Heq5, ALccd 5-II mono. Problem z guidingiem.

Problemy, czyszczenie, regulacja, naprawa, instrukcje, oprogramowanie etc.

PostJanou | 21 Kwi 2018, 11:05

WItam. Czy jest tutaj na forum ktoś kto pomoże rozwiązać mój problem? Kamerka i montaż zakupiony u Pana Janusza, używany sporadycznie. Tak naprawdę z kamerką bawię się 2 miesiąc. Montaż śledzi na 3minutach przy 420mm bez problemu. Problem pojawia się jak próbuję uruchomić guiding. Najpierw próbowałem odpalić guiding na RPI za pomocą iastrohuba, później (a dokładniej dzisiaj w nocy) próbowałem odpalić na phd za pomocą laptopa. W obydwu wypadkach wynik jest ten sam (zdjęcie poniżej. Klatka 10min) Dodam, że phd skonfigurowałem (podstawowe parametry) za pomocą tutoriala (https://www.youtube.com/watch?v=PRY2jN3xTBQ). Do tego wkleje błąd jaki phd mi wyrzuca, którego kompletnie nie rozumiem. Jeżeli potrzeba więcej danych to powiedzcie jakich. Jestem można mowiedzieć, lekko załamany. Nie wiem czy to wina montażu czy co...

PS. dodam, że przy RPI montaż działał za pomocą pilota GOTO. Przy phd podłączyłem już pod moduł TrekFi i sterownika ASCOM.
Załączniki
Heq5, ALccd 5-II mono. Problem z guidingiem.: IMG_5219.jpg
Heq5, ALccd 5-II mono. Problem z guidingiem.: dawd.png
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

Postchavez1976 | 21 Kwi 2018, 13:37

Znany problem.
Musisz przeprowadzić kalibrację guidera na gwieździe w okolicy przecięcia południka z równikiem niebieskim (niebo południowe).
Heq5, ALccd 5-II mono. Problem z guidingiem.: EA7AECFB-6275-45A7-9F34-E62D873A213A.png

Jeśli próbujesz to robić np. w okolicy bieguna, to błąd przesunięcia gwiazdy jest zbyt mały i guider nie potrafi się skalibrować.
Po ukończeniu kalibracji zatrzymujesz guiding i robisz obrót w okolicę gdzie chcesz focić :)
Następnie wybierasz gwiazdkę i już bez shifta włączasz tracking.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostJanou | 21 Kwi 2018, 19:10

Dzięki za odpowiedź. Nie rozumiem tylko dlaczego taki sam wynik daje mi iastrohub... Tam nie ma czego takiego o czym piszesz... Tym bardziej, że koledze na rpi działa tak prosto jak budowa cepa. Włącza guiding i już działa. Zdziwiłem się że phd dał mi taki sam wynik.
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

Postchavez1976 | 21 Kwi 2018, 19:12

Nie mam pojęcia. Znam tylko programy pod windę.
Phd wymaga wstępnej kalibracji.
Zwiększ jeszcze czas naświetlania np. do 3s.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostJanou | 21 Kwi 2018, 19:20

Dzięki. Przetestuję.
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

Postzbyszek | 21 Kwi 2018, 23:43

Ciekawa informacja, postaram się zapamiętać, choć niepraktykujący jestem .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

Postpablo12311 | 22 Kwi 2018, 10:17

A czasem nie powinniśmy przeprowadzać kalibracji w tym miejscu gdzie zamierzamy focić?
U mnie ostatnio wyskoczył podobny komunikat jak ustawiłem na M81 (blisko bieguna) i przeprowadzając kalibrację montaż prowadził idealnie.
To zdjęcie wygląda jak by PHD było w trakcie przeprowadzania kalibracji (tylko nie wiem czy czasem w takim przypadku nie powinny być punkty zamiast kresek). Gwiazda pojechana raz w kierunku RA, a drugi DEC.
Pokaż zdjęcie zestawu może tam jest problem.
 
