Optymalna ilość cali w Polsce

Zagadnienia teoretyczne, spostrzeżenia praktyczne

Postwampum | 15 Mar 2018, 13:16

Cześć.
Chciałbym rozpocząć dyskusję jak w temacie.
Jak myślicie?, jeśli chodzi o nasze rodzime warunki obserwacyjne (uśredniając), jaka powinna być optymalna wielkość apertury teleskopu?.
Inaczej mówiąc - powyżej jakiej apetury nie powinno się kupować teleskopu, bo już nie wniesie do jakości dawanego obrazu, oraz jaka apertura jest wg. Was optymalna?.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Postwiechu | 15 Mar 2018, 13:38

W temacie o ED100 parę dni temu gadaliśmy o seeingu w różnych miejscach w PL. Wszystko zależy jednak od konkretnego miejsca, w którym chcesz obserwować. Jeśli u siebie, proponowałbym nie wychodzić ponad 16". Nad morzem - 10" zbyt często jest już nadto. Na Mazurach, pn. Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Puszczy Noteckiej i pewno w Bieszczadach da się instalować z powodzeniem z machiną 20 i więcej cali. W okolicach Jeleniej Góry znów zjazd z aperturą i przykry nadmiar chmur, chyba najwięcej pochmurnych dni w kraju.

Tyle na podstawie częściowo własnych doświadczeń, częściowo rozmów z innymi.
A ogólnie- optymalne są moim zdaniem 2 apertury: DSowy sprzęt 14-18" plus reflektor 6-8" do planet i na wypady, albo nieco mniejszy refraktor.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Postantos | 15 Mar 2018, 15:29

... i ja się zgadzam że wszystko zależy od lokalizacji - dużo się mówi żeby nie przekraczać tych 4"- 6" bo to optymalny sprzęt i zawsze nim coś pooglądać możemy nie bacząc na seeing - i to jest prawda ... taki zestaw zawsze trzeba mieć na luźne wypady na balkon za blok lub miasto bo zadziała - ale też warto iść w większe szkło bo właśnie na tym chyba polega poznawanie kosmosu - takie 8" - 10" też nie stanowi problemu a już pokazuje dużo więcej - myślę że największą barierą jest gabaryt i mobilność - wyznaczanie granicy seeingu jest zaporą ale gabaryt nas może zniechęcić stanowczo - ja obecnie korzystam z 11" i jakiegoś nieszczęścia nie mam - daję rady bo mam auto i podjadę na dzikie leśne polany a seeing ... gdzieś tam widziałem jakieś fajne stronki gdzie są na bieżąco monitorowane warunki pogodowe - wiatry na różnych wysokościach czy wilgotność oraz zachmurzenia i takie tam - i to wszystko na żywo monitorują więc czasem można zaoszczędzić wysiłku i dźwigania - ja często korzystam z informacji o tz. punkcie rosy i często mi się udaje i mam suche szkiełka - tak więc dobre przygotowanie to podstawa udanej i pewnej obserwacji ... poszukam to wkleję linka - ale warto też mieć i 14" i 16" bo to co w nich widać to już poezja - myślę że każde szkiełko daje radość podziwiania i poznawania i nie wolno się ograniczać - poza optymalnym zestawem zdobądźmy też taki z którym damy sobie radę - a jeśli chodzi o foto to już inna bajka ... :)
Omegon Pro APO AP 110 ED Carbon / SCT 9.25 / GSO 12" / SkyTee2 /
 
Posty: 68
Rejestracja: 22 Sty 2016, 18:48

 

PostJSC | 15 Mar 2018, 15:53

W zasadzie to jest tak, ze tam gdzie sie kończy apertura do US, to zaczyna sie apertura do DS :) (a w astrofoto na odwrót :D)

Jeśli chodzi o szczegóły planetarne to moim zdaniem najlepszym wyznacznikiem jest po prostu zadanie sobie trudu i zobaczenie na własne oczy czy da się rozdzielić daną gwiazdę podwójną o danej separacji. Jaką najciaśniejszą parkę obserwowaliście? Jeśli 1" to znaczy, ze apertura ok. 140mm, jeśli 2" to apertura 70mm... itd. W mniejszych teleskopach, o doskonałej optyce, można zejść nieco poniżej wartości rozdzielczości wg kryterium Rayleigha (powiedzmy kryterium Dawesa), w większych chyba nie bardzo...
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

