Dobór filtrów do Dobsona 12 lub 10.

PostGoku | 22 Kwi 2018, 00:37

Witam forumowiczów.
Jako iż zmieniam Newtona 6 cali na 10 lub 12<(tego jeszcze nie wiem) chciałbym skompletować wyposażenie i w tym temacie chodzi o filtry, a dokładnie Polaryzacyjny i może jakiś do DSów.
Wiec jak wiadomo teleskopy już o tak sporym lustrze zbierają tak dużą ilość światła że gdy patrzymy na księżyc czy Jowisza widzimy białą kropę bez detali i dlatego jestem zmuszony kupić filtr polaryzacyjny, tylko jaki ?
Moje wymagania że tak to ujmę to.
Aby filtr miał możliwość regulacji przysłony.
Aby nadawał się do obserwacji księżyca jak i planet.

Jakie polecacie Jakieś małe opinie mile widziane.

I teraz czy filtr do DSów będzie mi potrzebny>?
Obserwacje będę prowadzić z ogródkowa i czasem wybiorę się pod jakieś ciemniejsze niebo,mieszkam na przedmieściach prawie wieś 2km od ceterum niewielkiego miasta i muszę przyznać ze niebo nie jest tragiczne i gołym okiem można sporo zobaczyć.
Czy taki filtr będzie mi w ogóle potrzemy? W jakiej mierze coś zmieni, mowie tu o obserwacjach z ogródka ale czy pod ciemnym niebem tez warto go używać skoro ściemnia obraz?

Pozdrawiam.
 
Posty: 7
Rejestracja: 17 Gru 2017, 00:53
Miejscowość: Salzgitter /Niemicy.

 

PostKrzysztof_P | 22 Kwi 2018, 00:47

Cześć.

Otwórz ten temat w odpowiednim dziale sprzętu , tu jest giełda i chyba pomyliło Ci się jak pisałeś.
Janusza Proszę o przeniesienie tematu kolegi w odpowiedni dział.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

PostGoku | 22 Kwi 2018, 19:48

Kurde trochę mi się powaliło gdzie wciskam ten temat może to przez pożną porę dodawania, byłem już śpiący i inaczej myślałem, ale mniejsza już.
Prosiłbym o usuniecie tego tematu stąd.
Z góry dziękuje.
 
Posty: 7
Rejestracja: 17 Gru 2017, 00:53
Miejscowość: Salzgitter /Niemicy.

 

PostJanusz_P. | 23 Kwi 2018, 16:14

Temat już przeniosłem do sprzętu astronomicznego i tu jest na miejscu :arrow: 8)
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

PostWARXZZZ | 23 Kwi 2018, 18:54

Jeżeli nie wypowiedział się jakikolwiek doświadczony obserwator to ja rzucę kilka sugestii.
Odnośnie filtrów do DS polecam przeczytać porównanie bez filtra i z filtrem UHC oraz punkt "Czy w ogóle warto kupić filtr mgławicowy?" z tego linku http://midimariusz.blox.pl/2016/12/Test-filtra-SVOTek-UHC.html bo niestety sam nie jestem użytkownikiem tego typu filtru, ale... jest już w drodze. :)
Oczywiście dobry filtr mgławicowy nie jest tani szczególnie, że do DSów poleca się rozmiar 2" ze względu na możliwość obserwacji obszernych obiektów. (Da się używać filtru 2" w 1,25" ale nie na odwrót.)
Jednakże wydaje mi się, że mimo wszystko zakup filtrów mgławicowych powinien nastąpić po zakupie okularów dobrej jakości. Żeby nie było tak, że filtr jest wart więcej niż zestaw posiadanych okularów ;)
Co do filtru polaryzacyjnego bo taki ma możliwość regulacji ilości przepuszczanego światła (oczywiście zestaw takich dwóch). Ja mam Oriona 1,25" i nie narzekam. Obraz jest raczej taki jak powinien być- nie zauważyłem spadku jakości w porównaniu do obserwacji bez filtru. Jest jeszcze tańsza opcja filtru formy BST, ale gdy czytałem opinie na jego temat to były mieszane.
GSO 12"
ES 28, 14
Nikon Aculon 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 03 Kwi 2018, 17:11
Miejscowość: Czyżew (okolice)/Warszawa

 

PostGoku | 23 Kwi 2018, 19:09

Okej dzięki za odpowiedzi.
Co do okularów to celuje w ESy a dokładnie 4,7/8,8/14/24mm wszystkie 82 stopnie.
Myślę iż będę celować w filtry do mgławic Baader Olll oraz Orion Ultra Block.
A filtr polaryzacyjny Oriona.
Chyba dobry wybór co? Do Dobsona i raczej będzie to 12tka.
Uważacie ze to dobry wybór ?
Pozdrawiam.
 
