czasem, jako mgiełka. Po 30 sekundach w Sony Nex to już galaktyka. Używam do tych fotografii Badera Neodymium Moon and Skyglow. Wg producenta ma po pierwsze poprawiać kontrast (Księżyc i planety) - jakoś nie bardzo zauważyłem, a po drugie, "obcinać" latarnie i inne "light pollution" ... i tu potwierdzam - obcina. Innych filtrów typu "light pollution" nie używałem. Tego kupiłem też tylko dla tego, że z drugiej ręki i połowę taniej.

Pozdrawiam.
T: Sumerian Optics Altair 350/1600, Celestron SCT 203/2032 EdgeHD, WO Megrez 102/714 ED, WO GT81.
M: Sky-Watcher AZ-EQ6
 
Posty: 124
Rejestracja: 20 Cze 2016, 20:58
Miejscowość: Atlantyda

 

PostJanou | 23 Lut 2018, 22:55

bronek napisał(a):Nie powinienem się wypowiadać, bo się nie znam...no ale każdy chce być najmądrzejszy. Moje doświadczenie z fotografią nieba to 30-to sekundowe ekspozycje aby zobaczyć niewidzialne. W moim Edwardzie 102mm Whirpool jest widoczny czasem, jako mgiełka. Po 30 sekundach w Sony Nex to już galaktyka. Używam do tych fotografii Badera Neodymium Moon and Skyglow. Wg producenta ma po pierwsze poprawiać kontrast (Księżyc i planety) - jakoś nie bardzo zauważyłem, a po drugie, "obcinać" latarnie i inne "light pollution" ... i tu potwierdzam - obcina. Innych filtrów typu "light pollution" nie używałem. Tego kupiłem też tylko dla tego, że z drugiej ręki i połowę taniej.

Pozdrawiam.



Ale dalej mówimy o fotografii z obiektywów? Te filtry znam (sam mam Neodymium), ale z tego co wiem to są na okulary 1,25 cala.
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

Postbronek | 23 Lut 2018, 23:04

No widzisz, tak jak pisałem, nie znam się i nie wiem jak możesz tą moją niewiedzę wykorzystać. One są 1,25 i 2 cale. Czy da się je stosować z obiektywami lustrzanek albo czy ma to sens to musisz kogoś innego zapytać. Ja mam dobre doświadczenia z tandemem: mój WO 102mm ED + Sony NEX.
T: Sumerian Optics Altair 350/1600, Celestron SCT 203/2032 EdgeHD, WO Megrez 102/714 ED, WO GT81.
M: Sky-Watcher AZ-EQ6
 
Posty: 124
Rejestracja: 20 Cze 2016, 20:58
Miejscowość: Atlantyda

 

Posttayson.82 | 24 Lut 2018, 00:47

Masz już jakikolwiek sprzęt?
Zrobiłeś chociaż kilka astrozdjec?

Niestety wszystkie filtry ALP maja swoje wady i zalety.
Jednym wady bardziej przeszkadzają niż innym. Prawda jest taka że nic nie zastąpi cennego nieba.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postchavez1976 | 24 Lut 2018, 03:16

Gdybyś miał Canona i obiektywy systemu EF to w grę wchodzi bardzo dobry filtr EOSclip CLS, produkowany przez Astronomika. Filtr "zapinany" jest na matrycę.
Z opinii wynika, że nieznacznie ustępuje IDASowi.
Niestety z obiektywami EF-S i innymi dedykowanymi do APS-C nie da się go stosować.
Dostępne są EOSclipy dla APS-C a także odrębne dla FF.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostJanou | 24 Lut 2018, 07:44

tayson.82 napisał(a):Masz już jakikolwiek sprzęt?
Zrobiłeś chociaż kilka astrozdjec?

Niestety wszystkie filtry ALP maja swoje wady i zalety.
Jednym wady bardziej przeszkadzają niż innym. Prawda jest taka że nic nie zastąpi cennego nieba.