Postantos | 15 Mar 2018, 19:09

https://www.windy.com
znalazłem takie coś - jak się pogrzebie w opcjach i dodatkowo wyzoomuje okolicę zamieszkania to zbiór informacji staje się ciekawszy ...gdy ktoś posiada wiedzę na temat zjawisk w meteorologii to wiele mu to podpowie i ułatwi obserwacje
Omegon Pro APO AP 110 ED Carbon / SCT 9.25 / GSO 12" / SkyTee2 /
 
Posty: 68
Rejestracja: 22 Sty 2016, 18:48

 

PostDominik Woś | 15 Mar 2018, 19:13

wiechu napisał(a):W temacie o ED100 parę dni temu gadaliśmy o seeingu w różnych miejscach w PL. Wszystko zależy jednak od konkretnego miejsca, w którym chcesz obserwować. Jeśli u siebie, proponowałbym nie wychodzić ponad 16". Nad morzem - 10" zbyt często jest już nadto. Na Mazurach, pn. Mazowszu, Lubelszczyźnie, w Puszczy Noteckiej i pewno w Bieszczadach da się instalować z powodzeniem z machiną 20 i więcej cali. W okolicach Jeleniej Góry znów zjazd z aperturą i przykry nadmiar chmur, chyba najwięcej pochmurnych dni w kraju.

Tyle na podstawie częściowo własnych doświadczeń, częściowo rozmów z innymi.
A ogólnie- optymalne są moim zdaniem 2 apertury: DSowy sprzęt 14-18" plus reflektor 6-8" do planet i na wypady, albo nieco mniejszy refraktor.


Masz może jakieś statystyki geograficzne pod kątem seeingu w Polsce czy tylko domniemujesz? :roll: W Bieszczadach (Roztoki Górne) raczej rzadko udawało mi się trafić dobry seeing, ale wydaje mi się, chociaż mogę się oczywiście mylić, że pod ciemne niebo nie jeździ się obserwować/fotografować planety czy też Księżyc, dla których seeing może mieć podstawowe znaczenie. :wink: Planety i Księżyc to można obserwować lub fotografować nawet z miasta. :wink: Pod ciemne niebo jedziemy obserwować lornetką lub jak największym pod względem apertury teleskopem, zazwyczaj z powiększeniami dla których seeing ma mniejsze znaczenie. :wink:
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwiechu | 15 Mar 2018, 19:37

Nie mam żadnych statystyk, na domiar pisałem "pewno w Bieszczadach" (chyba, możliwe że, być może)- a nie "na pewno". Sam nigdy jeszcze tam nie obserwowałem teleskopem, lornetkami różnych apertur, do 100 mm - owszem. Akurat te Bieszczady to w sumie na podstawie wpisów z for. Co do pozostałych lokalizacji - z wiedzy własnej i rozmów na ten konkretny temat z wiarygodnymi osobami. Czyli Bieszczady można seeingowo ograniczać do bliskich okolic jez. Solińskiego - woda w tej ilości zwyczajnie musi łagodzić seeing. Nie łagodzi go tylko Bałtyk, a wręcz działa odwrotnie, inaczej niż np. duże jeziora w kraju (w pewnym zakresie relacji temperatur woda / powietrze). Hmmm.... można by pisać pracę doktorską do jakiej pojemności zbiornik wodny wpływa korzystnie na seeing i w jakich temperaturach, a może też - na którym brzegu lepiej :)
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Posttomeczz | 15 Mar 2018, 19:54

5-6 cali na soczewce

1-2 dni w roku dobre lustro pokaze pazur na planetach.
Cóż piękniejsze niż niebo, które jest nad nami.
 
Posty: 516
Rejestracja: 30 Mar 2013, 18:48

 

Postdaniel24 | 15 Mar 2018, 19:56

JSC napisał(a): W zasadzie to jest tak, ze tam gdzie sie kończy apertura do US, to zaczyna sie apertura do DS :) (a w astrofoto na odwrót :D)


