* Zaloguj się   * Zarejestruj się

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 35 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
 Temat postu: Re: Baader Morpheus.
PostWysłany: Pią Kwi 27, 2018 1:49 pm 

Miejscowość: Atlantyda
Janusz_P. napisał(a):
bronek napisał(a):
...Wczoraj testowałem Morfeusze z EDGE HD (bo płaskie pole i brak komy) i

Tu jesteś w błędzie :wink: bo komy mu brak, jest skorygowana asferyzowanym lustrem wtórnym ale krzywiznę pola to on ma taką samą jak klasyczny SCT bo to wynika z niespełnienia warunku Petzwala, dopiero po zastosowaniu dedykowano flattenera kompresora 0,7x pole widzenia można nazwać płaskim :arrow: :idea:

Januszu,

No tak już właśnie mam, że jestem naiwny i wierzę we wszystko co mi powiedzą. :D To wyczytałem na stronie Celestrona:

EdgeHD is an aplanatic flat-field Schmidt optical system designed to produce aberration-free images with pinpoint stars all the way to the edge of the field of view of today’s largest imaging sensors and wide field eyepieces. EdgeHD virtually eliminates both field curvature and off-axis star coma, providing an astrograph-quality system at a fraction of the price of competitors.

To prosty angielski, chyba nie trzeba tłumaczyć. Może by ich tak pozwać do sądu i za wprowadzanie w błąd zażądać takiej 14" EDGE HD tubki dla każdego? :wink:

A może to Tobie się pomyliło z produktami Meade. Oni mają faktycznie wolne od komy ale z krzywym polem tuby?

P.S. A propos EDGE HD. One maja jeszcze układ soczewek w przelocie. W torze już za lustrami.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Kwi 27, 2018 4:06 pm 

Miejscowość: Kraków
Tak mają , czytałem o nich to dwuelementowy dodatkowy stały korektor.SCT MEADE ACF tego nie posiada , tylko Celestron Edge HD. :wink:

Cóż piękniejszego nad niebo , które nas otacza.

Pozdrawiam Krzysztof P. z Krakowa.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Kwi 27, 2018 4:10 pm 

jutomi napisał(a):
Krzysztof_P napisał(a):
Odnośnie Morpheusy to najbardziej zawiodła mnie ich słabsza transmisja , która wyszła na "białej" gwiazdce w postaci zafarbu na lekki żółtawy kolor w stosunku do nawet starych Naglerów serii T1 ,

Krzysztofie, wydaje mi się że łączysz dwie różne wady okularów:
- transmisję - rozumianą jako sprawność optyczną
- wierność odwzorowania kolorów

O ile poziom wierność odwzorowania kolorów w Morfeuszach może być sprawą dosyć subiektywną i dyskusyjną, to transmisję (jak na okulary 8-soczewkowe) mają na naprawdę bardzo wysokim poziomie; np. zasięg gwiazdowy Morfeusza 17,5mm na gwiazdkach w okolicy 10mag jest 0,2-0,3mag większy niż Naglera 17 T4 (świetnego okularu 7-soczewkowego). Uwzględniając 3% różnicy ogniskowych okazuje się, że mają identyczną transmisję.

Przepraszam , masz oczywiście rację , wierność odwzorowania kolorów , mój błąd przyznaję się "bez bicia". :D
Transmisja i tym samym sprawność tego układu oczywiście że może wypaść lepiej niż z Naglera T4 , jestem ciekawy ich korekcji w porównaniu z serią TV N T4 w praktyce , jak Bronek będzie z nimi na Kudłaczach to na pewno porównamy je w boju.Można też porównać z jakąś tam dokładnością i zrobić test oświetlenia kartki papieru , choć przy tak myślę małych różnicach może nam nie wystarczyć aby coś wyłapać.

Pozdrawiam Krzysztof. :wink:

Ostatnio edytowany przez Krzysztof_P, Pią Kwi 27, 2018 7:11 pm, edytowano w sumie 1 raz

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Kwi 27, 2018 4:37 pm 

Krzysztof_P napisał(a):
Tak mają , czytałem o nich to dwuelementowy dodatkowy stały korektor.SCT MEADE ACF tego nie posiada , tylko Celestron Edge HD. :wink:

Tak Krzysztof, To układ przypominający pierwszą grupę soczewek w obiektywie Petzvala.

Profil E-mail  

PostWysłany: Pią Kwi 27, 2018 4:59 pm 

Jak znajdę to wkleję tu bardzo pouczający zachodni link z opisem wszystkich wydań SCT Celestrona , MEADE , ich obstrukcji centralnych w zależności od modelu teleskopu , wszystko o warstwach tych starszych i tych nowszych , jak i o samych systemach , bardzo dobrze i rzetelnie opisane na paru stronach. :wink:

Profil E-mail  

PostWysłany: Śro Maj 02, 2018 8:04 pm 
Awatar użytkownika

Czytałem na CN o niezadowoleniu z 14mm to powszechna opinia. Nie ma co debatować coś w projekcie nie poszło. Z drugiej strony to okulary po 200 euro.