Tak jest. Temat znam, ale wgl nie mialem stycznosci z filtrami lps. Kilka astro zdjec DSow mam juz na swoim koncie. Uzywam eos 6d + 1100mod (nie full spectrum) z obiektywami typu tamron i sigma.
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

Postcwic | 27 Lut 2018, 00:22

Ja mam budżetowego CLS clip Optolonga i jakościowo chyba nie odbiega od Astromonika.
Ogólnie wygląda to tak, że wycina część zaświetlenia ale negatywnie wpływa na kolor czerwony (jego nasycenie i głębie). Niestety na "moich" miejscówkach jest konieczny, nie mam super ciemnego nieba.

Pozdrawiam Adam


Nikon ex 7x35; C1100d+50mm; SW 102/500
https://www.astrobin.com/users/cwic/
Awatar użytkownika
 
Posty: 1474
Rejestracja: 08 Sie 2016, 11:28
Miejscowość: Wrocław, Dolnośląskie

 

PostMarek_N | 27 Lut 2018, 23:54

Janou napisał(a):Chciałbym rozpocząć tutaj rozmowę na temat astrofotografii lustrzanek + obiektyw + filtry. Czy ktoś korzystał z powyższych filtrów? Warto? Widziałem przykładowe zdjęcia na google, ale chce zasięgnąć opinii kogoś z naszego kraju. Na chwilę obecną przyuważyłem tylko dwa filtry: IDAS LPS i NISI natural night 100mm. Warte są swojej ceny? Jest na prawdę aż taki przeskok w jakości?

Różnica pomiędzy tymi dwoma filtrami jest taka że IDAS to filtr interferencyjny a Nisi Natural Night to filtr barwny. Pierwszy jest bardziej selektywny (nieco skuteczniej likwiduje LP), drugi bardziej uniwersalny w użyciu (niezależny od kąta widzenia i jasności obiektywu).

O ile o IDAS'ie zostalo powiedziane i napisane już sporo to Natural Night jest dość nowym filtrem. Jak napisałem wyżej jest to filtr barwny, oparty na szkle typu Neodymium / Dydynium. Jego charakterystyka jest bardzo zbliżona do popularnego "Moon & Sky Glow". Wycina mocno lampy sodowe i w sumie tyle. Nadaje sie bardziej do tzw. Astro-pejzaży niż do klasycznego astro-foto, bo jego działanie najbardziej widać przy horyzoncie, w postaci mocno zredukowanych miejskich łun. W mieście poprawia nieco kolorystyke, pozwala dłużej naświetlać.

Te filterki staly sie ostatnio popularne po publikacji tego postu: https://www.lonelyspeck.com/purenight/, poza Nisi produkuje je również Optolong i Explore Scientific. Cena raczej solidnie przesadzona, co by nie powiedzieć - astronomiczna :)

Ostatnio udało mi sie kupić filterki tego typu a mianowicie Marumi Redhancer - charakterystyka bardzo podobna do Natural Night, z nieco mocniejszym tłumieniem światła w zakresie "sodówkowym" i w okolicach 450nm. Porobiłem trochę testowych zdjęć, postaram się jutro napisać jakąś mała recenzje. W skrócie - efekt całkiem fajny za znacznie niższą cenę.
Taurus 270 + platforma | SW 80/400 2" + AZ4 | 20T5 | 13T6 | 8E | ES 4.7 | UHC, OIII 2" | AstroTrac TT320X-AG
Awatar użytkownika
 
Posty: 295
Rejestracja: 06 Sie 2005, 15:50
Miejscowość: Kraków

PostJanou | 01 Mar 2018, 18:42

Marek_N napisał(a):
Janou napisał(a):Chciałbym rozpocząć tutaj rozmowę na temat astrofotografii lustrzanek + obiektyw + filtry. Czy ktoś korzystał z powyższych filtrów? Warto? Widziałem przykładowe zdjęcia na google, ale chce zasięgnąć opinii kogoś z naszego kraju. Na chwilę obecną przyuważyłem tylko dwa filtry: IDAS LPS i NISI natural night 100mm. Warte są swojej ceny? Jest na prawdę aż taki przeskok w jakości?