Strasznie trudno stwierdzić jaka jest ta optymalna apertura, to zresztą bardzo subiektywna sprawa (co obserwujemy, gdzie obserwujemy...). Jeśli wchodzimy w planety to uważam, że ubóstwianie małych (jakby dobrej jakości nie były) soczewek i takie stwierdzenia jak powyższe mogą być dla początkujących mylące i powodować powstawanie kolejnych mitów sprzętowych.
Ja potrafię docenić widok planety w dobrym sprzęcie, rzeczywiście estetyka i ogólny odbiór jest zupełnie inny, niż biało-szarej kuli z newtona. Porównałbym to też do obserwacji jaśniejszych DSów przez lornetkę (np taki rejon strzelca). Widok świetny, bo szerokie pole, estetyka, obiekty już dość jasne, gwiazdy punktowe... ale jednak potrzeba większej apertury, żeby rozbić tą M22, czy lepiej poznać naturę trójlistnej.
Dla mnie astro to chęć dostrzeżenia jak najwięcej i nie zapomnę widoków Jowisza z dobrze wychłodzonego newtona 8-10" w dobrych warunkach seeingowych. Subtelne detale w pasach, drobne wiry, wyraźna i kontrastowa WCP to coś, co potrafi zostać w pamięci na długo. Owszem, czasem nasza atmosfera powoduje, że widać ledwie dwa-trzy pasy, ale mam wrażenie że jak jest źle, to i mniejszy teleskop (aktualnie mój SCT 5) nie pokaże więcej (tyle że trochę ładniej i stabilniej).

A co do meritum - uważam, że jest kilka takich żelaznych pozycji sprzętowych, których stosunek cena/jakość/możliwości/mobilność/ergonomia użytkowania powodują, że chciałbym je zawsze mieć w swoich zasobach.
1. Refraktor ze szkłem ED 4", najlepiej f/7 lub katadioptryk 5" (ja obserwuję także z balkonu, więc postawiłem na drugą opcję, która jest tańsza, choć performuje zapewne nieco gorzej)
2. Newton 8/10" na dobsie na większość obserwacji DS. Mam 8", ale za niewiele więcej można mieć 10", który choć bardziej wymagający dla okularów, to jednak dający nieco większe możliwości. Jeśli sprzęt ma być bardziej mobilny, to widzę tu także SCT o analogicznych aperturach.
3. Dobson kratownicowy w okolicach 14-16" na max kilka sesji w roku, raczej wyjazdowych. Na niego jeszcze muszę poczekać, bo niebo nie to, a i czasu za dużo nie ma.

to tyle ode mnie ;) A kiedyś był podobny wątek, jeśli ktoś nie widział... http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php ... y+teleskop
GSO 10", SW 120/600, ED80
GSO 30, ES 24, Delos 17.5, Morpheus 12.5, DeLite 9, Morpheus 6.5, DeLite 4, Edmund RKE 28 i 12
Awatar użytkownika
 
Posty: 117
Rejestracja: 10 Maj 2008, 21:15
Miejscowość: Ożarów Maz.

PostDominik Woś | 15 Mar 2018, 20:00

wiechu napisał(a):Hmmm.... można by pisać pracę doktorską do jakiej pojemności zbiornik wodny wpływa korzystnie na seeing i w jakich temperaturach, a może też - na którym brzegu lepiej :)


:lol:

Pojemny? 8) Czyli głębokość ma też znaczenie. :wink: Może coś jednak z powierzchnią tych zbiorników wodnych?

Wiechu, jak ty coś wymyślisz to. :wink:
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwiechu | 15 Mar 2018, 20:29

Domek napisał(a):
wiechu napisał(a):Hmmm.... można by pisać pracę doktorską do jakiej pojemności zbiornik wodny wpływa korzystnie na seeing i w jakich temperaturach, a może też - na którym brzegu lepiej :)


:lol:

Pojemny? 8) Czyli głębokość ma też znaczenie. :wink: Może coś jednak z powierzchnią tych zbiorników wodnych?

Wiechu, jak ty coś wymyślisz to. :wink:

Oczywiście bezproblemowo udowodnisz, że zbiornik o pow. 10 000 ha i głębokości 1 m tak samo działa, jak zbiornik o pow. 10 000 ha i głębokości 150 m. I oczywiście bez problemu udowodnisz, że istnienie/brak termokliny nie ma wpływu na seeing. Geniuszu...
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostDominik Woś | 15 Mar 2018, 20:49

wiechu napisał(a):Oczywiście bezproblemowo udowodnisz, że zbiornik o pow. 10 000 ha i głębokości 1 m tak samo działa, jak zbiornik o pow. 10 000 ha i głębokości 150 m. I oczywiście bez problemu udowodnisz, że istnienie/brak termokliny nie ma wpływu na seeing. Geniuszu...