Posty: 7
Rejestracja: 17 Gru 2017, 00:53
Miejscowość: Salzgitter /Niemicy.

 

Postchavez1976 | 23 Kwi 2018, 20:20

Ultrablock to bezpieczny klasyk natomiast obraz z wizualnego Baadera OIII nie podobał mi się. Polecić można Lumicon, Astronomik i TeleVue.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

Postwiechu | 23 Kwi 2018, 22:48

viewtopic.php?f=10&t=45074
tu masz rozkminiony temat, łącznie z linkami do innych podobnych. Może jeszcze trzeba by brać pod uwagę to:
viewtopic.php?f=10&t=47400
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

Postkosmitek | 24 Kwi 2018, 18:13

WARXZZZ napisał(a):Oczywiście dobry filtr mgławicowy nie jest tani szczególnie, że do DSów poleca się rozmiar 2" ze względu na możliwość obserwacji obszernych obiektów. (Da się używać filtru 2" w 1,25" ale nie na odwrót.)

Jaki jest sens używać filtra 2" do okularu 1,25"? Chyba tylko z myślą, że kiedyś będzie się miało 2" okular?
Ten SVOTek nigdzie w Polsce nie jest dostępny :( a i z Lumiconem jest duuuży problem. Doczytałem, że Lumicon i SVOTek to to samo było...ale się skończyło.
Ostatnio edytowany przez kosmitek, 24 Kwi 2018, 18:43, edytowano w sumie 1 raz
 
Posty: 63
Rejestracja: 09 Mar 2010, 21:06

 

PostWARXZZZ | 24 Kwi 2018, 18:19

kosmitek napisał(a):
WARXZZZ napisał(a):Oczywiście dobry filtr mgławicowy nie jest tani szczególnie, że do DSów poleca się rozmiar 2" ze względu na możliwość obserwacji obszernych obiektów. (Da się używać filtru 2" w 1,25" ale nie na odwrót.)

Jaki jest sens używać filtra 2" do okularu 1,25"? Chyba tylko z myślą, że kiedyś będzie się miało 2" okular?
Ten SVOTek nigdzie w Polsce nie jest dostępny :( a i z Lumiconem jest duuuży problem.


Ja funkcjonuje na obydwu standardach. Jeżeli ktoś korzysta tylko z 1,25" i nie ma zamiaru z 2" to rzeczywiście nie ma sensu. Poza tym (chyba ?) nie ma na rynku okularów o względnie dużym polu w standardzie 1,25".
A tą recenzję SVOteka wrzuciłem raczej z powodu porównania jak wygląda obraz z filtrem uhc i bez filtra oraz czy warto kupić filtry mgławicowe, a nie aby polecać konkretne modele.
GSO 12"
ES 28, 14
Nikon Aculon 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 03 Kwi 2018, 17:11
Miejscowość: Czyżew (okolice)/Warszawa

 

PostAA | 24 Kwi 2018, 18:24

kosmitek napisał(a):
WARXZZZ napisał(a):Oczywiście dobry filtr mgławicowy nie jest tani szczególnie, że do DSów poleca się rozmiar 2" ze względu na możliwość obserwacji obszernych obiektów. (Da się używać filtru 2" w 1,25" ale nie na odwrót.)

Jaki jest sens używać filtra 2" do okularu 1,25"? Chyba tylko z myślą, że kiedyś będzie się miało 2" okular?
Ten SVOTek nigdzie w Polsce nie jest dostępny :( a i z Lumiconem jest duuuży problem.

Choćby po to aby wkręcić filtr 2" w gwint redukcji i zmieniać tylko okulary :wink:
I oczywiście myślenie przyszłościowe.
 
Posty: 76
Rejestracja: 14 Sty 2011, 10:29

 

Postkosmitek | 24 Kwi 2018, 18:45

A widzisz, o tym nie pomyślałem :)
 
Posty: 63
Rejestracja: 09 Mar 2010, 21:06

 

Postkosmitek | 24 Kwi 2018, 18:54

Lumicony niedostępne, SVOTeki też więc jaki bardzo dobry filtr UHC można teraz kupić w Polskim sklepie?
 
Posty: 63
Rejestracja: 09 Mar 2010, 21:06

 

PostWARXZZZ | 24 Kwi 2018, 19:03

kosmitek napisał(a):Lumicony niedostępne, SVOTeki też więc jaki bardzo dobry filtr UHC można teraz kupić w Polskim sklepie?