Różnica pomiędzy tymi dwoma filtrami jest taka że IDAS to filtr interferencyjny a Nisi Natural Night to filtr barwny. Pierwszy jest bardziej selektywny (nieco skuteczniej likwiduje LP), drugi bardziej uniwersalny w użyciu (niezależny od kąta widzenia i jasności obiektywu).

O ile o IDAS'ie zostalo powiedziane i napisane już sporo to Natural Night jest dość nowym filtrem. Jak napisałem wyżej jest to filtr barwny, oparty na szkle typu Neodymium / Dydynium. Jego charakterystyka jest bardzo zbliżona do popularnego "Moon & Sky Glow". Wycina mocno lampy sodowe i w sumie tyle. Nadaje sie bardziej do tzw. Astro-pejzaży niż do klasycznego astro-foto, bo jego działanie najbardziej widać przy horyzoncie, w postaci mocno zredukowanych miejskich łun. W mieście poprawia nieco kolorystyke, pozwala dłużej naświetlać.

Te filterki staly sie ostatnio popularne po publikacji tego postu: https://www.lonelyspeck.com/purenight/, poza Nisi produkuje je również Optolong i Explore Scientific. Cena raczej solidnie przesadzona, co by nie powiedzieć - astronomiczna :)

Ostatnio udało mi sie kupić filterki tego typu a mianowicie Marumi Redhancer - charakterystyka bardzo podobna do Natural Night, z nieco mocniejszym tłumieniem światła w zakresie "sodówkowym" i w okolicach 450nm. Porobiłem trochę testowych zdjęć, postaram się jutro napisać jakąś mała recenzje. W skrócie - efekt całkiem fajny za znacznie niższą cenę.


Dziękuję za obszerny tekst:) Byłem ciekaw, ponieważ sam zastanawiam się nad kupnem np IDASa
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

PostMarek_N | 02 Mar 2018, 01:48

NISI natural night ma zapewne charakterystykę taką samą jak Baaderowski Neodymium Moon & SkyGlow. A porównanie tego drugiego z IDAS'em przedstawia poniższa grafika:
Filtry Light Pollution: neodymium_idas.jpg

Jak widać jest różnica na korzyść IDAS'a, pytanie czy warta takiej różnicy cenowej :)
Taurus 270 + platforma | SW 80/400 2" + AZ4 | 20T5 | 13T6 | 8E | ES 4.7 | UHC, OIII 2" | AstroTrac TT320X-AG
Awatar użytkownika
 
Posty: 295
Rejestracja: 06 Sie 2005, 15:50
Miejscowość: Kraków

PostJanou | 02 Mar 2018, 19:27

Widziałem to zdjęcie. Napisałem post ponieważ chciałem usłyszeć potwierdzenie od użytkowników tych filtrów. Tak jak wspomniałeś, ciekawe czy warte są swojej ceny.
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

PostJanusz_P. | 02 Mar 2018, 21:24

Rozumiem że oczekujesz raczej komentarzy bo na zdjęciu widać że IDAS wymiata a tańszy filtr jest jedynie przyciemniającym zdjącie półśrodkiem dającym ćwierć efektu :arrow: :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJanou | 03 Mar 2018, 20:25

Janusz_P. napisał(a):Rozumiem że oczekujesz raczej komentarzy bo na zdjęciu widać że IDAS wymiata a tańszy filtr jest jedynie przyciemniającym zdjącie półśrodkiem dającym ćwierć efektu :arrow: :wink:



Tak jest. Chciałbym usłyszeć komentarzy ludzi którzy używają takie filtry. Interesują mnie bardziej opinie o tych filtrach wysokobudżetowych. Czy warte są swojej ceny? Wiadomo, że nic nie zastąpi dobrego nieba, którego niestety jest coraz mniej w Polsce.
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