Wiechu, daj już sobie spokój. :wink: Jeśli chodzi o Polskę to niestety wydaje mi się, że nie dam rady udowodnić, że zbiornik o pow. 10 000 ha i głębokości 150 m jest tak samo dobry jak ten o głębokości 1 m i tej samej powierzchni. Dlaczego? Zerknij na poniższe linki. Chyba nie ma w Polsce aż tak głębokiego jeziora, tym bardziej rzeki, stawu, kałuży. :wink: Bałtyku nie komentuję, gdyż sam stwierdziłeś, że pogarsza seeing (ciekawe na jakiej podstawie).

[url=https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Najgłębsze_jeziora_Polski]https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Najgłębsze_jeziora_Polski[/url]

http://www.naukowiec.org/tablice/geografia/najglebsze-jeziora-w-polsce_797.html

https://fajnepodroze.pl/najwieksze-jeziora-w-polsce/
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postwiechu | 15 Mar 2018, 21:00

Nie, to ty daj sobie spokój. Schematy gospodarki cieplnej zbiorników wodnych o różnych głębokościach i wpływ istnienia/brak termokliny są dostępne na necie, nie mam czasu dziś szukać. Oddawanie/przyjmowanie/kumulowanie ciepła JEST ZALEŻNE od głębokości i tyle. To wiedza na poziomie podstawówki, geografia. A to MA WPŁYW na turbulencje, czyli seeing. Nie twórz tu nowej wiedzy w dziedzinie, o której nie masz żadnego pojęcia, zajmij się tym, o czym wiesz choć kapeczkę, dobrze? Nie zawsze ego wystarcza w dyskusji.
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostDominik Woś | 15 Mar 2018, 21:14

wiechu napisał(a):... nie mam czasu dziś szukać.


Jak zwykle, używasz argumentu, dla którego poparcia w faktach nie chce ci się szukać (w domyśle nie masz czasu, ale równocześnie masz czas wypisywać kolejne średnio mądre posty na forum). :lol:
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostAndrzej.Ch63 | 15 Mar 2018, 21:20

Gdzieś wyczytałem , ale to było bardzo dawno temu , że najlepiej obserwować nad zaoranymi polami .
Equinox -120 ED
LXD-75 GOTO
Fujinon 16x70
Fujinon Kf 8x42w
Awatar użytkownika
 
Posty: 789
Rejestracja: 02 Sie 2009, 14:15
Miejscowość: Rzeszów

 

Postwiechu | 15 Mar 2018, 21:34

Domek napisał(a):
wiechu napisał(a):... nie mam czasu dziś szukać.


Jak zwykle, używasz argumentu, dla którego poparcia w faktach nie chce ci się szukać (w domyśle nie masz czasu, ale równocześnie masz czas wypisywać kolejne średnio mądre posty na forum). :lol:

W przeciwieństwie do ciebie używam wiedzy, którą posiadłem, a nie zdobywam na bieżąco, trzepiąc net i wklepując linki - z których część to wiadomości niesprawdzalne lub błędne. Nadto masz podane słowa kluczowe: czy teraz nagle nie umiesz odnaleźć tego, co potrzebujesz? Szczerze: trochę żenujące jest wstawianie linków do wiadomości, z których podstawy są już w podstawówce, przynajmniej dla mnie to żenujące.
Jeśli wiadomości sprawdzalne i ogólnie dostępne są dla ciebie "średnio mądre", to wpisywanie (twoje) bzdur kompletnych jest "bardzo mądre"? Obnażasz swoją niewiedzę i próbujesz kpić z kogoś, kto zwyczajnie wie więcej niż ty. Jak przysłowiowa blondi tuż po wizycie u kosmetyczki. I nie pisz plisss, że "na tej lekcji ciebie nie było", OK?
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Postwiechu | 15 Mar 2018, 22:24

Andrzej.Ch63 napisał(a):Gdzieś wyczytałem , ale to było bardzo dawno temu , że najlepiej obserwować nad zaoranymi polami .

Andrzej, na seeing ma wpływ wielkość pola (zbyt małe nie będzie miało w ogóle wpływu) i wzajemna relacja temperatury ziemi i powietrza. "Goła" ziemia na pewno będzie "produkować" mniej turbulencji niż pokryta gęstą roślinnością - to właśnie dlatego (poza wpływem LP) wielkie teleskopy stoją na pustyniach. Ale, co ciekawe, wychodzi w temacie o ED 100, na tej stronie:
viewtopic.php?f=1&t=43848&start=750
że przynajmniej w PL (może chodzić o typowe rozkłady temperatur) lepsze warunki seeingowe panują właśnie na terenach leśnych, choć dla części dobrych lokalizacji. Opisywane przeze mnie Walkowice k. Czarnkowa to środek Puszczy Noteckiej. Nie muszę chyba wstawiać linków potwierdzających, bo przewinęło się tam sporo "gości z rurkami" :)
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Postantos | 15 Mar 2018, 22:40

Andrzej.Ch63 napisał(a):Gdzieś wyczytałem , ale to było bardzo dawno temu , że najlepiej obserwować nad zaoranymi polami .