Posty: 252
Rejestracja: 12 Kwi 2012, 12:19

 

PostJanou | 23 Kwi 2018, 08:06

pablo12311 napisał(a):A czasem nie powinniśmy przeprowadzać kalibracji w tym miejscu gdzie zamierzamy focić?
U mnie ostatnio wyskoczył podobny komunikat jak ustawiłem na M81 (blisko bieguna) i przeprowadzając kalibrację montaż prowadził idealnie.
To zdjęcie wygląda jak by PHD było w trakcie przeprowadzania kalibracji (tylko nie wiem czy czasem w takim przypadku nie powinny być punkty zamiast kresek). Gwiazda pojechana raz w kierunku RA, a drugi DEC.
Pokaż zdjęcie zestawu może tam jest problem.


Przypominam, że takie samo zdjęcie uzyskuję na iastrohubie! Także osobiście wykluczam błąd kalibracji w phd2. Niemniej jednak, sprawdzę wskazówkę kolegi wyżej. CO masz na myśli zdjęcie zestawu? Mam złożyć montaż i zrobić fotkę? Czy rozbić tutaj na poszczególne elementy?

PS. Dla niewtajemniczonych. iastrohub jest projektem opartym na rasberry pi. Jest to system który jest zainstalowany na tym mini komputerku, dzięki czemu rezygnujemy z laptopa w terenie.
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

Postpablo12311 | 23 Kwi 2018, 08:15

Janou napisał(a):
pablo12311 napisał(a):A czasem nie powinniśmy przeprowadzać kalibracji w tym miejscu gdzie zamierzamy focić?
U mnie ostatnio wyskoczył podobny komunikat jak ustawiłem na M81 (blisko bieguna) i przeprowadzając kalibrację montaż prowadził idealnie.
To zdjęcie wygląda jak by PHD było w trakcie przeprowadzania kalibracji (tylko nie wiem czy czasem w takim przypadku nie powinny być punkty zamiast kresek). Gwiazda pojechana raz w kierunku RA, a drugi DEC.
Pokaż zdjęcie zestawu może tam jest problem.


Przypominam, że takie samo zdjęcie uzyskuję na iastrohubie! Także osobiście wykluczam błąd kalibracji w phd2. Niemniej jednak, sprawdzę wskazówkę kolegi wyżej. CO masz na myśli zdjęcie zestawu? Mam złożyć montaż i zrobić fotkę? Czy rozbić tutaj na poszczególne elementy?

PS. Dla niewtajemniczonych. iastrohub jest projektem opartym na rasberry pi. Jest to system który jest zainstalowany na tym mini komputerku, dzięki czemu rezygnujemy z laptopa w terenie.


Zdjęcie zestawu sprzętowego tak jak robisz zdjęcia.
Gdyby guiding źle prowadził miałbyś fasolki, a tu wyraźnie widać korekty gwiazd raz w osi RA, a drugi w DEC. Myślę że pokazane zdjęcie jest z przeprowadzonej kalibracji w programie PHD.
 
Posty: 252
Rejestracja: 12 Kwi 2012, 12:19

 

Postchavez1976 | 23 Kwi 2018, 09:36

Też mi to tak wygląda. Po uruchomieniu trackingu w PHD2 po raz pierwszy, uruchamia się (z automatu) kalibracja. Trwa ona domyślnie dość długo. Ta fotka wygląda jakby naświetlanie zostało uruchomione jeszcze w trakcie tej kalibracji.
Owszem, kalibracja w innym obszarze nieba również jako tako się wykona jednak oficjalny tutorial PHD2 zaleca kalibrowanie guidera tak jak napisałem, tj. w okolicy przecięcia równika niebieskiego z południkiem. Nie wspomnę o treści komunikatu PHD2 z pierwszego posta.
W okolicy bieguna kalibracja się na pewno nie powiedzie. To żaden problem wykonać obrót na południe, skalibrować guider i wrócić do interesującej części nieba.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostJanou | 23 Kwi 2018, 14:24

Dzieki za odpowiedzi. Na chwile obecna mam kociol w robocie. Postaram sie wyslac fotki jutro wieczorem albo w srode.
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

PostJanou | 25 Kwi 2018, 12:39

Cześć Wszystkim. Wysyłam zdjęcia mojego setupu.
Załączniki
Heq5, ALccd 5-II mono. Problem z guidingiem.: 20180425_124452.jpg
Heq5, ALccd 5-II mono. Problem z guidingiem.: 20180425_124406.jpg
Heq5, ALccd 5-II mono. Problem z guidingiem.: 20180425_124350.jpg
Heq5, ALccd 5-II mono. Problem z guidingiem.: 20180425_124327.jpg
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

