ostrzenie z bino w RC6

PostRoba | 29 Mar 2018, 08:44

Cześć
Może ktoś wie, czy RC6, jak poniżej, wyostrzy na nieskończonośc z nasadką bino bez barlowa plus nasadka kątowa?
http://www.astrokrak.pl/ritcheychretien ... c-ota.html
 
Posty: 171
Rejestracja: 13 Sie 2008, 09:05

 

Postendriu624 | 29 Mar 2018, 09:28

Jak ognisko jest na stałym poziomie, LG stałe , a wyciąg okularowy tradycyjny, to będzie gorzej niż w refraktorze, bo tu można jeszcze obciąć tubus, a w tym RC już nie. Dodatkowo zabieg podniesienia LG w RC aby wysunąć ognisko, spowoduje popsucie korekcji optycznej tego układu optycznego, Takie coś jest tylko możliwe w tradycyjnym Mak, lub SCT.
Druga sprawa, ile ogniska w tym RC jest wypuszczone za tubus, wtedy można obliczyć czy wystarczy ogniska do nasadki bino, przyjmując średnią długość optyczną nasadki bino na dł. 110 mm.
SKYMAX 150 SW ; SKYMAX 127 SW ; Celestron 25x100 ; SkyGiude 15x70 ; OLIMPUS 8x40 DPS I
Nasadka bino lacerta
Awatar użytkownika
 
Posty: 4986
Rejestracja: 21 Sty 2009, 21:57
Miejscowość: Oświęcim

 

PostDominik Woś | 29 Mar 2018, 10:06

Roba napisał(a):Cześć
Może ktoś wie, czy RC6, jak poniżej, wyostrzy na nieskończonośc z nasadką bino bez barlowa plus nasadka kątowa?
http://www.astrokrak.pl/ritcheychretien ... c-ota.html


Mogę Ci to sprawdzić przy najbliższej okazji jeśli byłbyś zainteresowany. Używasz nasadki 2" czy 1,25"?

Ale z opisem RC6" na stronie to Janusz dał czadu. :lol:

"Idealny teleskop do astrofotografii. Prawdziwy układ Ritchey-Chretiena z super płaskim polem, czyli najwyżej ceniona konstrukcja optyczna teleskopu. W teleskopie wykorzystuje się dwa hiperboliczne zwierciadła, które całkowicie redukują aberracje geometryczne. Brak korektorów i soczewek oznacza brak aberracji chromatycznej."

Otóż w RC występuje jednak krzywizna pola, która trzeba do astrofotografii skorygować odpowiednim korektorem, szczególnie jeśli chcemy fotografować DSy z większymi czipami CCD/CMOS. Dodatkowo do astrofotografii nie jest RC6 taki idealny biorąc pod uwagę niewielką jednak aperturę i niską światłosiłę (F9) bez odpowiedniego reduktora. Sam kiedyś popełniłem recenzję RC6" ale do astrofotografii wykorzystałem reduktor ogniskowej Takahashi, który kosztuje prawie tyle samo ile RC6. :wink: Obecnie wykorzystuję RC6 głównie jako podręczny spoterek. Do nasadki dwuocznej może być to teleskop o trochę zbyt małej aperturze.
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostRoba | 29 Mar 2018, 10:22

Domek, byłbym Ci wdzięczny jakbyś sprawdził. Teoretycznie zakładam, że nie wyostrzy, ale nie ma to jak sprawdzić w praktyce. Nasadka 1.25, mam lustro i pryzmat.
 
Posty: 171
Rejestracja: 13 Sie 2008, 09:05

 

PostJanusz_P. | 29 Mar 2018, 10:38

Domek napisał(a):
Ale z opisem RC6" na stronie to Janusz dał czadu. :lol:

"Idealny teleskop do astrofotografii. Prawdziwy układ Ritchey-Chretiena z super płaskim polem, czyli najwyżej ceniona konstrukcja optyczna teleskopu. W teleskopie wykorzystuje się dwa hiperboliczne zwierciadła, które całkowicie redukują aberracje geometryczne. Brak korektorów i soczewek oznacza brak aberracji chromatycznej."

Otóż w RC występuje jednak krzywizna pola, która trzeba do astrofotografii skorygować odpowiednim korektorem, szczególnie jeśli chcemy fotografować DSy z większymi czipami CCD/CMOS. Dodatkowo do astrofotografii nie jest RC6 taki idealny biorąc pod uwagę niewielką jednak aperturę i niską światłosiłę (F9) bez odpowiedniego reduktora. Sam kiedyś popełniłem recenzję RC6" ale do astrofotografii wykorzystałem reduktor ogniskowej Takahashi, który kosztuje prawie tyle samo ile RC6. :wink: Obecnie wykorzystuję RC6 głównie jako podręczny spoterek. Do nasadki dwuocznej może być to teleskop o trochę zbyt małej aperturze.