...zaorane pole , łąki i ogólnie duże otwarte przestrzenie tak zadziałają - zgoda ... ale raczej nad ranem gdy już oddadzą ciepełko - natomiast w pierwszej połowie nocy jednak duże jezioro ... duże tz. takie z 3-4km :) i najlepiej ukryte w leśnej połaci lub jeszcze lepiej sam las ... las a nie lasek ( PL zach ,Płn-Zach , Mazury ) w pierwszej połowie nocy pozwoli na coś wiecej - i z tym myślę można się zgodzić jeśli chodzi o niziny w PL - pogórze,góry to już inna termika
Omegon Pro APO AP 110 ED Carbon / SCT 9.25 / GSO 12" / SkyTee2 /
 
Posty: 68
Rejestracja: 22 Sty 2016, 18:48

 

Postwampum | 15 Mar 2018, 22:54

No dobrze.
To może dlaczego się zapytałem.
Kilka dni temu gdzieś na forum było pytanie o Edge 14" Celestrona i ktoś napisał że to już duża betoniara i wymaga długiego czasu chłodzenia, którego może nawet nie starczyć w letnie noce gdzie różnica temperatur dzień/ noc potrafi być dość duża i systematycznie spada od wieczora do bladego świtu. Powierzchnia luster i przestrzeni między nimi? w takim catadioptryku jest na tyle duża że ten teleskop może nie nadążać z wychłodzeniem w stosunku do spadku temperatury zewnętrznej. To bardzo ciekawe stawierdzenie, które nasuwa od razu pytanie sens kupna takiej szczelnie zamknetej tuby w wymiarze np. 14".
Domyślam się że dla otwartego Newtona nie ma takiego problemu.

Druga rzecz która mi się kojarzy to, 30" Newton składany na zlocie w Zatomiu. No...robił wrażenie, nawet w częściach i na moje pytanie o sens obserwacji takim lustrem w Polskich warunkach uzyskłałem odpowiedź, że owszem obraz bardziej faluje niż np. z zwykłej 10-tce, ale zawsze są minimlane przerwy w turbulencjach powietrza i obraz na chwilę staje w miejscu - i dla tych chwil nawet 30-cali ma sens.

Ogólnie jak to jest - dlaczego większa powierzchnia zbiorcza teleskopu jest bardziej wrażliwa na warunki atmosferyczne, przecież obserwujemy teoretycznie ten sam wycinek kątowy nieba (zależne od ogniskowej okularu)?.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

PostDominik Woś | 15 Mar 2018, 23:02

Wiechu, jak zwykle wszystko wie i to z własnego doświadczenia (ciekawe, gdyby był lekarzem to diagnozę stawiałby po "rozpruciu" pacjęta), ja jednak podeprę się opracowaniami przygotowanymi przez jak mniemam niegłupich ludzi. :wink:

http://www.telescope-optics.net/turbulence_error.htm

Tłumaczenie fragmentu przez Googla:

"Turbulencje niskiego poziomu wynikają z topografii terenu. Na przykład doliny są wypełnione zimniejszym powietrzem w ciągu nocy, co powoduje większą różnicę temperatur w porównaniu do gruntu i bardziej intensywne turbulencje o niskim poziomie. Wzgórza, w tym wzgórza i ich pidnóża, często mają bardziej niestabilne powietrze, ponieważ stale toną w chłodniejszym powietrzu. Pasy wzdłuż dużych zbiorników wodnych mają bardziej niestabilne powietrze z powodu gruntów i wód - a w konsekwencji mas powietrza nad nimi - znajdujących się w różnych temperaturach (mini-wersją takiego termicznego zderzenia powietrznego jest otwarte okneo). Obszary z niewielką ilością roślinności i skaliste tereny nagrzewają się jeszcze bardziej w ciągu dnia, powodując więcej turbulencji na niskim poziomie przez całą noc.