Postzbyszek | 25 Kwi 2018, 21:32

Znam osobę co podobnie ale tylko w osi Dec miała, bez guide montaż płynnie prowadził, z guide w Dec pływało, inna osoba u siebie zestaw sprawdzała i ok było. Coś jakby laptop za to odpowiadał . Nie przeskoczył tego .
Może spróbuj na innym kompie ?
To mocowanie lunetki jest stabilne ? Nie ma możliwości drgań, rezonansu ? Nie ma za dużej ogniskowej ?
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanou | 26 Kwi 2018, 10:23

zbyszek napisał(a):Znam osobę co podobnie ale tylko w osi Dec miała, bez guide montaż płynnie prowadził, z guide w Dec pływało, inna osoba u siebie zestaw sprawdzała i ok było. Coś jakby laptop za to odpowiadał . Nie przeskoczył tego .
Może spróbuj na innym kompie ?
To mocowanie lunetki jest stabilne ? Nie ma możliwości drgań, rezonansu ? Nie ma za dużej ogniskowej ?


Guding byl testowany na win7 i na rasberry pi. Mocowanie jest stabilne. Ogniskowa tez- na live view w ph2 mam punkciki
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

PostJanou | 08 Maj 2018, 08:38

Informacje dla potomnych. Powyższa kamerka nie współpracuje z heq5. Nie wiem czy to wada wszystkich kamerek, montaży czy tylko ja mam taki problem. W każdym razie kamerkę testowałem na Star Adventurer i dobrze sobie poradziła. Phd2 tym razem nie wywalał żadnych błędów i działał dobrze. Wyniki poniżej. Klatka z punktowymi gwiazdami jest bez guidingu. Druga z guidingiem. Uwaga! Heq5 pociągnął mi bez poruszenia na 420mm ponad 4min! Jakiś sukces osobisty. Temat do zamknięcia, ponieważ nie mam już żadnych pomysłów.
Załączniki
Heq5, ALccd 5-II mono. Problem z guidingiem.: sadxdx.jpg
Heq5, ALccd 5-II mono. Problem z guidingiem.: dwq.jpg
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

Posttayson.82 | 26 Maj 2018, 16:19

Nie chce Cie dolowac, ale na górnej fotce nie ma ostrosci i w związku z tym pojechanie gwiazdek jest ale mało widoczne. Gdybyś trafił z focusem w punkt to byłoby to bardziej widoczne.
Awatar użytkownika
 
Posty: 1074
Rejestracja: 03 Lis 2007, 20:38
Miejscowość: Wołomin

PostGrzegorz Czernecki | 26 Maj 2018, 18:01

chavez1976 napisał(a):Znany problem.
Musisz przeprowadzić kalibrację guidera na gwieździe w okolicy przecięcia południka z równikiem niebieskim (niebo południowe).
EA7AECFB-6275-45A7-9F34-E62D873A213A.png

Jeśli próbujesz to robić np. w okolicy bieguna, to błąd przesunięcia gwiazdy jest zbyt mały i guider nie potrafi się skalibrować.
Po ukończeniu kalibracji zatrzymujesz guiding i robisz obrót w okolicę gdzie chcesz focić :)
Następnie wybierasz gwiazdkę i już bez shifta włączasz tracking.
Hmmmmm, PHD dawno nie używałem i nie wiem jak mają nowsze wersję ale w tej co ja używałem to po zmianie obiektu, który fociłem kalibrację trzeba było robić za każdym razem w okolicach obiektu bo inaczej **** blada, Jak by kolega guidował w maximie ( co polecam ) to wystarczy skalibrować na jakiejś gwieździe w okolicach zerowej deklinacji i można za każdym razem włączać tylko tracking.
http://astrosilesia.pl/
TS APO102/520 f5.1, HEQ5 PRO SynScan mod. QHY294M PRO, QHY CFW3, Canon EOS 550D , Optolong LRGB 36mm ccd filters, HA, SII, OIII Antlia 3.5nm filters , UHC-s
Awatar użytkownika
 
Posty: 834
Rejestracja: 22 Maj 2008, 12:34
Miejscowość: Katowice-Janów

 