Dominiku ten RC ma opis wzięty od dystrybutora i jest on prawdziwy bo przy F/9 jego krzywizna pola jest na tyle niewielka że pokryje ładnym obrazem gwiazd chip rozmiaru APS-C to prawda że jest dość ciemny a do pełnej klatki wymaga korektora droższego niż on sam ale zważ że to najtańszy i najmniejszy RC na rynku z dostępnych w Polsce :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 29 Mar 2018, 17:51

Sprawdziłem z nasadką dwuoczną Denkmeier, diagonalem pryzmatycznym 1,25" i okularami 24mm, w najkrótszej możliwej konfiguracji (czyli z noskiem 1,25" i bez Power Switcha) i niestety nie da się wyostrzyć obrazu na dalszych obiektach. :(
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostRoba | 29 Mar 2018, 18:48

Dzięki, no tak jak podejrzewałem :cry:
 
Posty: 171
Rejestracja: 13 Sie 2008, 09:05

 

PostJanusz_P. | 30 Mar 2018, 10:01

Ale wystarczy o dosłownie kilka mm zbliżyć lustra do siebie i już powinno wyostrzyć z nasadką bino, w systemie F/9 nie spowoduje to widocznego pogorszenia jakości obrazu bo zrobi się około F/10 :arrow: :wink: :idea:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 30 Mar 2018, 10:36

Janusz_P. napisał(a):Ale wystarczy o dosłownie kilka mm zbliżyć lustra do siebie i już powinno wyostrzyć z nasadką bino, w systemie F/9 nie spowoduje to widocznego pogorszenia jakości obrazu bo zrobi się około F/10 :arrow: :wink: :idea:


Szkoda psuć fajny teleskopik do wizuala i astrofoto, dla których ostrzy bez przeróbek. :wink: Ale rzeczywiście "dosunięcie" do siebie luster o 1mm spowoduje "wyjechanie" ogniska o 9mm. :wink: Tyle tylko, że tolerancja w RC-kach (tutaj mam wciąż wątpliwości czy ten RC6" to prawdziwy RCk :wink: ), nie jest duża i nie można przesadzić.

Jeśli chciałoby się taką 6-cio calówkę używać z bino to może warto rozważyć SCT6" zamiast RC6"? SCT6" nie powinno mieć problemów z ostrzeniem z bino bez korektora i ma do tego mniejsze lustro wtórne, czyli zapewni w wizualu trochę lepszy kontrast. Do tego jeśli nie jest "zniszczone" poprzez przeróbki wyczerniająco-upiększające nadal będzie się szybko schładzać do temperatury otoczenia.
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postfranek | 30 Mar 2018, 11:11

Kątówka lustrzana SW 1,25"ma tor optyczny ~76mm.Jeżeli normalna redukcja 2"/1,25",to + 10mm.Razem z niską redukcją ~77mm.
Katówka lustrzana 2",bez górnej rury,tylko z adapterem Baadera 2"/T2~ 67mm.Bino bez noska,tylko krótkie przejscie na T2.Razem ~77mm.
Kątówka Baadera(przelot 31-35mm),tor ~50mm.Bino bez noska,tylko krótkie przejscie na T2.Razem ~60mm(Astrokrak).
Chyba,że bino Baader Planetarium z mocowaniem na T2.Tor optyczny ~112mm.
Kątówka lustrzana SW 1,25" ,bez górnei rury+ niska redukcja 2"/1,25" +bino bez noska,tylko krótkie przejscie .Razem ~ 60mm.

================================================================================================
Ale jaka nasadka bino,bo mają rózne tory optyczne :?:Bo trzeba dodac tor optyczny nasadki bino.
Jaka jest długośc toru optycznego nasadki bino Denkmeier :?:
Ostatnio edytowany przez franek 30 Mar 2018, 12:50, edytowano w sumie 2 razy
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostDominik Woś | 30 Mar 2018, 11:52

franek napisał(a):Kątówka lustrzana SW 1,25"ma tor optyczny ~76mm.Jeżeli normalna redukcja 2"/1,25",to + 10mm.Razem z niską redukcją ~77mm.
Katówka lustrzana 2",bez górnej rury,tylko z adapterem Baadera 2"/T2~ 67mm.Bino bez noska,tylko krótkie przejscie na T2.Razem ~77mm.
Kątówka Baadera(przelot 31-35mm),tor ~50mm.Bino bez noska,tylko krótkie przejscie na T2.Razem ~60mm.
Kątówka lustrzana SW 1,25" ,bez górnei rury+ niska redukcja 2"/1,25" +bino bez noska,tylko krótkie przejscie .Razem ~ 60mm.
================================================================================================
Ale jaka nasadka bino,bo mają rózne tory optyczne :?:Bo trzeba dodac tor optyczny nasadki bino.


