Samyang 135 Ostrość

Sprzęt, obróbka, dyskusje, porady

PostAurora | 22 Mar 2018, 22:29

Po modyfikacji Nikona punkt ostrości przesuną się poza opór na nieskończoności. Myślałem by zakupić filtr typu clip który przywróci punkt ostrzenia do pierwotnej pozycji, ale ciężko go zdobyć. Poza tym jest to zawsze wydatek, więc chyba taniej było by przeogniskować obiektyw?

Czy ktoś z kolegów podejmował się przeogniskowania tego obiektywu i może doradzić jak tego dokonać?
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

Posttayson.82 | 23 Mar 2018, 07:33

Ktoś kiedyś w identyczny sposób wykonał mi mod Canona. Oznaczało to że spapral robotę, ponieważ trzeba było wyregulowac odległość matrycy po usunięciu filtra.
Czy w nikonie można ją regulować tego nie wiem.
Poza tym filtr IR UV cut jest potrzebny abyś nie miał placów gwiazdek.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostJanusz_P. | 23 Mar 2018, 11:16

Tytuł wątku powinien brzmieć spieprzona modyfikacja aparatu bo tak się tego nie robi, po modyfikacji wszelkie obiektywy mają ostrzyć w tym samym miejscu, dlatego też nie robię takich modyfikacji sam tylko daję fachowcowi który się nazywa Łukasz Rachuna i który zrobi to profesjonalnie bo teraz to każdy obiektyw bedziesz rozgrzebywał i przerabiał żeby ostrzył z tym skitfaszonym korpusem jak i inne obiektywy które zastosujesz :arrow: :roll:
Mówiąc krótko zrób z korpusem porządek a nie psuj kolejnych obiektywów :arrow: :shock:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAurora | 23 Mar 2018, 17:59

Modyfikację robiłem z kolegą i w instrukcji było wskazane zastosować na matrycę filtr IR.
Nie posiadałem go, mam natomiast IR cut na obiektywie.
Robiąc modyfikację był jeszcze dostępny w sprzedaży filtr CLS Clip i zakładałem że jego zastosowanie da ten sam efekt co IR na matrycy.
Okazuje się że taki filtr można nabyć w USA, tylko czy aby na pewno zadziała on w taki sposób, że przywróci punkt ostrości do pierwotnego ?
Jeśli nie to nie będę się w to bawił, tylko rozbiorę aparat i wstawię na matrycę IR cut.

Jeśli chodzi o Nikona to nie ma regulowanej matrycy jak w Canonach, więc nie ma ryzyka że coś się skręci niewłaściwie i będzie nie osiowo.
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostJanusz_P. | 24 Mar 2018, 09:44

Aby aparat ostrzył w tym samym miejscu co przed modyfikacją i obiektywy ostrzyły z Autofocusem musi przed matrycę trafić filtr optyczny o takiej samej grubości optycznej szkła co ten wyjęty i wtedy taką modyfikację uznajemy za udaną i prawidłową bo nie psuje ona funkcjonalności aparatu :arrow: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostAurora | 25 Mar 2018, 09:39

Wiem, niestety nie miałem takiego szkiełka w chwili modyfikacji. zakładałem że robiąc foty przez refraktor nie będzie mi potrzebny, co jest prawdą.
Dowolny filtr 2" mogę wkręcić w złączkę wyciągu okularowego i jest ok. Problem jest dopiero z obiektywem, ale faktycznie chyba rozbiorę aparat raz jeszcze i wstawię filtr na matrycę.
 
Posty: 377
Rejestracja: 03 Sie 2005, 10:38

PostJanusz_P. | 26 Mar 2018, 09:15

A wtedy wszystkie nikonowskie szkiełka będą ostrzyć tam gdzie powinny i to bez żadnych przeróbek :arrow: :idea: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości

AstroChat

Wejdź na chat