Wskaźnik laserowy

PostGumiś | 15 Lut 2018, 21:32

Tak sobie myślę o wskaźnikach laserowych a raczej o ich wadach na mrozie, z tego co zaobserwowałem to niestety gdy się schłodzi nie chcę świecić pełną mocą, pytanie czy są jakieś które świecą dobrze bez względu na temperaturę otoczenia? Czy te drogie faktycznie działają w niskich temperaturach?
O ile ktoś kto nie potrafi wykorzystać lutownicy skazany jest na zakup to ja pomyślałem że z taniego wskaźnika czy nawet z odzysku (ze starej nagrywarki DVD/CD: https://www.youtube.com/results?search_ ... jak+zrobic) można by wykombinować tanim kosztem coś co się przyda.

Bo sobie wykombinowałem aby troszkę przerobić swój laser i dodać do niego podgrzewanie, wykorzystując już gotowy układ który zaproponowałem do lustra wtórnego w tym temacie:https://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=5&t=47476

Mam dwa pomysły:
1. dopasować miedzianą rurkę (np o dł 1cm) do której wsunę laser i tą rurkę podgrzewać i do tej rurki dolutować tranzystor, całość dopasować do większej obudowy z ogniwem 18650 Li-Ion

2. Wydłubać sam laser i całość wsadzić do jakiejś obudowy tutaj z dwoma Ogniwami 18650 Li-Ion, wtedy dołożyć przetwornicę na zasilanie ogrzewania i zasilanie lasera, myślę że nawet w tym przypadku wystarczyło by jedno ogniwo firmowe z dobrą pojemnością.

O ile jeśli chcemy używać jako wskaźnik to jak wyżej ale jeszcze taniej jeżeli chcemy go umocować do teleskopu jako szukacz to tylko obudowa, a zasilanie z Power Banku którego zaproponowałem do podgrzewania lustra wtórnego.
Ale myślę że z własnym zasilaniem będzie bardziej mobilny i przydatny.

Jakieś sugestie, pomysły?
Gumiś
 

PostKrater | 16 Lut 2018, 02:24

Mariusz
Temat laserów wraca na fora co jakiś czas jak komety (niektóre) toteż użyj wyszukiwarki a znajdziesz w tej sprawie bardzo dużo wszelkich pomysłów, rad i opinii. (m.in. moich)
(Oczywiście można też odkrywać ponownie wszystko...)

Jeżeli interesuje cię sprawdzone rozwiązanie to polecam zakup czerwonego laser na akumulator 18650.
Ma on kilka bardzo cennych zalet:
1/ Nie psuje adaptacji oczu do ciemności (jak zielony czy fioletowy)
2/ Jest przynajmniej o jedną ligę bardziej odporny na mróz (to wynika z innej zasady pracy niż zielonych)
3/ Jego wiązka nie jest widoczna z zewnątrz czyli nikt się nie zleci. (Chociaż dywagacje o tym, że laser może ściągnąć nieproszonych gości są tyle warte co gadanie, że jak puścisz los to wygrasz w Totolotka)

Niestety linka do takiego laserka nie podeślę bo na Alle aktualnie ich nie widzę.
Natomiast wyglądają jak te zielone (na 18650) tylko świecą na czerwono.
(Aha, nie kupuj nic na AAA, strata kasy.)
"Nie należy mnożyć bytów ponad konieczność" (Brzytwa Ockhama)
Awatar użytkownika
 
Posty: 409
Rejestracja: 23 Lip 2013, 12:08
Miejscowość: Kraków

 

Postkjacek | 16 Lut 2018, 19:25

Przerabiałem ten problem i wydziergałem sobie zasilanie lasera z takiego układu 'moduł zasilacza impulsowego na LM2596 Uwy 2-30V 3A'.
Świetnie działa. Podłączałem to pod akumulator żelowy.
Tylko należy ustawić napięcie wyjściowe, ja dodałem 0.5V dodatkowo.
Całość jest banalnie prosta (wejścia + i - do akumulatora; wyjścia do lasera, minus to chyba masa) i tania - kilka złotych.

Jeszcze jedno - czasem obudowa lasera jest zrobiona z kiepskiego metalu i ma dość dużą oporność. Lepiej podłączyć się bezpośrednio do układu zasilania diody.

EDIT gdzieś na forum w ATM powinno być to opisane.
Teraz częściej stosuję laser na akumulatorach takich jak opisali koledzy wyżej.
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

Postmaciejwoloszka | 17 Mar 2018, 22:59

Witam,
typowy laser z nagrywarki DVD to 200-250mW mocy wyjściowej. Czasami trafiają się szybkie nagrywarki z diodami laserowymi o otwartej konstrukcji wtedy 600mW można osiągnąć.

Wykonałem szukacz laserowy z diody laserowej pozyskanej z nagrywarki i działa bardzo dobrze. Mocuje go na śrubie 1/2 cala od obejmy teleskopu, mróz -10 stopni Celsjusza nie stanowi problemu i barwa nie pogarsza przyzwyczajenia oczu. Wiązka z boku nie jest tak widoczna jak przy zielonym laserze (ludzkie oko jest wielokrotnie mniej wrażliwe na 650nm niż na 532nm światło), ale dalej jest wystarczająco dobrze widoczna.

Oczywiście odradzam korzystanie z tak silnych laserów jeśli ktoś jest z natury nieostrożny ;) 200 mW to wystarczająco, aby w ułamku sekundy zostawić trwały ślad na siatkówce wiązką bezpośrednią czy odbitą od płaskiej powierzchni.

Ważne uwagi jeśli ktoś nie obchodził się z diodami laserowymi: są duużo bardziej wrażliwe niż zwykłe diody LED na przepięcia i potrzebują układu regulującego prąd oraz bez soczewki nie dadzą wiązki równoległej.

Ale też beż strachu, bo układ zasilający to tylko dwa elementy: LM317 + opornik 6 Ohm, a soczewkę można pozyskać z samej nagrywarki, aczkolwiek polecam zamówić z e-baya za 1$ ma się razem z wygodną mini obudową.

Jak nie zapomnę to cyknę fotkę jak będę w pobliżu mojego teleskopu i opiszę pokrótce, ale najwcześniej koło Wielkanocy.
 
Posty: 17
Rejestracja: 17 Lis 2017, 21:30

 

Posttiger | 18 Mar 2018, 01:06

Ale wracając do tematu, ja używam lasera niebieskiego do ustawiania monta na biegun pn. Powiem tak, mróz nieco go przygasza, ale i tak świeci mocniej niż np; te moje ,,zielone" latem. Jednak nawet na czas przechowywania (w walizce) wyciągam baterie, bo boję się, że może przez przypadek podpalić chałupę. Ten jest rzeczywiście niebezpieczny w użytkowaniu.
ED-120, TS76EDPH, EQ-6R PRO, ASIair PRO, bino BP-Maxbright, SONY A7S, CANON 6 D, ASI-290 COLOR, NIKON 7X35 EX CF, MEADE 26 mm 5000S-para, ES 20 mm 70st.- para, NLV 6 mm-para, Barlowy ED 2xGSO, ED 3x GSO. IDAS LPS D-2
 
Posty: 2007
Rejestracja: 25 Gru 2009, 10:44

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 71 gości

AstroChat

Wejdź na chat