Ja wybrałem parę 17.5 mm na którą czekam. Z opisów ludzi z za oceanu dają niesamowity efekt zanurzenia jak by łeb w kosmos włożyć.

PostWysłany: Czw Maj 03, 2018 4:24 am 

waldixs napisał(a):
Z opisów ludzi z za oceanu dają niesamowity efekt zanurzenia jak by łeb w kosmos włożyć.

Dla uściślenia: Wszystkie dają taki efekt - odkręć sobie gumkę :D i okular znika :shock: - to trzeba przynajmniej raz w życiu zobaczyć.
waldixs napisał(a):
Czytałem na CN o niezadowoleniu z 14mm to powszechna opinia. Nie ma co debatować coś w projekcie nie poszło. Z drugiej strony to okulary po 200 euro.

Skoro czytałeś, to nie generalizuj proszę, i przyznaj, że opinii jest "tysiąc pińćset". Od ochów i achów (jeden znany "tester" napisał, że 14-tka Baadera lepsza jest od 14-tki Pentaksa XW) po niepochlebne (w tym moja, chyba jedna z najmniej dla Morfeuszy łaskawych). Jest też mnóstwo bzdur. Jedni piszą, że pole ma płaskie, inni że zakrzywione. Jeden z naszych braci zza Buga napisał, że ma dystorsję beczkową gdy na prawdę ma poduszkową itd. itp,

A debatować jest po co, bo gdy tyle opinii to nasuwa się pytanie: Czy to cała seria taka walnięta, czy może tylko ta nowa, czy to ja mam wadliwy egzemplarz?...

Pozdrawiam.
Romek.

Profil E-mail  

PostWysłany: Czw Maj 03, 2018 8:39 am 
Awatar użytkownika

Mimo wszystko najwięcej negatywnych opinii jest o 14mm..

PostWysłany: Czw Maj 03, 2018 11:17 am 

To też trochę krzywdzące. Ja tego okularu nie oddałem, bo sam nie jestem doskonały to co się będę szkiełka czepiał :D Cała wojna toczy się o około 15% obrzeża (jak ktoś policzył dokładnie niech poprawi) tylko przy jasnych obiektach. Nigdy nie widziałem, ale Król Pentax XW 14mm jeśli ma sporą krzywiznę, to jak ostry w centrum to na brzegu też musi "kwiatki" pokazywać. Krzysztof P mógłby tu rzucić trochę światła. Nie polecam 14-tki bo mamy 12.5mm i 17.5mm które są świetne i różnica ogniskowej jest tu w sam raz. Mam 13mm Naglera T6 i już nie używam. 12.5mm Baadera wyparł go całkowicie. Nie, nie. Jeszcze nie sprzedaję. Mocno uwierzyłem w to, że nic ponad TeleVue i nie będzie łatwo tej wiary się pozbyć :D
Jeszcze jednym słabszym okularem jest 4.5mm. Ma pojaśnienie brzegowe. Dla jednych wada dyskwalifikująca, dla mnie mało znacząca. Kiedyś na Kudłaczach (dzięki uprzejmości Zbyszka ZP53) patrzyłem przez ES 20mm/100 i bodajże 9mm/100 (chciałem jeszcze raz porównać Etosa z ES i moim WO XWA). ES też nie był jednolity w polu widzenia a ja tego w pierwszej chwili po prostu nie zauważyłem. Próbuję powiedzieć, że każdy jest zmanierowany na swój sposób. 4.5mm ma u mnie zastosowanie Księżycowo-planetarne przy dobrej widoczności i tu sprawdza się znakomicie.

Profil E-mail  

PostWysłany: Nie Maj 13, 2018 10:18 am 

Janusz_P. napisał(a):
Bronku, jak chcesz idealnej korekcji pola w jasnym Newtonie to z moich długoletnich doświadczeń wynika że tylko seria LVW Vixena z ogniskowymi od 3,5 do 22 mm spełnia to kryterium bez dodatkowego korektora komy typu Paracor wymaganego do Naglerów i Ethosów przy newtonie 200/800 z F/4 z którymi je testowałem i przez lata używałem :arrow: :idea:

Nigdy nie patrzyłem przez żadnego LVW. Astromaniaki w mojej okolicy mają Vixeny - ale tubki. Okularów nikt. Słyszałem tylko, że są bardzo dobre. Chętnie popatrzę jak przywieziesz sprzęt na Kudłacze.

Profil E-mail  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 35 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: franek, Majestic-12 [Bot], mrjq, Tharbad oraz 44 gości