PostJanou | 26 Maj 2018, 19:53

Grzegorz Czernecki napisał(a):
chavez1976 napisał(a):Znany problem.
Musisz przeprowadzić kalibrację guidera na gwieździe w okolicy przecięcia południka z równikiem niebieskim (niebo południowe).
EA7AECFB-6275-45A7-9F34-E62D873A213A.png

Jeśli próbujesz to robić np. w okolicy bieguna, to błąd przesunięcia gwiazdy jest zbyt mały i guider nie potrafi się skalibrować.
Po ukończeniu kalibracji zatrzymujesz guiding i robisz obrót w okolicę gdzie chcesz focić :)
Następnie wybierasz gwiazdkę i już bez shifta włączasz tracking.
Hmmmmm, PHD dawno nie używałem i nie wiem jak mają nowsze wersję ale w tej co ja używałem to po zmianie obiektu, który fociłem kalibrację trzeba było robić za każdym razem w okolicach obiektu bo inaczej **** blada, Jak by kolega guidował w maximie ( co polecam ) to wystarczy skalibrować na jakiejś gwieździe w okolicach zerowej deklinacji i można za każdym razem włączać tylko tracking.



Chętnie bym spróbował ten program, ale nie widzę póki co sensu pakować się w laptopa w terenie. Wolę rasberry pi i sterowanie telefonem. Problem w tym, że ani phd, ani iastrohub nie działają z heq5. Gdzie kolega potrafi robić klatki po 20min na iastrohubie na neq6. Drugi kumpel bez problemu uzywa iastrohuba na swoim star adventurer. Ba, phd pociągnął mi klatkę 10 minutową na star adventurer na takim samym setupie co z heq5. Mało tego! Kamerka kolegi firmy ZWO też nie daje rady z moim heq5! Powiem jeszcze więcej! Kamerka kolegi ZWO ciągnie koledze klatki po 20min na iastrohubie + neq6! Ustawienia, kalibracja- wszystko wydaje mi się, że ustawiam tak jak powinno być. Przy iastrohubie dostaje błąd przy czymś takim jak "DEC running back". Tak jakby był problem z osią dec. Żeby tego było mało, inny "kolega" z innego forum, używa bez problemu setup heq5 + iastrohub. Podsumowując: montaż jest "zepsuty"? A przynajmniej komunikacja związana z guidingiem? Nie mam już siły. Od pół roku testuję i nic nie potrafię ogarnąć.
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

Postzbyszek | 26 Maj 2018, 19:59

Sprawdź może, czy kręcąc osią ślimaka w Dec w prawo, lewo, musisz przekręcić z połowę obrotu osi ślimaka czy więcej nim oś Dec drgnie .
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostJanou | 26 Maj 2018, 20:46

zbyszek napisał(a):Sprawdź może, czy kręcąc osią ślimaka w Dec w prawo, lewo, musisz przekręcić z połowę obrotu osi ślimaka czy więcej nim oś Dec drgnie .


Nie za bardzo wiem o co chodzi. Nie wiem co to znaczy "musisz przekręcić z połowę obrotu osi ślimaka czy więcej nim oś Dec drgnie"
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

Postzbyszek | 26 Maj 2018, 21:21

Możesz pilotem np. w lewo pokręcić, tak by oś Dec trochę przekręciło. Potem patrząc na oś ślimaka w prawo pokręcić i określ o ile oś ślimaka w Dec luźno się kręci, nim załapie o zęby ślimacznicy i w Dec ruch będzie .
Spotkałem się, ale w NEQ6, że ośka ślimaka z pół obrotu luzem robiła, przez to kalibracja siadała . Klasyczny luz oś Dec-ślimak był minimalny, ale od strony osi ślimaka te pół obrotu musiało być . Nie przeskoczyłem tego , wymiana samego ślimaka nie pomogła , tak jakby zęby w mosiężnej ślimacznicy za "ostre" były . To moje przypuszczenia.
 