Jak napisałem powyżej użyłem najkrótszej możliwej konfiguracji, a więc z kątówką 1,25" pryzmatyczną. Taka kątówką zużywa możliwie najmniej toru oprtycznego gdyż jedynie ok. 63-64mm co jest istotne dla korzystania z nasadki dwuocznej.

ostrzenie z bino w RC6: image.jpeg


Źródło: https://www.cloudynights.com/articles/cat/articles/mirror-vs-dielectric-vs-prism-diagonal-comparison-r2877
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Posttayson.82 | 30 Mar 2018, 12:16

Panowie z nieba mi spadliscie z tym tematem.
Możecie mi pomóc i powiedzieć w jakiej odległości od tylnego korpusu ten RC ma punk ostrości do foto?
Producent niby podaję odległość od końca wyciagu, ale ja zmieniłem wyciag i totalnie nie wiem jak podejść do sprawy długości zlaczek.

Poza tym czy przesunięcie luster o 1mm, które spowoduje ruch ogniska o 9mm związane jest ze swistlosila tuby?
Czy analogicznie w Newtonie np f5 przesunięcie lustra o 2mm zmieni miejsce ostrzenia o 10mm?
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

Postfranek | 30 Mar 2018, 12:28

tayson.82 napisał(a):Panowie z nieba mi spadliscie z tym tematem.
Możecie mi pomóc i powiedzieć w jakiej odległości od tylnego korpusu ten RC ma punk ostrości do foto?
Producent niby podaję odległość od końca wyciagu, ale ja zmieniłem wyciag i totalnie nie wiem jak podejść do sprawy długości zlaczek.

Poza tym czy przesunięcie luster o 1mm, które spowoduje ruch ogniska o 9mm związane jest ze swistlosila tuby?
Czy analogicznie w Newtonie np f5 przesunięcie lustra o 2mm zmieni miejsce ostrzenia o 10mm?

W newtonie przesuniecie LG nie zmienia ogniskowej,a więc nie zmieni się swiatłosiła i ognisko przesunie się tylko o tyle,o ile przesuniemy LG,bo LW jest płaskie.
Jak masz ten sam RC6,to niech "Roba"zmierzy odległosc od korpusu ,do oryginalnego wyciagu i porównasz ze Swoim.
Ostatnio edytowany przez franek 30 Mar 2018, 13:05, edytowano w sumie 3 razy
 
Posty: 1771
Rejestracja: 07 Sie 2009, 15:10
Miejscowość: Bielsko-Biala

PostJanusz_P. | 30 Mar 2018, 12:35

W Newtonie wysunięcie lustra głównego o 3 mm wysunie ognisko o 3 mm bo tam nie występuje powiększenie na lustrze wtórnym a w Cassegrainach niestety jest inaczej :arrow: :wink:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostDominik Woś | 30 Mar 2018, 16:32

franek napisał(a):
tayson.82 napisał(a):Panowie z nieba mi spadliscie z tym tematem.
Możecie mi pomóc i powiedzieć w jakiej odległości od tylnego korpusu ten RC ma punk ostrości do foto?
Producent niby podaję odległość od końca wyciagu, ale ja zmieniłem wyciag i totalnie nie wiem jak podejść do sprawy długości zlaczek.

Poza tym czy przesunięcie luster o 1mm, które spowoduje ruch ogniska o 9mm związane jest ze swistlosila tuby?
Czy analogicznie w Newtonie np f5 przesunięcie lustra o 2mm zmieni miejsce ostrzenia o 10mm?

W newtonie przesuniecie LG nie zmienia ogniskowej,a więc nie zmieni się swiatłosiła i ognisko przesunie się tylko o tyle,o ile przesuniemy LG,bo LW jest płaskie.
Jak masz ten sam RC6,to niech "Roba"zmierzy odległosc od korpusu ,do oryginalnego wyciagu i porównasz ze Swoim.


Backfocus RC6" to 244mm, jeśli uwzględnić tor optyczny nasadki Denkmeiera, czyli 114,5mm oraz nasadki pryzmatycznej Takahashi 1,25", czyli 64mm to pozostaje 65,5mm na wyciąg aby była szansa na osiągnięcie punktu ostrości z nasadką. Mój, zoptymalizowany do fotografowania z reduktorem 0,75x, wyciąg okularowy ma długość ok. 87mm więc brakuje ok. 21,5mm do osiągnięcia punktu ostrości z nasadką. :(
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

PostRoba | 31 Mar 2018, 19:22

To bino denkmaier, jak Domek piszesz, ma krótki tor, więc pewnie z moim bino SW by też raczej nie dało rady. Pytalem tylko toretycznie bo tego RC6 nie mam, ale jest jeden na allegro w dobrej cenie i tak się nad nim zastanawialem, ale odpuszczam, może ktoś skorzysta. Osobiście luster bym wolał nie tykać i pozostało by tylko skrócić bądź wymienić wyciąg.
 
Posty: 171
Rejestracja: 13 Sie 2008, 09:05

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 60 gości

AstroChat

Wejdź na chat