PostJanusz_P. | 04 Mar 2018, 18:37

Sam używam od lat, mieszkając pod Krakowem i nie znam lepszego filtra ALP od IDAS, kolejny pod względem użyteczności to DeepSky a potem pozostałe Kazki wynalazki w szarym ogonie przydatności :arrow: :roll: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostJanou | 04 Mar 2018, 20:10

Janusz_P. napisał(a):Sam używam od lat mieszkając pod Krakowem i nie znam lepszego filtra ALP od IDAS, kolejny pod względem uzyteczności to DeepSky a potem pozostałe Kazki wynalazki w szarym ogonie przydatności :arrow: :roll: :mrgreen:


Dziękuję za odpowiedź! W takim razie nie pozostaje mi nic innego jak zbierać pieniądze na filterek.
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

PostMarek_N | 05 Mar 2018, 21:24

Janusz_P. napisał(a):Rozumiem że oczekujesz raczej komentarzy bo na zdjęciu widać że IDAS wymiata a tańszy filtr jest jedynie przyciemniającym zdjącie półśrodkiem dającym ćwierć efektu :arrow: :wink:

Czasy 60 i 120 sek w tej tabelce to już "kreatywna" twórczość testującego. Np. czas ekspozycji rośnie o 1/3 (z 45 na 60 sek), a tło na IDAS'ie o 2,5 raza. Podobnie różnica między 60 i 120 sek dla Neodyma też jest jakaś dziwna.
Zostawiając tą tabelkę w zakresie 15-45 sek wygląda to dokładnie tak jak opisują to wykresy transmisji dla obu filtrów.
Filtry Light Pollution: neodymium_idas2.jpg

IDAS jest nieco bardziej selektywny względem źródeł LP wiec ma ciemniejsze tło. Ale nie są to jakieś duże różnice i na pewno nie odzwierciedlają 5 krotnej różnicy w cenie. Jeśli te ~1000 zł za IDAS'a to 1/10 ceny Twojego zestawu do astro-fotografii to warto go mieć, ale jeśli 1/2 to może warto poszukać innego rozwiązania.

Osobiście posiadałem Astronomika UHC, który jest świetny na mgławice emisyjne, zarówno w mieście jak i poza nim. IDAS LPS ma bardziej wszechstronne zastosowanie (szerokie kadry, galaktyki, gromady gwiazd), ale efekt jego działania po obróbce jest już bardziej stonowany.

Pytanie też o jaką formę fotografii chodzi. Typową astrofotografię czy raczej astro-pejzaże?
Taurus 270 + platforma | SW 80/400 2" + AZ4 | 20T5 | 13T6 | 8E | ES 4.7 | UHC, OIII 2" | AstroTrac TT320X-AG
Awatar użytkownika
 
Posty: 295
Rejestracja: 06 Sie 2005, 15:50
Miejscowość: Kraków

PostJanou | 06 Mar 2018, 09:37

Marek_N napisał(a):
Osobiście posiadałem Astronomika UHC, który jest świetny na mgławice emisyjne, zarówno w mieście jak i poza nim. IDAS LPS ma bardziej wszechstronne zastosowanie (szerokie kadry, galaktyki, gromady gwiazd), ale efekt jego działania po obróbce jest już bardziej stonowany.

Pytanie też o jaką formę fotografii chodzi. Typową astrofotografię czy raczej astro-pejzaże?



Na stanie mam 6d i 1100d mod. W tym wypadku wchodzą w rachubę dwa filtry co już koszt rośnieie dwukrotnie. Myślłem razej o zastosowaniu filtra pod 6d. Interesuje mnie fotografia szerokich kadrów łączni z DM jak i typowe DS;p
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

PostJanusz_P. | 06 Mar 2018, 12:15

Ja swój 6D od razu zmodyfikowałem na filtr Baadera przed Matrycą a Filtr IDAS 2" stosuję przy podmiejskiej astrofotografii bo w Bieszczadach jest on psu na budę potrzebny :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 110 gości

AstroChat

Wejdź na chat