Z tego co słyszałem z opinii na forum to z dostępnych obecnie w Polsce polecany jest astronomik. ew. Orion UltraBlock (chociaż nie jest to typowy UHC). Oczywiście jeżeli chodzi o UHC. Na CloudyNights użytkownicy zachwalają też DGM Optics NPB. Można rozważyć sprowadzenie filtra z zagranicy nawet jeżeli doliczyć VAT i przesyłkę to ceny tych filtrów mogą być porównywalne.
GSO 12"
ES 28, 14
Nikon Aculon 10x50
Awatar użytkownika
 
Posty: 16
Rejestracja: 03 Kwi 2018, 17:11
Miejscowość: Czyżew (okolice)/Warszawa

 

PostKarol | 24 Kwi 2018, 20:46

Można dać ogłoszenie na giełdzie. Czasem są. Z OIII na pewno warto Astronomik (około 500 zł 2") a z UHC UltraBlock (420 zł 2") Astronomik albo Lumicon (600zł 2").
Ja mam 1000 Oaks i planuje porównanie z Lumiconem. Ponoć moje są podobnej klasy a kosztowały stosunkowo nie dużo.
 
Posty: 2524
Rejestracja: 22 Lis 2010, 20:43

Postchavez1976 | 24 Kwi 2018, 23:23

kosmitek napisał(a):Lumicony niedostępne, SVOTeki też więc jaki bardzo dobry filtr UHC można teraz kupić w Polskim sklepie?

Filtry mgławicowe Lumicon wyprodukowane przez Svotek są cały czas dostępne i sprzedawane na ebayu. Również z wysyłką na cały Świat. Z tego co mi wiadomo, to Svotek nie sprzedaje aktualnie tych filtrów pod własnym brandem ponieważ pawomocnym wyrokiem Sądu Kalifornii posiada prawo dystrybucji wytworzonych przez siebie filtrów - pod marką Lumicon - aż do wyczerpania zapasów.
Sam używam filtry z różnym brandem na oprawce zarówno Lumicon i Svotek. Te ostatnie, w mojej ocenie wrażeniami w dawanych obrazach nie odbiegają od starych Lumiconów (porównywałem wizualnie OIII i H-bety a Mariusz UHC-ki). W razie potrzeby chętnie udostępnię swoje szkiełka do porównań na naszych śląskich miejscówkach.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostKrzysztof_P | 24 Kwi 2018, 23:28

Cześć.

Filtr ORION Ultra Block też warto brać pod uwagę jako chyba najbardziej uniwersalny filtr "do wszystkiego" , Lumicony-Svotek to docelowe filtry , które też posiadamy na stanie i nie mają sobie w praktyce równych.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postkosmitek | 24 Kwi 2018, 23:48

Krzysztof_P napisał(a):Cześć.

Filtr ORION Ultra Block też warto brać pod uwagę jako chyba najbardziej uniwersalny filtr "do wszystkiego" , Lumicony-Svotek to docelowe filtry , które też posiadamy na stanie i nie mają sobie w praktyce równych.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Macie filtry Lumicony-Svotek w Astrokraku, czy o jaki sklep chodzi?
 
Posty: 63
Rejestracja: 09 Mar 2010, 21:06

 

PostKrzysztof_P | 24 Kwi 2018, 23:57

Cześć.

Czy są dostępne w Astrokraku to najlepiej zapytać Janusza , Szefa Firmy Astrokrak.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:
Obserwatorium Roll-Off: Refraktory APO i ED , SCT-ki , MAKI , Newtony , SolarMax60 II i inne sprzęciki.
Serdecznie Zapraszamy.

"Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza".

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.
Awatar użytkownika
Administrator Forum
 
Posty: 7885
Rejestracja: 06 Sie 2006, 12:03
Miejscowość: Kraków

 

Postdark | 25 Kwi 2018, 09:39

Karol napisał(a):Można dać ogłoszenie na giełdzie. Czasem są. Z OIII na pewno warto Astronomik (około 500 zł 2") a z UHC UltraBlock (420 zł 2") Astronomik albo Lumicon (600zł 2").
Ja mam 1000 Oaks i planuje porównanie z Lumiconem. Ponoć moje są podobnej klasy a kosztowały stosunkowo nie dużo.