Posty: 3014
Rejestracja: 28 Lip 2005, 23:00
Miejscowość: znikam

PostDominik Woś | 26 Maj 2018, 22:59

O ile się orientuję, komunikacja z montażem działa w tego typu montażach poprzez pilota. Odłączając pilota i podłączając ten moduł TrekFi mogłeś dezaktywować niektóre funkcje komunikacyjne. Nie słyszałem jeszcze o prawidłowym guidowaniu bez laptopa, jeśli już to dedykowanymi rozwiązaniami "stand alone". Dodatkowo nie wiem czy wiesz, że są dwa rodzaje kabli RJ11 do podłączenia kamery do montażu (1:1 i X crossed) i trzeba mieć odpowiedni dla danej kamerki guidującej. Dodatkowo te kable są dość delikatne i potrafi się jedna z żył przełamać i kabel może nie kontaktować. Prawidłowa kalibracja powinna zakończyć się nakreśleniem "L" przez gwiazdę użytą do kalibracji. Jeśli kalibracja nie zakreśli tego L to może być uszkodzony kabel lub zbyt duży backlashem w deklinacji lub zbyt krótki czas na kalibrację.
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Postchavez1976 | 26 Maj 2018, 23:46

Korzystam z heq5 połączonego przez TrekFi, guidowany przez asi120 i na windzie z phd2 nie ma żadnego problemu.
Nie mam pojęcia nt. platformy pod Linuxy ale żeby ustalić przyczynę podłącz jakąkolwiek windę - będzie prościej :)
Żeby powyższy setup działał musi być pod eqmodem „pulse guiding” włączony a TrekFi uruchomione pod wirtualnym comem, np. przez apkę usr-vcom:
https://www.usriot.com/support/download ... tware.html

Jeśli nie używasz pulse guide, to może faktycznie masz kabel ST4 trefny ale pod windą jest on zbędny.
Poszukaj, czy pod linuxem jest opcja pulse guide. Rozumiem, że tam jest jakiś odpowiednik platformy ascom i eqmoda? Mógłbyś napisać coś więcej albo wystawić system przez TeamViewera żeby dało się coś zobaczyć.
Pozdrawiam, Amadeusz

Columbus 13", TSAPO906, BM152s, PST, HEQ5mod, SAM, 533MCP, 290MC, 6D
Awatar użytkownika
 
Posty: 1257
Rejestracja: 15 Gru 2012, 19:26
Miejscowość: Zabrze/Oświęcim

 

PostJanou | 27 Maj 2018, 09:46

Dzięki za odpowiedzi! Kabel mam oryginalny od kamerki. Z początku myślałem, że może być trefny, ale to nie zadziałałby z phd na star adventurer. Tak naprawdę to nie mam do końca pojęcia jak działa phd i jego kalibracja. Ale bez kalibracji guiding by nie zadziałał, więc chyba dobrze ją wykonuje. A dokładniej algorytmy, ponieważ po wciśnięciu kalibracji użytkownik nie musi nic robić. Używałem mojego heq5 z TrekFI za pomocą eqmoda i "mostu" portu com z aplikacji usr-vcom. Dalej uważam, że wina leży po stronie montażu, chyba że faktycznie jest coś nie tak z kablem. Są jakieś specjalne połączenia pod dany montaż? Czy kable w środku wszystkie są tak samo ułożone? Dlaczego pod SA działa a pod heq5 już nie? Chętnie wykonam taki kabel ale musiałbym znać "schemat" i nazwę tych wtyczek żeby je kupić. Bardzo chętnie wrzucę poradnik w którym widać odpowiednie opcje linuxowego guidingu- dla zainteresowanych. Nie chce poruszać do końca tematu iastrohuba ponieważ jest on mało znany. Ustawiam tak jak mój kolega który ciągnie na nim klatki 20 minutowe. Wracając jeszcze do kalibracji w phd2. Kalibracja nic nie robi u mnie. Nie zakreśla litery L. Po wciśnięciu tego kółeczka z krzyżykiem w środku + shift, guiding po prostu zaczyna chodzić a wykres rysować.
 
Posty: 84
Rejestracja: 10 Kwi 2016, 16:48

 

PostDominik Woś | 27 Maj 2018, 10:20

Punkt 27 jest z opisem kabla RJ12 do guidowania:

http://www.astro-electronic.de/faq.htm#27
Pozdrawiam,
Dominik
 
Posty: 4399
Rejestracja: 26 Lip 2005, 22:05
Miejscowość: Łomianki /k Warszawy

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 9 gości

AstroChat

Wejdź na chat