Sprawdzenie przelotu optycznego.

Zagadnienia teoretyczne, spostrzeżenia praktyczne

Postkjacek | 07 Maj 2018, 12:11

Bardzo dziękuję za informacje :-).
A zapodacie linki do dobrych pryzmatów 2"?
Tak poniżej 1kPLN?
Refraktor Messier AR-102XS 102/460 ED
Refraktor TS ED doublet APO 100/600 na Fpl53
 
Posty: 417
Rejestracja: 18 Lut 2015, 16:43
Miejscowość: Żukowo (Kaszuby)

 

Postwampum | 08 Maj 2018, 00:35

Wczorajsza noc była dla DS-ów.
Znowu żonglowałem kątówkami (pryzmat vs dieelektryk).
Pryzmat znowu wygrał tą rywalizację, chociaż nie było tym razem mocno zauważalnej różnicy, nawet na Jowiszu, którego widoki opisałem wcześniej.
Coś czuję, że wrażenia z widoków jakie widzimy są ściśle powiązane z Naszą kondycją i siłami. Ja wczoraj miałem zamiar zrobić te testy poza podmiejskim niebem, ale po całym dniu uganiania się za dwoma łobuziakami najzwyczajniej nie miałem siły, padło znowu na balkon. Może i lepiej bo miejsce i niebo takie samo jak wcześniej.
Obserwowałem Triplet Lwa, Grupę Galaktyk na prawo od Tripletu, wszystko co się dało dostrzec pomiędzy Lwem a Panną, gormady M3 i M53, na koniec Jowisz i zakończenie przymiarką do Saturna i cudowny widok nieuzbrojonym okiem na zakończenie, górujący Jowisz na lewo Saturn, za nim wzbijający się mozolnie Mars i wschód Ksieżyca - majestatyczny widok.
Omówię przykładowo 3 i pół obiektów.
Tryplet Lwa.
M65 i M66 złapane bez problemu w obydwóch kątówkach, pryzmat troszkę wyraźniej wyciągnął je z tła - ale nie była to znacząca różnica.A teraz najważniejsze galaktyka NGC3628 ta poprzeczna do pozostałych dwóch. W kątówce lustrzanej zamajaczyła mi się przez chwilę dwa razy. W pryzmacie wyłapałem ją na stałe ale też trzeba było się skupić i wpatrzyć aby zobaczyć tą delikatną poświatę.
Gromady M53 i M3 - budowa i rozłożenie gwiazd w gromadzie (przede wszystkim zewnętrzne obszary), wyglądały podobnie. Widok z kątówki lustrzanej przypominał mi taki z Newtona, z pryzmatu bardziej punktowy jak z refraktora.
Bonusem dla mnie, było znalezienie i patrzenie pierwszy raz na Galaktykę Sombrero.
Co do Jowisza to wykazywał wczoraj dużą aberrację, chyba największą jaką do tej pory widziałem w moim refraktorze. Dlatego też różnice w detalu na tarczy w obydwóch kątówkach nie były już tak znaczące jak opisywałem wcześniej.
Refraktor "ZEN_Ottiche" 120 F8 /Zen Ottiche 150 F6,6/ Sky Tee/ ATM-Uniwersal 150/2800/ Vortex Kaibab 18x56/okulary i dodatki
 
Posty: 1196
Rejestracja: 04 Cze 2016, 00:47
Miejscowość: Nowe Skalmierzcye

 

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 0 gości

AstroChat

Wejdź na chat