To czekam Karolu na info. Sprawdziliśmy w tamtym roku słynny DGM Optics który to miał być jak Lumikon a okazaĺa się gorszy niż UHC-S Baadera.
SW Flex 14"
Okulary:
Pentax XW30, XW20, XW10, XW5
Lumikony OIII/2" i UHC/2"
Astronomik H-Beta/2"
Orion H-Beta/2"
C6D, C7D Sigma 150-600/4.5-6.3, Canon 24-105/4L, Canon 24-70/2.8L
Canon 28-135/3,5-5.6
Tamron 70-300/4-6,3
Awatar użytkownika
 
Posty: 1743
Rejestracja: 19 Paź 2008, 19:46
Miejscowość: Sieradz (Rossoszyca)

PostGoku | 25 Kwi 2018, 16:30

Okej dzięki za rady i w ogóle, już wiem w co będę celować
Pozdrawiam.
 
Posty: 7
Rejestracja: 17 Gru 2017, 00:53
Miejscowość: Salzgitter /Niemicy.

 

Postbronek | 25 Kwi 2018, 18:45

Goku napisał(a):Wiec jak wiadomo teleskopy już o tak sporym lustrze zbierają tak dużą ilość światła że gdy patrzymy na księżyc czy Jowisza widzimy białą kropę bez detali i dlatego jestem zmuszony kupić filtr polaryzacyjny, tylko jaki ?

To nie tak Goku. Mam lustro 14" i jak patrzę na Jowisza to nie widzę białej kropy tylko tarczę z dużą ilością szczegółów. Gwarantuję Ci, że nie będziesz chciał tego Jowisza przyciemniać.
Moja rada? Kup pierwsze teleskop, popatrz trochę przez niego, zdobądź trochę doświadczenia a potem kup filtry. Inaczej może Cię to drogo kosztować. To taka dobra rada wujka Romka.
Goku napisał(a):I teraz czy filtr do DSów będzie mi potrzebny>?

To ja nie wiem. To jest pytanie do Ciebie samego. Ja po kilkunastu latach stwierdziłem, że potrzebuję i kupiłem Lumicona UHC. I jak na razie więcej mi nie trzeba.

I nie daj się zwariować. Nasi koledzy w tym wątku trochę się zagalopowali w radzeniu. Filtr naprawdę nie jest najważniejszy i zawsze dając coś, coś zabiera.

Pozdrawiam.
T: Sumerian Optics Altair 350/1600, Celestron SCT 203/2032 EdgeHD, WO Megrez 102/714 ED, WO GT81.
M: Sky-Watcher AZ-EQ6
 
Posty: 124
Rejestracja: 20 Cze 2016, 20:58
Miejscowość: Atlantyda

 

Postwiechu | 25 Kwi 2018, 19:35

bronek napisał(a):To nie tak Goku. Mam lustro 14" i jak patrzę na Jowisza to nie widzę białej kropy tylko tarczę z dużą ilością szczegółów. Gwarantuję Ci, że nie będziesz chciał tego Jowisza przyciemniać.
Moja rada? Kup pierwsze teleskop, popatrz trochę przez niego, zdobądź trochę doświadczenia a potem kup filtry. Inaczej może Cię to drogo kosztować. To taka dobra rada wujka Romka.

Co do obrazów - zgoda. Za to co do filtra polaryzacyjnego - warto mieć. I wcale nie chodzi tylko o przyciemnianie "żeby nie oślepnąć", bo polar przy odpowiednich ustawieniach pomaga wydobywać szczegóły niewidoczne czy słabo widoczne bez niego. Warto się pobawić, szczególnie w większej maszynie. Jakby co - zawsze masz prawo do zwrotu... ;)
 
Posty: 601
Rejestracja: 27 Wrz 2015, 23:22

 

PostJanusz_P. | 26 Kwi 2018, 12:26

Z dostępnych obecnie w Polsce polecam sprawdzony w boju porównywalny jakościowo z Lumiconem i pod wzgledem sprawności w kontrastowaniu mgławic emisyjnych Astromik UHC:
http://astrokrak.pl/mglawicowe/2722-fil ... uhc-2.html
Współczesnego Ultrablock made in Korea nie polecam bo ci idioci robią gwint filtrowy niezgodny z amerykańskim i europejskim standardem M48x0,75 mm bo Koreańczyk wymyślił sobie swój standard gwintu M48x0,66 mm który pasuje tylko do egzotycznych Antaresów krótych pewna Koreanka jest współwłaścicielem :arrow: :wink: :mrgreen:
Astropozdrówko Janusz P.

Fujinon 10x50, SCT 6 podręczny, SCT-14" HyperStar, EQ-6, Coronado 60, EOS-6D-mod i takie tam szkiełka do niego od 8 do 4000 mm plus lasery RGB do 2 W :-)
Awatar użytkownika
Założyciel i Patron Forum
 
Posty: 18278
Rejestracja: 12 Kwi 2005, 19:17
Miejscowość: 15 km na południe od Krakowa

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 59 gości

AstroChat

Wejdź na chat