Ogólnie rzecz biorąc, gdy turbulencja wysokiego poziomu (atmosferycznego) jest znacząca, jest to dominujący składnik błędu widzenia. Kiedy lub tam, gdzie jest względnie nieistotny, turbulencja o niskim poziomie może stać się głównym źródłem słabego seeingu."

W trakcie obserwacji w RPA zauwaźyliśmy, że zazwyczaj najlepszy seeing, który i tak jest tam w miarę dobry, występował w ciągu 1 godziny po zapadnięciu zmroku.

Czyli po ludzku, w naszym kraju, gdzie seeing nie jest zazwyczaj dobry, głównym elementem mającym na niego wpływ będzie turbulentna atmosfera w jej górnych warstwach. Zresztą zerknijcie jak meteoblue podaje warstwy atmosfery mające wpływ na seeing (bad layers). Dla Łodzi:

https://www.meteoblue.com/en/weather/forecast/seeing/Łódź_poland_3093133

Dałem dla Łodzi aby Wiechu miał już gotowego linka pod ręką i nie tacił cennego czasu na szukanie. :lol:
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostJSC | 15 Mar 2018, 23:03

wampum napisał(a):Domyślam się że dla otwartego Newtona nie ma takiego problemu.


Jakis tam problem z chłodzeniem zawsze jest - zapytaj właścicieli Newtonów kratownicowych...
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostDominik Woś | 15 Mar 2018, 23:06

wampum napisał(a):Ogólnie jak to jest - dlaczego większa powierzchnia zbiorcza teleskopu jest bardziej wrażliwa na warunki atmosferyczne, przecież obserwujemy teoretycznie ten sam wycinek kątowy nieba (zależne od ogniskowej okularu)?.


Jak się wczytasz to znajdziesz odpowiedź:

http://www.telescope-optics.net/seeing_and_aperture.htm
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostKarol | 15 Mar 2018, 23:09

A ja mam pytanie wampum. Czy chodzi Ci o optymalną ilość cali dla US czy DS ?

Pytanie drugie do wszystkich: jak się ma seeing do DSów ? Przykładowo w 8" i 30" ? Pytam ogólnie - małe, duże i inne DSy.

wampum,
do DS - dlaczego 30" nie miało by sensu ? Kwestia tylko czy chcesz takiego "potworka". Bo ja bym chciał :mrgreen:

Domek,
chyba nie powiesz, że zbiorniki wodne o tej samej powierzchni ale różnej głębokości (a konkretnie objętości) zawierają tyle samo energii ? Jak masz więcej jej w tym drugim to dość oczywiste, że ten zbiornik odda więcej ciepła co przekłada się na większa turbulencje atmosfery.

JSC,
co masz na myśli ?
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

PostJSC | 15 Mar 2018, 23:12

Mam na myśli chłodzenia samego lustra, które zmienia swoja geomtrię stygnąc lub rozgrzewając się. Nie chce jednak tu mędrkować, dlatego napisałem, ze najlepiej niechaj się wypowiedzą właściciele "szkieletorów" czy jest potrzebne chłodzenie i jaki jest potrzebny czas.
Ostatnio edytowany przez JSC, 15 Mar 2018, 23:15, edytowano w sumie 1 raz
Refraktory: TS 102/1122 ED, Vixen 80/1200, SW 80/400, SkyLux 70/700
Newton: SW 200/1000
Mak: Bresser 100/1400
Awatar użytkownika
 
Posty: 2943
Rejestracja: 20 Mar 2015, 13:19
Miejscowość: Słupsk

 

PostPablito | 15 Mar 2018, 23:14

wampum napisał(a):Druga rzecz która mi się kojarzy to, 30" Newton składany na zlocie w Zatomiu. No...robił wrażenie, nawet w częściach i na moje pytanie o sens obserwacji takim lustrem w Polskich warunkach uzyskłałem odpowiedź, że owszem obraz bardziej faluje niż np. z zwykłej 10-tce, ale zawsze są minimlane przerwy w turbulencjach powietrza i obraz na chwilę staje w miejscu - i dla tych chwil nawet 30-cali ma sens.


Z tego wiem, ilość detalu przytłacza. Nawet w polskich warunkach (nieco na zachód od Kampinosu).
------------------------
Kontakt: 691 355 653
pawel.rojewski(at)astrofaktoria.pl
Awatar użytkownika
 
Posty: 594
Rejestracja: 28 Lip 2005, 14:27
Miejscowość: Tczew

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości

AstroChat

Wejdź na chat